Kljucni faktori u borilackim vestinama

Ma Bulja Vracarevic je jedan od najvecih satlatana, smesan je. Kada ga vidis kako se hvali, ja ovo, ja ono, ego mu je kao zgrada! Takav covek jednostavno nije kvalitet da bude neki sensei, a kamo li soke! To su takvi ljudi koji jedino mogu da se uzdignu (u svojim ocima) tako sto unizavaju druge! Cuj, on je izbacio relgijske elemente iz Aikidoa!? Pa ispadne da se ljudi tamo mole nekom istocnjackom Bogu (to sam bukvalno cuo od ljudi koji treniraju RA jednom davno) pa dalje, kada "oni tamo meditiraju 40 minuta" hahaha gde je on to bio, u kom tripu?? To je cista laz i glupost, i on na tome izgradi svoje ime. Svako ce onda reci - pa idem ja na taj realni Aikido, sto da meditiram 40 minuta pa da me posle neko istuce na ulici i tako dalje...

Tako da takav ne zavredjuje mnogo paznje, ali da ne odbaciom nista a priori cak sam i odvojio neko vreme prouciavao malo i gledao kako radi, i tako dalje, jednom da bio uzivo na semniaru jednom njegovom, malo je reci da smesan klovn! Ali takve stvari u nas Srba ocigledno prolaze... ;)

Sto samog tog realnog Aikidoa tice, da budem iskren to i nije tako losa borilacka vestina, poluge bacanja, ok ko to navezba i uspe da upotrebi to je ok. Ali to nije videlo aikidoa, to je neka mesavina Aikijucua Dziudzice i tako od svega po malo. Ko to voli super! Ali on se okoristio marketinski imenom Aikido i to je prevara... :)

- - - - - - - - - -

Kad si toliko sigurna, evo lagano pitanje: zasto aikidoke ne ucestvuju u sportskim borbama, da pokazu koliko vrede , nego samo seminari i trening, :?:

Aikido nije sport, kako onda neko da se poredi u sportu gde postoje pravila kategorije i drugo?
 
Sta nisam zrela za ulicne tuce zivota ti?
Zasto bi ja htela uopste da budem zrela za ulicne tuce svega ti

Sposobna sam ja sa svojim pojasem ne brini
Sto se mene tice drzite se vi "ulicnih tuca" i udarajte se kolko ocete...meni je aikido samoodbrana i dovoljan mi je

- - - - - - - - - -

A i nije to tema...tema su kljucni faktori u borilackim vestinama a ne koliko meni crni pojas moze da bude koristan

Много штошта није онако како изгледа па ни то око тих појасва и звања ...

Да, тема је "Kljucni faktori u borilackim vestinama"....
.... на жалост многи након неког времена сматрају да је достизањем неког звања (често означеног бојом појаса) достигнута одређена вештина која је употребљива чак и у неким озбиљним ситуацијама (под озбиљне ситуације не сматрам претње при којима нападач још увек није ушао у напад са намером наношења телесних повреда већ му је циљ само да заплаши своју жртву и на тај начин оствари неки свој циљ).
Кроз претходних xy година бављена борењем у разним облицима и дужини бављења ( са неким тек толико да се упознам са принципима па све и до озбиљног вишегодишњег рада) од спортских као што су џудо и таеквондо до неких алтернативних као што су нинђуцу, крав мага, система.... ) од рада у сали за борење са цивилима разних фела до рада са припадницима специјалних јединица приметио сам да се вежбачима под термином "самоодбрана" продаје нешто што се може описати као "одбрана од нападача који прети али не напада са намером наношења телесних повреда" . То доводи до самооуверености код вежбача да ће по добијању неког тамо црног појаса бити у стању да се одбрани од сваког нападача...

