Maloletnička trudnoća

Najbolje ih je vaspitavati tako da na vreme shvate da seks nije igra, jer se tako prave deca. Do punoletstva im treba obezbediti sadržajan život, bez mnogo slobodnog vremena za lutanja. Sportovi, jezici, dobra škola, dobro društvo, zdravo okruženje, stabilna i topla porodica, i onda neće biti problema.

Naučiti ih odgovornosti, prvenstveno za sebe, pa za sve ostalo.

Znam za slučajeve gde već sa 14 vode ćerku da joj prepišu pilule, žele da se oni obezbede. Da budu bezbrižni što se tiče maloletničke trudnoće.Meni je to čudno, dete ima odobrenje roditelja da prerano počne sa seksualnim životom.
 
Najbolje ih je vaspitavati tako da na vreme shvate da seks nije igra, jer se tako prave deca. Do punoletstva im treba obezbediti sadržajan život, bez mnogo slobodnog vremena za lutanja. Sportovi, jezici, dobra škola, dobro društvo, zdravo okruženje, stabilna i topla porodica, i onda neće biti problema.

Naučiti ih odgovornosti, prvenstveno za sebe, pa za sve ostalo.

Znam za slučajeve gde već sa 14 vode ćerku da joj prepišu pilule, žele da se oni obezbede. Da budu bezbrižni što se tiče maloletničke trudnoće.Meni je to čudno, dete ima odobrenje roditelja da prerano počne sa seksualnim životom.

To je pametna stav, to nije odobrenje ili neodobrenje-nego preventiva, teško da će nekoj mami doći kći i reći:.znaš sutra ću imati prvi sexualni odnos sa dečkom"
to kada se već odradi i prođe neko vreme, onda će reći, ako imaju uopšte oket odnos mama i dete.
 
Nisi u pravu
većina roditelja misli upravo to što kaže
isto tako je istina da većina roditelja kaže: nikad ne bih...to i to...pa ih život uveri u suprotno, da baš bi i da bi bilo bolje da ćute

Dakle, ako sam ja, kao roditelj gore napisala šta mislim, a ovo je krupna stvar, tako bih i uradila sigurno.

onda bih rekla, lepo ste najs bliske sa kćerima, savetodavne..da je veći problem biti u toku i dete odvesti na razgovor na vreme, ako je vas sramota..manji je problem da klinka rodi dete i da babe izigravaju mame, upropaste i tom unučetu i kćeri i svima život, ergo su kraljice majke

- - - - - - - - - -

Prvo ubedi sina da nagovori devojku da abortira, a onda jos sedi i zapali sa njim dzoint.
Roditeljstvo :zaljubljena:

pre nego ona to nauči sina, pobrini se ti za svoju ćerku, pa zapali šta god ti volja..i kuću

- - - - - - - - - -

Ne bih volela da dete unisti sebi zivot maloletnickom trudnocom- ja to tako vidim.

tema i jeste o tome, niko ne bi to voleo, tema je: šta ako se desi?
 
To je pametna stav, to nije odobrenje ili neodobrenje-nego preventiva, teško da će nekoj mami doći kći i reći:.znaš sutra ću imati prvi sexualni odnos sa dečkom"
to kada se već odradi i prođe neko vreme, onda će reći, ako imaju uopšte oket odnos mama i dete.

Pa znaš li ti šta je 14 godina?! To je još dete. Seks nije za decu, dok psihički nije zrelo ne treba da izigrava odraslu osobu.
A tek o ginekologu koji devojčicama od 14 prepiše pilule ne znam šta bih rekla.:roll:

Nema potrebe da dete od 14 godina toliko žuri sa seksom, kad ima mnoštvo drugih izazova koji mu mogu biti interesantni. Mislim da prvenstveno emotivno zapuštena deca žure da uđu u svet odraslih, jer ne mogu biti deca kako bi trebalo da budu.
 
