Vreme revolucije - elektricni automobili i hibridi

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Iako se "10 sestara" srcano bore, izgleda da je trend ELEKTRICNIH AUTOMOBILA nezaustavl;jiv...Rusi sve prepreke pred sobom....

U centru smo uragana automobilske revolucije.

Hibridni automobili su samo mali poklon naftnoj indistriji, nakon koga sledi odlucujuci udarac: svi automobili na svetu ce biti eletkricni!

Automobili na fosilna goriva ce se jos malo preseliti u siromasne zemlje dok konacno ne nestanu...:sad2:

Ni 50 godina nece proci, a automobile da benzin i dizel cemo samo moci videti u muzejima.

Ne treba zaliti, svet ce biti cistiji i lepsi.....:ok:
 
Iako se "10 sestara" srcano bore, izgleda da je trend ELEKTRICNIH AUTOMOBILA nezaustavl;jiv...Rusi sve prepreke pred sobom....

U centru smo uragana automobilske revolucije.

Hibridni automobili su samo mali poklon naftnoj indistriji, nakon koga sledi odlucujuci udarac: svi automobili na svetu ce biti eletkricni!

Automobili na fosilna goriva ce se jos malo preseliti u siromasne zemlje dok konacno ne nestanu...:sad2:

Ni 50 godina nece proci, a automobile da benzin i dizel cemo samo moci videti u muzejima.

Ne treba zaliti, svet ce biti cistiji i lepsi.....:ok:

Posle tih 50 godina slede vozila bez vozača.
Inače, proizvodnja vozila će se prebaciti na 3D štampače.
 
Samo se treba rešiti problem snabdevanja energijom tih automobila. Ja već preko deset godina radim na električnim motorima i generatorima i ova industrija će vrlo uskoro da se pretvori u nešto potpuno novo.

Sa nekim mojim tehničkim rešenjima, kao i sa novim tehnološki veoma naprednim mašinama, konstruisanje i proizvodnja električnih motora i generatora za visokoserijsku proizvodnju će uskoro početi da se spušta na nivo malih radionica.

Sledi nova revolucija, a svi znamo - revolucija je nova raspodela sredstava. Dakle, potrebno je u tom novom (istina veoma moćnom rukom, strogo kontrolisanom) talasu nači mesto za svoj čamac, koji posle može izrasti u brodić, a onda samo pametno do lađe.
 
Samo se treba rešiti problem snabdevanja energijom tih automobila. Ja već preko deset godina radim na električnim motorima i generatorima i ova industrija će vrlo uskoro da se pretvori u nešto potpuno novo.

Sa nekim mojim tehničkim rešenjima, kao i sa novim tehnološki veoma naprednim mašinama, konstruisanje i proizvodnja električnih motora i generatora za visokoserijsku proizvodnju će uskoro početi da se spušta na nivo malih radionica.

Sledi nova revolucija, a svi znamo - revolucija je nova raspodela sredstava. Dakle, potrebno je u tom novom (istina veoma moćnom rukom, strogo kontrolisanom) talasu nači mesto za svoj čamac, koji posle može izrasti u brodić, a onda samo pametno do lađe.

Tehnicko resenje VEC POSTOJI.

Ali, svetska naftna industrija jos NE DOZVOLJAVA da izadje na svetlo dana.
 
Nije sve u svetskoj industriji i nisu sva od tih već postojećih rešenja savršena. Postoje i tehnička rešenja, koja su pred patentnim zavodom. Ja o tome pišem.

Naftna industrija, koja je najmocnija na svetu, cini sve napore da patenti nikada ne ugledaju svatlo dana, a ako i ugledaju da ih omalovaze i uniste.

Tu se ne biraju sredstva; od ubistava konstruktora, do smena vlada i presdednika u raznim drzavama..

Sve dok to ne popusti NIKADA elektricni automobili nece zaziveti ma bili i najbolje tehnicko resenje na svetu!

Oni su mnogo mocniji nego sto svet predpostavlja!
 
