Da li je religija ili sekta - Pitanje je sad ?

Ne, ne, one sae samo naivaju tradicionalnim religijama (u pravnom smislu, konkretno naseg ustava tj, shodnog zakona o tome), a ne da su izvedene iz tradicije. To su: hricanstvo, judaizam, budizam i islam. Te 4 su priznate kao tradicionalne religije i tako ih uglavnom nazivaju odnosno shvataju i u svetu.

Ostale su, kako da kazem, stvar "politike", a ponekad (tj. malo vise) i novca.
 
Nađoh jedan veoma dobar odgovor na ovo ... na engleskom je ali se nadam da ćete razumeti šta je autorka istog teksta htela da kaže

Religion is a blessing and a curse to society. That is the short answer.
Religion as a blessing. Religion gives structure to people's lives and thereby to society. You go to church on Sunday if you are Christian, and enjoy Easter, lent and Christmas festivals etcetera. In other religions they have their own special days and festivals. Religion encourages humanity to be good, to help one another, to be tolerant and respectful and urges self restraint and generosity among other things. On the positive side it makes people better human beings in the main.
Religion as a curse. Religion divides people. It puts one man against the other. People become bigots the moment they align themselves to a Church/Mosque. It can be used against nations as is the case in Islam. Radicalism brings about the worst in mankind with beheadings, bombings and killings. In Islam as well as Christianity the goal is utterly selfish. The goal is to go to heaven. The Christian does it by being good, tithing, not stealing or murdering and depending on which denomination he/she is in there are other things one has to do. The radical Muslim goes to heaven by murdering, bombing, and mass indiscriminate killing thereby becoming a martyr and in gaining Allahs favour finds his way into heaven with 7 virgins waiting for him. In other religions there are negatives as well but itemising all is too lengthy a process for this Quoran.
If one looks back in history religion has a ghastly reputation. What is the difference between the thinking of the Knights Templar and today's ISIS? The Christian Knights murdered and pillaged wherever they went, all in the name of Christ. ISIS do it in the name of Allah. Truth of the matter is that the Muslims are hundreds of years behind the Christians. Christians got their ideas off the Jews and Mohammad, very much later, got his ideas for the Muslims from the Jews. It is very practical for society to have one God. However, as humans we cannot agree what the name of that God is or what it is that that God wants from us. In conclusion then, religion disunites humanity and keeps it in a war-like state.
There are some who have escaped the curse that religion poses, they are the atheists. They are the only truly free people in this world getting all the blessings without religion and none of the curses because they don't belong to any religion.
 
Ne, ne, one sae samo naivaju tradicionalnim religijama (u pravnom smislu, konkretno naseg ustava tj, shodnog zakona o tome), a ne da su izvedene iz tradicije. To su: hricanstvo, judaizam, budizam i islam. Te 4 su priznate kao tradicionalne religije i tako ih uglavnom nazivaju odnosno shvataju i u svetu.

Ostale su, kako da kazem, stvar "politike", a ponekad (tj. malo vise) i novca.

pa upravo to je i bilo pitanje na kontu teme

prefomrulacija shodno razgovoru:

Zašto su te religije prosperirale u odnosu na druge ?

Zbog čega su one 'prave' i ispravne u odnosu na druge ?
 
pa upravo to je i bilo pitanje na kontu teme

prefomrulacija shodno razgovoru:

Zašto su te religije prosperirale u odnosu na druge ?

Zbog čega su one 'prave' i ispravne u odnosu na druge ?

Ne znam zasto su "prave i ispravne" u odnosu na druge (tacnije, koje to druge...?...i zaboravih da dodam lamaizam, taoizam i slicne manje, ali priznate religije), odgovor bih mogla da dam jedino iz ugla svoje, pravoslavne vere, ali ovako uopsteno, mislim da je to zato sto su zive, tj. prezivele hiljade godina i jos postoje, dok su se druge ugasile.

Pretpostavljam da svaka od njih ima svoje varijacije (za hriscanstvo sam sigurna) i te varijacije, koje nisu utemeljene na spisima starim hiljadama godina, i tumacenju Crkve koja je jedina merodavna i nije proizvoljna, isto toliko starom, zapravo predstavlaju sekte.. u najkracem.

Laku noc.

 
Koji su uslovi, koji kriterijumi, da neka religija bude - legalna i prihvaćena ?

Ko to određuje, po čemu, po kojoj verskoj metodologiji i shvatanju ?