У стварности кад год сам имао прилике да вежбам са напреднијим вежбачима (они који су у својим "вештинама" дошли до црног појаса односно неком еквавиленту) и при том одрадио неки вид анализе рада кроз специфичне вежбе са партнерима који се не препуштају на сваки фалш ударац или покушај полуге и сл (при том је све под надзором и безбедно) увек се долазило у ситуацију да управо ти напредни вежбачи нису били у стању да правилно (безбедно по себе) одраде задатак већ су сваки пут долазили у ситуацију да кукају како је дата вежба за много виши ниво вештине...

Поента приче је да није важан ни број година вежбања ( данас кад је стандард два до три тренинга недељно по сат времена уз све оно што чини живот и одваја нас од тренинга број година тренинга није никакво мерило знања и искуства), ни достигнуто "звање" ( и ту сам имао прилике да видим давање разних звања на основу разних "заслуга", а не на основу стварно достигнуте вештине) ... Често управо спортисти (који се активно такмиче) имају далеко виши ниво изграђене личне вештине од оних који машу тиме да тренирају "вештину" - додуше ограничено на рад који је потребан за тај одређен спорт.

Тако да је ISTRAZIVAC9 ипак коректно покренуо питање способности носиоца црног појаса неке од "вештина" обзиром да се као фактор који прати вежбаче "борилачких вештина" често провлачи способност самоодбране (у односу на оне који се баве борилачким спортовима) док у стварности због специфичног менталног склопа борца (на спортском борилишту) који редовно тестира и усавршава своју личну вештину вежбачи који се баве "борилачким вештинама" се успављују како су технике које вежбају "смртоносне", "високо ризичне" и сл и не долазе у ситуације да провере да ли те технике уопште могу да употребе на неком ко зна да се брани...
Тако да дођосмо до још једног кључног фактора кад су у питању борилачке вештине : грађење лажне самоуверености или само заваравање .... Што доводи до непримењивости личне вештине у озбиљним ситуацијама....
 
Sto samog tog realnog Aikidoa tice, da budem iskren to i nije tako losa borilacka vestina, poluge bacanja, ok ko to navezba i uspe da upotrebi to je ok. Ali to nije videlo aikidoa, to je neka mesavina Aikijucua Dziudzice i tako od svega po malo. Ko to voli super! Ali on se okoristio marketinski imenom Aikido i to je prevara... :)

Nema tu nikakve aikiđucu- đice itd. Postoje i dan danas škole Daito ryu-a, to je konkretan naziv veštine koju je Uešiba trenirao (mada se mogla zvati i Yamato ryu ali to je druga priča). Ima i sekcija u Kragujevcu koju vodi Dušan Miloradović koja prati Katcujuki Kondo-a, čoveka koji vodi glavnu liniju koja potiče od sina Sokaku Takede, Tokimunea Takede. Veština koju je Tokimune kreirao nakon smrti oca se zove Daito ryu Aikibudo, Menkjo Kaiden te veštine je Kondo.

RA je mešavina Vračarevićevih loše shvaćenih ideja iz Aikido-a, Đudo-a i ponešto iz policijske đuđice. gde su opet u pitanju prerađene tehnika Aikido-a, Đudo-a i koječega iz boksa i Karate-a (sa tim što boksa i Karate-a gotovo da i nema u RA mahom su samo pojedine poluge).

Drugo, Vračarević ne može biti soke jer ta titula ne znači ono što je on mislio da znači. Naime on je tvrdio da je osnivač veštine i uzeo je titulu "soke", problem je što se u Japanu za osnivača veštine koristi izraz kaičo a ne soke. Čak su i Uešibu nazivali kaičo pre nego što se ustalilo O'sensei. Soke naziv se koristi u iemoto sistemu nasleđivanja, odnosno u porodičnom sistemu nasleđivanja, tako je sin Sokaku-a Takede, Tokimune bio soke ali i kaičo jer je nasledio veštinu od oca i kreirao i svoju. Kondo na primer, koji sada vodi tu Tokimuneovu školu, ne može biti soke jer nije sin od Tokimunea nego je najbolji učenik i on je dobio sertifikat Menkjo Kaiden u kojem je dobio prenos celokupnog znanja veštine kako bi mogao i zvanično da bude naslednik.