Pa znaš li ti šta je 14 godina?! To je još dete. Seks nije za decu, dok psihički nije zrelo ne treba da izigrava odraslu osobu.
A tek o ginekologu koji devojčicama od 14 prepiše pilule ne znam šta bih rekla.:roll:

Nema potrebe da dete od 14 godina toliko žuri sa seksom, kad ima mnoštvo drugih izazova koji mu mogu biti interesantni. Mislim da prvenstveno emotivno zapuštena deca žure da uđu u svet odraslih, jer ne mogu biti deca kako bi trebalo da budu.

o promenama na telu tj puberteu se razgovara pre nego stupi puberet, tako i o sexu-pre nego se dese neke 14-18 godine

- - - - - - - - - -

ne kažem da dete sa 14 god treba da ima sex, ali je činjenica da ga deca imaju i od 13 god
nije pravilo, ali nije ni retkost
to što su roditelji u svom svetu-to je nešto drugo.
 
o promenama na telu tj puberteu se razgovara pre nego stupi puberet, tako i o sexu-pre nego se dese neke 14-18 godine

- - - - - - - - - -

ne kažem da dete sa 14 god treba da ima sex, ali je činjenica da ga deca imaju i od 13 god
nije pravilo, ali nije ni retkost
to što su roditelji u svom svetu-to je nešto drugo.

To sam i ja napisala, i posle navela kao loš primer prepisivanje pilula detetu od 14 godina. A ti si taj loš primer pohvalila kao "pametna stav, to nije odobrenje ili neodobrenje-nego preventiva"

- - - - - - - - - -

Imaju neka deca seks i u 13 godini, a neki čak i ranije. Ali treba pogledati iz kakve sredine i kakvih porodica dolaze ta deca, šta je im je bilo pruženo, a šta nije.U velikom procentu to je greška roditelja, a ne dece.
 
To je pametna stav, to nije odobrenje ili neodobrenje-nego preventiva, teško da će nekoj mami doći kći i reći:.znaš sutra ću imati prvi sexualni odnos sa dečkom"
to kada se već odradi i prođe neko vreme, onda će reći, ako imaju uopšte oket odnos mama i dete.

Nece doci i reci direktno ali po duzini veze i desavanjima i deca roditeljima salju poruke.
Moji nikad sa mnom nisu pricali o sexu, dok nije dosla prva ozbiljna veza...
Nisu znali da li je ozbiljna, dok nisam rekla da cemo ici na more zajedno...
Tad sam prvi i poslednji put cula od svoje mame:”Cuvaj se.” :lol:
Jednako je bilo neprijatno i meni i njoj :rumenko:
 
Cega da se cuvas, da se ne udavis :lol:

Ima istine u ovome sto Cicak kaze. Tinejdzerima je neprijatno da razgovaraju sa roditeljima (i ovo nema veze sa kvalitetom odnosa izmedju njih nego sa njihovom hemijom u mozgu i psiho-socijalnim sazrevanjem), tako da kad roditelj primeti da su deca vec neko vreme zajedno roditelj neka povede razgovor na zadatu temu.

Jako je mali broj slucajeva gde klinka od 13-14 godina tek tako rasiri noge i to u najvecem broju jesu deca iz problematicnih i romskih porodica. Dete koje ima zdrav odnos sa svojim roditeljima nece direktno reci, ali ce staviti do znanja roditeljima da ce se na tu temu uskoro nesto desiti.
 
Cega da se cuvas, da se ne udavis :lol:

Ima istine u ovome sto Cicak kaze. Tinejdzerima je neprijatno da razgovaraju sa roditeljima (i ovo nema veze sa kvalitetom odnosa izmedju njih nego sa njihovom hemijom u mozgu i psiho-socijalnim sazrevanjem), tako da kad roditelj primeti da su deca vec neko vreme zajedno roditelj neka povede razgovor na zadatu temu.

