IT glavolomke

Poruka
3.853
Dragi forumaši,

Otvaram ovu temu u cilju da delimo znanje, naučimo nešto novo, a pre svega - da se dobro zabavimo.
Jer kako se najbolje uči, ako ne kroz igru?

Sa jedne strane, ohrabrujemo korisnike da učestvuju u deljenju svog znanja, a sa druge, pružamo im priliku da nauče nešto što već nisu znali.
Dobrodošli su svi forumaši, kako oni koji već poseduju sasvim solidno znanje, tako i apsolutni početnici u raznolikom svetu informacionih tehnologija.

Pravila su sasvim jednostavna:
  • Odgovarate na poslednje postavljeno pitanje
  • Postavljač pitanja je u dužnosti da obavesti kada je neko tačno odgovorio na pitanje, da još jednom naglasi koji je tačan odgovor, i ukoliko je više forumaša odgovorilo korektno, da odabere jednog od njih koji će postaviti sledeće pitanje. Ukoliko izabrani forumaš u roku od 3 dana ne postavi svoje pitanje, to umesto njega može učiniti drugi forumaš
  • Postavljač pitanja uz navođenje tačnog odgovora može (ali nije u obavezi) da doda i neke dodatne zanimljivosti koje su relevantne za postavljeno pitanje
  • Bilo bi lepo kada biste pitanja malo istakli (bold, boja i slično) kako bi pitanja bila uočljivija od odgovora (ukoliko aplikacija koju koristite otežava ukrašavanje teksta, onda ovo pravilo nije bitno)
  • Ostala pravila definisana pravilnikom foruma Krstarice
  • Zabavite se.

Pitanja mogu biti iz različitih oblasti Informatike, i po tom pitanju nema ograničenja (izbegavati pitanja koja nemaju definitivan odgovor, npr. amd vs intel, i slicno).
Što se tiče forme pitanja/zadatka, budite maštoviti. To mogu biti neka tehnička/istorijska pitanja, pitanja sa slikom (šta je na slici, i slično), algoritamski zadaci, pogađanje šta navedeni program ispisuje/radi (budite fer, ne pokrećite program, već u glavi ili na listu papira pokušajte da odgonetnete ;)), i ne isključivo to. Kao što rekoh, budite maštoviti.

Ukoliko pitanja/odgovori sadrže programski kôd, koristite
Kod:
 tagove. Kôd u sklopu pitanja ne sme biti predugačak, posebno pitanja u formi "šta ovaj program ispisuje".
Dozvoljeni programski jezici su [COLOR="#4B0082"]C/C++[/COLOR], [COLOR="#FFA07A"]C#[/COLOR], [COLOR="#B22222"]Java[/COLOR], [COLOR="#0000CD"]Python[/COLOR] i [COLOR="#008000"]JavaScript[/COLOR] ([COLOR="#FF8C00"]ukoliko neki forumaš ne zna neki od ovih jezika, ili je rešenje u nekom jeziku previše kompleksno, može upotrebiti i pseudokod[/COLOR]).
 
Poslednja izmena:
Pa da započnemo...

Da li neko zna koji je ovo računar na dole navedenoj slici?

img.jpeg
 
Poslednja izmena:
Upravo tako, u pitanju je racunar PDP 7.

Proizveden je u Digital Equipment Corporation (poznatija kao DEC), kao deo PDP serije racunara.
U tom racunaru je prvi put upotrebljena njihova Flip-Chip tehnologija.
Kapacitet memorije je bio 9KB, ali je bila prosiriva do neverovatnih 144KB! :)

I ovaj minicomputer je tezio svega 500kg. ;)

Ken Tompson je napisao prvi UNIX (UNICS, Uniplexed Information and Computing Service) sistem na asemblerskom jeziku upravo na ovom racunaru.


@Rigel, ti si na redu, mozes da postavis pitanje/zadatak. :)
 
Znao sam u sta ce da se pretvori tema ukoliko se jave pitanja poput onih gore. :)

Diskusija AMD vs Intel je pomerena u postojecu temu.

Neka neko postavi sledece pitanje, neka ga dobro definise, i bez pitanja poput onog iznad.
Dakle, odgovor na prethodno pitanje je: Linus Torvalds
 
Poslednja izmena:
Evo ga pitanje koje će da zameni prethodno a da se nasloni na raspravu:

Šta je bitnije za still image render trećem kvartalu 2018-te - CPU, grafička karta, ili oba? Ko daje bolji bang for the buck? (no google pleez!)
 
Mislim da Sizif ima inklinaciju da postavlja pitanja koja su previse specificna i teska.

Pitam se kojim postupkom moze prosecni posetilac ovog poforuma da pronadje odgovor na pitanje da li je za "still image render" u trecem kvartalu 2018-e najbitniji procesor, graficka ili oba?

Mislim da su Miki i Rigel postavili pitanja koja vise odgovaraju jednoj ovakvoj temi.
 
Slažem se da je pitanje teško, ali Blanked je u principu tačno odgovorio. Preneo sam deo ovog razgovora juče bratu, koji radi u Nemačkoj u VW-u kao 3D modelar, i uradio mi je online prezentaciju GPU, CPU i hibridnog renderinga. Hibridnim postupkom dobija se brzina koja je 20-30 puta veća nego kad se koristi samo CPU, i takođe potvrdio da se za istu količinu novca sada može napraviti bolji CPU rendering rig sa Ryzen procesorima. Evo ja imam ovde jedan Threadripper 1950X, a i Intel 8700K, oba spremna za junačko natjecanje. :)

Što se pitanja tiče, pozivam User Unfrendly-ja da postavi jedno.
 

Back
Top