Срби муслимани?

Alter_Ego_

Stara legenda
Poruka
76.277
Читам нешто о неком Салиху Селимовићу, историчару из Сенице који проучава историју муслимана у РАшкој области и Базнији.

Па се нешто мислим..има ли Срба муслимана (да се изјањшавању тако) и ако има, колико их је, ако их нема зашто их нема? Ако их има...ко су?

Имају ли своје организације? Мањинска права?

је л' оне две муслиманске заједнице у Србији имају везе са овим..типа..једна само за Бошњаке, а друга за све или само за Србе муслимане?


Има ли нешто о овој теми а да није у питању неки ******* који виче "Сви муслимани су у ствари Срби, и зато треба да их протерамо у Турску, мајкеимгатурске"!!!
 
Емир Кустурица.

Он је појединац.

Има ли масовнијег покрета или групе?

организоване?

Можда да се направи нека политичка странка Срба муслимана?

- - - - - - - - - -

Није Сеница, него Сјен'ца, болан

То можда котебеубосни?
 
Он је појединац.

Има ли масовнијег покрета или групе?

организоване?

Можда да се направи нека политичка странка Срба муслимана?

Тешко да има покрет.

Пре ДСР-а да. После када се створио народ ''муслимани'', сви су упали у тај корпус, који је касније постао ''бошњачки''.
 
Da još skratim; pitanje jeste zašto muslimani u Srbiji koji nemaju veze sa Bosnom , na primer u sandžaku (iliti Raškoj oblasti), Gori , Kosovu , Podrinju žele da budu Hrvati, Bošnjaci pa i Albanci samo da ne budu Srbi muslimanske veroispovesti ? Šta je to što ih tera da ne budu Srbi ?
 
Тешко да има покрет.

Пре ДСР-а да. После када се створио народ ''муслимани'', сви су упали у тај корпус, који је касније постао ''бошњачки''.

А шта му дођу београцки муслимани?

Онај Миралем Сулејмани нпр.? Или онај што је био београдски муфтија у једној од оних исламских заједница?
 
А шта му дођу београцки муслимани?

Онај Миралем Сулејмани нпр.? Или онај што је био београдски муфтија у једној од оних исламских заједница?

Taj muftija je Beograđanin Srbin milsim da se preziva Sokić ili je blizak rođak sa Ružicom Sokić (pa mi je ostalo to prezime u glavi).
 
Da još skratim; pitanje jeste zašto muslimani u Srbiji koji nemaju veze sa Bosnom , na primer u sandžaku (iliti Raškoj oblasti), Gori , Kosovu , Podrinju žele da budu Hrvati, Bošnjaci pa i Albanci samo da ne budu Srbi muslimanske veroispovesti ? Šta je to što ih tera da ne budu Srbi ?

Ја немам проблем са тим да себе неко зове Бошњаком, иако са босном везе нема, као што немају санџаклије или муслимани са Косова.

Сваки народ кад настане, себи да неко име. И они су настали у једном историјском тренутку, деведесетих, и себи су дали име. По нечему име мора да се да. Дали су име по територији на којој их је било највише. То што нису сви са те територије, нема везе.

како то да је толика подељеност по нацијама само на основу религије?

Па у Румунији нпр. имамо неке "хрвате" који су у ствари дошли из Тимочке крајине али су католици, и изјашњавају се као Хрвати, чак и раде као туристички водичи Румуна по Хрватском приморју, јер су, ето, хрвати (читах негде..не тражите ми да гуглам, како се зову и остало...кога занима, нека сам гугла).

- - - - - - - - - -

Зар Сулејмани није шиптар?

Не знам. Могуће. Пао ми је на памет у тренутку.
 
Не знам. Могуће. Пао ми је на памет у тренутку.

Сада сам проверио на Вики, дао си делимично добар одговор на своје питање :lol:

Сулејманијев отац је Горанац. На Вики пише следеће:

Исламске су вероисповести[7], а говоре дијалектом шире познатим као горански говор или нашенски како свој говор сами називају,[6] односно српским језиком (призренско-тимочки дијалект), који се некада изучавао и у чувеној призренској Богословији, која је 1999. године спаљена до темеља.[4] Школују се на српском језику[5] према наставном плану и програму Министарства просвете Србије[5] и припадају српској језичкој заједници[5], и српској националној заједници (Србију доживљавају као своју домовину).
 
Taj muftija je Beograđanin Srbin milsim da se preziva Sokić ili je blizak rođak sa Ružicom Sokić (pa mi je ostalo to prezime u glavi).

Ето видиш. Баш о таквим случајевима овде сам поставио тему.

Вероватно су неки од муслимана ближи Србима него Бошњацима.

Можда неко реши да ради на едукацији (неко би рекао пропаганди), нпр. да утврди порекло многих санџачких породица.

Као што знамо да је породица Изетбеговић из СРбије и да не припадају "народу најстаријем и келтима и сл."
 
