Solo putovanja

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.867
Turisti sve više biraju ovu vrstu putovanja


"......Prema najnovijem istraživanju, sve više turista bira da putuje solo, a razlog je sloboda i potreba za izazovom.

Britanska istraživačka kompanija Ju Gov (YouGov) i internet-stranica za bukiranje Agoda su sproveli istraživanje o putovanjima, tačnije o turistima koji se odlučuju da sami posete neku od svetskih destinacija.

Kako bi došli do odgovora na pitanje koje destinacije su najbolje za putovanje samaca, ali i saznali koji su razlozi za to, oni su pratili podatke turista iz Azije, Amerike, Evrope i Australije.

Rezultati su pokazali da je relaksacija glavni motivator za putnike koji putuju sami po svetu, a odmah za njom slede želja da izađu iz rutine i istraživanje novih kultura........"


------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Potpuna sloboda- mislim da ne može bolje da se opiše taj osećaj. Nema kompromisa,nema ubeđivanja,kontriranja,svađe,sputavanja. Probudim se i svet je moj. Moj da ostanem u krevetu i kuckam na netu, moj da izađem u potragu za doručkom, moj da se izvalim na plaži, moj da sedim u baru i pijuckam pivo dok mi lokalna...udavača... priča kakvu štrudlu mesi :lol: , odem sa rancem na leđima u džunglu ili obližnju planinu,moj da pokupim stvari i odem u drugi grad. Svaki put kada odem naučim gde mi je granica, šta mi i koliko prija, šta ne volim ili šta sam prestao da volim, svaki put naučim nešto o sebi,primetim promene

I da sticajem nepredviđenih okolnosti pre nekih 10-ak godina nisam otišao sam da "ne propadnu pare" verovatno se nikada ne bih ni usudio, ne zbog straha od iskustava koja me na ciljnoj destinaciji čekaju nego od skoro sažaljivih pitanja tipa "pa kako solo čoveče?". Mada sam odavno imun na tuđe fobije ovog tipa,sada mi i smešno deluju, drago mi je da vidim da se stvari menjaju i kod nas i uopšte i da se ljudi oslobađaju. Užasavam se pomisli koliko mesta ne bih video,ljudi upoznao,hrane probao,kakva bih iskustva propustio da sam čekao na društvo devojke,drugara kolega..... da dobiju odmor,nabave pare ili da ih čekam da se razdrmaju iz učmalosti svakodnevnog života koji im očigledno prija. Žao mi je samo što se nisam ranije opametio

Solo putovanja nisu za svakoga. Nisu ni sve destinacije za ovakva putovanja. Neću da kažem da nema trenutaka kada poželim nekog ko mi je blizak da neka iskustva podelim,ali kada se sve sabere i oduzme ovo su mi ubedljivo najbolja putnička iskustva....i iskreno ne znam kako bih se vratio u "normalne" turističke tokove...

Imate li vi iskustva sa solo putovanjima,šta mislite o njima i ovim trendovima da su u porastu ,intrigriraju li vas uopšte barem malo ?
 
I meni su solo putovanja najdraža. Mada, pravim kompromise kad su neke destinacije u pitanju. Nekad zbog finansijske konstrukcije, a nekad zbog kulturoloških razlika.
Al jeste merak da dan organizuješ onako kako tebi odgovara. Ja sam od onih koji ne vole noćna ludovanja, klubove i glasnu muziku i ne volim kad taj "drugi" počne da se užasava nad mojim izostankom potrebe za takvom vrstom provoda ili, još gore, da vrši pritisak na mene da radim ono što mi ne pričinjava zadovoljstvo (pa mi onda prebacuje i džvanga…). Zato, i ako idem s nekim, trudim se da je taj neko iole samostalan, te da baš ne moramo stalno i svuda zajedno. Na obostrano zadovoljstvo :lol:

Kao i fortes, mislim da su solo putovanja divan način da čovek upozna sebe bolje.
 
Bio sam ovog leta na solo putovanju. Tako se pogodilo da niko od mojih prijatelja nije bio u mogućnosti da ide sa mnom. Putovao sam u mesto gde sam već bio i gde poznajem ljude. Ali ipak, nije mi se preterano dopala ta varijanta. Jeste, razgovaram tu i tamo sa ponekim tokom dana, ali su večeri i noći samotne. Sledeći put idem ili sa nekim ili ne idem uopšte.
 
Bio sam ovog leta na solo putovanju. Tako se pogodilo da niko od mojih prijatelja nije bio u mogućnosti da ide sa mnom. Putovao sam u mesto gde sam već bio i gde poznajem ljude. Ali ipak, nije mi se preterano dopala ta varijanta. Jeste, razgovaram tu i tamo sa ponekim tokom dana, ali su večeri i noći samotne. Sledeći put idem ili sa nekim ili ne idem uopšte.

