Izbori u Republici Srpskoj

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

LorneMalvo

Domaćin
Poruka
3.346
1.Predsednika RS građani biraju s teritorije RS direktnim izborima, a najozbiljniji jesu kandidati dva politička bloka – Željka Cvijanović, aktuelna premijerka RS poreklom iz Teslića, i Vukota Govedarica, rođen u Gacku, inače predsednik SDS-a, najveće opozicione partije.

2.Pobednik za poziciju u Palati republike u Banjaluci ima obavezu da imenuje mandatara za sastav Vlade RS. Obično, mandat se daje onom ko može da obezbedi većinu u Narodnoj skupštini RS, u kojoj sedi ukupno 83 poslanika, koji se takođe biraju direktno, od strane građana Srpske.

Na izborima za tačno mesec građani RS biraće predstavnike RS u zajedničkim institucijama drzavne zajednice BiH u Sarajevu.

3.Građani Republike Srpske biraju predstavnika RS i srpskog člana u tročlano predsedništvo BIH.A najozbiljniji jesu kandidati dva politička bloka Mladen Ivanić i Milorad Dodik
Mladen Ivanić kaže da je mirnom politikom izvukao Republiku Srpsku s radara svetskih sila i uvukao je u mirnije političke vode braneći srpske interese tihom politikom, dok Milorad Dodik najavljuje kako u Sarajevu treba da se pripreme za drugu vrstu politike.

4.Građani Republike Srpske biraju i predstavnike RS u Predstavničkom domu parlamentarne skupštine . Naime, za predstavnike iz Republike Srpske rezervisano je 14 predstavnickih mesta


http://www.politika.rs/sr/clanak/410742/Pocela-predizborna-kampanja-u-Republici-Srpskoj
 
Poslednja izmena:
https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/sdp-krci-put-do-vlasti-u-republici-srpskoj

SDP krči put do vlasti u Republici Srpskoj

23. februar 2018.

Samo nekoliko mjeseci pred opšte izbore u BiH, u Republici Srpskoj se, bar sudeći po najavi predsjednika i potpredsjednika SDP-a Nermina Nikšića i Draška Aćimovića, formira još jedan politički blok - onaj proevropski. Inicijativu je pokrenuo SDP sredinom januara, a sastanku u Banjoj Luci prisustvovali su predstavnici Nezavisne bosanskohercegovačke liste, Saveza za bolju budućnost, Naše stranke, Demokratske fronte, Stranke za BiH, Komunističke partije, Nezavisnog bloka, Brčanskog demokratskog pokreta, Saveza za novu politiku, Privrednog narodnog pokreta BiH, Partije socijalne pravde, Hrvatske stranke BiH...

Ništa od kritike

Predsjedništvo SDP-a je na posljednjoj sjednici podržalo koncept po kojem će među svim subjektima unutar bloka biti usaglašeni principi, koji će potom biti dostavljeni na izjašnjenje kandidatima za Predsjedništvo BiH iz RS-a. Eventualna podrška jednom od kandidata za Predsjedništvo BiH iz ovog entiteta će biti uslovljena prihvatanjem definisanih principa proevropskog bloka. Precizirano je da jedan od temeljnih principa na čije poštivanje se potencijalni članovi Predsjedništva BiH iz RS-a moraju obavezati jeste nedvosmisleno poštivanje suvereniteta, cjelovitosti i teritorijalnog integriteta BiH.

- Pokušavamo se u RS-u pozicionirati kao centar. Zato i izlazimo sa tom platformom ili principima koje ćemo ponuditi ovim blokovima, da ne dođe do insinuacija o tome da mi pomažemo bilo kojem kandidatu, kazao je Aćimović.

Potpredsjednik NBL-a Jusuf Arifagić kaže za Oslobođenje da je prisustvovao ovom prvom sastanku, te smatra da blok kao blok jeste jedna dobra alternativa.

- Informacije koje imam, a sad koliko su relevantne i tačne, kažu da će proevropski blok u svakom slučaju biti dio vlasti, bez obzira na to da li na izborima pobijedila opozicija ili sadašnja pozicija. Informacije kažu da su napravljeni određeni dogovori na relaciji između SDP-a i vladajuće strukture, odnosno i sa Savezom za promjene, kaže Arifagić.


2577798.jpg

SA SASTANKA ODRŽANOG U BANJOJ LUCI

Stanovišta je da bi čovjek trebao biti dio vlasti i pokušati ponuditi rješenja, a ne samo sjediti u opoziciji i kritikovati.