Читам нешто о неком Салиху Селимовићу, историчару из Сенице који проучава историју муслимана у РАшкој области и Базнији.

Па се нешто мислим..има ли Срба муслимана (да се изјањшавању тако) и ако има, колико их је, ако их нема зашто их нема? Ако их има...ко су?

Имају ли своје организације? Мањинска права?

је л' оне две муслиманске заједнице у Србији имају везе са овим..типа..једна само за Бошњаке, а друга за све или само за Србе муслимане?


Има ли нешто о овој теми а да није у питању неки ******* који виче "Сви муслимани су у ствари Срби, и зато треба да их протерамо у Турску, мајкеимгатурске"!!!

Postoje Srbi islamske vere koji se bas tako smatraju (kao Srbi u etnickom smislu), ali ih nema puno. Tipican predstavnik je Salih Selimovic. Postoje i oni kojih je puno i primetni su, koji se smatraju Srbima po naciji, ali Bosnjacima po narodnosti (etnicitetu). Oni su lojalni Srbiji i fakticki se indentifikuju sa Srbijom i Srbima. Tipican predstavnik je Rasim Ljajic.
I jedne i druge trebamo prigrliti. Postoje Bosnjaci koji se ni nacionalno ne smatraju Srbima, a kamoli etnicki, ali su lojalni gradjani Srbije. Njih takodje treba prigrliti i dati im prava. Tipican predstavnik je Muamer Zukorlic. Oni imaju neka svoja ocekivanja i zahteve u vezi islama i Sandzaka, ali nisu agresivni i postuju srpsku drzavu. Cetvrta grupa su velikobosnjacki nacionalisti, koji mrze Srbe i Srbiju. Tipican predstavnik je Sulejman Ugljanin. E, njih treba ismejavati. Nema ih puno (druga i treca grupa je kod Sandzaklija su brojnije) ali su jako, jako glasni.
 
Poslednja izmena:
Da još skratim; pitanje jeste zašto muslimani u Srbiji koji nemaju veze sa Bosnom , na primer u sandžaku (iliti Raškoj oblasti), Gori , Kosovu , Podrinju žele da budu Hrvati, Bošnjaci pa i Albanci samo da ne budu Srbi muslimanske veroispovesti ? Šta je to što ih tera da ne budu Srbi ?

Врши се притисак на њих, а нема ко да их одбрани. Дође ти неки Угљанинов батинаш који врши попис и мораш да се изјасниш као Бошњак, језик босански, вјера ислам. Не само што нико то не спречава, но држава уведе и босански у школу, а уџбеници стижу из Сарајева
 
Сада сам проверио на Вики, дао си делимично добар одговор на своје питање :lol:

Сулејманијев отац је Горанац. На Вики пише следеће:

Али Горанци се не изјашњавају као Срби, већ као Горанци.

Очигледно да су могли да бирају између Срба и Албанаца, и одабрали су оне који су далеко цивилизованији и њима ближи. Али Горанци се не изјашњавају као Срби, мада Србију сматрају својом домовином.
 
Da još skratim; pitanje jeste zašto muslimani u Srbiji koji nemaju veze sa Bosnom , na primer u sandžaku (iliti Raškoj oblasti), Gori , Kosovu , Podrinju žele da budu Hrvati, Bošnjaci pa i Albanci samo da ne budu Srbi muslimanske veroispovesti ? Šta je to što ih tera da ne budu Srbi ?
Религија.
Овде већ 100 година вероисповест одређује националну припадност, што код неуког света изазива збуњеност, коју религије користе за своје циљеве.
 
Postoje Srbi islamske vere koji se bas tako smatraju (kao Srbi u etnickom smislu), ali ih nema puno. Tipican predstavnik je Salih Selimovic. Postoje i oni kojih je puno i primetni su, koji se smatraju Srbima po naciji, ali Bosnjacima po narodnosti (etnicitetu). Oni su lojalni Srbiji i fakticki se indentifikuju i sa Srbima. Tipican predstavnik je Rasim Ljajic.
I jedne i druge trebamo prigrliti. Postoje Bosnjaci koji se ni nacionalno ne smatraju Srbima, a kamoli etnicki, ali su lojalni gradjani Srbije. Njih takodje treba prigrliti i dati im prava. Tipican predstavnik je Muamer Zukorlic. Cetvrta grupa su velikobosnjacki nacionalisti, koji mrze Srbe i Srbiju. Tipican predstavnik je Sulejman Ugljanin. E, njih treba ismejavati.

Ко је бољи а ко гори за Србију између Муфтије и Угљанина?
 
Ја немам проблем са тим да себе неко зове Бошњаком, иако са босном везе нема, као што немају санџаклије или муслимани са Косова.

Сваки народ кад настане, себи да неко име. И они су настали у једном историјском тренутку, деведесетих, и себи су дали име. По нечему име мора да се да. Дали су име по територији на којој их је било највише. То што нису сви са те територије, нема везе.

како то да је толика подељеност по нацијама само на основу религије?