Kao što rekoh nije svaka destinacija za solo putovanje. Postoje gradovi koji su živi i postoje mesta koja su za porodični odmor. Određen tip ljudi dominira na tim mestima i naravno da od toga zavisi i interakcija sa njima. Solo putovanja u smislu nalaženja društva i provoda i nisu problematična ako se dobro izabere destinacija. Naravno da nije isto otići u Barselonu ili Hanioti npr. Generalno otići "na more" u klasičnom smislu što se ovde podrazumeva pod tim i u mesta koja su najčešća (tipa grčko,crnogorsko primorje, turski hoteli,...) u solo varijanti je put ka teškoj dosadi i to zaista ne bih radio. Već u Španiji je bolje, city break je već drugo iskustvo a otići u obilazak jugoistočne azije je opet nivo iskustva više u ovom smislu.
 
Bio sam ovog leta na solo putovanju. Tako se pogodilo da niko od mojih prijatelja nije bio u mogućnosti da ide sa mnom. Putovao sam u mesto gde sam već bio i gde poznajem ljude. Ali ipak, nije mi se preterano dopala ta varijanta. Jeste, razgovaram tu i tamo sa ponekim tokom dana, ali su večeri i noći samotne. Sledeći put idem ili sa nekim ili ne idem uopšte.

Najbolje je u grupi od 4-5 ljudi, koji znaju već ponešto o destinaciji, putovali su i ranije pa ima i raznih duhovitih anegdota... U Bratislavi sam imao takvo društvo, ne znam ljude lično ali od polaska posedali smo nekako u autobusu tako, brzo se povela priča o Bratislavi, šta vredi obići, itd.. Stvarno lepo putovanje u dobrom društvu, meni lično najbolja opcija. Ne može uvek da se bira naravno, ali sam idem samo na kratka i jeftina putovanja, tipa Temišvar i slično. To je jedan dan, pet dana da bazam sam po Varšavi ili Rimu... nije za moj ukus.
 
Žene na solo putovanjima: Zašto im više nije potreban partner?

"Putovanja pružaju divna iskustva, ali prava avantura, zabava i upoznavanje kulture počinje tek kada odete sami na put. Nekako je uvek "rezervisano za žene" da imaju svoje destinacije iz snova, a vremenom, kako bi pokazale moć i samostalnost, žene sve češće putuju same, bez partnera za putovanja.

Neke od žena koje su odlučile da ne prave nikakve kompromise sa saputnicima i da rade isključivo ono što one žele su podelile svoja iskustva, otkrile prednosti i razloge iz kojih na put odlaze bez društva, porodice ili partnera.
..............................................................
Potrebna im je velika promena u životu

"Bila mi je potrebna promena moje svakodnevice. Upala sam u rutinu, umorila se od monotonog posla, mlake kafe i svakodnevne užurbanosti. Htela sam promenu, da učinim da meni bude udobno i postanem potpuno sebična. Zato sam i rezervisala svoje prvo solo putovanje. Zaista verujem da se nijedan od prelepih trenutaka koje sam doživela i razgovori, poznanstva itd., nikada ne bi dogodili da nisam putovala sama", piše prva žena svoje iskustvo.
.....................................
Nema suputnika, nema drame

"Nikada ranije nisam putovala sama i stalno sam imala problem s tim da nađem društvo za kratko vreme. Odlučila sam da razbijem strah i krenula sam na ovo putovanje sama, bolje nego da propustim priliku da vidim neka mesta koja su već dugo stajala na mojoj listi želja", priča svoje iskustvo žena kojoj je zasmetalo prilagođavanje drugima.

Iste razloge imala je još jedna žena:

"Nisam planirala da putujem sama i bilo je zaista užasno kada je prijateljica s kojom sam planirala da idem na put otkazala u zadnjem trenutku. Odlučila sam da odem u svakom slučaju, što se na kraju pokazalo kao jedno od najluđih i najuzbudljivijih putovanja u mom životu, koje mi je otvorilo oči."
........
.....................................................................

Mislim da je za žene koje same putuju ipak potreban jedan dodatni oprez u izboru destinacije, jer zaista na neka mesta gde sam bio i u nekim situacijama ne bih želeo da mi devojka,sestra,prijateljica odu i nađu se same. Postoje "kulture" koje nisu nikako za solo putnice.
 
Solo putovanja ti daju totalnu slobodu kada ćeš da ustaneš,gde ćeš da ideš,koliko ćeš da ideš i koliko da ostaneš,da li ćeš se ući u onaj market/butik koji je saputniku/saputnici zapao za oko ili koji se tebi svideo.Putovao sam davno sa nazovi drugarem u Tursku i tek sam tada shvatio na svoje užasavanje da ja lika ne znam uopšte,trebao je da ide u solo varijanti jer je sve moralo da bude po njegovom,dolazilo je i do nesuglasica tako da je bila mučna atmosfera.

Sa ex devojkom sam pre par godina bio u Grčkoj,šta da vam pričam kada sam zbog nje morao da ustanem u 7 da bismo bili na plaži u 8 a moj doživljaj mora je kada goriš od 40 C i samo se baciš u more koje je tada plavo-tirkizno kao nebo a ne kao neko jezero u 8 ujutru.

