Ko vređa nastavnika - farba ogradu, ko napadne vršnjaka - nosi mu torbu

Ремонтер

Iskusan
Banovan
Poruka
6.710
Učenici koji u školu donesu alkohol, drogu, tuku drugu decu, uništavaju školsku imovinu ili dopišu ocenu u dnevnik, uporedo sa izricanjem vaspitne mere moraće i na društveno-koristan rad.



To je predviđeno Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, a koje aktivnosti će učenik obavljati bliže je definisano Pravilnikom o društveno-korisnom radu Ministarstva prosvete, koji 15. septembra stupa na snagu.

U Ministarstvu prosvete kažu da je cilj da se razvije svest kod učenika o posledicama sopstvenog ponašanja, a ne da se neko kažnjava. Pravilnik, kako kažu, propisuje aktivnosti koje mogu da se odrede uz odgovarajuću meru, ali one nisu same po sebi sankcija.

Za lakše prestupe, kao što su neprimereno odevanje, prljanje učionice ili uništavanje školskog pribora druga, učeniku se može odrediti da čisti učionicu, biblioteku, produženi boravak, trpezarije, svečane sale, da obavlja administrativne puslove.

Za teže prestupe, kao što su nasilje u školi, vređanje nastavnika, pušenje, droga i alkohol u školi ili dopisivanje ocena u dnevnik, učenik će, uporedo sa izricanjem vaspitne mere, morati da pomaže domaru, da čisti sneg, lišće, farba ogradu u školskom dvorištu ili pomaže u organizovanju određenih tribina.

Učenik koji pretuče vršnjaka moraće da pomogne povređenom drugu, ukoliko mu on dozvoli, da mu nosi torbu i zajedno sa njim radi domaće zadatke.

Društveno-koristan rad trajaće od 15 do 45 minuta dnevno, a u rad će biti uključeni i roditelji učenika.

Ukoliko učenik odbije da učestvuje u društveno-korisnom, odnosno humanitarnom radu, u Ministarstvu prosvete kažu da će roditelj snositi odgovornost u skladu sa Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Zakonom je predviđeno da škola podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, odnosno krivičnu prijavu radi utvrđivanja odgovornosti roditelja.

Angažovanje učenika će se uzimati u obzir i prilikom utvrđivanja ocene iz vladanja.



http://www.021.rs/story/Info/Srbija...ogradu-ko-napadne-vrsnjaka-nosi-mu-torbu.html
 
Za neprimereno odevanje bi dobilo kaznu da mu se konfisuje sva neprimerena odeća a roditelji plate 100 iljadarki.
Za prljanje učionice radna akcija i počinioca i porodice u trajanju od mesec dana svaki dan posle časova.
Za uništavanje školskog pribora druga, drugu bi nadoknadio pribor, i kupio mu knjige za narednu školsku godinu.
Za nasilje u školi, izbacivanje iz obične i teranje u specijalnu školu u trajanju od godinu dana.
Za vređanje nastavnika javno izvinjenje pred celim nastavničkim kolektivom, i svim učenicima svih odeljenja svih razreda. Kazna roditeljima od 300.000 dinara.
Za pušenje da pojede 3 pakle cigareta pred direktorom i razrednim starešinom uz prisustvo dežurnog lekara. Kazna od 50.000 dinara. Za ponovljeni prekršaj sve isto, kazna 75.000.
Za alkohol ga naterati da popije 1 litrar votke uz prisustvo dežurnog lekara, isprati mu stomak. Kazna 150.000 dinara. Ponovljeni prekršaj uvećava količinu kaznenog alkohola i sumu za novih 50.000.
Za konzumaciju droge, oterati u Lazu i zatvoriti na godinu dana. Za preprodaju u zatvor u trajanju od 20 godina i to sa odraslima.
Za dopisivanje ocena u dnevnik anulirati mu sve ocene iz prethodnih razreda i poslati na ponovno polaganje uz zabranu da završi išta više od osnovne škole i uposliti u gradskoj čistoći u trajanju od 10 godina.

Za svaki ponovljeni prekršaj roditelji trebaju da uplate dodatnih 100.000 na pređašnju sumu. U slučaju odbijanja saradnje, roditelju oduzeti prestupnika. Po potrebi i roditelja u zatvor na godinu dana sa radom u rudniku.

