"Srbija ne gleda blagonaklono na odliv u Nemačku"

ScipioAfricanus

Stara legenda
Poruka
91.087
"Srbija ne gleda blagonaklono na odliv u Nemačku"


Beograd -- Srbija ne gleda blagonaklono na veliki odliv stručnjaka koji se školuju u Srbiji a onda odlaze u zapadne države poput Nemačke, izjavio je Ivica Tončev.


Državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Ivica Tončev izjavio je u Dizeldorfu u razgovoru s državnom sekretarkom za pitanja integracija u vladi nemačke pokrajine Severne Rajne Vestfalije Serap Guler da Srbija sebi ne može da priušti veliki odliv stručnjaka i izrazio "očekivanja da će Nemačka imati to u vidu u daljem kreiranju svojih politika u vođenju tržišta rada", saopštilo je ministarstvo.

"Konstatovano je da Srbija želi intenzivnu saradnju sa Nemačkom ali da naša zemlja ne može blagonaklono da gleda na veliki odliv stručnjaka iz Srbije koji se školuju u našoj zemlji, a potom odlaze u zapadne države poput Nemačke ostavljajući svojevrsne rupe na tržištu rada u Srbiji", navedeno je u saopštenju.

Tončev je rekao da treba naći modalitete koji će omogućavati razmenu stručnjaka na tržištu rada ali i povratak dela njih u Srbiju gde će nastavljati rad "imajući u vidu da Srbija beleži ozbiljan privredni rast i da beleži ekspanziju u oblastima poput IT industrije i građevinarstva".

Državni sekretar je s Guler razgovarao i o srpskoj dijaspori u Nemačkoj. On je naveo da su srpski gradjani uspešno integrisani u nemačko društvo na zadovoljstvo obe države.

"Na sastanku je konstatovano i da je srpska dijaspora u SR Nemačkoj iz vizure resora unutrašnjih poslova izuzetno integrisana i da je stopa kriminaliteta kada se radi o srpskoj populaciji veoma niska i da je poslednjih godina pala sa četiri odsto na dva odsto, prema podacima pokrajinske policije", navodi se u saopštenju.

Tončev je zamolio Guler da se nadju modaliteti za dobijanje dodatnih i adekvatnijih prostorija za rad srpskih klubova kojih ima oko 20 u Severnoj Rajni Vestfaliji.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2018&mm=10&dd=10&nav_id=1454191



Sta je ovo prvo hoce da ogranice kamiondzije da ne mogu da voze van drzave umesto da im povecaju platu, sad ovo? :D Sta je ovo moljakanje da se ne ide :worth::rotf::rotf::rotf:
 
Ne slazete se, gospodo politicari? Da vam pojasnim malo situaciju na primerima ljudi koje ja poznajem:

1. Moja drugarica iz osnovne skole, doktorirala u Beogradu mikrobiologiju. 4 godine nije mogla da nadje posao, cak ni kao nastavnik biologije. Otisla u SAD i danas je u San Hozeu, radi na istrazivanju lekova za rak.

2. Moj brat od strica, diplomirao energetiku na ETF-u u roku. 7 godina bez posla, otisao u Nemacku i radi za Siemens.

3. Drug iz vojske, diplomirao medicinu i specijalizovao anesteziologiju. Otvoreno mu rekao nacelnik klinike gde je specijalizirao da bez neke jake veze ne moze dobiti posao. 2 godine sedeo bez posla, danas je u Bernu, Svajcarska i radi na privatnoj klinici kao anesteziolog dok je na TV-u kod nas kuknjava kako nema anesteziologa.

4. Komsija iz ulice i drug iz detnjistva, zavrsio sumarski fakultet u NS, vozio taxi 2 godine da prezivi. Danas je u Kanadi i radi u nekom nacionalnom parku na zastiti suma.

5. Najdrasticniji primer. Drug iz osnovne, zavrsio 2. stepen za varioca. Ceo zivot visio na Dunavu i iz hobija se bavio veslanjem i ronjenjem. Radio za neke propale firme, svastario, potucao se po gradilistima za minimalac. Danas je u Norveskoj, radi na naftnim platformama kao varilac-ronioc i ima vecu platu nego ovaj anesteziolog u Svici.


