Shvarcvald torta

...tresnje su mi omiljeno voce ali ne mogu da zamislim da ih jedem u kolacima...jela sam tu tortu i bila ubedjena da je sa visnjama...te tresnje su bile kao kandirane samo socnije a takvih tresanja kod nas nema...najbolja torta koju sam jela bila je neka cokoladna iz Rusije...trazila sam recept ali to nije bilo to - kazu da je ruski buter bolji :)
 
...tresnje su mi omiljeno voce ali ne mogu da zamislim da ih jedem u kolacima...jela sam tu tortu i bila ubedjena da je sa visnjama...te tresnje su bile kao kandirane samo socnije a takvih tresanja kod nas nema...najbolja torta koju sam jela bila je neka cokoladna iz Rusije...trazila sam recept ali to nije bilo to - kazu da je ruski buter bolji :)
A da nam "dobaciš" taj recept? :D
Može na temi "torte i kolači" ;)
 
...tresnje su mi omiljeno voce ali ne mogu da zamislim da ih jedem u kolacima...jela sam tu tortu i bila ubedjena da je sa visnjama...te tresnje su bile kao kandirane samo socnije a takvih tresanja kod nas nema...najbolja torta koju sam jela bila je neka cokoladna iz Rusije...trazila sam recept ali to nije bilo to - kazu da je ruski buter bolji :)

Nismo mi navikli na takve kolače. Nemci puno kolača prave sa trešnjama i imaju neke dobre pite sa trešnjama.

Verovatno namse zato i svidja taj neobičan ukus ove torte.. Mada ja mislim da je caka u toj trešnjevači kojom se prelije torta i kremu od sira.Ne znam meni tako deluje..Nisam neki stručnjak samo volim da je jedem. Skroz neobično za naše pojmove....
 
Jeste i recept stiže:
ŠVARCVALD TORTA
Od materijala je potrebno:
-100 gr. maslaca
-100 gr. šećera
-1 vanilin šećer
-4 jaja
-70 gr oljuštenih i samlevenih badema
-100 gr. čokolade u prahu
-50 gr. brašna i 50 gr. skrobnog brašna
-2 kašike praška za pecivo
-7 kašika trešnjevače i 1/2 litre slatke pavlake
-750 gr. višanja iz kompota ili sl.
-1 kašika krupno strugane čokolade
Penasto se umuti buter, šećer i vanilin šećer. Zatim se dodaju jaja, badem i čokolada u prahu. Proseje se brašno, pa se zajedno sa skrobnim i praškom za pecivo doda u masu. Sve se izlije u okrugli kalup dobro namazan buterom i peče 30- 40 minuta na sredini rerne. Dobro je da po pečenju "odleži" bar 12 časova. Zatim se izvadi iz kalupa i iseče vodoravno na tri dela. Pavlaka se dobro "istuče" sa malo šećera, donja kora se navlaži višnjovačom, premaže šlagom (oko 2 cm debljine) i pobacaju višnje (treba ih dobro ocediti). Sledi druga kora, isti postupak, i treća koja se premazuje kao i obod samo šlagom. Ivice mogu da se ukrase šlagom iz šprica kao kuglice i u svaku se stavi višnja. Na sredinu ide strugana čokolada. A sada, svi na radne zadatke! :wink:

Ja pravim po ovom receptu kore.
S tim što za moj pleh ide količina od 5 jaja (dakle, sve se povećava za 1/4) i pošto nema kvalitetne čokolada u prahu, stavim onu za kuvanje (prethodno istopljenu).
Višnje koristim iz zamrzivača, a u sok dodam 2-3 kašike šećera i zakuvam 2-3 kašike skroba pa vratim višnje. Time premažem prvu koru (prethodno natopljenu).
Na drugu koru stavim višnje iz domaćeg šerija (isti koristim i za to da nakvasim kore, ali dodajem i malo soka).
Litar pavlake bude dovoljno za filovanje, ali gornju koru premazujem i ukrašavam šlagom.
 