Ali mene nece da zaposle u Ministarstvu, tako da će ovih 15-45 minuta "kažnjavanja" biti blagorodniji i prijatniji mladim, nestašnim prestupnicima koji nisu mislili ništa loše.
 
Volela bih da vidim da se ovo primeni i da zazivi a da ne ostane mrtvo slovo na papiru
jedna od efikasnih mera je da se roditelji sibnu po novcaniku i to debelo, pa kada svog
ljubimca sina ili cerku posle placanja vise kazni isprepucaju , oduzmu komp i mobilne telefone
prate u skolu i iz skole, rade sa njima domace zadatke , nateraju ih da spreme za sobom krs po kuci
i da rade sve ono sto ce ih osposobiti za zivot, drugim recima da roditelji preuzmu odgovornost za svoju decu
a ne da ih prepuste ulici i intrnetu ....bice mnogo bolje nego sto je sada
 
Volela bih da vidim da se ovo primeni i da zazivi a da ne ostane mrtvo slovo na papiru
jedna od efikasnih mera je da se roditelji sibnu po novcaniku i to debelo, pa kada svog
ljubimca sina ili cerku posle placanja vise kazni isprepucaju , oduzmu komp i mobilne telefone
prate u skolu i iz skole, rade sa njima domace zadatke , nateraju ih da spreme za sobom krs po kuci
i da rade sve ono sto ce ih osposobiti za zivot, drugim recima da roditelji preuzmu odgovornost za svoju decu
a ne da ih prepuste ulici i intrnetu ....bice mnogo bolje nego sto je sada

Ako hoćete da se Srbija pretvori u Kinu, onda je ovo dobar zakon. Ali mislim da je bolje da roditelji počnu da rade svoj biološki i zakonski posao - vaspitavanje dece koju su izrodili!
Država se i ovako previše meša u porodične odnose.
 
Volela bih da vidim da se ovo primeni i da zazivi a da ne ostane mrtvo slovo na papiru
jedna od efikasnih mera je da se roditelji sibnu po novcaniku i to debelo, pa kada svog
ljubimca sina ili cerku posle placanja vise kazni isprepucaju , oduzmu komp i mobilne telefone
prate u skolu i iz skole, rade sa njima domace zadatke , nateraju ih da spreme za sobom krs po kuci
i da rade sve ono sto ce ih osposobiti za zivot, drugim recima da roditelji preuzmu odgovornost za svoju decu
a ne da ih prepuste ulici i intrnetu ....bice mnogo bolje nego sto je sada

A šta je to toliko loše sada?
Škola treba deci znanje da prenese. Ovim zakonom ćemo dobiti dobre povratnike iz zatvora bez puno znanja.
Takođe, nastaviće se trend usamljenosti devojaka sa kučićima, jer će ih od malih nogu naučiti koliko su muška deca loša.
Nina, imaš li ti decu?
 
Volela bih da vidim da se ovo primeni i da zazivi a da ne ostane mrtvo slovo na papiru
jedna od efikasnih mera je da se roditelji sibnu po novcaniku i to debelo, pa kada svog
ljubimca sina ili cerku posle placanja vise kazni isprepucaju , oduzmu komp i mobilne telefone
prate u skolu i iz skole, rade sa njima domace zadatke , nateraju ih da spreme za sobom krs po kuci
i da rade sve ono sto ce ih osposobiti za zivot, drugim recima da roditelji preuzmu odgovornost za svoju decu
a ne da ih prepuste ulici i intrnetu ....bice mnogo bolje nego sto je sada

Bolje je resenje da se roditeljima i nastavnicima vrate neka prava oko vaspitanja mladih.

Sada se i povisen ton smatra nasiljem a ranije je prut bio deo nastavnickog pribora.
Roditelj ne moze vaspitno da deluje na dete, propagiraju se razgovori a to nema uvek efekta i kod svakoga.
 
Kako roditelj ne moze da deluje vaspitno na svoje dete ?