Па у Румунији нпр. имамо неке "хрвате" који су у ствари дошли из Тимочке крајине али су католици, и изјашњавају се као Хрвати, чак и раде као туристички водичи Румуна по Хрватском приморју, јер су, ето, хрвати (читах негде..не тражите ми да гуглам, како се зову и остало...кога занима, нека сам гугла).

- - - - - - - - - -



Не знам. Могуће. Пао ми је на памет у тренутку.

pa bas zato ih je tito sve lepo strpao u isti kos...muslimani


jer im cilj isti, a to da su svi bosnjaci sutra malo, jer veze sa bosnom nemaju...

dakle muslimandzije...
 
Ја немам проблем са тим да себе неко зове Бошњаком, иако са босном везе нема, као што немају санџаклије или муслимани са Косова.

Сваки народ кад настане, себи да неко име. И они су настали у једном историјском тренутку, деведесетих, и себи су дали име. По нечему име мора да се да. Дали су име по територији на којој их је било највише. То што нису сви са те територије, нема везе.

како то да је толика подељеност по нацијама само на основу религије?

Па у Румунији нпр. имамо неке "хрвате" који су у ствари дошли из Тимочке крајине али су католици, и изјашњавају се као Хрвати, чак и раде као туристички водичи Румуна по Хрватском приморју, јер су, ето, хрвати (читах негде..не тражите ми да гуглам, како се зову и остало...кога занима, нека сам гугла).

- - - - - - - - - -



Не знам. Могуће. Пао ми је на памет у тренутку.

Овај део нисам добро објаснио.

Изјашњавају се као Хрвати иако су дошли из Тимочке крајине, јер су католици.
 
Ко је бољи а ко гори за Србију између Муфтије и Угљанина?

Naravno da je Ugljanin gori. On je jos pocetkom 90ih, pre bilo kakvog budjenja velikosrpskog nacionalizma u Bosni, pravio referendum za izdvajanje Sandzaka. Radi se coveku zlih namera, potekao iz Izetbegovicevog klana, ali ima dve dobre stvari u vezi njega. Prva je sto je kukavica, a druga je jos bolja - on je psihicki labilna osoba. Njegovi pokreti, govor, odaje utisak nerazumne osobe. On je sandzacki Kostunica. Samom svojom pojavom je autodestruktivan.

Zukorlic je musliman pre svega, pa tek onda bosnjacki mitoman, ali je lojalan Srbiji. On samo zeli da u svojoj sredini obezbedi neke stvari po pitanju praktikovanja vere. Srbi ga ne vole jer im deluje previse muslimanski nastrojen, sto je nama strano jer smo hriscani, ali iskren da budem, nisam video da se zalaze za serijat, pogotovo za serijat koji bi doticao i Srbe u Sandzaku. Druga stvar koja nam kod njega "smeta" je bosnjastvo, a mi smo revoltirani na novoosnovane nacije (Bosnjaci, Crnogorci). Ali to ne bi trebalo da nam smeta jer je 100% lojalan. Za njega mozemo reci da je srpski Kadirov.
On je cak urgirao u nekim bogatim islamskim zemljama da investiraju i pomognu srpskoj privredi. On je hardcore Bosnjak, hardcore Sandzaklija i hardcore Srbijanac. Ta tri identiteta je moguce uklopiti, a on je prva bosnjacka uticajna licnost koja je to u sebi uklopila.
Hocu reci da je meni dovoljno da je neko stvarno lojalan drzavi Srbiji, da aktivno participira srpskom drustvu, pa moze i sto puta da insistira na bosnjastvu, pa cak i na bosnjackoj mitomaniji.
 
Poslednja izmena:
Читам нешто о неком Салиху Селимовићу, историчару из Сенице који проучава историју муслимана у РАшкој области и Базнији.

Па се нешто мислим..има ли Срба муслимана (да се изјањшавању тако) и ако има, колико их је, ако их нема зашто их нема? Ако их има...ко су?

Имају ли своје организације? Мањинска права?

је л' оне две муслиманске заједнице у Србији имају везе са овим..типа..једна само за Бошњаке, а друга за све или само за Србе муслимане?


Има ли нешто о овој теми а да није у питању неки ******* који виче "Сви муслимани су у ствари Срби, и зато треба да их протерамо у Турску, мајкеимгатурске"!!!

sinan sakic, jedan od nasih cuvenih pevaca, uprkos mnogim predrasudama nije rom vec srbin musliman

- - - - - - - - - -

jedini kog se mogu setiti iz muzickog sveta da je srbin musliman
 
Ako se dobro sećam što smo elaborirali na temi o spomeniku u Andrćgradu, prvi Srbi što su primili islam su bili (Stefan) Ahmed-paša Kosača, Isa-beg Isaković i Mehmed-paša Sokolović.
To su prva imena od kojih počinje istorija naših viđenijih sunarodnika muslimanske veroispovesti što su postajali i visoki činovnici u OC od 15. veka.
 

Back
Top