Срби муслимани?

Ima Sulejman Spaho bivsi poslanik Srpske Radikalne Stranke cini mi se da je on predsednik nekakvog udruzenja Srba islamske vere.. bio je nedavno u rijalitiju Parovi i to cak nekoliko meseci mozda i vise od pola godine :D i pobio se sa Gasttozzom :hahaha:

- - - - - - - - - -

A ima i ovo:


250px-Mehmed_Spaho.jpg


Unuk čuvenog predratnog radikala i poslanika Mehmeda Spahe, ali očigledno nije njegovog kalibra.
 
Poslednja izmena:

Mahmud Bušatlija, potomak Crnojevića iz Crne Gore koji je takođe prihvatio pravoslavlje u međuvremenu.

Dakle nije Srbin musliman. Poenta ove teme je da nadjemo muslimane koji se izjašnjavaju kao Srbi i našli smo samo Spaha iz rijaliti Parovi pošto on valjda nije prešao u pravoslavlje. I pričamo pre svega o današnjici. Kako su se izjašnjavali neki što su pokojni to su druga vremena. Danas Srbe muslimane možeš nabrojati na prste obe šake verovatno ako pričamo o poznatim ljudima. Uz to još par hiljada nepoznatih.
 
Poslednja izmena:
Muslimani su definitivno potekli od Slovena. Kao i Hrvati, Crnogorci. Sad i ako su nekada bili Srbi, sada imaju drugaciji identitet.

Da li su srbi nacija koja bi bila u stanju da izmeni tudji identitet kao sto su to u stanju Madjari ili Grci?
 
Prema popisu 2011.

Bošnjaka 145.000

Muslimana 22.000

Albanci oko 6000.

Ovi što se izjašnjavaju kao muslimani mi nisu jasni, to nije nacionalnost.

- - - - - - - - - -

Amir Čamdžić, Srbin.

- - - - - - - - - -


- - - - - - - - - -

Ima Srba i među onima koji sebe nazivaju ili ne nazivaju muslimanima ali su imena arapskog porekla.

Pa može neko imati muslimansko ime ali biti pravoslavac. Valjda je bitno koje običaje poštuje i da li ide u crkvu ili u džamiju. Obično se ime menja i kada se vera promeni ali ne urade to svi.
 
Prema popisu 2011.



- - - - - - - - - -



Pa može neko imati muslimansko ime ali biti pravoslavac. Valjda je bitno koje običaje poštuje i da li ide u crkvu ili u džamiju. Obično se ime menja i kada se vera promeni ali ne urade to svi.

Tačno, može i tako. Evo konkretno Amir Čamdžić je pravoslavac, nije zvanično ali je u duši pravoslavac, pored toga što je Srbin nacionalno. Emir Kusturica je to ozvaničio krštenjem.
 
Prema popisu 2011.

Bošnjaka 145.000

Muslimana 22.000

Albanci oko 6000.

Ovi što se izjašnjavaju kao muslimani mi nisu jasni, to nije nacionalnnost.

Kako nije ? Priznati smo u SFRJ kao nacionalnost. Moj uži identitet je - Musliman, šire - Jugosloven.

Inače, ovaj broj Albanaca je znatno veći. Oni su većinom bojkotovali poslednji popis. Ima i dosta Roma muslimana, bar polovina njihovog ukupnog broja u Srbiji.
 
Не верујем да је истина. Моји су у Београду имали блиске пријатеље муслимане (од пре рата као и избеглице из Босне од 41-е) који су били Срби.
Третирали су их као Србе исламске вере.
У Македонији су имали и родбину муслиманску (Торбеше) док су се сви још сматрали Србима а многе су још за време ОЦ повратили у православље.

Прадеда по баби је био свештеник и није бранио Торбешима да присуствују Богослужењу јер као муслимани нису ни долазили а они, нормално, нису кривили цркву за непостојећи проблем него су били Срби (данас Македонци) исламске вере.
Како је црква могла да брани национално изјашњавање? Она се не бави тиме, дали се противила што су Јевреји били Срби Мојсијевог закона?
Дали је бранила Немцима, Пољацима, Чесима и Словацима да буду Срби?

Било је неколико хиљада муслимана у Четницима и имали смо на форуму МустафаНемању (ако се добро сећам ника) који је био официр у Абдићевој војсци и много писао о том питању.

Одакле потиче та идеја да је црква не православцима негирала Српство?

Gde sam ja pomenuo crkvu?

Koliko znam verski objekti su otvoreni za sve koji zele da udju unutra.

Pisem o onome sto vidim i sto znam.

Nalupetao si se gluposti nevezano za temu izuzev prvog pasusa.
 
Bošnjake i Muslimane u Srbiji. Da konačno počnu da se izjašnjavaju kao Srbi po nacionalnosti ali islamske veroispovesti. Mada žalosno je što to hoće rijaliti učesnik. Verovatno sad muslimani po Srbiji tek neće da budu Srbi i neće da pevaju himnu Srbije kao što to neće i Adem Ljajić.

Ne znam odakle ti takva budalasta ideja da je posao tog Spahe da bilo koga asimiluje i da treba to da radi.
Nema potrebe za asimilacijom muslimana našeg govornog područja, neka se izjašnjavaju kako hoće.
Treba ih samo edukovati i oni najintelektualniji među njima će shvatiti kom narodu pripadaju kao što je bilo u prošlosti.

Pojedinci uvek iznenađuju stalnim premašivanjem praga glupoće u svojim komentarima.
 

Back
Top