Grafička ili matična ploča??

siju i miju

Poznat
Poruka
8.280
Pozdrav svima!

Kompjuter mi je prestao da radi, ventilatori se čuju,bez nekih zvukova,ali se slika,mis ni tastatura ne pojavljuje niti daju znakove da su povezani,mislim na mis i tastaturu.Monitor je ispravan.

Prethodni "simptomi" su bili da na monitoru je crna slika mesec ipo dana,ne podržava nikakvu fotografiju na dekstopu.

Sta mi je crklo? Grafička kartica ili matična ploča? komp mi služi za surfovanje,ako mi je grafička crkla,da li mogu da kupim neku polovnu?ne daje mi se 100e za novu grafičku ,kada ne radim ništa posebno,ne igram igrice.

Hvala na svakom odgovoru.
Izvinjavam se ako ima grešaka u pisanju, piše m sa tel.
 
Izlazi li ti nesto na monitoru .. bilo sta kada palis kompjuter ili je potpuni mrak? Jer za BIOS (oni brojevi slova koji ti se ispisuju po ekranu kada pritisnes dugme za paljenje) nije potrebna graficka. Iskljuci ga iz struje, drzi Power dugme oko 15-ak sekundi na prazno (znaci dok je iskljucen kabl iz stekera) pa proveri da li je u kucistu sve na svom mestu i u svom lezistu, kabl po kabl komponentu po komponentu (ako imas nekog u blizini da ti pomogne ja bih povadio i pocupao sve, ocistio i zatim ponovo vratio na mesto koliko da budem siguran) , ocisti ga od prasine, mozda je zaprljan neki pin. Pa probaj ponovo. Ako ne radi mozda je i samo napajanje, sto je najcesce i najjeftinija komponenta.
 
Poslednja izmena:
Ako ti na monitoru izlazi samo ono "no signal" graficka najverovatnije nije problem, mozes slobodno da je izvuces i probas da upalis komp bez nje, komp. bi morao da u tom slucaju koristi svoju internu grafiku. U najboljem slucaju moze da se desi da je jedan od kablova koji dolaze iz napajanja u maticnu plocu labav, prljav ili ostecen.. pa zato ventilatori samo vrte, ako mozes izvuci ih pregledaj i vrati ih ponovo, ima ih 2 komada idu direktno iz one kutije koja se najcesce nalazi u zadnjem gornjem delu kucista u maticnu plocu. Izgledaju ovako
pstest-2.jpg
. Ako znas kako izgleda RAM memorija mozes da izvuces i nju i pokusas da promenis slotove.
 
Izlazi li ti nesto na monitoru .. bilo sta kada palis kompjuter ili je potpuni mrak? Jer za BIOS (oni brojevi slova koji ti se ispisuju po ekranu kada pritisnes dugme za paljenje) nije potrebna graficka. Iskljuci ga iz struje, drzi Power dugme oko 15-ak sekundi na prazno (znaci dok je iskljucen kabl iz stekera) pa proveri da li je u kucistu sve na svom mestu i u svom lezistu, kabl po kabl komponentu po komponentu (ako imas nekog u blizini da ti pomogne ja bih povadio i pocupao sve, ocistio i zatim ponovo vratio na mesto koliko da budem siguran) , ocisti ga od prasine, mozda je zaprljan neki pin. Pa probaj ponovo. Ako ne radi mozda je i samo napajanje, sto je najcesce i najjeftinija komponenta.

За биос је потребна графичка ако је монитор повезан преко исте. За било шта на екрану је потребна графичка ако је монитор повезан преко графичке картице.

Иначе, већина матичних плоча нема интегрисану графику. Ако има, лако је проверити, али ако нема, таква провера није могућа.

Питање за колегницу, кад укључиш рачунар, да ли се чује звучни сигнал и да ли је другачији него раније (ако си приметила) и можеш ли да наведеш тачно која је матична плоча у питању?
 
Napajanje nije ako se ventilatori vrte, samo ne znamo jos jel u pitanju integrisana ili diskretna grafika?

Ја сам разумео да она зна да је у рачунару графичка картица, да не иде преко интегрисане графике. Тако звучи из прве поруке.

Има још једна цака, а то је да се узме филц за чишћење контакта, има га у радњама електронике. Скине се плоча и очисте се контакти на плочи, то уме да навуче патину после неког времена. Причам о контактима на графичкој плочи, не напајање.