Jako je mali broj slucajeva gde klinka od 13-14 godina tek tako rasiri noge i to u najvecem broju jesu deca iz problematicnih i romskih porodica. Dete koje ima zdrav odnos sa svojim roditeljima nece direktno reci, ali ce staviti do znanja roditeljima da ce se na tu temu uskoro nesto desiti.

Zato se slobodno razgovara sa decom o svemu, kako postave prva pitanja tako im se odgovara i objašnjava, u skladu sa uzrastom. Pa kad dođe do puberteta već će sve znati, i imaće naviku da ako treba, uvek može da se slobodno obrati roditeljima.

- - - - - - - - - -

Ne kažem da roditelj treba da izgirava najboljeg druga ili drugaricu, ali uvek mora da bude otvoren za sva pitanja i razgovore ukoliko dete ima potrebu za tim. Kad ga ne ućutkavaš kao malo, i kasnije će smeti da ti se obrati.
 
Procitaj sta pise u zagradi.

Kao rezultat njihovog sazrevanja, javlja se osecaj stida, jos negde oko desete godine. I traje otprilike dok im ne sazri ceoni deo kore velikog mozga. I to je jedan od razloga sto ne razmisljaju bas mnogo racionalno i na precac donose odluke u tom periodu.
 
Procitaj sta pise u zagradi.

Kao rezultat njihovog sazrevanja, javlja se osecaj stida, jos negde oko desete godine. I traje otprilike dok im ne sazri ceoni deo kore velikog mozga. I to je jedan od razloga sto ne razmisljaju bas mnogo racionalno i na precac donose odluke u tom periodu.

Ali je evidentno da se maloletničke trudnoće ređe dešavaju u porodicama gde je odnos dece i roditelja kvalitetniji, znači da sve to urodi plodom. Ne kažem da je time 100% isključena ta mogućnost, ali je svakako znatno smanjena.
 
onda bih rekla, lepo ste najs bliske sa kćerima, savetodavne..da je veći problem biti u toku i dete odvesti na razgovor na vreme, ako je vas sramota..manji je problem da klinka rodi dete i da babe izigravaju mame, upropaste i tom unučetu i kćeri i svima život, ergo su kraljice majke

NEMA SRAMOTE kad je to u pitanju
na poverenju radimo...
I ne slažem se nikako da dete može majci da upropasti život time što će ga roditi. Život svakako ne bi bio kakav je planirala, ali živo biće, njeno dete - ne može da joj upropasti život. NAravno, ne gledamo na život svi na isti način.
 
Verujem da svi roditelji razmišljaju o tome kako najbolje postupiti kada do maloletničke trudnoće dođe.
Naravno, seksualno vaspitanje je bitno, najbolje da do maloletničke trudnoće ne dođe,
Ali...šta ako i pored sve priče i razgovora jednog dana ćerka (15/16 god) dođe pred vas i kaže da je trudna
Odn primetite da se sa njom nešto dešava i zaključite da je trudnoća u pitanju.
Koje je najbolje rešenje?
Da je odvedete kod nekog iskusnog ginekologa koji će obaviti abortus jer je ona još uvek i sama dete, nesposobna da brine o detetu, treba da završi školu, sem toga šta će svet da kaže?
Da date bebu na usvajanje jer smatrate da će abortus ostaviti trajne negativne posledice, možda kasnije, kad bude vreme, neće moċi da ima decu?
Nek se mladi venĉaju i neka gaje dete, vi ćete maximalno pomoċi da ona završi školu i stane na svoje noge čak i u slučaju da dečko ne prizna dete?
Kako roditelji muške dece gledaju na stvar?

Tu se ne bih mnogo mešala. Ponudila bih pomoć ukoliko želi da rodi, jer mislim da je to najbolje ipak, ali bih ponudila pomoć i za bilo koju drugu varijantu.
Važi isto i za ćerku i za sina. a
 
Јој, ја имам женско дете, мало ми је мучно да о томе и размишљам, али верујем да би од њеног става највише зависило све.