Zasto bi iko od njih ostao u Srbiji? Zasto bi iko ostao ovde gde te rodjena drzava koja bi trebalo da te stiti saplice i ponizava? Ja takodje uskoro planiram da idem, a vi se ne slazite i dalje.
(Bata Sale, 10. oktobar 2018 14:28) # Link komentara
 
Ne slazete se, gospodo politicari? Da vam pojasnim malo situaciju na primerima ljudi koje ja poznajem:

1. Moja drugarica iz osnovne skole, doktorirala u Beogradu mikrobiologiju. 4 godine nije mogla da nadje posao, cak ni kao nastavnik biologije. Otisla u SAD i danas je u San Hozeu, radi na istrazivanju lekova za rak.

2. Moj brat od strica, diplomirao energetiku na ETF-u u roku. 7 godina bez posla, otisao u Nemacku i radi za Siemens.

3. Drug iz vojske, diplomirao medicinu i specijalizovao anesteziologiju. Otvoreno mu rekao nacelnik klinike gde je specijalizirao da bez neke jake veze ne moze dobiti posao. 2 godine sedeo bez posla, danas je u Bernu, Svajcarska i radi na privatnoj klinici kao anesteziolog dok je na TV-u kod nas kuknjava kako nema anesteziologa.

4. Komsija iz ulice i drug iz detnjistva, zavrsio sumarski fakultet u NS, vozio taxi 2 godine da prezivi. Danas je u Kanadi i radi u nekom nacionalnom parku na zastiti suma.

5. Najdrasticniji primer. Drug iz osnovne, zavrsio 2. stepen za varioca. Ceo zivot visio na Dunavu i iz hobija se bavio veslanjem i ronjenjem. Radio za neke propale firme, svastario, potucao se po gradilistima za minimalac. Danas je u Norveskoj, radi na naftnim platformama kao varilac-ronioc i ima vecu platu nego ovaj anesteziolog u Svici.


Zasto bi iko od njih ostao u Srbiji? Zasto bi iko ostao ovde gde te rodjena drzava koja bi trebalo da te stiti saplice i ponizava? Ja takodje uskoro planiram da idem, a vi se ne slazite i dalje.
(Bata Sale, 10. oktobar 2018 14:28) # Link komentara

Нико није отишао у Русију? :eek:
 
Motorcyclist
Ne slazete se, gospodo politicari? Da vam pojasnim malo situaciju na primerima ljudi koje ja poznajem:

Da ne citiram post znam mnoge slučajave.
Dva brata od strica u Norveškoj.
Dva kumova sina u Austriji.
Moj sin u USA.
Master Informatike, CISCO licenca....
Pitajte me da li je našao adekvatan posao u PG ili BG ?

Izvozimo pamet, ali zato uvozimoi migrante.
Medju kojima je min 10% obučenih terorista spavača.
Po podacima CIA-e MI-5 i KGB-a.

Srećom njih interesuje Jevropa., pa su velike šanse
da če "spavati" dok je se ne domognu.
 
Poslednja izmena:
Најјаче би било да Немци озбиљно схвате нареченог Ивицу - а ***** одраслог човека који се зове Ивица - и потпуно укину сваку могућност запошљавања за младе Србе.

Онда би тог истог Ивицу неки разјарени грађанин бацио са бранковог моста.

Навијам за тај расплет, као најсмешнији.
 
"Srbija ne gleda blagonaklono na odliv u Nemačku"


Beograd -- Srbija ne gleda blagonaklono na veliki odliv stručnjaka koji se školuju u Srbiji a onda odlaze u zapadne države poput Nemačke, izjavio je Ivica Tončev.


Državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Ivica Tončev izjavio je u Dizeldorfu u razgovoru s državnom sekretarkom za pitanja integracija u vladi nemačke pokrajine Severne Rajne Vestfalije Serap Guler da Srbija sebi ne može da priušti veliki odliv stručnjaka i izrazio "očekivanja da će Nemačka imati to u vidu u daljem kreiranju svojih politika u vođenju tržišta rada", saopštilo je ministarstvo.