Sa ovakvim nakaradnim zakonima, jos malo pa niko nece moci vaspitno da deluje na dete. Svima vezane ruke i jezici. Decja prava se nakaradno tumace, prava ali bez obaveza i odgovornosti. Roditelji i prosvetni radnici nemocni. Ne smes ton da povisis, ne smes mrko da pogledas, ne smes ovo, ne smes ono...Svako dete je licnost za sebe, ne pale razgovori kod sve dece. Neka reaguju pozitivno na nagrade, druga se opamete kroz kazne ( tu ne mislim na batine, nisam pristalica batinjanja). Kazne moraju da postoje za lose ponasanje ali ne ovog tipa kakve je nase ministarce smislilo. Vaspitavanje dece treba iz korena promeniti, nama jadnima ljige cure za zapadnjackim fazonima, sve tu nesto kreiramo po ugledu na druge, ove godine ove, sledece one. Ponekad imam utisak da smo svi nekom zamorcici, pa ko prezivi pricace. Nikako da sami osmislimo nekakav model i da se drzimo tog naseg modela u skladu sa nama, a ne nekim tamo sa kim blage veze nemamo. Ovo nase drustvo radi na sistematskom unistavanju svih vrednosti pa se posle cesemo i tamo gde nas ne svrbi , a srljamo sve vise u propast.
 
Da su propisali novčane kazne, svi bi graknuli kako je to još jedna pljačka naroda. Pri tom, ima puno dobrostojećih roditelja kojima nije nikakav problem da plaćaju bahatost svojih potomaka (te tako efekta ne bi ni bilo).
Moram priznati da mi se dopada ovaj propis. Neka deca malo fizički rade. Umesto što bubaju gomilu nepotrebnih stvari. Pa kad se preznoje, kad nečim doprinesu zajednici, onda će moći više da cene i rad svojih roditelja i nastavnike - jednom rečju, ono što im pružaju porodica i društvo. A kako će ih biti uvek nekoliko na tom korisnom radu - naučiće se i timskom radu.

Ovo je bolje od svakog "građanskog" ili "veronauke" i bilo koje druge teorijske priče o civilizovanom ponašanju i negovanju empatije.

I sama sam prosvetni radnik, bljuvala sam na sve poteze Ministarstva, al ovo mi se dopada.
 
Kako roditelj ne moze da deluje vaspitno na svoje dete ?

Doterasmo do toga da muževi više nemaju praktično nikakav autoritet u očima svojih supruga, a roditelji nikakav autoritet u očima svoje dece (jedno je posledica drugog). Država je uvek imala monopol na kažnjavanje, ali ako ga potpuno zabrani u porodici... to je jako loše. Koja je svrha imati dete ako ne smeš da ga vaspitavaš? U to spadaju i zaslužene batine, adekvatne batine a ne divljanje. Vratite primat vojničkog kaiša u kući, pa ćete imati manje glupih projekata o vršnjačkom nasilju. U škole dolaze razni profesionalci, proučavaju decu... Umemo li mi više išta da uradimo bez raznoraznih eksperata? Trebaju nam štake da održimo četvoro ljudi zajedno?

Tužno.
 
Sa ovakvim nakaradnim zakonima, jos malo pa niko nece moci vaspitno da deluje na dete. Svima vezane ruke i jezici. Decja prava se nakaradno tumace, prava ali bez obaveza i odgovornosti. Roditelji i prosvetni radnici nemocni. Ne smes ton da povisis, ne smes mrko da pogledas, ne smes ovo, ne smes ono...Svako dete je licnost za sebe, ne pale razgovori kod sve dece. Neka reaguju pozitivno na nagrade, druga se opamete kroz kazne ( tu ne mislim na batine, nisam pristalica batinjanja). Kazne moraju da postoje za lose ponasanje ali ne ovog tipa kakve je nase ministarce smislilo. Vaspitavanje dece treba iz korena promeniti, nama jadnima ljige cure za zapadnjackim fazonima, sve tu nesto kreiramo po ugledu na druge, ove godine ove, sledece one. Ponekad imam utisak da smo svi nekom zamorcici, pa ko prezivi pricace. Nikako da sami osmislimo nekakav model i da se drzimo tog naseg modela u skladu sa nama, a ne nekim tamo sa kim blage veze nemamo. Ovo nase drustvo radi na sistematskom unistavanju svih vrednosti pa se posle cesemo i tamo gde nas ne svrbi , a srljamo sve vise u propast.

