Horor književnost

Baudrillard

Zaslužan član
Moderator
Poruka
129.614
Ovu temu sam zamislio kao mesto gde se mogu pisati utisci o omiljenim horor piscima i delima.
Takođe i koji su to bili pisci sa kojima ste se prvi put susreli sa ovim žanrom?
Kod mene su to bile priče E. A. Poa, kasnije su došli Birs, Lavkraft, Barker, King...

Ako neko želi više da se upozna sa horor žanrom, preporučujem ove knjige:
Dejan Ognjanović - Poetika horora
Dejan Ognjanović - Studija strave: eseji o horor žanru
H. F. Lavkraft - Natprirodna strava u književnosti (dodatak knjizi Slučaj Čarlsa Dekstera Vorda
Goran Skrobonja - Bleferski vodič za horor
 
Ja sam samo Lavkrafta citao u Tabernakl izdanjima ali bih ipak kad se bude imalo para uzeo sve to sto je prevodio i uredjivao Ognjanovic. Em knjige same izgledaju divno em je on covek najveci poznavalac horora na ovim prostorima.

Generalno je njegov blog najbolje mesto kao pocetna tacka u vezi istrazivanja o hororu na nasem jeziku.
 
Prvi put sam se susrela sa ovim žanrom u srednjoj, kada nam je profesorka na času engleskog čitala deo Poovog The Raven. Bila je to ljubav na prvi pogled (ili zvučni talas :lol:). Pored Poa, jedino sam tako detaljno i sa uživanjem čitala Lavkrafta. Nijedan drugi autor mi nije toliko prirastao za srce kao njih dvojica, i jedino njihova dela moram da čitam na izvornom engleskom jer mi prevod nekako dođe kao skrnavljenje njihovih uzvišenih reči. Nabavila sam Poova sabrana dela, kao i nekoliko zbirki Lavkraftovih kratkih priča tako da mogu da ih čitam iznova i iznova dok sam živa. :zaljubljena:

Što se tiče ostalih autora, pokušala sam da čitam Kinga, ali mi nije baš legao. Msm ok mi je, ali ne dovoljno da želim da pročitam sve što je ikada napisao kao što je to bio slučaj sa Poom i Lavkraftom. Srećom, dosta Kingovih dela je ekranizvano, pa mogu i da ih pogledam kad mi već ne ide čitanje. Simonsa gotivim, ali mi se više sviđa sci-fi deo njegovog opusa. Njegovo Leto noći sam pročitala pre više od 10 godina i tada mi je bilo super. Teror sam planirala da pročitam, ali nikako da nađem vremena, a i pratim seriju snimljenu po toj knjizi, tako da mi je nekako glupavo da mešam knjigu i seriju. :(

I to bi bilo sve čega se sećam da sam pročitala kada je u pitanju ovaj žanr. Poslednjih godina, na žalost, slabo imam vremena da čitam bilo šta nevezano za posao, tako da baš i ne uspevam da se pozabavim potragom za novim omiljenim horor autorom.
 
Možda da pokušaš sa Aldžernonom Blekvudom, koga je i Lavkraft cenio, takođe i sa Robertom
Ejkmanom, izuzetnim horor piscem.
Mislim da bi ovi pisci mogli da ti se dopadnu.

A što se tiče Kinga, ni ja nisam neki ljubitelj, mislim da je precenjen autor, ima daleko
boljih žanrovskih pisaca od njega.
 
Horor me je jos kao klinca zainteresovao prvo u filmovima (Leptirica, Drakula, Americki vukodlak u Londonu), a onda preko knjiga. Prva horor knjiga koju sam procitao bio je naravno Brem Stokerov "Drakula". Kao klinac pokusao sam jos da citam Klajva Barkera, ali sam bio previse mali da bih skapirao o cemu pise (govorimo o vremenu negde 6. razred osnovne).

Osim toga nije bilo puno prevedenih knjiga horor zanra u Srbiji, tako da je moja fascinacija hororima odrzavana putem filmova. Onda se secam 93. godine, kada su bili Jezda i Dafina. Sa majkom sam cekao poslednju ratu kamata na ustedjevinu (jedni od retkih koji smo izvukli sve), a kada je digla dala mi je pare da kupim "It" od Stivena Kinga. I za ono vreme te knjige su delovale mocno, sa Penivajzom na naslovnoj strani. Pre toga sam naravno gledao film pa citao knjigu i to je moj prvi susret sa Kingom.