"Konstatovano je da Srbija želi intenzivnu saradnju sa Nemačkom ali da naša zemlja ne može blagonaklono da gleda na veliki odliv stručnjaka iz Srbije koji se školuju u našoj zemlji, a potom odlaze u zapadne države poput Nemačke ostavljajući svojevrsne rupe na tržištu rada u Srbiji", navedeno je u saopštenju.

Tončev je rekao da treba naći modalitete koji će omogućavati razmenu stručnjaka na tržištu rada ali i povratak dela njih u Srbiju gde će nastavljati rad "imajući u vidu da Srbija beleži ozbiljan privredni rast i da beleži ekspanziju u oblastima poput IT industrije i građevinarstva".

Državni sekretar je s Guler razgovarao i o srpskoj dijaspori u Nemačkoj. On je naveo da su srpski gradjani uspešno integrisani u nemačko društvo na zadovoljstvo obe države.

"Na sastanku je konstatovano i da je srpska dijaspora u SR Nemačkoj iz vizure resora unutrašnjih poslova izuzetno integrisana i da je stopa kriminaliteta kada se radi o srpskoj populaciji veoma niska i da je poslednjih godina pala sa četiri odsto na dva odsto, prema podacima pokrajinske policije", navodi se u saopštenju.

Tončev je zamolio Guler da se nadju modaliteti za dobijanje dodatnih i adekvatnijih prostorija za rad srpskih klubova kojih ima oko 20 u Severnoj Rajni Vestfaliji.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2018&mm=10&dd=10&nav_id=1454191



Sta je ovo prvo hoce da ogranice kamiondzije da ne mogu da voze van drzave umesto da im povecaju platu, sad ovo? :D Sta je ovo moljakanje da se ne ide :worth::rotf::rotf::rotf:

Ako bi da zadrze ljude ovde neka obezbede bolje uslove za ostanak umesto za odlazak.
Odem na razgovor za posao i sa vrata mi kazu kako me nece primiti ali su me zvali da me vide, zasto me i zovu da dodjem ako ne postoji sansa da dobijem posao?

Svi pricaju o nekom rastu a kod nas grade Kinezi dok su nasi pre pola veka gradili Afriku i Aziju, gde su nestale sve te firme?
 
Odem na razgovor za posao i sa vrata mi kazu kako me nece primiti ali su me zvali da me vide, zasto me i zovu da dodjem ako ne postoji sansa da dobijem posao?
Moja drgarica je bila na tipa desetak takvih razgovora u prethodnih pet godina. Svaki put mesto bude rezervisano za nekoga, ali moraju da otvore konkurs da ispoštuju zakon valjda. Još bude srećna ako joj tako kao tebi odmah kažu na čemi je, da se ne nada. Ništa joj nije gore nego kada kao budala čeka da joj jave, a onda nazove da se raspita i sazna da je mesto odavno popunjeno. Devojka inače ima završen master iz mikrobiologije, a nekoliko puta se desilo da sazna kasnije da je to mesto za koje je išla na razgovor dobio neko ko nema završene ni osnovne studije, ali zato ima vezu.
 
Mislim da je ova tema iseljavanja predimenziorana, uopste se ne iseljava toliko ljudi koliko se predstavlja a dosta njih se i vrati jer na par meseci odlaze i vracaju se. Da broj onih koji odlaze ni blizu nije u ravni sa ciframa o kojima se prica se vidi po egzaktnim ciframa broja rodjenih a on se prakticno u Srbiji ne menja i uglavnom je na istom nivou u poslednjoj deceniji i vise. Ove godine cak i raste broj rodjenih prema podacima za prvih 7 meseci. Samo u julu 2018 godine rodjeno je 5 992 deteta prema danasnjim podacima RSZ dok 2017-te u julu 5.600 , sto cini cak 400 dece vise za samo mesec.

Da je broj ljudi koji se iseljavaju toliko veliki, Srbija bi drasticno potonula sa brojem rodjenih jer bi se i reproduktivna osnova rapidno smanjila a to se ne desava sto govori da broj iseljenih drasticno ne varira u odnosu na prethodnu deceniju samo sto se sada vise pise o tome.
 