A zasto to mislis? U svemu se slazem sa tobom, samo ja ne vidim nista spektakularno strasno u ovim "kaznama". Mislim da nisu ponizavajuce,vec korisne, sto je najbitnije. Vidi, ne znam kojoj generaciji ti pripadas, ja sam '79 ,klinac mi je osmi razred. Mislim da sam ga lepo vaspitala ( bar do sad nisam imala nikakvih problema zbog kojih bi me zvali iz skole). Pomenula sam generaciju , jer su nasi roditelji, manje vise imali slican princip vaspitanja. Ok, neko je bio stroziji, neko popustljiviji, neko je imao sirinu, neko bas i ne, ali generalno, postovanje starijih i nastavnika se nije dovodilo u pitanje. Bahatost i bezobrazluk od strane ucenika ( i roditelja ) nije bila tako siroko rasprostranjena kao danas. Nas, pre svega roditelji, nisu toliko stedeli sto se tice ucenja da neke stvari jednostavno moras sam, ako nisu imali novac za rekreativnu, jednostavno ti kazu da ga nemaju, i ti to najnormalnije prihvatis, dok oni ne upadaju u depresiju i nemaju suicidne misli zato sto svojoj princezi ili princu nisu mogli da priuste..nesto. Mene prosto zanima, kako mi kao jedna "zdrava " generacija, koja su sad roditelji, nisu uspeli da neki slican arsin vaspitanja prenesu na decu? Da li je to zato sto se vise radi, zato sto je sve brze, zato sto nemas dovoljno vremena, volje ili zivaca da se bavis , da li je stres? Sad je kasno . Sad se resavaju posledice, a o uzroku kako se uopste doslo do toga da imamo ovakve zakone, to je sad manje bitno. Ove generacije su toliko cudne, idu iz krajnosti u krajnost. Od prepametne dece na jednoj strani, do kompletnih nesposobnih idiota na drugoj , agresivnih, bezobraznih , unesrecenih, pitaj boga zbog cega. Meni je sve to jako tuzno, ali svakako, posto sam imala problem sa vrsnjackim nasiljem pre par godina ( gde je moj klinac bio maltretiran od strane jednog decaka ), ne da pozdravljam ovakve korektivne mere , nego ne znam zasto se toga neko ranije nije setio :)
 
Kako roditelj ne moze da deluje vaspitno na svoje dete ?

Nina, moraš da shvatiš jednu stvar oko roditeljstva. Svi mi želimo da naša deca postanu najbolji ljudi da završe najbolje škole itd. Ali stvarnost je potpuno drugačija. Sećaš se onog "žestokog momka" iz NS koji je ubijen i čiji je otac policajac bio dok je radio. Celokupna javnost, posle ubistva, osuđivala je oca i celokupnu rodbinu, kao da su oni svi hteli da od tog momka naprave kriminalca. A niti su imali dokaza za to, a niti su predpostavljali da možda taj isti njegov otac nije provodio silno vreme da dete vrati na pravi put.
Jednostavno, mi pričamo i usmeravamo decu na pravi put, a da li će to tako biti najviše zavisi od deteta, odnosno od sredine u kojoj se dete kreće kada je izvan kuće. I kod većine dece, roditelji uspeju da usmere to dete na pravi put, ali kod jednog broja to ne ide tako.
 