Ja pravim po ovom receptu kore.
S tim što za moj pleh ide količina od 5 jaja (dakle, sve se povećava za 1/4) i pošto nema kvalitetne čokolada u prahu, stavim onu za kuvanje (prethodno istopljenu).
Višnje koristim iz zamrzivača, a u sok dodam 2-3 kašike šećera i zakuvam 2-3 kašike skroba pa vratim višnje. Time premažem prvu koru (prethodno natopljenu).
Na drugu koru stavim višnje iz domaćeg šerija (isti koristim i za to da nakvasim kore, ali dodajem i malo soka).
Litar pavlake bude dovoljno za filovanje, ali gornju koru premazujem i ukrašavam šlagom.

Verovatno je ovo dobar recept i ukusna torta, ne sporim,nisam probala :D
Samo zaista Švarcvald torta ima jednu koru braon boje sa cimetom i kakaom, onda ide sloj nekog želea sa trešnjama ili su to trešnje iz kompota, preko toga krem od vanile sa sirom i na kraju lupana pavlaka sa krupno rendanom čokoladom.

Jedna od najlepših torti koje sam jela.:)
 
Verovatno je ovo dobar recept i ukusna torta, ne sporim,nisam probala :D
Samo zaista Švarcvald torta ima jednu koru braon boje sa cimetom i kakaom, onda ide sloj nekog želea sa trešnjama ili su to trešnje iz kompota, preko toga krem od vanile sa sirom i na kraju lupana pavlaka sa krupno rendanom čokoladom.

Jedna od najlepših torti koje sam jela.:)
:)
Na ovoj temi se svojevremeno vodila čitava rasprava oko toga šta jeste a šta nije "prava" Švarcvald torta. :D. Autor ovog recepta nas je ubeđivao da je ova "prava" i da je recept potekao prambabe Bečlijke... Šta je istina a šta ne - nemam pojma jer pojma nisam imala ni kako ta torta uopšte izgleda i ni dan danas ne znam šta je "pravi švarcvald".
Po kuvarima sam nailazila na recept sličan ovom.
Ako imaš recept za gore navedenu tortu - dobrodošao je u svakom slučaju.
 
Pozdravljam sve sladokusce.Malo sam tragala za receptom i naisla na ovaj tekst i recept,pa da podelim i sa vama.;)Švarcvaldska torta od višanja

„Schwarzwälder kirsch Torte“, švarcvaldska torta od višanja je u Nemačkoj kraljica torti. Nema čuvenije nemačke torte od torte sa višnjama. Kao Snežana iz bajke stoji na svečano postavljenom stolu.

Recepte ustupio "Deutsche Welle"

Snežno beli šlag, kao krv-crvene višnje, piškota od tamne čokolade i naravno, kao dekoracija rendana čokolada. Ova torta divno miriše na najfiniji liker od aromatičnih višanja. Poznata je i u Americi kao Blek mauntin čeri kejk (Black Mountain Cherry Cake). Prvi put je pomenuta negde oko 1930. godine, tako bar piše u muzeju kolača u Kicingenu.

Torta se sastoji od: donje, tvrde i hrskave kore, meke čokoladne piškote i 2 vrste fila.

Sastojci i priprema

Za donju koru:

- 125 grama brašna
- 60 g putera
- 45 g šećera
- 1 žumance

Izmešati sve sastojke u posudi ili na stolu. Staviti da se peče u kalup za tortu, iste veličine kao kasnije za piškotu - 20 minuta u prethodno zagrejanoj rerni na 175 °C. Pustite da se ohladi.