- Mi od kritike nemamo ništa. Možemo ukazivati na negativnosti, pa pomjeriš se malo na poziciju i pokušaš nuditi rješenja. Jedino kvalitetnim rješenjima možemo mijenjati stanje nabolje. Moje mišljenje, i ja ću to sigurno zastupati kao ideju, jeste da mi svi trebamo izaći na izbore, odmjeriti snage, vidjeti da li ćemo dobiti izborni legitimitet birača, pa ako osvojiš određeni broj glasova, imaš legitimitet. Mislim da onda poslije izbora svi koji to želimo, možemo proevropski djelovati. Hiljade sporazuma je u ovoj zemlji do danas potpisano, a šta je realizovano, pita se Arifagić.

Predsjednik Saveza za novu politiku Zoran Mastilo smatra da proevropski blok treba građanima, ali da je ključno pitanje ko će ga činiti.

- Nismo za to da taj proevropski blok čine oni koji imaju lošu prošlost, odnosno ratnu prošlost. A čini mi se da je bilo na tom prvom sastanku, na kojem smo bili, i takvih političkih grupacija. To nas je malo udaljilo od toga i mi smo na jednom standby što se tiče toga. Čekamo da se redefinišu ti odnosi i da vidimo ko ga čini. Smatramo da ga mogu činiti samo nove, progresivne i inovativne snage, koje zaista znaju šta je Evropa i evropski standard, a ne neke stranke koje su bile u ratu i koje su dovele do svega ovoga, koje su proizvele ovakve političke i ekonomske sisteme u kojima građani loše žive. Sad bi oni da idemo u Evropu. Sa takvima ne možemo, kategoričan je Mastilo.

Dodaje da nije bitan broj stranaka, nego su bitni ljudi koji mogu da iznesu tu priču.
 
https://www.rtvbn.com/3921537/oduzeti-nelegalno-stecenu-imovinu

Oduzeti nelegalno stečenu imovinu

“Kada sam, prije skoro četiri godine, počeo da obavljam funkciju člana predsjedništva BiH iz Republike Srpske, postavio sam sebi jedan zadatak – sve što činim ne smije obrukati naš narod i Srpsku. I vjerujem da sam uspio u tome“, poručio je sinoć na predizbornoj tribini PDP-a u Modriči kandidat Saveza za pobjedu za člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić.

765-430-16f87dfd063f74f27fc265346238718f.jpg


„Zaustavio sam reviziju presude protiv Srbije, što bi u suprotnom imalo nesagledive posljedice za srpski narod s obje strane Drine, sačuvao obraz srpskom vojniki i izveo Treći Republika Srpska puk na Trg Krajine za Dan Republike. Prvi sam srpski član Predsjedništva BiH koji je unio Badnjak u zgradu Predsjedništva BiH i od tada se Božić slavi i slaviće se u Sarajevu“, poručio je Ivanić i nastavio:

„I znam – pobijediću Milorada Dodika. Ali, moja pobjeda neće biti toliko značajna bez pobjede gospodina Govedarice za predsjednika Republike Srpske. Samo nas dvojica, zajedno, možemo raditi u interesu našeg naroda“, kazao je Ivanić.


f6582a82f7bee22188c8a273cff3fcd9.jpg


Branislav Borenović, predsjednik Partije demokratskog progresa, rekao je da je Republika Srpska na raskrsnici kada bira između dva koncepta – s jedne strane stabilnosti, izvjesnosti i napretka koji predstavljaju Vukota Govedarica i Mladen Ivanić i, s druge strane, koncepta sukoba, neizvjesnosti i rušenja.

„Nakon oktobra krećemo s ruševina u obnovu Srpske. Imamo kapitalni Program obnove Republike Srpske, volju i časne i stručne ljude koji znaju kako omogućiti posao, dostojanstvo i pravdu za naš narod“, rekao je Borenović.


ac11db4b2417deb6b2c7223efc69f0bf.jpg


Milan Đukić, nosilac liste PDP-a za Narodnu skupštinu Republike Srpske iz Izborne jedinice 4 kazao je da neće da govori o kolapsu, dubiozi, prezaduženosti i svemu što je uradila aktuelna vlast, nego će govoriti o vremenu kada pobjednička koalicija Saveza za pobjedu krene u obnovu Srpske.