Drugim rečima sem ako Vračarević nije imao nekog davno izgubljenog japanskog pretka sa direktnom porodičnom linijom sa Uešibinom porodicom on nema apsolutno nikakve ingerencije da sebe nazove soke-om. Osim toga što je platio onoj idiotskoj organizaciji u Americi da ga tako nazovu. Inače soke-a u Americi ima koliko nećeš a ne koliko hoćeš. I niko od njih nema pojma da zapravo ne nose pravo ime titule za koju misle da poseduju jer su neinformisani imbecili,
 
Poslednja izmena:
Da, Dito Ryu, u pravu si, nego nije mi se dalo da ulazim u detalje, jer nije tema o RA.

Ej ali najludje mi je kada su ljudi koji su trenirali RA odlazili kod nekog Japanca (licno sam video likove iz NS koji su 2000. polagali kod Ikede senseija) dobiju pojas, i vrate se da nastave RA... :D Ono, volim ovu nasu narodnu vestinu, ali volim i japanski pojas... :)
 
Tema nije o Vracarevicu, pa bih kratko:
vezbao kod Kisomuri Ujeshibe, Gozo Siode, Cutomu Cida, Kenji Simacu, Hiroshi Tada.
Obuka telohranitelja predsednika Zimbabvea, Libije, Kazahstana, Makedonije, Slovenije ,Rep. Srpske.
Trenirao ruske specijalce is Alfe i Kobre, i za to dobio orden od ruskog generala Fisova.
Skola za telohranitelje "Vracarevic" od 2002 god. je u sistemu IBSSA na internacionalnom nivou, prisutna u 112 zemaljaskom sveta.
Od 1997 profesor po pozivu na Visoj skoli u Beogradu, i od iste godine , ruska akademija ga je izabrala za redovnog clana , zvanje Akademik borilackih vestina.
Americki ga izabrali 2002 za kucu slavnih, a 2003 postaje clan internacionalne organizacije: Martial Arts Head Founders and Grand Master Council.
Napisao 12 knjiga.
Tvorac R.Aikidoa, koji se vezba u 27 zemalja sveta, a koji je prilagodjen mentalitetu balkanskog coveka bez istocnjackih religioznih elemenata.
Interesantno da ovakav covek je za vas dvojicu sarlatan, koji nije posedovao znanje.
 
vezbao kod Kisomuri Ujeshibe, Gozo Siode, Cutomu Cida, Kenji Simacu, Hiroshi Tada.
Obuka telohranitelja predsednika Zimbabvea, Libije, Kazahstana, Makedonije, Slovenije ,Rep. Srpske.
Trenirao ruske specijalce is Alfe i Kobre, i za to dobio orden od ruskog generala Fisova.
Skola za telohranitelje "Vracarevic" od 2002 god. je u sistemu IBSSA na internacionalnom nivou, prisutna u 112 zemaljaskom sveta.
Od 1997 profesor po pozivu na Visoj skoli u Beogradu, i od iste godine , ruska akademija ga je izabrala za redovnog clana , zvanje Akademik borilackih vestina.
Americki ga izabrali 2002 za kucu slavnih, a 2003 postaje clan internacionalne organizacije: Martial Arts Head Founders and Grand Master Council.
Napisao 12 knjiga.

Pa on je onda nista za prof. Branka Savica - Karsona, vidi koliko on ima kvalifikacija!

Karson.JPG


:mrgreen::think:

Tvorac R.Aikidoa, koji se vezba u 27 zemalja sveta, a koji je prilagodjen mentalitetu balkanskog coveka bez istocnjackih religioznih elemenata.