I opet, imajuci u vidu da sam tada bio 8. razred, nisam odmah navikao na taj Kingov stil. A posebno na to da se njegove knjige i filmovi duboko razlikuju. Za mene je to bilo neuobicajeno, jer King ne prica pricu linearno niti iz ugla jednog junaka niti iz treceg lica, on je seta od junaka do junaka, sa puno "flesbekova", crtica iz proslosti kojima karakterise likove. To sam naravno zakljucio kasnije, nakon mnogo vise procitanih knjiga. Danas mogu da kazem da mi je Stiven King jedan od omiljenih autora, ali problem je sto je u toliko romana vec pomalo poceo da se ponavlja u nekim stvarima.

Lavkrafta sam citao skoro, sada kada sam u kasnim 30im godinama. Kao ljubitelj klasicnog horora Lavkraft mi je malo cudan, ali imam u vidu da je on bio preteca mnogih autora koji danas postoje.

U poslednje vreme sam procitao dosta knjiga autora koji su kod nas manje poznati (naravno samo zato sto jos nisu prevedeni). Pronasao sam aplikaciju za citanje na telefonu, skindam knjige sa pirata pa citam dok idem i dok se vracam sa posla (najmanje sat i po dnevno) i kada god sam u nekom redu da cekam bilo sta. Dakle ne moram da cekam da ih nasi prevedu, citam sta je skorije napisano.

Sad, tu je malo manje u pitanju klasican horor tu je najcesce horor pomesan sa drugim zanrovima. Tako sam i pre serije citao trilogiju Giljerma del Tora "Soj" ili kako se u originalu zove "Strain". Nije lose, ali nije me ni previse odusevilo. Citao sam i trilogiju od Dzastina Kronina "The Passage". Obe navedene knjige su neka vrsta vampirske apokalipse. Ova druga me je jos manje odusevila, da ne kazem smorila. Inace "Soj" je vec ekranizovan a video sam da je izasla najava i za ovo drugo.

Ono sto me jeste odusevilo, to je roman Pola Tremblija (valjda se tako prevodi) "Head fool of Ghosts", stvarno odlican roman. Takodje sam citao "The Devil in Silver" od Viktora Lavala, takodje odlicna knjiga. Onda od Krega Dejvidsona (pise pod imenom Nik Kater) odlican horor "The deep". Pre neki dan sam zavrsio jedan jako cudan roman "House of Leaves". Nisam siguran da li je za preporuku posto je jako konfuzan i obiman i prica nekoliko prica za koje ni sad nisam siguran kako su povezane. Sada sam poceo da citam i to je u toku, "The Fireman", roman sina Stivena Kinga.
 
Poslednja izmena:
Možda da pokušaš sa Aldžernonom Blekvudom, koga je i Lavkraft cenio, takođe i sa Robertom
Ejkmanom, izuzetnim horor piscem.
Mislim da bi ovi pisci mogli da ti se dopadnu.

A što se tiče Kinga, ni ja nisam neki ljubitelj, mislim da je precenjen autor, ima daleko
boljih žanrovskih pisaca od njega.

Ejkman mi deluje super, bar na osnovu onoga što sam na brzinu izguglala. I Blekvud mi deluje ok, ali mi se čini da su njegove obične priče o duhovima... ne deluju mi dovoljno čudno. Mada, vidim da na wikiju mnoga njegova dela svrstavaju u wierd fiction, tako da ću i njega definitivno uzeti u obzir.
Hvala na predlogu. :D

Lavkrafta sam citao skoro, sada kada sam u kasnim 30im godinama. Kao ljubitelj klasicnog horora Lavkraft mi je malo cudan, ali imam u vidu da je on bio preteca mnogih autora koji danas postoje.

U tome i jeste njegova čar. :heart:
 
Ovu temu sam zamislio kao mesto gde se mogu pisati utisci o omiljenim horor piscima i delima.
Takođe i koji su to bili pisci sa kojima ste se prvi put susreli sa ovim žanrom?
Kod mene su to bile priče E. A. Poa, kasnije su došli Birs, Lavkraft, Barker, King...

Ako neko želi više da se upozna sa horor žanrom, preporučujem ove knjige:
Dejan Ognjanović - Poetika horora
Dejan Ognjanović - Studija strave: eseji o horor žanru
H. F. Lavkraft - Natprirodna strava u književnosti (dodatak knjizi Slučaj Čarlsa Dekstera Vorda
Goran Skrobonja - Bleferski vodič za horor

Od E. A. Poa sam čitao mnoge priče, više prozu nego poeziju, od Birsa trenutno samo onu priču "Prokletinja", od Lavkrafta "Nekronomikon" (zbirku od njegovih 20 priča u prevodu Dejana Ognjanovića), od Kinga knjigu "Salem's Lot" i priču "Sestrice Elurijske", počeo sam i "It" i došao negde do pola, ali me je previše smorio, ne sviđa mi se mnogo ni njegov stil pisanja.
 