eb5028911d1f212c756b5db7ba9ff287.jpg


„Prvi zakon koji ćemo usvojiti je Zakon o porijeklu imovine. Samo oduzimanjem nelegalno stečene imovine ostvarićemo sredstva za otvaranje deset hiljada novih radnih mjesta. Više niko neće biti u mogućnosti da se na naš račun bogati tako što radi u javnom preduzeću, obavlja javnu funkciju i član je po nekoliko upravnih i nadzornih odbora. Uvešćemo princip – jedan čovjek, jedno budžetsko primanje. I na kraju, neophodno je smanjiti stopu poreza i doprinosa i dati mogućnost našim privrednicima da prodišu i razvijaju se“, zaključio je Đukić.

(BN)
 
Poslednja izmena:
Komso posto vidim da si bas neupucen
Ovaj PDP Mladena Ivanica je bio u vlasti od 2000 do 2010
Od 2000 do 2006 u koaliciji sa SDS a od 2006 u koaliciji sa Dodikom
Ovaj Borenovic koji je zavrsio britansku skolu za mlade politicke lidere je bio ministar u Dodikovoj vladi porodice omladine i sporta 2006 2010
Izbjego iz sanskog mosta sa kesom a posle ministrovnja napravio vilu u BL ,velelepnu vikendicu na Poniru jednom brdu iznad BL itd itd a o ovom Ivanicu da ne pricamo taj je od vremena Tita u vlasti i oko vlasti,ima vilu u Londonu i sad ce oni kao donjeti zakon o ispitivanju porijekla imovine..ma bjezi
 
https://www.rtvbn.com/3921800/sds-vraticemo-srpsku-narodu

SDS: Vratićemo Srpsku narodu

Srpska će biti vraćena narodu nakon 7. oktobra, odlučni su u semberskim selima Ljeljenča, Brijesnica i Magnojević.

765-430-2ede9466aeaed428e9d0461c7c4636ef.jpg




Tamo su se sinoć predstavili kandidati SDS-a za poslanike u Narodnoj skupštini Republike Srpske, koji su mještanima obećali životni standard dostojan čovjeka nakon dolaska Vukote Govedarice na čelo Republike Srpske.

Kanditat za republičkog poslanika Tomica Stojanović, koji je prethodnih godina koordinisao sve infrastrukturne projekte u Semberiji, naveo je da će nastaviti da se bori za Semberiju i Srpsku, podsjećajući da sve što se trenutno u Srpskoj radi finansira iz kredita, umjesto od budžetskihsredstava za infrastrukturne projekte.

- Sigurni smo u pobjedu Vukote Govedarice prije svega jer je pošten čovjek i patriota, čovjek koji voli svoj narod i kome teško pada sve što se trenutno dešava u Srpskoj, kao što su korupcije i krađe, ali i narušena bezbjednost. On želi da stvori bolji ambijent za sve građane - istakao je Stojanović, dodajući da su Dodiku Hrvati bliži nego Srbi i da se svaki dan sastaje sa Draganom Čovićem sa ciljem da stvore treći entitet.
On smatra da neko ko jednom izda nije više pitanje da li će izdati opet, nego kada će, jer ko jednom izda uvijek izdaje.


- Naši poslanici će poštovati naš narod i institucije. Nećemo slušati ničije upute već odlučivati zajedno sa narodom - obećao je Stojanović, ponovo podsjećajući na glasanje SNSD-ovih poslanika protiv interesa Semberije, poput onog da trasa auto-puta ne ide preko Bijeljine.

Dugogodišnji odbornik u lokalnom parlamentu, a sada kandidat za Narodnu skupštinu Darko Mitrić istakao je da je SDS-ov prvi cilj da pomogne građanima Srpske.

- Tu smo da pomognemo vama, našem narodu, a da bi smo mi vama pomogli potrebna nam je vaša podrška. Želimo da Srpsku vratimo građanima, jer su nju oteli oni koji su na tenkovima došli na vlast. Mi nećemo ništa da otimamo, već da vladamo zajedno sa našim građanima - istakao je Mitrić, upozoravajući na nepravilnosti koje se dešavaju u Rudniku i Termoelektrani Ugljevik iz čije dobiti se finansira čak i Fudbalski klub „Leotar" u Trebinju, sve sa svrhom predizborne kampanje.