Naftna industrija, koja je najmocnija na svetu, cini sve napore da patenti nikada ne ugledaju svatlo dana, a ako i ugledaju da ih omalovaze i uniste.

Tu se ne biraju sredstva; od ubistava konstruktora, do smena vlada i presdednika u raznim drzavama..

Sve dok to ne popusti NIKADA elektricni automobili nece zaziveti ma bili i najbolje tehnicko resenje na svetu!

Oni su mnogo mocniji nego sto svet predpostavlja!

Oni su najmoćniji, jer u ovom trenutku ne postoji ništa moćnije od pojedinaca, naftnih vlastelina. Svo ovo vreme do sada, najveći problem je u kontroli nad drugačijim tokovima novca i energenata. Najjače i najkvalitetnije se kontroliše nafta i njeni tokovi. Teško je kontrolisati električnu energiju i njene načine za dobijanje, jer njeni izvori mogu postojati bilo gde u našoj okolini.

Zato su npr. izolacioni sistemi motora i generatora - na bazi naftnih derivata.
Solarne ćelije imaju materijale opet na bazi naftnih derivata.

Naravno, vrh industrije izolacionih materijala (da kažem tačnije - glavni sabdevač) je DuPont - naftaška familija.

Rude gvođža i bakra se kontrolišu upravo moćnim naftnim konglomeratima.

Bilo koji motor ili generator potrebuje mašinsku mast - naftni derivat.

Jedino rude magnetnih materijala su trenutno dominantno u vlasništvu Kine i Rusije.

Dakle, industrija električnih motora i generatora je u rukama naftnih vlastelina.


Otuda je samo kratkovremeno svet u kom ja radim (mot i gen) bio okrenut stalnim magnetima. Grubo, stalni magneti su imali tendenciju kompletnog osvajanja pre nekih 10-ak godina. Za malo da im uspe. Za malo da se naftna industrija slomi.

Danas, ponovo cvetaju klasične Tesline ideje - a toga sam se i ja držao u mojim rešenjima.

Dakle, kada vlastelini jednom odluče da preusmere svet na neki novi vid energije - biće i novih baterija i starih ideja, koje sad stoje strogo čuvane.
 
Naftna industrija, koja je najmocnija na svetu, cini sve napore da patenti nikada ne ugledaju svatlo dana, a ako i ugledaju da ih omalovaze i uniste.

Tu se ne biraju sredstva; od ubistava konstruktora, do smena vlada i presdednika u raznim drzavama..

Sve dok to ne popusti NIKADA elektricni automobili nece zaziveti ma bili i najbolje tehnicko resenje na svetu!

Oni su mnogo mocniji nego sto svet predpostavlja!
Elektricni automobili su vec zaziveli u bogatijim zemljama, a krecu i elektrokamioni, narudzbe u Americi pljuste.

Nego da vidimo kako stvari stoje kod nas. Sto se novih automobila tice, jedino sto sam uspeo da nadjem od potpuno elektricnih novih automobila su VW Golf i Up. Prvi kosta 41000e, moze da ide 150 na sat, do 100 ubrzava ispod 10 sekundi i navodno moze da predje 300km bez punjenja. Kazem navodno jer bih voleo da vidim tog majcinog sina koji ce to izvesti u Beogradu. Ma ne to, ni 200 verovatno ne moze, a onda punjeje koje traje satima. Malecki Up kosta 30.000, a on navodno moze da predje 160 km. Dosta je sporiji od Golfa, ali to je ionako auto za grad.
Imaju ''elektricare'' i jos neki proizvodjaci, ama ih u programu nasih uvoznika nema, to jest ja nisam uspeo da nadjem. Inace bas pre neki dan i videh E Golf na ulici s nasim tablama.