A zasto to mislis? U svemu se slazem sa tobom, samo ja ne vidim nista spektakularno strasno u ovim "kaznama". Mislim da nisu ponizavajuce,vec korisne, sto je najbitnije. Vidi, ne znam kojoj generaciji ti pripadas, ja sam '79 ,klinac mi je osmi razred. Mislim da sam ga lepo vaspitala ( bar do sad nisam imala nikakvih problema zbog kojih bi me zvali iz skole). Pomenula sam generaciju , jer su nasi roditelji, manje vise imali slican princip vaspitanja. Ok, neko je bio stroziji, neko popustljiviji, neko je imao sirinu, neko bas i ne, ali generalno, postovanje starijih i nastavnika se nije dovodilo u pitanje. Bahatost i bezobrazluk od strane ucenika ( i roditelja ) nije bila tako siroko rasprostranjena kao danas. Nas, pre svega roditelji, nisu toliko stedeli sto se tice ucenja da neke stvari jednostavno moras sam, ako nisu imali novac za rekreativnu, jednostavno ti kazu da ga nemaju, i ti to najnormalnije prihvatis, dok oni ne upadaju u depresiju i nemaju suicidne misli zato sto svojoj princezi ili princu nisu mogli da priuste..nesto. Mene prosto zanima, kako mi kao jedna "zdrava " generacija, koja su sad roditelji, nisu uspeli da neki slican arsin vaspitanja prenesu na decu? Da li je to zato sto se vise radi, zato sto je sve brze, zato sto nemas dovoljno vremena, volje ili zivaca da se bavis , da li je stres? Sad je kasno . Sad se resavaju posledice, a o uzroku kako se uopste doslo do toga da imamo ovakve zakone, to je sad manje bitno. Ove generacije su toliko cudne, idu iz krajnosti u krajnost. Od prepametne dece na jednoj strani, do kompletnih nesposobnih idiota na drugoj , agresivnih, bezobraznih , unesrecenih, pitaj boga zbog cega. Meni je sve to jako tuzno, ali svakako, posto sam imala problem sa vrsnjackim nasiljem pre par godina ( gde je moj klinac bio maltretiran od strane jednog decaka ), ne da pozdravljam ovakve korektivne mere , nego ne znam zasto se toga neko ranije nije setio :)

Ne svidjaju mi se ove mere jer se i na taj nacin salje losa poruka deci. Treba li rad da shvate kao kaznu?
 
Mislim da mozda imamo problem sa terminologijom :) Taj "drustveno koristan rad " nije isto sto i kazna. Kako vi ( mi ) kaznjavamo decu? Ja moje uopste ne kaznjavam. Ne lazem ljudi, u zivotu ga nisam kaznila u smislu: ne mozes napolje, ne moze telefon, komp, tv :D Meni je to oduzimanje neceg sto voli, da bi radio ono sto ja zelim ( na primer, da uci ) potpuno besmisleno. Ako ces ti da ucis , samo kad si kaznjen, onda nista nismo uradili. I nemoj zbog mene. :) I tako sam mu rekla: vidi , ako ti smatras da je trojka tvoj domet, ako je tebi to dobra ocena, that's fine with me. E sad, mozda je to manipulacija, ne znam. Mozda sam provalila da imam dete kojem nije svejedno, jer eto, ovo deluje, i sigurno da ova taktika ne bi upalila kod svakog.
Kad je moj mali imao problem ( maltretiranje od strane tog decaka, a to je ukljucivalo i davljenje, i svakakav fizicki obracun bez razloga ) , on je uradio sledece: napravio je sacekusu , i odrao ga od batina, polomio mu telefon , cak ga i ugrizao. Onda sam ja bila pozvana od strane direktorke , pedagoga, jer je majka tog probisveta to "prijavila" . i svi smo dosli na taj neki sastanak..I zena mi kaze ( zena generalno nije losa, otac tog malog je problematican ) i rekla mi : pa hajde da ih spojimo da rade domace zajedno ( jedan od ovih predloga iz zakona ) a moj odgovor je bio: vidi, moje dete se NIKAD nece druziti sa tvojim, i NIKAD NECE raditi nikakav domaci, niti bilo sta drugo da bi se ova situacija ispeglala. Tako da taj deo zakona mi je ...nebulozan. Posle jos jednog incidenta , gde smo se u skoli pojavili ja i otac tog malog, otac je sve pred uciteljicom pretio kako ce da mi polomi noge. Sta dalje tu da se prica? Ja sam mu naravno rekla :mozes da probas, ali onda cemo videti da li ces ti zadrzati svoje " ( jer stvarno ne volim kad mi neko preti, i to u meni izaziva takav bes, da se verovatno precenim ahah ,ali verujte mi , bila sam spremna glavu da mu otkinem ) .Na kraju su ih razdvojili , jedan u jedno odeljenje, drugi u drugo..Taj mali je dosao iz neke druge skole, znaci originalno, nije krenuo sa mojim sinom u prvi razred. Naravno svet je mali, i mi roditelji smo saznali da je iz te prve skole prebacen zbog iste stvari. Pretprosle godine je ispisan i iz nase skole i gde je sad zavrsio, gde sad pravi problem i koga sad zlostavlja, ne znam. Dakle koren svega uglavnom dolazi iz kuce ( ocigledno njegov otac odobrava, ili cak stimulise takvo ponasanje jer je i sam agresivan ).
Sad , ljudi imaju ozbiljne probleme, i to nasilje ume da bude ozbiljno, kao sto svi znamo, samo , imanje nekakvih mera u odnosu na nikakve je ipak bolje? Sta smo do sad imali? Da li je postojala neka kazna, nesto , kako bi se tim manijacima stalo na put? Da vi mozete da donesete zakon , kakav bi bio? Kako biste vi resili problem vrsnjackog nasilja? Meni je ovaj zakon cak i preblag. Ovo nije nista. Ja bih ,ne posle prvog, ali posle nekoliko prekrsaja, ukljucila centar za socijalni rad, oduzimanje deteta, slanje u popravni dom, (ako to postoji ), zatvor za maloletnike ( ako to postoji )..Svima su ruke vezane, roditeljima, nastavnicima, tim malim kriminalcima, buducim psihopatama, prakticno niko nista ne moze. Sad, ovaj zakon, ovako smesan kako jeste , je mozda samo pocetak , u odnosu na ono da nismo imali nikakav. Njegova prakticna primena ce tek da pokaze ima li efekta ( u sta sumnjam ) . Nisam sigurna da verujem u rehabilitaciju ( a tako dozivljavam ove "kazne " ) , ali ce mozda sad pojedini, ako i pomisle da budu agresivni, razmisliti dva put. Ne znam... Teska je tema, i covek ne moze da bude pametan.
 