Ako bi da zadrze ljude ovde neka obezbede bolje uslove za ostanak umesto za odlazak.
Odem na razgovor za posao i sa vrata mi kazu kako me nece primiti ali su me zvali da me vide, zasto me i zovu da dodjem ako ne postoji sansa da dobijem posao?

Svi pricaju o nekom rastu a kod nas grade Kinezi dok su nasi pre pola veka gradili Afriku i Aziju, gde su nestale sve te firme?

Rece ti covek iznad ali da ti potvrdim, moraju da ispostuju zakonski neku kvotu..
 
Mislim da je ova tema iseljavanja predimenziorana, uopste se ne iseljava toliko ljudi koliko se predstavlja a dosta njih se i vrati jer na par meseci odlaze i vracaju se. Da broj onih koji odlaze ni blizu nije u ravni sa ciframa o kojima se prica se vidi po egzaktnim ciframa broja rodjenih a on se prakticno u Srbiji ne menja i uglavnom je na istom nivou u poslednjoj deceniji i vise. Ove godine cak i raste broj rodjenih prema podacima za prvih 7 meseci. Samo u julu 2018 godine rodjeno je 5 992 deteta prema danasnjim podacima RSZ dok 2017-te u julu 5.600 , sto cini cak 400 dece vise za samo mesec.

Da je broj ljudi koji se iseljavaju toliko veliki, Srbija bi drasticno potonula sa brojem rodjenih jer bi se i reproduktivna osnova rapidno smanjila a to se ne desava sto govori da broj iseljenih drasticno ne varira u odnosu na prethodnu deceniju samo sto se sada vise pise o tome.

Прилично дубиозан закључак, јер су они у најплоднијим годинама у Србији и најнезапосленији, и много њих се без сумње не одлучује да рађа децу док су ту. Тај минималан српски прираштај говори да се само мањина релативно ситуираних Срба размножава ако се изоставе Цигани и сл.
 
http://www.politika.rs/sr/clanak/384004/Najmanje-rodenih-beba-u-poslednjih-100-godina

Autor: Katarina Đorđevićpetak, 30.06.2017. u 21:00

Najmanje rođenih beba u poslednjih 100 godina
U 2016. samo je pet opština imalo pozitivan prirodni priraštaj


U Srbiji je prošle godine rođeno najmanje beba od Prvog svetskog rata, svedoče najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku.

U matične knjige rođenih upisano je svega 64.734 novorođenčeta – oko hiljadu manje nego 2015. godine i čak 6.263 manje nego pre jednu deceniju.

Stručnjaci Republičkog zavoda za statistiku upozoravaju da je broj stanovnika u našoj zemlji smanjen oko 385.000 za poslednjih deset godina.

U proseku, godišnje „nestane” opština veličine Bečeja, Savskog venca ili Prijepolja. Procene nacionalnog statističkog zavoda su da u Srbiji živi 7.058.322 stanovnika, a da je žena 183.062 više nego muškaraca.

Gordana Bjelobrk, šef odseka za demografiju Republičkog zavoda za statistiku, ne skriva zabrinutost zbog najnovijih podataka vitalne statistike jer je tokom 2016. rođeno najmanje beba od kada ova ustanova obrađuje rezultate popisa stanovništva.

– Od 169 opština u Srbiji, samo pet njih je tokom prethodne godine imalo pozitivni prirodni priraštaj – Sjenica, Novi Sad, Preševo, Novi Pazar i Tutin. Iako u Beogradu živi skoro četvrtina stanovništva Srbije, nijedna gradska opština nije imala pozitivan prirodni priraštaj tokom prethodne godine. Čak je i u Bujanovcu zabeležen negativni prirodni priraštaj. Drugim rečima, 2016. godine rođena je najmalobrojnija generacija od kada mi vodimo vitalnu statistiku, a uzroci ovih poražavajućih demografskih trendova su jednostavni – mladi ljudi odlaze iz Srbije i to vidite ne samo po broju rođenih beba već i po broju sklopljenih brakova. Prošle godine sklopljeno je skoro hiljadu brakova manje nego 2015. Samo u poslednjih šest godina stanovništvo Srbije smanjilo se za 233.144 osobe – upozorava naša sagovornica.