:hahaha::zcepanje: Reci da zaje6avas! :D

Interesantno da ovakav covek je za vas dvojicu sarlatan, koji nije posedovao znanje.

Kazi da si ozbiljan! Vidi on je super ekspert, ali da proda maglu. :super:

- - - - - - - - - -

E da a tek Buljine knjige su posebna komedija - ruka naoruzana nozem je mnogo opasnija od ma kako nabildovane ruke bez noza! :hahaha:
 
Da, Dito Ryu, u pravu si, nego nije mi se dalo da ulazim u detalje, jer nije tema o RA.

Ej ali najludje mi je kada su ljudi koji su trenirali RA odlazili kod nekog Japanca (licno sam video likove iz NS koji su 2000. polagali kod Ikede senseija) dobiju pojas, i vrate se da nastave RA... :D Ono, volim ovu nasu narodnu vestinu, ali volim i japanski pojas... :)

Najjače je bilo na seminaru kod Jasuo Kobajašija kada su tražili neki iz nekog RA kluba da im dodeli pojaseve a on im rekao može ali da polažu ispred njega a on ih sve poobarao. Kasnije kada su opet neki likovi pitali nisu smeli na polaganje.
 
Tema nije o Vracarevicu, pa bih kratko:

Tehnički i jeste, jedan bitan faktor je izbegavanje i šarlatana kojima je jedini cilj sebi ime da stvore.

vezbao kod Kisomuri Ujeshibe, Gozo Siode, Cutomu Cida, Kenji Simacu, Hiroshi Tada.

Kišomaru Uešiba, Gozo Šioda (nema dokaza da je sa njima trenirao, i da jeste on je bio prekratko u Japanu da bi nešto konkretno trenirao odnosno možda je prisustvovao treningu i to je to. pogotovo što su obojica u to vreme bili matori i nisu ni trenirali učenike nego su to radili njihovi učenici), Tsutomu Čida (moguće je da je prisustvovao njegovom treningu), Kenđi Šimicu (navodiš lika koji ga se javno "odrekao" u novinama?! i koji je rekao blaženo rečeno da nema pojma?!) Hiroši Tada (svi su imali treninge kod Tade a samo po snimcima je vidljivo da ništa nije skontao od njega što je zastrašujuće obzirom da je Tada svo svoje znanje pažljivo i koncizno u detalje objašnjavao).

Obuka telohranitelja predsednika Zimbabvea, Libije, Kazahstana, Makedonije, Slovenije ,Rep. Srpske.
Trenirao ruske specijalce is Alfe i Kobre, i za to dobio orden od ruskog generala Fisova.

Legenda kaže da je trenirao i decu od pojedinih predsednika pa opet za to sve nemamo dokaza a i poznato je da je to sve uradio preko rodbinskih veza a ne preko kvaliteta tako da je istina negde između..

Skola za telohranitelje "Vracarevic" od 2002 god. je u sistemu IBSSA na internacionalnom nivou, prisutna u 112 zemaljaskom sveta.

Misliš na one likove iz Mađarske? Što organizuju "Scottish Samurai Awards 2018 in Aberdeen " . Svaka druga budala ima kurs za telohranitelje. To što ga je jedino ova prihvatila nije pohvalno za njega.

Od 1997 profesor po pozivu na Visoj skoli u Beogradu, i od iste godine , ruska akademija ga je izabrala za redovnog clana , zvanje Akademik borilackih vestina.
Americki ga izabrali 2002 za kucu slavnih, a 2003 postaje clan internacionalne organizacije: Martial Arts Head Founders and Grand Master Council.

Čega je bio profesor? U kojoj Višoj školi? Koja ruska akademija? Već smo naveli tridesetak puta da je tim idiotima u Americi platio da ga tamo upišu i da mu "dodele" titule, šta je tebi problem da razumeš to sve?!

Napisao 12 knjiga.

Od koji 1 normalna, jer je kopirao od Japanaca, i ostalo svoje gluposti.

