Sajam knjiga 2018

Ta finansijska komponenta im je bitna, i ja tako mislim...deluje mi npr. da je i 'Lom' počeo da objavljuje samo neke win win naslove, i da slabo koji izdavač u Srbiji danas dopušta sebi neke eksperimente, baš zbog para. Poštujem npr. to što rade ljudi iz 'Trećeg Trga', objavljuju npr. neafirmisane pesnike.

Dokaz tome je i sto par godina unazad, mnogi izdavaci izbacuju knjige tek nakon njihove globalne popularizacije u svetu filma. Cesto se i na koricama nadje reklamni poster filma/serije, ili preporuka koja se poziva na njih.
Dakle, to im je sigurica da ce prodati tiraz od 500-1000 kom. Zbog toga se desava da neki autori, u svetu uspesno izdavani decenijama, kod nas izadju tek sad. Primer je Alijenista, kog sam citao tokom prosle nedelje, napisan 1993. i prodat u desetinama miliona primeraka sirom sveta, a ovde izdat tek nakon dobro prihvacene Netflix-ove serije.
 
dovoljno?
Screenshot_10.jpg
Screenshot_9.jpg
Screenshot_11.jpg
 
"Napisali ste knjigu? A u kom rijalitiju ste pobedili?"

Reportaža povodom završetka ovogodišnjeg Sajma knjiga. Autor je uradio intervju sa više domaćih izdavača , tražio da ocene ovogodišnji Sajam i da ga uporede sa ranijim sajmovima. Odgovori oslikavaju današnju izdavačku scenu u Srbiji, kako profile samh izdavača tako i izdavačkih kuća te čitalačke publike kojoj se obraćaju. Ako izuzmemo Lagunu koja se dobro prilagođava današnjim tržišnim uslovima, ostali izdavači, koliko vidim, još uvek žive od stare slave i neritički hvale niše u književnoj publici na kojima počivaju

https://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=272&yyyy=2018&mm=10&dd=31&nav_id=1463315
 
"Napisali ste knjigu? A u kom rijalitiju ste pobedili?"

Reportaža povodom završetka ovogodišnjeg Sajma knjiga. Autor je uradio intervju sa više domaćih izdavača , tražio da ocene ovogodišnji Sajam i da ga uporede sa ranijim sajmovima. Odgovori oslikavaju današnju izdavačku scenu u Srbiji, kako profile samh izdavača tako i izdavačkih kuća te čitalačke publike kojoj se obraćaju. Ako izuzmemo Lagunu koja se dobro prilagođava današnjim tržišnim uslovima, ostali izdavači, koliko vidim, još uvek žive od stare slave i neritički hvale niše u književnoj publici na kojima počivaju

https://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=272&yyyy=2018&mm=10&dd=31&nav_id=1463315

Kako to misliš "nekritički hvale" te "niše u književnoj publici na kojima počivaju"?

Inače, svi ovi upitani za mišljenje, od Geopoetike koja godišnje izbaci priličan broj naslova, do Službenog glasnika koji je na Sajmu proglašen za izdavača godine, važe za dobro prilagođene današnjim tržišnim uslovima. Nema ovde stare slave - ili opstaješ ili propadneš.
 

Back
Top