Kako roditelj ne moze da deluje vaspitno na svoje dete ?

Koje su bile metode kada si bila devojcica a koje sada?

Sada ne smes da povisis glas na dete ili da mu udaris samar, odgovaraces za nasilje u porodici.
Kada sam ja bio klinac batine su bile normalne. Da ne bude zabune mislim na zasluzene batine da ne bi ponavljao nesto lose ponovo.
 
Mislim da mozda imamo problem sa terminologijom :) Taj "drustveno koristan rad " nije isto sto i kazna. Kako vi ( mi ) kaznjavamo decu? Ja moje uopste ne kaznjavam. Ne lazem ljudi, u zivotu ga nisam kaznila u smislu: ne mozes napolje, ne moze telefon, komp, tv :D Meni je to oduzimanje neceg sto voli, da bi radio ono sto ja zelim ( na primer, da uci ) potpuno besmisleno. Ako ces ti da ucis , samo kad si kaznjen, onda nista nismo uradili. I nemoj zbog mene. :) I tako sam mu rekla: vidi , ako ti smatras da je trojka tvoj domet, ako je tebi to dobra ocena, that's fine with me. E sad, mozda je to manipulacija, ne znam. Mozda sam provalila da imam dete kojem nije svejedno, jer eto, ovo deluje, i sigurno da ova taktika ne bi upalila kod svakog.
Kad je moj mali imao problem ( maltretiranje od strane tog decaka, a to je ukljucivalo i davljenje, i svakakav fizicki obracun bez razloga ) , on je uradio sledece: napravio je sacekusu , i odrao ga od batina, polomio mu telefon , cak ga i ugrizao. Onda sam ja bila pozvana od strane direktorke , pedagoga, jer je majka tog probisveta to "prijavila" . i svi smo dosli na taj neki sastanak..I zena mi kaze ( zena generalno nije losa, otac tog malog je problematican ) i rekla mi : pa hajde da ih spojimo da rade domace zajedno ( jedan od ovih predloga iz zakona ) a moj odgovor je bio: vidi, moje dete se NIKAD nece druziti sa tvojim, i NIKAD NECE raditi nikakav domaci, niti bilo sta drugo da bi se ova situacija ispeglala. Tako da taj deo zakona mi je ...nebulozan. Posle jos jednog incidenta , gde smo se u skoli pojavili ja i otac tog malog, otac je sve pred uciteljicom pretio kako ce da mi polomi noge. Sta dalje tu da se prica? Ja sam mu naravno rekla :mozes da probas, ali onda cemo videti da li ces ti zadrzati svoje " ( jer stvarno ne volim kad mi neko preti, i to u meni izaziva takav bes, da se verovatno precenim ahah ,ali verujte mi , bila sam spremna glavu da mu otkinem ) .Na kraju su ih razdvojili , jedan u jedno odeljenje, drugi u drugo..Taj mali je dosao iz neke druge skole, znaci originalno, nije krenuo sa mojim sinom u prvi razred. Naravno svet je mali, i mi roditelji smo saznali da je iz te prve skole prebacen zbog iste stvari. Pretprosle godine je ispisan i iz nase skole i gde je sad zavrsio, gde sad pravi problem i koga sad zlostavlja, ne znam. Dakle koren svega uglavnom dolazi iz kuce ( ocigledno njegov otac odobrava, ili cak stimulise takvo ponasanje jer je i sam agresivan ).
Sad , ljudi imaju ozbiljne probleme, i to nasilje ume da bude ozbiljno, kao sto svi znamo, samo , imanje nekakvih mera u odnosu na nikakve je ipak bolje? Sta smo do sad imali? Da li je postojala neka kazna, nesto , kako bi se tim manijacima stalo na put? Da vi mozete da donesete zakon , kakav bi bio? Kako biste vi resili problem vrsnjackog nasilja? Meni je ovaj zakon cak i preblag. Ovo nije nista. Ja bih ,ne posle prvog, ali posle nekoliko prekrsaja, ukljucila centar za socijalni rad, oduzimanje deteta, slanje u popravni dom, (ako to postoji ), zatvor za maloletnike ( ako to postoji )..Svima su ruke vezane, roditeljima, nastavnicima, tim malim kriminalcima, buducim psihopatama, prakticno niko nista ne moze. Sad, ovaj zakon, ovako smesan kako jeste , je mozda samo pocetak , u odnosu na ono da nismo imali nikakav. Njegova prakticna primena ce tek da pokaze ima li efekta ( u sta sumnjam ) . Nisam sigurna da verujem u rehabilitaciju ( a tako dozivljavam ove "kazne " ) , ali ce mozda sad pojedini, ako i pomisle da budu agresivni, razmisliti dva put. Ne znam... Teska je tema, i covek ne moze da bude pametan.