Sa druge strane bio sam prošle godine nedelju dana u Beču,bilo je extra ali bilo je trenutaka kada mi nije bilo prijatno što sam sam.
Dešavalo se da mi prosto bude krivo kada vidim neki par ili društvo koji su turisti ili da mi je jednostavno neko nedostajao da popričamo.Sedim na Prateru i pijem pivo a pored mene seli neki Poljaci,ja sa jednim nazdravljam,on me ispoštovao ali je bio ipak u fazonu"ajde,otkači imam društvo a ti što sediš sam pa bi sa nekim da laprdaš dok cepaš pivo,tvoj problem".

Najbolje je naći osobu sa kojom se može postići dogovor oko svega,kompromis pa makar bacali novčić pismo/glava da li ćete danas do muzeja ili na drugo mesto a ne da se od toga napravi svađa.

Ali ne mogu da isključim i "extremnu" varijantu da ako godinama želite da posetite neki grad i stalno nemate sa kim da odete sami samo ako vas budu čudno gledali i pitali što ste sami nema onda da vam bude neprijatno.
 
Sam korak odluciti se na solo putovanje je tezak, ali kad se jednom prelomi i proba onda reto koja devojka posle pozeli da opet putuje u drustvu.
Ja licno sam bila u tom fazonu nema sanse solo da putujem, smor zivi...... dok se jednom nije namestila situacija da sam s drugaricom trebal da se nadjem negde na moru, ona inace zivi u inostranstu, i kad sam vec krenula ona je javila da nikako nece moci da dodje. Posle toga solo putovanja su dobila novu dimenziju :)
 
Moje neko misljnje-treba povremeno otici na solo putovanje.

Pre par godina mi je to doslo odjednom, da zelim sama da idem na put i od tada praktikujem jednom godisnje da odem sama.

Mnogo mi prija, opustim se, napunim baterije, uzivam u svakom trenutku.
Jedva cekam da se ovo zlo zavrsi i da odem negde, ali sada prvo u drustvu a onda negde sama.
Svim pustolovima sto se tice putovanje zelim da sto pre nastavimo sa istrazivanjem novih destinacija i njihovoh lepota:)
 
Putovala sam u svim mogucim varijacijama na krace, duze destinacije...Spavala od pod zvezdanim nebom do hotela sa 5*...
Meni je uvek, svuda i sa svima bilo lepo kao i solo...

Gradove u Evropi necu ni racunati u putovanja, obicno sam u njima bila poslovno i uglavnom me ne interesuje nista sto mogu ponuditi...Prosetam se malo, vidim arhitekturu i toliko...ni kupovina, ni nocni zivot...

Dakle pricam o daljim destinacijama i to ne aranzman uplatila hotel i max ekskurzije pa ne mrdam dalje od par km od hotela.

Postoje predosti solo putovanja kao i putovanja sa nekim.

Kao mladjoj zenskoj osobi prilicno je otezano solo putovanje...rekla bih i drasticno u odnosu kada je putnik musko.
Rekla bih u nekim prilikama da mi nije bilo svejedno...da uzasno treba da se pazi zensko...i sebe i svoje stvari...da ne moze toliko slobodno da luta ni nocu sama bilo gde...cak i u smestaju na nekim destinacijama...
Nema ko da ti pricuva stvari da trknes negde i tako to...
Sve to je zanemarljivo ako se uzme vec gore napisano da ne ponavljam...sloboda...kada, sta, gde...itd...
I naravno ne ceka se niko da se smisli hoce, nece...sve se samo organizuje i ode kada se hoce, moze i ge se zeli.

Obicno ljudi koji vole da putuju slicno imaju i slican duh...Dakle tu problema nikada nisam imala...Sto hocemo zajedno radimo zajedno, sto necemo svako na svoju stranu...
Vise ljudi, vise pogleda na svet, vise informacija....Puno puta bi mi promaklo nesto lepo i interesantno da mi neko ko je bio samnom nije rekao, skrenuo paznju na to....
Opustenija sam sto se bezbednosti tice...lakse prodje vreme kod presedanja i tako nekih situacija...
U istoj meri se mogu upoznati stranci, lokalci a drasticnije manje potencijalnih manijaka.
Mozes da uzivas u drustvu ljudi koje volis u sasvim novom okruzenju.
Romanticna, seksualna upoznavanja, kres seme me ne interesuju na putovanjima tako da me drustvo uopste ne ogranicava u tom pogledu.

Dakle kada bih trebala da biram, izabrala bih dobro drustvo jedne ili vise osoba (jako mala grupa ljudi) naspram solo putovanja.
Stime da ako nemam sa kim, a zelim negde, gde god...otisla bih solo bez problema, kao sto sam i radila.

Izuzetak je jedino kada bas hocu da se odmorim...onda bih solo 100%, plaza, all inclusive hotel...2-3 eksurzije...i to je to :)
 

Back
Top