Poslednja izmena:
Одлична тема! Хорор ми је један од омиљених, ако не и омиљени, жанр.

Ко није ништа читао саветујем да се прво узму Поове приче. Након тога може Лавкрафт ( скоро све од њега - приче и романи ). Од осталих писаца које сам до сада читао Блеквуд је сјајан, један од најбољих свакако. Мало испод М. Р. Џејмс и Артур Макен. На полици ме чека Ајкман, а у даљој будућности Баркер и Лиготи ( за кога кажу да је највећи живи писац хорора. Кинг онако, узмем га с времена на време. Има баш много ствари. И да похвали Орфелин на сјајним издањима у сваком погледу!
 
Japanske-strasne-price-54050.jpg


- - - - - - - - - -

djavolji_eliksiri_vv.jpg


- - - - - - - - - -

Najvece-svetske-sablasti-i-duhovi_slika_O_84101321.jpg
 
Čitao sam Đavolje eliksire, zanimljivo delo.
Одлична тема! Хорор ми је један од омиљених, ако не и омиљени, жанр.

Ко није ништа читао саветујем да се прво узму Поове приче. Након тога може Лавкрафт ( скоро све од њега - приче и романи ). Од осталих писаца које сам до сада читао Блеквуд је сјајан, један од најбољих свакако. Мало испод М. Р. Џејмс и Артур Макен. На полици ме чека Ајкман, а у даљој будућности Баркер и Лиготи ( за кога кажу да је највећи живи писац хорора. Кинг онако, узмем га с времена на време. Има баш много ствари. И да похвали Орфелин на сјајним издањима у сваком погледу!

Većina počinje sa Poom, i ja sam počeo od njegovih priča, kasnije otkrio Lavkrafta, koji je možda i najveći pisac horora.
Pored ovih koje si naveo, preporučio bih ti i Embrouza Birsa ako nisi čitao.
 
Jedini horor autor cije price sam do sada citao je Lavkraft. Prilicno mi se dopada vecina pa cu kupiti novi Nekronomikon ako se ne rasproda. Nacin pisanja mi na pocetku nije legao ali navikavam se. Za sada mi se najvise svidjaju The White Ship i Slika u kuci. Price mi same po sebi i nisu nesto strasne ( jedino mozda The Terrible Old Man ), ali mi se dopadaju njegove ideje kao i preokreti.
 
Jedini horor autor cije price sam do sada citao je Lavkraft. Prilicno mi se dopada vecina pa cu kupiti novi Nekronomikon ako se ne rasproda. Nacin pisanja mi na pocetku nije legao ali navikavam se. Za sada mi se najvise svidjaju The White Ship i Slika u kuci. Price mi same po sebi i nisu nesto strasne ( jedino mozda The Terrible Old Man ), ali mi se dopadaju njegove ideje kao i preokreti.

Ako želiš nešto strašno, onda čitaj priče Klajva Barkera, Knjige krvi, ima ih u šest tomova.

- - - - - - - - - -

Takođe i zbirku priča Umiranje duše, Gi de Mopasana, to nije horor u klasičnom smislu, ali je u tim pričama
egzistencijalna strava i paranoja dovedena do krajnjih granica.
 
Ako želiš nešto strašno, onda čitaj priče Klajva Barkera, Knjige krvi, ima ih u šest tomova.

- - - - - - - - - -

Takođe i zbirku priča Umiranje duše, Gi de Mopasana, to nije horor u klasičnom smislu, ali je u tim pričama
egzistencijalna strava i paranoja dovedena do krajnjih granica.
ja Mopasana obožavam
Nije klasičan horor ali je fantastika sa elementima strave
Ume on i neko zlo biće da ubaci
Sećaš se priče Horla?
 
ja Mopasana obožavam
Nije klasičan horor ali je fantastika sa elementima strave
Ume on i neko zlo biće da ubaci
Sećaš se priče Horla?

On je jedan od najboljih pisaca priča (romani su mu dosta slabiji) a u ovoj zbirci Umiranje duše su
priče iz poslednjih godina njegovog života, kada je tonuo u ludilo, i to je u tim pričama dovedeno
gotovo do opipljivosti.
Kako da se ne sećam Horle, ta priča je poslužila Birsu za njegovu Prokletinju, takođe i Lavkraftu
za Danički užas.
 

Back
Top