Džabe si ovoliko pisala, kada decu nazivaš kriminalcima, psihopatama, manijacima i sl.
 
Pa cini mi se da uz opis ide i "buduci " :) A sve i da ne ide , kako bi ti nazvao dete koje davi tvoje dete? Da li imas decu? Da li si doziveo da neko dete zlostavlja tvoje dete?
Da? Ne? Kad ( a ne zelim ti to ) dozivis, onda mozemo da pricamo, Vrsnjacko nasilje ide dalje od obicnog koskanja, i meni je u glavi vrlo jasna granica izmedju takvih stvari i zla. A drugi naziv za takve osobe to be, jednostavno ne postoji ( u mom svetu ). Naravno, svako ima pravo da bude politicki korektan, ja za to ovde ne vidim razlog :)
 
Koje su bile metode kada si bila devojcica a koje sada?

Sada ne smes da povisis glas na dete ili da mu udaris samar, odgovaraces za nasilje u porodici.
Kada sam ja bio klinac batine su bile normalne. Da ne bude zabune mislim na zasluzene batine da ne bi ponavljao nesto lose ponovo.

Mene su roditelji vaspitali bez povisenih tonova, samara i batina, pa sam odrasla u normalnu, i vaspitanu osobu i sto je najvaznije osposobljenu za zivot, za sta im veliko hvala
Ravnopravno sam ucestvovala u nasim porodicnim desavanjima i problemima...nisu me iskljucivali iz toga svega kao sto danas to roditelji rade i uspeli su da izgrade izmedju nas poverenje i kada sam imala neki problem njima sam se prvo obracala..danas su deca i roditelji otudjeni i odnosi se zasnivaju na ucenama i zabranama..ako budes dobar dobices nov mobilni telefon..imas keca iz matemtike na primer..ne mozes tu i tu i mali je broj roditelja koji mogu na prste da nabroje zajednicka druzenja sa svojom decom ili neki izlet sa smislom i tako dalje..sve se svelo na materijalno koje mnogi roditelji ne mogu da isprate i zadovolje prohteve svoje dece
 

Back
Top