I ... šta ćemo sad?

Dizel, plin ili benzin

  • Dizel

  • Plin

  • Dizel traktorima, plin šporetima, a meni benzin


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
205.533
Ode gorivo nebu pod oblake, sad već dizel 170, a suska se da ce do Nove godine biti 200. To opet aktuelizuje staru dilemu - dizeli ili benzin/plin. Sve ima svojih prednosti i mana. Dizel jos uvek ima veci stepen iskoriscenja i to benzinci ni sa novim turbovarijantama jos nisu uspeli da dostignu. Zato on torsi manje litara goriva koje se teze pali i ima veci obrtni moment. Kao polovnjak (a ogromna vecina novonabavljenih automobila poslednjih godina pripada upravo ovoj kategoriji) on vise nije skuplji od benzinca sto znaci da u startu zapravo kosta manje za bar 500 evrica. No, on ima skupe delove koji se ne kvare cesto, ali kad se pokvare to kosta mnogo. Sofisticirano ubrizgavanje goriva, turbo punjac, plivajuci zamajac, DPF filter i jos toga. Dobro, poslednje 2 stavke nemaju jos svi.
Ni plinasu nije veselo. Osim sto u startu placa vise mora da se pomiri s kracim vekom izduvnog sistema, zadnjih amortizera, opruga, torzije ...
Ovo poslednje kod nekih uopste nije jeftino. Neki motori su osetljivi sa ventilima, a treba paziti i koji se uredjaj uzima, jer odrzavanje nekih je takodje skupo. Ipak, on najcesce ima auto koji je manje presao.

Sve u svemu - nije laka odluka. Bice i anketa, pa se izjasnite. :)
 
U Srbiji ljudi nikako ne mogu da shvate,da je automobilima sa unutrasnjim sagorevanjem,ODZVONILO.! Dolazi era automobila
na elektricni pogon.Svako ko je pametan,vec merka da uveze neki dobar auto na struju.Sva pobrojana goriva,enormno mnogo
ce da poskupe,kako bi se ljubitelji cetvotockasa,indirektno naterali,da na vreme zamene svoja kola za ona sa pogonom na struju.
Evropa nece dozvoljavati da uopste udju na njenu teritoriju automobili,koji nemaju pogon na struju.Znam da smo mi Srbi,veoma
nazadnih shvatanja u svemu,pa i po pitanju uvodjenja nove pokretacke energije u automobilizmu.
 
U Srbiji ljudi nikako ne mogu da shvate,da je automobilima sa unutrasnjim sagorevanjem,ODZVONILO.! Dolazi era automobila
na elektricni pogon.Svako ko je pametan,vec merka da uveze neki dobar auto na struju.Sva pobrojana goriva,enormno mnogo
ce da poskupe,kako bi se ljubitelji cetvotockasa,indirektno naterali,da na vreme zamene svoja kola za ona sa pogonom na struju.
Evropa nece dozvoljavati da uopste udju na njenu teritoriju automobili,koji nemaju pogon na struju.Znam da smo mi Srbi,veoma
nazadnih shvatanja u svemu,pa i po pitanju uvodjenja nove pokretacke energije u automobilizmu.





Mene brine kako ce da rese problem napajanja tolikog broja el.automobila,ipak struju treba proizvesti.
Hidroelektrane unistavaju prirodu,nuklearke su zagadjivaci,skupo odrzavanje,ili su mozda pojedinci ovladali nekim drugim tehnologijama proizvodnje el.energije.
 
U Srbiji ljudi nikako ne mogu da shvate,da je automobilima sa unutrasnjim sagorevanjem,ODZVONILO.! Dolazi era automobila
na elektricni pogon.Svako ko je pametan,vec merka da uveze neki dobar auto na struju.Sva pobrojana goriva,enormno mnogo
ce da poskupe,kako bi se ljubitelji cetvotockasa,indirektno naterali,da na vreme zamene svoja kola za ona sa pogonom na struju.
Evropa nece dozvoljavati da uopste udju na njenu teritoriju automobili,koji nemaju pogon na struju.Znam da smo mi Srbi,veoma
nazadnih shvatanja u svemu,pa i po pitanju uvodjenja nove pokretacke energije u automobilizmu.
Daleko smo mi od struje. Novi su ovde od 30k pa navise, polovni takodje skupi, a i slabo ih ima (trenutno samo 3 u celoj Srbiji). Imas ovde detaljnije: https://forum.krstarica.com/showthr...-i-hibridi?p=36442175&viewfull=1#post36442175

U vezi ovog - trenutno bih po sadasnjoj situaciji dao malu prednost plinasima. U proseku manje pohabani, dakle ispravniji automobili koji manje zagadjuju vazduh, a i finansije su najcesce na njihovoj strani.
 
Ipak dizel.
Ceo zivot sam vozio benzince,poslednji auto mi je turbodizel,ne velike zapremine.O voznji necu ni da pricam,ali sa potrosnjom sam vise nego zadovoljan.Plin nikada ne bih uzeo,zbog vece temperture sagorevanja mnogo vise detalja je izlozeno brzem habanju.Dok elektricni ne postanu dovoljno povoljni za kupovinu,ostajem na dizelu.
 

Back
Top