Tvorac R.Aikidoa, koji se vezba u 27 zemalja sveta, a koji je prilagodjen mentalitetu balkanskog coveka bez istocnjackih religioznih elemenata.
Interesantno da ovakav covek je za vas dvojicu sarlatan, koji nije posedovao znanje.

Kojih crnih 27 zemalja?! Kakav crni mentalitet bez "istočnjačkih religioznih elemenata", niđe veze životom ni pameću. Sam Uešiba je govorio da je stvorio borilačku veštinu a ne religiju da je pretekao Vračarevića za jedno 60 godina. Dabome da je šarlatan jer smo sve ovo već prešli nekoliko puta ali se ti ili praviš lud i blesav ili samo troluješ. Šta ti nije jasno više svega ti?!
 
Pa on je onda nista za prof. Branka Savica - Karsona, vidi koliko on ima kvalifikacija!

Pogledajte prilog 514532

:mrgreen::think:



:hahaha::zcepanje: Reci da zaje6avas! :D



Kazi da si ozbiljan! Vidi on je super ekspert, ali da proda maglu. :super:

- - - - - - - - - -

E da a tek Buljine knjige su posebna komedija - ruka naoruzana nozem je mnogo opasnija od ma kako nabildovane ruke bez noza! :hahaha:

Dakle, tvoj Sensei ima sledece titule:
3 Dan Karate
3 Dan Aikido
6 Dan Ju Jutsa
8 Dan Dzudo
8 stepen Sifu Vu Shu
Za karate znam za 3-ci Dan treba 10 god.
Za Dzudo se moze proveriti kod Vuka Rasovica. .
Kod koga je ucio Aikido, :?:
Znaci on je japansko kineski ekspert za bor. vestine, pitanje je kada je uspeo sve to da uklopi u svom zivotu, s obzirom da je porodican covek.

- - - - - - - - - -

Sad znam kod koga si vezbao, jos uvek ne znam koju B. vestinu, koliko dugo i koje zvanje imas, da li je to tajna, :)
 
Poslednja izmena:
Dakle, tvoj Sensei ima sledece titule:
3 Dan Karate
3 Dan Aikido
6 Dan Ju Jutsa
8 Dan Dzudo
8 stepen Sifu Vu Shu
Za karate znam za 3-ci Dan treba 10 god.
Za Dzudo se moze proveriti kod Vuka Rasovica. .
Kod koga je ucio Aikido, :?:
Znaci on je japansko kineski ekspert za bor. vestine, pitanje je kada je uspeo sve to da uklopi u svom zivotu, s obzirom da je porodican covek.

Sad znam kod koga si vezbao, jos uvek ne znam koju B. vestinu, koliko dugo i koje zvanje imas, da li je to tajna, :)

Ne razumem, koji moj sensei?
Ovaj gore? To sam stavio kao primer kada je neko kolekcionar pojaseva i vestina. Sprdnja od coveka, slicno kao Vracerevic. :hahaha:
Treba imati jedno ali vredno zvanje, eventualno dva. A sve ostalo je beskorisno skupljanje diploma.

Nije neka prevelika tajna trenirao sam 12 godina Aikido - pojas 2. dan, vremenski je naravno trebalo da polozim i za veci pojas (za slucaj da to bude pitanje), ali zbog bukvalno politickih spletkarenja nisam, a nisam hteo da se laktam, pojas gore dole, nije me nikad opterecivalo. NIsam kolekcionar :lol:
Ne zelim da kazem kod koga, jer ne zelim da mu se ime vuce po forumu, ne zameri.

Sada trenutno treniram vec 4-5 godina Ninjucu.
U jednom trenutku sam pozeleo malo drugacije da treniram (a i vec spomenuta politika u federaciji mi se smucilla), pa sam presao na Ninjucu, i mogu reci da sam prezadovoljan i samom vestinom i nacinom treniranja u klubu i tako dalje.
 