15c236a7e38fd387085771e1f0b16f95.jpg


Drago Stajić, kandidat za Narodnu skupštinu Republike Srpske naveo je da je Vukota Govedarica preuzeo vođenje SDS-a u pravo vrijeme, a tako će preuzeti i vođenje Srpske.

- Republika Strpska mora da promijeni vlast, da bi nam svima bilo bolje, a naročito poljoprivrednicima na koje sam posebno osjetljiv. Prema poljoprivrednicima se vlast ne odnosi jednako, forsiraju se politički podobni. Kao budući poslanik zalagaću se da se donese Zakon o podsticajima i da se djeluje u skladu s njim, jednako, pošteno i odgovorno prema svima - naveo je Stajić.

Kandidat za poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske Slađana Jovanović je navela da je, s obzirom na to je ljekar po struci, uočila i da je Srpska, nažalost, bolesna i da je zadatak svih građana da se ona izliječi.

- Zdravstveni sistem je u velikoj krizi, većina domova zdravlja ima finansijske probleme, ne uplaćuju se doprinosi radnicima što dovodi do urušavanja čitavog sistema - smatra Jovanović.

Poslanički kandidat Dragan Đurđević je istakao da je veoma bitno da se glasa za budućeg predsjednika Republike Srpske Vukotu Govedaricu, jer je on čovjek koji ima snagu da sačuva Srpsku.

- Milorad Dodik je čovjek koji razjedinjuje srpski narod umjesto da ga ujedinjuje, pravi probleme i stvara tenzije u našem društvu - upozorio je Đurđević.

- Srpska demokratska stranka stvorila je Srpsku i ujedinila srpski narod, ali na žalost ona poslednjih 12 godina nije na vlasti. Stranci su doveli na čelo Srpske sadašnju vlast, a njeni nosioci sada glume nacionaliste, ali vuk dlaku mijenja, a ćud nikada - upozorio je zamjenik ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Predrag Jović koji je prisustvovao sinoć tribinama SDS-a.
 
Komso posto vidim da si bas neupucen
Ovaj PDP Mladena Ivanica je bio u vlasti od 2000 do 2010
Od 2000 do 2006 u koaliciji sa SDS a od 2006 u koaliciji sa Dodikom
Ovaj Borenovic koji je zavrsio britansku skolu za mlade politicke lidere je bio ministar u Dodikovoj vladi porodice omladine i sporta 2006 2010
Izbjego iz sanskog mosta sa kesom a posle ministrovnja napravio vilu u BL ,velelepnu vikendicu na Poniru jednom brdu iznad BL itd itd a o ovom Ivanicu da ne pricamo taj je od vremena Tita u vlasti i oko vlasti,ima vilu u Londonu i sad ce oni kao donjeti zakon o ispitivanju porijekla imovine..ma bjezi

Да се обједине теме, нрпегледно је
 
https://www.rtvbn.com/3921776/bosic-zene-uz-vukotu-i-ivanica

Bosić: Žene uz Vukotu i Ivanića

"Uvjeren sam da će žene u ovom izbornom cklusu dati veliki pečat pobjedi kandidata za predsjednika Republike Srpske i srpskog člana u Predsjednišštvu BiH", rekao je Bosić.

765-430-c0e4e428dbd0e81f09edc791400c3053.jpg


Aktiv žena SDS Brčko sinoć je organizovao tribinu pod nazivom "Žene u politici".

Prisustvo ovom događaju uveličali su predsjednica Aktiva žena SDS-a Vesna Adamović, potpredsjednica Narodne skupštine Republike Srpske Sonja Jovičević-Karadžić, kao i koordinatorka Akriva žena za tu regiju Branka Marković-Savčić.

Učesnice tribine pozdravio je i bivši predsjednik SDS Mladen Bosić, koji je povjerenik SDS za distrikt Brčko kao i kandidat za poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske Milan Purić.


33925b389f7091e6721a318e3cd4c0d3.jpg


Govoreći o značaju žena u politici, Bosić je rekao da žene trebaju biti više angažovane i u politici kao i u vršenju vlasti. Ističući angažman žena u izbornom ciklusu Bosić je rekao da je on veliki i koristan za sve.

"Uvjeren sam da će žene u ovom izbornom cklusu dati veliki pečat pobjedi kandidata za predsjednika Republike Srpske i srpskog člana u Predsjednišštvu BiH", rekao je Bosić.