U istom 'paketu' stavlja se i pojam - vera, po sistemu - 'Moja vera(religija) je ispravnija od tvoje'...Zašto ?

Koja religija dominira svetom...Zbog čega ?

quote-the-only-difference-between-a-cult-and-a-religion-is-the-amount-of-real-estate-they-frank-.jpg
 
Koji su uslovi, koji kriterijumi, da neka religija bude - legalna i prihvaćena ?

Ko to određuje, po čemu, po kojoj verskoj metodologiji i shvatanju ?

U istom 'paketu' stavlja se i pojam - vera, po sistemu - 'Moja vera(religija) je ispravnija od tvoje'...Zašto ?

Koja religija dominira svetom...Zbog čega ?

Bitno je koje uslove kriterijume postavlja Bog.
A to je zapisano u Bibliji.
Bog prihvata onu veru koja je prema onome sta je Bog dao.

Nebitno je koja je religija dominira svetom.
To nista ne znaci.
Tj znaci.
Bog kaze da je " ceo svet u vlasti zloga" u nase vreme. ( 1. Jovanova 5:19 )
Tako da sam razmisli...
Takodje Bog je dao u Bibliji da se zapise kako prepoznajemo pravi put...
Prema Bibliji postoje samo dva puta i jedan je pravi.

Uđite na uska vrata, jer su široka vrata i širok je put koji vode u propast, i mnogo ih je koji tuda idu; (Matej 7:13)
ali su uska vrata i tesan je put koji vode u život, i malo ih je koji ih nalaze. (Matej 7:14)
 
Poslednja izmena:
Koji su uslovi, koji kriterijumi, da neka religija bude - legalna i prihvaćena ?

Ko to određuje, po čemu, po kojoj verskoj metodologiji i shvatanju ?

U istom 'paketu' stavlja se i pojam - vera, po sistemu - 'Moja vera(religija) je ispravnija od tvoje'...Zašto ?

Koja religija dominira svetom...Zbog čega ?

Ima jako puno faktora :aha:
vrlo naivno pitanje :lol: , ako oces jasan i koncizan odgovor i da sve shvatis odjednom, to se proucava godinama ;)
 
Jedan od odgovora je taj koji je dala Kerkyra - da se neka religija drzi izvornog, originalnog ucenja, da nije doslo do odstupanja od toga. Ako je odstupila od tog ucenja i izvrnula ga, izvitoperila - onda to postaje sekta.

Zanimljivo je npr. da je sv. vladika Nikolaj Velimirovic smatrao da je islam samo jedna od sekti Hriscanstva.

Gledano iz nekog drugog ugla - npr. socijalnog, psiholoskog - sekte su one zajednice koje uz pomoc raznoraznih tehnika manipulacije upravljaju svojim clanovima tako da oni osecaju veliki pritisak i nedostatak slobode, tako da npr. cak i ako pozele da odu iz sekte, ne usudjuju se da to ucine iz psiholoskih razloga. Npr. od clanova se zahteva tako veliko angazovanje i vremenski i materijalno da su oni do te mere iscrpljeni kao da su u nekom logoru i nemaju psiholoske snage da se oslobode tog ropstva. Tako su se bivsi clanovi nekih sekti zalili da su morali skoro celu platu da daju sekti, da se trazilo od njih vise sati u toku dana da budu angazovani na vrbovanju novih clanova, a u vecernjim satima kad su vec bili iscrpljeni sledio je sastanak na kojem bi ih ribali zasto nisu imali vise uspeha u pribavljanju novih clanova.
 
Jedan od odgovora je taj koji je dala Kerkyra - da se neka religija drzi izvornog, originalnog ucenja, da nije doslo do odstupanja od toga. Ako je odstupila od tog ucenja i izvrnula ga, izvitoperila - onda to postaje sekta.

Zanimljivo je npr. da je sv. vladika Nikolaj Velimirovic smatrao da je islam samo jedna od sekti Hriscanstva.

Gledano iz nekog drugog ugla - npr. socijalnog, psiholoskog - sekte su one zajednice koje uz pomoc raznoraznih tehnika manipulacije upravljaju svojim clanovima tako da oni osecaju veliki pritisak i nedostatak slobode, tako da npr. cak i ako pozele da odu iz sekte, ne usudjuju se da to ucine iz psiholoskih razloga. Npr. od clanova se zahteva tako veliko angazovanje i vremenski i materijalno da su oni do te mere iscrpljeni kao da su u nekom logoru i nemaju psiholoske snage da se oslobode tog ropstva. Tako su se bivsi clanovi nekih sekti zalili da su morali skoro celu platu da daju sekti, da se trazilo od njih vise sati u toku dana da budu angazovani na vrbovanju novih clanova, a u vecernjim satima kad su vec bili iscrpljeni sledio je sastanak na kojem bi ih ribali zasto nisu imali vise uspeha u pribavljanju novih clanova.