Најбоље решење је позајмица графичке ради провере и онда закључак.
 
pozajmi negde graficku , verovatno ima slot pa probaj

ako radi , nabavi neku graficku

ako ne radi - ploca

- - - - - - - - - -

mada mozda ima i do monitora

- - - - - - - - - -

jedan komp mi je povezan preko hdmi i video kartice na tv

zadnje vreme kad upalim ne desava se nista

skinuo hard , mislio da je do njega

nema ni biosa

stavim monitor ,povezem na plocu , nasnimim usb linux i radi

jos nisam ispitao do kraja sta je ,videcu
 
Napisala ceo post i on nestade.

Opet ja.pozajmim večeras od drugarice neki njen stari komp,devojka ga prethodno uključila, kaže radi,ali ja nemam zvuk.
Otvorim kućište,uzmem Fen za kosu i lepo ga očistimo,posle vlažnu krpu i osusim fenom da me ne zvekne struja.

Uključim komp,opet isto ko na prethodnom mom kućištu,čuje se zvuk,rade ventilatori,nema signala na monitoru,mis i tastatura mrtvi, nikakvog signala.

Proverim kako sam povezala,sve ok.
Proverim da li je produžni ispravan,zatim kućište direktno u struju,monitor na drugi stek,opet isto.

Tako da ja u stvari imam dva kućišta sa istim problemom.
Pogledam plavi kabal od monitora i vidim da pored ima još neki priključak bele boje,ja taj kabal ni nemam niti znam cenu služi.
Posumnjala sam da mi je monitor prevelik za slabu grafičku22 inča i imao je ne tako izostrenu sliku,e sad, nemoguće mi zvuči da zbog toga neće da se upali.ili da sutra dam drugarici da ona moj komp upali.
Onda ispada da mi neki kabal nije dobar??
 
Upalila ovaj poyajmljen drugaricin komp/na jedvite jade posle 3 sata.vadila sam memoriju da proverim koliko je cista i bateriju obrisem .neverovatno.jos samo da pokusam moj na tu foru da podignem iz mrtvih.

A sto je to toliko cudno?Prvo pravuilo jeste kad bilo sta oko kompa kreces da radis PROVERI sve KABLOVE i kontakte, spojeve..!Kablic SATA od hard diska, pinove od grafike, memorije, itd...Kabel od napajanja spolja gde ulazi u kuciste ako ima imalo lufta-delici milimetra su u pitanju-zna da pravi problem..
 
Jesi li resila problem..?Mislim realno pored ovoliko strucnjaka i "strucnjaka"ovde-mogla si upevati jednog koji je iz Tvog mesta da dodje da pogleda,..i(odakle si ono beshe?)skreno...
I pobogu ako vec cistis komp-NEMOJ vlaznom krpom i sl. cisti cetkicom, eventualno ussivacem, kompresoron, i kontakte alkoholom/medicinskim benzinom..
 
Nisam resila,jer sad imam ovaj koji sljaka koliko toliko.,a planiram da odnesem na Zvezadaru kod ljudi koji se bave popravkom maticnih i grafickih kartica,medjutim,ova moja skalamerija je uzasno teska.Ali cu napisati kada se popravi sta je bio kvar.

OK...Znaci BG :) Bdw meni se desavalo da kad nest cistim i pomeramm komp da se pomeri graficka iz lezista npr...Pa onda se cuju kratki bipovi i NO SIGNAL...a ustvari samoi treba UGASITI iz struje SVE i pregledati kontakte, kao sto rekoh,,,Meni to nesto sve smrdi na napajanje..A servis nosi ali kod nekih pouzdanih i postenih...
 
OK...Znaci BG :) Bdw meni se desavalo da kad nest cistim i pomeramm komp da se pomeri graficka iz lezista npr...Pa onda se cuju kratki bipovi i NO SIGNAL...a ustvari samoi treba UGASITI iz struje SVE i pregledati kontakte, kao sto rekoh,,,Meni to nesto sve smrdi na napajanje..A servis nosi ali kod nekih pouzdanih i postenih...

ma neki je ozbiljniji kvar,jer je to pocelo da crkava postepeno kao sto sam i napisala,prvo nije podrzavao nikakvu sliku na dekstopu i bio je crno monitor i ako je sve radilo kako treba,posle toga pocinju neke krive linije belo sivo crne da se pojavljuju tokom rada na 2 sekunde i nestaju.
Nemam nikog pouzdanog u Bg,imam jednog odlicnog lika iz Mladenovca,ali me mrzi da idem tamo .
 

Back
Top