Izdavacke kuće

Najviše imam izdanja Lagune i Evrobooka, o izdavačima ne razmišljam po principu moralnog i estetskog vrednovanja već praktične vrednosti, kod Akademske knjige i Geopoetike kao i na galeriji Sajma knjiga (imam neku slabost prema izdavačima na galeriji)
 
Meni je izdavacka kuca Lom simpatična, primetio sam da imam dosta njihovih izdanja. Laguna izdaje svasta, od Silvane do Nirvane, a Vulkan mi se nekako čini najkomercijalniji, iako imaju i oni par dobrih naslova.
 
Sumorna su prilike u izdavaštvu.
Svakoga dana se "proizvode" novi "pisci", te imamo najviše pisaca po glavi stanovnika u svetu.
Najavljivačice, voditeljke, polukriminalci, starlete...sve su to "bestseler" autori.
Monopol "Lagune" je očigledan.
No, oni će brzo "riknuti", a da toga nisu svesni.
Ubiće ih hiperprodukcija.
Iz "Lagune" sada godišnje izlazi više naslova nego iz "Prosvete" i "Nolita", kada su imali celo jugoslovensko tržište sa skoro 400 sopstvenih knjižara.
Sudbina bivše "Narodne knjige" je indikativna.
I oni su, kao "Lagzuna" štampali mnogo, uglavnom sve i svašta, i progutali su sami sebe.
 
Laguna ima monopol samo na knjige voditeljki, starleta i kriminalaca. To je izdavačka kuća koja se rukovodi isključivo profitom, pa su neke sličnosti sa opštim stanjem u društvu i masovnoj kulturi neizbježne.

S druge strane, i pored svih problema, srpsko izdavaštvo je neobično dinamično i vitalno. Izdavači propadaju, ali se pojavljuju novi, dobre i aktuelne knjige se prevode i objavljuju, a i prodaju. Rekao bih da je izdavaštvo u Srbiji (mislim na objavljivanje kulturno i umjetnički značajnih knjiga) u boljem stanju nego ostatak visoke kulture.
 
Kod nas važi pravilo u svemu da su veliki zapravo mali, a da su mali istinski veliki, ali sabijeno pod zemlju.
Tako je i u izdavaštvu.
Ima malih izdavača koji objave desetak knjiga godišnje, ali značajnih knjiga, a "veliki" objavljuju i nekoliko stotina naslova, od koji koristi imaju jedino proizvodjači papira.
Šume stradaju zbog gluposti...
Koliko li je samo stabala posečeno za onu Jelenu Bačić Alimpić, a Vesnu Dedić i da ne pominjemo.
 
Zakon ponude i tražnje. Svi mogu u bilo kojoj knjizari da nadju gomilu dobrih knjiga od klasika preko nekih strucnih, ave do politike i hortikulture, tako da svakako imaju izbor, niko im ne brani.
 
Prosvetu i Rad najviše imam kod kuce, posle njih Maticu srpsku i Nolit
U kakvom su stanju danas ne znam, ali verujem da nimalo nije blistavo
Sto se tice guranja i reklamiranja, tu prednjaci svakako “vasa Laguna” ali se to bazira na plitkim knjizicama za siroke mase
 
Laguna pa Laguna... :roll: Kô svrake - zakrešti jedna i eto ih uvek sve više.
Ne znam da li je pre dve godine zasluženo proglašena za izdavača godine na Sajmu knjiga, ali znam da godišnje mogu da pročitam na desetine dobrih naslova (ako bih čitala i prevode sa engleskog). Što se nije neko drugi setio da reizda Borhesove Maštarije ili da bi bio red da se prevodi Džordž Sonders (osim Geopoetike koja ga je samo najavila)? Kad bi samo više prevodili tu vrednu književnost, ja bih im zamerila još samo to što prevode Amosa Oza i još neke sa engleskog kad već imaju para da ulože u prevod sa jezika autora. Zašto bi mene bilo briga što imaju publiku i za gluposti? Niko ih ne šiba da kupuju smeće.

I, da... Kad biste malo manje krali knjige (elektronske pirate), a malo više podržali i male izdavače - makar dali i koji dinar više, sigurna sam da bi situacija bila mnogo bolja; nije da je trenutno loša, osim što su tiraži mali, ponuda dobrih knjiga je zapanjujuća, ne može čovek sve ni da postigne da pročita.
 
da samo što u biblioteci nema 97 posto knjiga koje imaju u knjižarama :dash:
a i ova što reče da ''damo koji dinar više''.. nemam komentar
misliš da smo svi buržuji ko ti da imamo da bacamo pare na hebene knjige,ma koliko ih voleli (a ja ih obožavam,bukv sve žanrove a najviše epsku fantastiku koje nažalost uopšte nema u bibliotekama a ne mogu da priuštim da kupujem sve jer je preskupo)
ko da se sprdate al znam da ste nažalos vrv ozbiljni
 
Pa, Lagunu "potkopava" to što žele da pokriju sve i jednu ciljnu grupu, pa tako imaju od epske fantastike, preko klasika do čik-lita, koji im i stoji u prvom planu jer najviše profita donosi. Manje bi bili "hejtovani", kad bi se preorijentisali na užu ciljnu grupu, kao što se Vulkan orijentisao isključivo ka komercijalizaciji, Lom ka klasicima i nekoj vrsti underground književnosti itd.

Sve u svemu, na policama najviše imam Deretinih, Lomovih i Laguninih naslova, ako ne računam porodične "knjige na metar"
 
Prava knjiga ima jednobojni tvrdi povez sa zlatotiskom, a takvih jos ima samo na kupindu
Necu da mi se polica sareni kao ne znam ni ja sta, kad su i onako sve knjige koje me interesuju nekad bile izdane u takvom “aranzmanu”
 
a zašto je to loše što žele da pokriju sve ciljne grupe O.o

Izdavačkoj kući kao preduzeću uopšte nije loše, naprotiv. Druga stvar je što ako jedna izdavačka kuća pokriva izdavanje recimo YA, poezije i klasika, dolaziće do hejtovanja od strane sopstvenih čitača jer će čitači klasika smatrati da su YA neozbiljne knjige koje ne treba objavljivati, čitači YA će biti u fazonu "šta smaraju sa klasicima koji su izdavani već milion puta, umesto da prate nove naslove iz žanra" i tako u krug.

Lično mišljenje, ne nužno i tačno
 

Back
Top