Мада, нисам сигурна да са 15 година може да размишља и одлучује, да је умела до тога не би дошло.

Уколико жели то дете, ја бих га чувала док она завршава школу, студира, шта год.

Након мука које сам имала да родим дете, сигурно јој не бих саветовала абортус, решење се увек нађе.

Удају мислим да јој исто не бих саветовала, сем ако не тврде да је то нека филмска љубав, не знам, са два венчана балавца у кући и бебом вероватно бих скренула...

Чисто сумњам да би тај брак и имао неку будућност.

А то да ли ће он признати дете или не, заболе ме.

Унуче је сигурно моје.
 
NEMA SRAMOTE kad je to u pitanju
na poverenju radimo...
I ne slažem se nikako da dete može majci da upropasti život time što će ga roditi. Život svakako ne bi bio kakav je planirala, ali živo biće, njeno dete - ne može da joj upropasti život. NAravno, ne gledamo na život svi na isti način.
Upravo to.
Bravo
Јој, ја имам женско дете, мало ми је мучно да о томе и размишљам, али верујем да би од њеног става највише зависило све.

Мада, нисам сигурна да са 15 година може да размишља и одлучује, да је умела до тога не би дошло.

Уколико жели то дете, ја бих га чувала док она завршава школу, студира, шта год.

Након мука које сам имала да родим дете, сигурно јој не бих саветовала абортус, решење се увек нађе.

Удају мислим да јој исто не бих саветовала, сем ако не тврде да је то нека филмска љубав, не знам, са два венчана балавца у кући и бебом вероватно бих скренула...

Чисто сумњам да би тај брак и имао неку будућност.

А то да ли ће он признати дете или не, заболе ме.

Унуче је сигурно моје.

Zasto mislis da ta veza/brak nemaju buducnost?
Moja svekrva je sa svekrom od njene 15-e godine.
Ja sam sa mm-e od svoje 18-e.

Zasto odbijamo da su neke ljubavi za ceo zivot?
Nikad mi nece biti jasno da ljudi za prijateljstva tvrde da mogu da traju ceo zivot ali kad je ljubav u pitanju onda vecina kao hmmmm... nemoguce
 
15 година пре 40 година и 15 година данас ни приближно није исто.

И верујем да су вечне љубави у тим годинама, јаааако, јааако ретке, на нивоу статистичке грешке.
 
Po cemu nije isto? Ljubav se promenila?

Ja znam dosta statistickih gresko

Ја не знам, право да ти кажем, никога чија љубав траје од 15. до данас, сви су се већ развели, а неки се нису ни венчали, раскинули са 20 и нешто.

Баш са 15 година знају шта је љубав, не знају ни нос да обришу, али знају да направе дете.

То је данашња младеж од 15 година.
 
Ја не знам, право да ти кажем, никога чија љубав траје од 15. до данас, сви су се већ развели, а неки се нису ни венчали, раскинули са 20 и нешто.

Баш са 15 година знају шта је љубав, не знају ни нос да обришу, али знају да направе дете.

То је данашња младеж од 15 година.

Statistika je takva da se većina razvodi, brakovi pucaju nevezano za godine u kojim su sklopljeni.
Znam nekoliko slučajeva da su maloletni ušli u brak zbog trudnoće i daleko su od ove priče. Nema pravila.
Dobra strana je da se odmah uskače u odgovornost prema drugome, dok si mlad, plastičan i pogodan za promene. Ima i loših svakako...
 
Ja sam protiv abortusa a ona je jos mlada ko zna da li ce moci imati decu tako da bi rodila,i othranila bi unuce a ako to ne bih mogla moze biti sto razloga za to,tada bi dete ostavila kod nekoga ko ne moze imati decu jer i sama na sebi vidim kako je ziveti bez dece,ja bih ga prihvatila.
 

Back
Top