307c22e9a4ccd811b45b8abf1d4a99f3.jpg


Doktorica Lidija Ljubojević, koja je kandidatkinja SDS Brčko za poslanicu u Narodnoj skupštini Republike Srpske izjavila je da žene u politici nisu zastupljene u onom obimu u kome bi trebale.

"Zajedno sa NVO mi smo radili na tome da podignemo kvotu i procentualnog zastupljenosti žena kako na listama, u svim organima stranke tako i u samoj politici" - ističe Ljubojević i dodaje da određene stereotipe treba razbiti o ženama.

Ljubojević naglašava da žena nije samo majka i domaćica, već ona ima puno pravo da bude afirmisana u društvu i politici.


0b88b3fe47269e7532944482356b3e28.jpg


Sonja Jovičević-Karadžić, potpredsjednica Narodne skupštine Srpske, zahvalila se Aktivu žena SDS Brčko na pozivu, koje su pokazale veliku zainteresovanost za temu "žene u politici".

"Ovako jedinstveno i snažno mi ćemo provesti opšte izbore, a jednako tako da se pripremimo i za lokalne izbore 2020. godine na kojima ćemo potvrditi svoju snagu" - istakla je Jovičević-Karadžić.

Vesna Adamović, predsjednica SDS-a Republike Srpske kazala je da će žene dati doprinos da SDS dođe do svog krajnjeg cilja, a to je pobjeda na ovim izborima.

BN TV
 
Da jos posjasnim iako nema veze sa izborima u RS
U Federaciji se bira pored predstavnika federacije u zajednickim institucijama hrvatskog i muslimanskog clana predsjednistva i 28 predstavnika federacije u predstavnickom domu drzavne zajednice BIH
Biraju se poslanici u kantonalne skupstine,10 kantona federacije
predstavnici kantona u predstavnickom domu federaciije
kao predsednik i podpredsednik federacije
Znaci oni imaju 5 listica
 
https://www.rtvbn.com/3921637/promjena-vlasti-u-rs-je-na-pragu

Promjena vlasti u RS je na pragu

Na udaru su i novinari, advokati, pa čak i čelnici pojedinih lokalnih samouprava. Da se ovo više ne bi dešavalo neophodna je promjena vlasti u Republici Srpskoj, kazao je Mladen Ivanić.

765-430-b673cd9d2c366193fadf9613ac40ecda.jpg


Mladen Ivanić, srpski član Predsjedništva BiH i kandidat Saveza za pobjedu za srpskog člana Predsjedništva BiH posjetio je redakciju Semberskih novina, najstariji medij na prostoru Semberije i Majevice.

Govoreći o stanju u RS Ivanić je rekao da obavljanje pojedinih profesija postaje sve rizičnije.

- Na udaru su i novinari, advokati, pa čak i čelnici pojedinih lokalnih samouprava. Da se ovo više ne bi dešavalo neophodna je promjena vlasti u Republici Srpskoj", rekao je Ivanić.


-Vladavina SNSD-DNS-SP je otišla do te mjere u bahatost, da se sada normalnim smatra, a nikako nije, da ljudi skoro 170 dana stoje na banjalučkom Trgu Krajine, tražeći istinu i pravdu za ubijenog mladića Davida Dragičevića. Pokušaj ubistva novinara BN televizije Vladimira Kovačevića, mafijački obračun u Banjaluci, eksplozije, automobila, divljanje na cesti… Dakle, promjena vlasti je rješenje", kazao je Ivanić, naglašavajući da nikad nije bila veća šansa za promjenu.

"Narod mora da zna da istraživanja koja svako malo puštaju mediji pod kontrolom SNSD nisu tačna. Promjena je na pragu, ali zavisi od apstinenata. Mnogi već godinama na dan izbora ostaju kod kuće, jer su uvjereni da su promjene nemoguće. Ljudi moraju da znaju da je baš svaki glas ove godine bitan i da svaki izlazak iz kuće 7. oktobra smanjuje mogućnost da neko uradi nešto sa njegovim listićem",upozorio je Ivanić i dodao:

- SNSD-ova vlast spinuje da su svi političari isti, kako bi ljudi, koji nisu čvrsto opredijeljeni, ostali kod kuće i time obezbijedili pobjedu SNSD i njihove koalicije. Izlazak na izbore je važan. A kad već ne damo nikome u ruke svoj novčanik ili mobilni telefon, zašto da se neko igra sa našim glasačkim listićem’’, poručio je Ivanić.

BN TV
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top