Poslednja izmena:
Dakle, tvoj Sensei ima sledece titule:
3 Dan Karate
3 Dan Aikido
6 Dan Ju Jutsa
8 Dan Dzudo

8 stepen Sifu Vu Shu

Niko u zemlji Srbiji nema crni pojas 8. Dan iz Đudo-a za isto važi i za Vušu koji kod nas i ne postoji, isto kao što ne postoji pojas za Đuđucu,

Za karate znam za 3-ci Dan treba 10 god.
Za Dzudo se moze proveriti kod Vuka Rasovica. .
Kod koga je ucio Aikido, :?:
Znaci on je japansko kineski ekspert za bor. vestine, pitanje je kada je uspeo sve to da uklopi u svom zivotu, s obzirom da je porodican covek.

Koji Karate? Ni za Uechi ryu ne treba svima 10 godina.
 
Niko u zemlji Srbiji nema crni pojas 8. Dan iz Đudo-a za isto važi i za Vušu koji kod nas i ne postoji, isto kao što ne postoji pojas za Đuđucu,



Koji Karate? Ni za Uechi ryu ne treba svima 10 godina.

Za Uechi Ryu za Shodan se polaze posle 4god. redovnog vezbanja, za Nidan jos 2 g.za Sandan jos 3 g. za Yondan jos 4 g. za Godan jos 5g. Znaci do 5-tog dana 18 godina i tada se dobi certifikat Shihan, sa Okinave.
Ovako bi trebalo da bude, ali, zavisi od organizacija.

- - - - - - - - - -

Za sve ostale rangove od 6 do 10 dana po godinu dana vise.
 
Za Uechi Ryu za Shodan se polaze posle 4god. redovnog vezbanja, za Nidan jos 2 g.za Sandan jos 3 g. za Yondan jos 4 g. za Godan jos 5g. Znaci do 5-tog dana 18 godina i tada se dobi certifikat Shihan, sa Okinave.
Ovako bi trebalo da bude, ali, zavisi od organizacija.

I gle čudesa ima ljudi iz naše zemlje koji su dobili crni pojas drugi dan odnosno Nidan posle četiri godine treniranja tako da čvrstih pravila nema.

- - - - - - - - - -

Vuk Rasovic ima 9-ti Dan u dzudou.

Jel može izvor za taj podatak da ga proverim?
 
Ma daj smorili ste vise
Tema je skroz druga ne znam sta se zamlacujete sa ovim

Шта рећи... уместо да се разговара о факторима који чине борилачке вештине појединци се замлаћују чији инструктор има шаренији појас који држи доњи део одеће у којој вежба...
Додуше и та дискусија коју су повели ови другари са Крсте показује да се добар део вежбача замлаћује зВањима а не зНањима, временским периодом у ком неко одлази на тренинг а не и то шта се тачно научи на тим тренинзима... и тако у круг...
 
Шта рећи... уместо да се разговара о факторима који чине борилачке вештине појединци се замлаћују чији инструктор има шаренији појас који држи доњи део одеће у којој вежба...
Додуше и та дискусија коју су повели ови другари са Крсте показује да се добар део вежбача замлаћује зВањима а не зНањима, временским периодом у ком неко одлази на тренинг а не и то шта се тачно научи на тим тренинзима... и тако у круг...

Koliko mi je poznato i u svetu Sisteme ima dovoljan broj šarlatana tako da nije na odmet razjasniti ljudima da odlazeći na njihove treninge neće steći potrebna znanja zbog kojih inače sertifikovani instruktori treniraju godinama da bi ih stekli. Sem ako naravno ne misliš da će određeni broj šarlatana isto tako dobro pružiti kvalitetna znanja kao i sertifikovani instruktori. To i jeste inače jedan od ključnih faktora, kvalitetan instruktor inače svo vreme ovog sveta provedeno u treniranju gubi smisao.
 

Back
Top