Demografe zabrinjava i prosečna starost majke prilikom rođenja prvog deteta. Prema najnovijim podacima, u gradskim sredinama prvi porođaj je u 30. godini, a u vangradskim područjima prosek godina je 27,8. Zato ne iznenađuje podatak da najveći broj porodica u Srbiji ima samo jedno dete.

U prošloj godini sklopljen je 35.921 brak – čak hiljadu manje nego 2015. Mladoženje u proseku imaju 31,2 godine, a njihove izabranice – 28,2 godine. Najčešći su brakovi između supružnika iste nacionalnosti (87,3 odsto), a najviše je zaključenih brakova u kojima supružnici imaju istu školsku spremu. U 46,3 odsto zaključenih brakova oba supružnika su zaposlena.

Tačku na bračnu zajednicu u 2016. godini stavilo je 9.046 parova, u proseku posle 13,4 godine zajedničkog života, a u 56 odsto slučajeva bili su to bračni parovi s decom. Prosečna starost žene prilikom razvoda je 40, a muškarca 43,5 godina.

Podaci Republičkog zavoda za statistiku svedoče da prosečna starost ukupnog stanovništva u našoj zemlji konstantno raste – u 2016. iznosila je 42,9 godina. Procenat mladog stanovništva (0–14 godina) je 14,4 odsto, dok je udeo osoba starijih od 65 godina – 19,2 procenta.

Najviše stanovnika Srbije živi u beogradskoj (1.683.962) i južnobačkoj oblasti (617.333), dok najmanje žitelja imaju toplička (86.327) i pirotska oblast (87.015). Podaci o unutrašnjim migracijama svedoče da su tokom 2016. godine 125.682 osobe promenile prebivalište, odnosno trajno se preselile u drugo mesto na teritoriji Srbije. Najviše osoba (50.971) doselilo se u Beograd i u Vojvodinu (27.960), a najveći broj „internih migranata” ima između 25 i 34 godine.

Uvid u statistiku mortaliteta pokazuje da umiremo od bolesti koje se mogu sprečiti i koje su posledica nezdravih načina života. Naime, vodeći uzrok smrti kod oba pola bile su bolesti sistema krvotoka. Od njih su tokom 2016. godine umrle 52.102 osobe. Drugi uzrok smrti su tumori, od kojih su lane preminule 22.004 osobe.

Veliki pad u 2016. visoka prosecna starost i brojna unutrasnja migracija, cak 125 hiljada.

U zadnje vreme povecana je privremena migracija kvalifikovanih radnika, koja se nece toliko odraziti na prirast, ali bitno utice na ogranicvanje ekonomskih mogucnosti Srbije. Problemi u ekonomiji ce pokrenuti jos neke na trajno iseljenje.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je ova tema iseljavanja predimenziorana, uopste se ne iseljava toliko ljudi koliko se predstavlja a dosta njih se i vrati jer na par meseci odlaze i vracaju se. Da broj onih koji odlaze ni blizu nije u ravni sa ciframa o kojima se prica se vidi po egzaktnim ciframa broja rodjenih a on se prakticno u Srbiji ne menja i uglavnom je na istom nivou u poslednjoj deceniji i vise. Ove godine cak i raste broj rodjenih prema podacima za prvih 7 meseci. Samo u julu 2018 godine rodjeno je 5 992 deteta prema danasnjim podacima RSZ dok 2017-te u julu 5.600 , sto cini cak 400 dece vise za samo mesec.

Da je broj ljudi koji se iseljavaju toliko veliki, Srbija bi drasticno potonula sa brojem rodjenih jer bi se i reproduktivna osnova rapidno smanjila a to se ne desava sto govori da broj iseljenih drasticno ne varira u odnosu na prethodnu deceniju samo sto se sada vise pise o tome.

Prijatelju, problem je što odlaze visoko obrazovani ljudi u naponu kreativne snage a ne u ukupnom broju onih koji odlaze.

Nije isto da li ti ode jedan lekar ili jedan fizikalac.
 

Back
Top