Za piškotu:

- 210 grama brašna
- 8 jaja
- 120 grama šećera
- 40 grama čokolade
- 1 kašičica kvasca

Odvojite žumanca od belanaca. Ulupajte sneg od belanaca sa šećerom. Izmešajte brašno i kvasac. Izmutite dobro žumanca dok ne postanu beličasta. U umućena žumanca dodajte mešavinu brašna, kvasca i čokolade. Spojite dve mase. Stavite u okrugli kalup za tortu (26 cm) koji ste namazali masnoćom i posuli brašnom. Stavite testo da se peče 55 minuta u prethodno zagrejanoj rerni na 150 °C.

Za fil od višanja:

- Tegla kompota od višanja, oko 400 g
- 3 kašičice kukuruznog brašna, skroba

Ocedite višnje, sačuvajte 1/4 l tečnosti. Odvojite četiri kašike od 1/4 l oceđenog soka i pomešajte s kukuruznim brašnom. Ostatak tečnosti prokuvajte. Kada proključa, dodajte mešavinu kukuruznog brašna i soka. Ostavite 16 višanja za ukras na vrhu torte.

Za beli fil i preliv

- 1 litar slatke pavlake
- 5 listova želatina ili učvršćivača za šlag
- 50 g marmelade ili želea od višanja
- 50 g strugane čokolade
- "Kirschwasser" - rakija od višanja; kao alternativa može da se koristi i liker od višnje.

Ugrejte marmeladu od višanja. Izrežite čokoladnu piškotu na dva ili tri dela. Premažite donju koru i jednu piškotu marmeladom.

Umutite slatku pavlaku, šećer i učvršćivač. Poprskajte nekoliko kapi rakije po piškoti. Namažite sloj ulupanog šlaga po piškoti i poređajte višnje. Nekoliko kapi rakije na višnje i pokrijte s drugim krugom piškote. Ostatak krema namazati po vrhu i na stranama torte.

Ukrasiti višnjama i struganom čokoladom.
 
Pozdravljam sve sladokusce.Malo sam tragala za receptom i naisla na ovaj tekst i recept,pa da podelim i sa vama.;)Švarcvaldska torta od višanja

„Schwarzwälder [B]kirsch[/B] Torte“, švarcvaldska torta od višanja je u Nemačkoj kraljica torti. [/QUOTE]

Ukucaj u rečnik [I]kirsch[/I] pa da vidiš koji je prevod...Trešnja, a ne višnja.;)

[quote="smeh, post: 13288692"]:)
Na ovoj temi se svojevremeno vodila čitava rasprava oko toga šta jeste a šta nije "prava" Švarcvald torta. :D. Autor ovog recepta nas je ubeđivao da je ova "prava" i da je recept potekao prambabe Bečlijke... Šta je istina a šta ne - nemam pojma jer pojma nisam imala ni kako ta torta uopšte izgleda i ni dan danas ne znam šta je "pravi švarcvald".
Po kuvarima sam nailazila na recept sličan ovom.
Ako imaš recept za gore navedenu tortu - dobrodošao je u svakom slučaju.[/QUOTE]

Ne, nemam recept...Znam samo šta sam jela u Nemačkoj i kako ta torta izgleda. E,o tome mogu da pričam.....a to sam već napisala.
 
I ja imam problem u fr sa tresnjama-visnjama....
Oni to sve zovu tresnje!!!
S tim da ima raznih vrsta tresanja.....
Kao jabuke: zlatni delises, crveni delises i tako redom.....
 
I ja imam problem u fr sa tresnjama-visnjama....
Oni to sve zovu tresnje!!!
S tim da ima raznih vrsta tresanja.....
Kao jabuke: zlatni delises, crveni delises i tako redom.....

Za ovo znam i ja.
Rođaka mojih prijatelja koja dugo živi u Nemačkoj tvrdi da je kod njih višnja - podvrsta trešanja.
I da u "Švarcvald" ide upravo to: Kisele trešnje, najviše liče na marelu.
Inače, nisam imala priliku da jedem "Švarcvald" izvan granica naše zemlje. I nemam pojma šta je i koji je "original".
 
Poslednja izmena:

Back
Top