Onda rekoh da vidim sta se nudi od polovnjaka. Tu nadjoh 3 komada - Renault Fluence Z.E. i 2 malecna BMW-a. Reno je star 6 godina i trazi 12k za njega, ali na to treba dodati i cenu baterije, posto kod Renoa to ide posebno, odnosno mora da se otkupi jer je u lizingu. To je jos 4 - 7 hiljada evrića.
BMW - ovi su skoro novi, ali oba skuplja od 40 hiljadarki i molim vas ko ce dati tolike pare za auto koji je samo malo veci od onog VW Up-a?!
Ocigledno je da se na nase trziste ne racuna, drzavi ne pada na pamet da daje bilo kakve subvencije, broj punjaca se moze nabrojati prstima jedne ruke ... ne znam, ovo sve u Srbiji deluje prilicno bezizgledno. Pitanje je i ko bi takva kola odrzavao.
Doduse, za hibride je malo bolja situacija.
 
Poslednja izmena:
Naleteo sam na ovo: https://www.elektricni-automobili.rs/index.html

Uh ... dobro, to vec stvarno jeste pristupacno, ali je skuceno, malo, ruzno ... to jest, isto sam na drugoj temi napisao i za onaj Smart, a ovi sami priznaju da su ga kopirali. :dash:
Ovde još pitanje kako ce ici na zimu, posto se kineski akumulatori u to doba nisu bas proslavili. Da li biste kupili ovakav automobil?
 
da ,nema razloga da ne izgledaju kao svaki drugi aktuelni model,sta fali gasu ne zagadjuje
Zagadjuje, ali daleko manje. Medjutim da, i moje je misljenje da je to buducnost recimo nas u Srbiji. Elektricna kola su veoma skupa, uostalom ni u Nemackoj nisu prebacili 1% od ukupnog broja vozila. A kolike su njihove plate spram nasih znate i sami.
 
Zagadjuje, ali daleko manje. Medjutim da, i moje je misljenje da je to buducnost recimo nas u Srbiji. Elektricna kola su veoma skupa, uostalom ni u Nemackoj nisu prebacili 1% od ukupnog broja vozila. A kolike su njihove plate spram nasih znate i sami.

Cuo sam na TV da se u Nemackoj sprema Zakon da do kraja 2020. SVI aitomobili u Nemackoji ce morati biti elektricni. Ne znam da li je istina?
 
Evo baš za Nemacku sam nasao najnovije podatke, tekst je od pre par dana. Naslov je zanimljiv:

Prevara zvana e-automobil
TEHNIKA | 13.11.2018

Da li električni automobili zaista najmanje zagađuju životnu sredinu? Stručnjaci upozoravaju da to nije automatski tako – uprkos činjenici da e-automobili u raznim testovima prolaze najbolje.
Na prvi pogled radi se o uspehu: do kraja ove godine na nemačkim putevima biće čak 50 odsto više elektro-automobila nego prošle godine. Početkom januara 2018, prema zvaničnim podacima Saveznog ureda za motorna vozila, u Nemačkoj je bilo registrirano oko 54.000 automobila na elektro pogon. U prvih devet meseci ove godine registrovano je novih 24.574 vozila.
Ali polako! Kad se pogleda malo detaljnije, brzo postaje jasno da e-automobili u Nemačkoj ne igraju neku važnu ulogu. Njihov udeo u ukupnom broju registrovanih je mikroskopski je mali: u Hamburgu samo 0,18 odsto (što je najviše od svih saveznih pokrajina), u Berlinu i u Bavarskoj po 0,17 procenata, a na trećem mestu je Baden-Virtemberg sa 0,16 odsto. Na samom začelju je Saksnija Anhalt– 0,06 procenata.

Sporovozna elektrifikacija
Električni pogon se veoma sporo „probija“, ali to itekako „ekološki ima smisla“, naglašava se u analizi firme „SEG Automotive“. Ta firma iz Štutgarta proizvodi automobilske delove, širom sveta zapošljava više od 8.000 radnika i sarađuje gotovo sa svim velikim proizvođačima automobila. Argumenti iz njene analize su itekako razumljivi.

SEG se poziva na proračune renomiranih saobraćajnih i stručnjaka za klimatska pitanja. Zbog velikih baterija, proizvodnja jednog električnog automobila prouzrokuje naime mnogo više ugljen dioksida nego neko vozilo s motorom s unutrašnjim sagorevanjem. I zato e-auto, kako tvrde u SEG, tokom svog kompletnog životnog ciklusa uštedi više od 50 odsto emisije CO2 samo u zemljama s malim udelom fosilnih energenata. Kao primer se navodi Francuska, koja karte polaže na nuklearnu energiju (pitanjem oko zbrinjavanja radioaktivnog otpada se ne bavi), i Norveška, koja može obilato da koristi prirodne resurse, pre svega vodu.

Ključna tržišta s velikom emisijom CO2
Na brojnim ključnim tržištima, kao u SAD, Indiji, Kini, ali i u Nemačkoj, prilikom proizvodnje električne energije u atmosferu se emituje toliko ugljen dioksida da na duži rok čistokrvni e-automobili, kao i tzv. plug-in hibridi uopšte ne donose nekakvu prednost kada se radi o zaštiti klime. Ili je njihov ekološki bilans čak i negativan u poređenju s vozilima u kojima se nalaze motori s unutrašnjim sagorevanjem.


Na osnovu podataka iz studije najvećeg nemačkog auto-moto kluba ADAC, SEG postavlja sledeću računicu: s obzirom na aktuelni miks u proizvodnji električne energije u Nemačkoj, jedan mali električni automobil koji pređe više od 50.000 kilometara tokom svog životnog veka „proizvede“ više ugljen dioksida nego neki odgovarajući model vozila koji troši benzin ili dizel. Ekološki bilans e-automobila bi bio bolji od modela s unutrašnjim sagorevanjem samo u slučaju da je kompletna energija, 100 odsto, koju potroši dobijena iz regenerativnih izvora. Stvari su malo drugačije u slučaju da auto pređe više od 150.000 kilometara. Tada e-auto s aktuelnim „strujnim miksom“ ima bolji ekološki bilans, a u slučaju da koristi eko-energiju, jedan takav auto tokom svog čitavog životnog veka emituje samo delić CO2 odgovarajućih modela s unutrašnjim sagorevanjem.

Srednji put
Kako do manje emisije CO2 s aktuelnim energetskim miksom? Srednji put, prema mišljenju SEG, je „48-voltni-dizel-blagi-hibrid“. To je relativno mlada tehnologija kod koje se istovremeno pokreće vozilo i proizvodi energija. Ta tehnologija sve je omiljenija kod proizvođača širom sveta – zbog svoje energetske efikasnosti i sve strožih zakonskih odredaba.

U procesu proizvodnje 48-voltni dizel-hibrid pruzrokuje doduše minimalno povećanje emisije ugljen dioksida, ali tokom procesa korišćenja u saobraćaju može da uštedi i do 15 odsto goriva i CO2. I tako u zemljama u kojima se ne proizvodi dovoljno „zelene“ električne energije može da postane čak najbolja mobilna varijanta u kontekstu zaštite klime.

Ali u celoj toj kalkulaciji postoji jedna sitnica koju se ne sme prećutati – SEG, već sigurno pogađate, proizvodi upravo takve sisteme.

Trend je u redu
Magazin „Edison“, publikacija izdavačke kuće „Handelsblat“ koja se bavi područjima e-mobilnosti, održivosti i umreženog života, odmah je izračunala da analiza SEG, uprkos nekim nepreciznostima, ide u pravom smeru. Kod motora s unutrašnjim sagorevanjem bez sumnje još ima velikog potencijala za uštede CO2, ali isto tako ima i potencijala na području razvoja baterija i energetskog miksa.

Jasno je i da s povećanjem broja pređenih kilometara raste prednost e-automobila. Optimalno bi bilo kada bi električni automobili koristili isključivo solarnu energiju. S druge strane, uopšte „nema smisla“ zameniti neki e-auto nakon trogodišnjeg lizinga s godišnjom kilometražom od 15.000 kilometara, nekim novim modelom, tvrdi „Edison“. „To je saznanje za koje nam u stvari i ne treba nikakva računica, već samo malo razuma utemeljenog na održivosti“.



Klaus Ulrih

https://m.dw.com/sr/prevara-zvana-e-automobil/a-46271033
 

Back
Top