Na koju sektu konkretno misliš u ovom boldovanom?
 
kad nema puno clanova crkva mora da ih cerupa vise

kad ima puno , moze da lepo zivi ako od svakog capne pomalo

sve su to sekte , izvorne religije su odavno izumrle

- - - - - - - - - -

ali ona koja je na poziciji moci

sve ostale proglasava sektama
Poreklo dogmi hriscanskih i muslimanskih sekti je judaizam na cijem osnovu su uoblicene ove tri religije. tj Tora ili Stari zavet.. Novi zavet je zasnovan na Starom.Sve tri navedene religije imaju istog boga sa modifikovanaim ucenjima.
 
Poslednja izmena:
Jedan od odgovora je taj koji je dala Kerkyra - da se neka religija drzi izvornog, originalnog ucenja, da nije doslo do odstupanja od toga. Ako je odstupila od tog ucenja i izvrnula ga, izvitoperila - onda to postaje sekta.

Zanimljivo je npr. da je sv. vladika Nikolaj Velimirovic smatrao da je islam samo jedna od sekti Hriscanstva.

Gledano iz nekog drugog ugla - npr. socijalnog, psiholoskog - sekte su one zajednice koje uz pomoc raznoraznih tehnika manipulacije upravljaju svojim clanovima tako da oni osecaju veliki pritisak i nedostatak slobode, tako da npr. cak i ako pozele da odu iz sekte, ne usudjuju se da to ucine iz psiholoskih razloga. Npr. od clanova se zahteva tako veliko angazovanje i vremenski i materijalno da su oni do te mere iscrpljeni kao da su u nekom logoru i nemaju psiholoske snage da se oslobode tog ropstva. Tako su se bivsi clanovi nekih sekti zalili da su morali skoro celu platu da daju sekti, da se trazilo od njih vise sati u toku dana da budu angazovani na vrbovanju novih clanova, a u vecernjim satima kad su vec bili iscrpljeni sledio je sastanak na kojem bi ih ribali zasto nisu imali vise uspeha u pribavljanju novih clanova.

POenta je sto je coveku jako potrebna ta duhovna podrska iznutra kroz zivot. Al posto je vecina ljudi duhovno nezrela da sami sebi budu indikator toga, a i nemaju jasna osecanja, postaju zrtve razno raznih religijskih pokreta koji su smisljeni da zloupotrebljavaju covekovu dobrotu a ne da sluze istini, kako se oni predstavljaju.
To da je islam hriscanska sekta sam ja potvrdio iz vise izvora, a i sam sam ubedjen da jeste, tako da to nije samo intuicija vladike, nego najverovatnije istorijska cinjenica koja se i dalje skriva od javnosti. A veliki broj crkvenih poglavara ima informacije o tim stvarima koje obicni smrtnici nemaju, tako da je verovatni i sam bio konkretno upucen u to, kad se javno drzno, uzeci u obzir svoj polozaj i dogovornost da to govori.


Poreklo dogmi hriscanskih i muslimanskih sekti je judaizam na cijem osnovu su uoblicene ove tri religije. tj Tora ili Stari zavet.. Novi zavet je zasnovan na Starom.Sve tri navedene religije imaju istog boga sa modifikovanaim ucenjima.

Novi zavet nije nastao iz starog zaveta ovo nema veze s vezom. Neko je jednom dobro reko da ako su stari novi zavet delo istog boga da on boluje iz sizofrenije.
Novi zavet je nastao od ucenja isusa hrista, al je jednim delom falsifikovano da bi bilo pripojeno starom zavetu, koji je religijska osnova za vladanje nam podlacenim masama, po mom misljenju vrlo negativna religija na osnovama starog zaveta. Isus se zapravo borio proiv starog zaveta, i bio je uspesan, ali nakon njegove smrti doslo je do problema. Njegovi ucenici nisu uspeli da odbrane isusovo ucenje, ovo sto danas slusamo kao hriscanstvo je lukava mesavina starog zaveta i isusovog ucenja, a novi zavet je smisljen da isbalansira to dvoje izgleda. :)
 
Poslednja izmena od moderatora:
POenta je sto je coveku jako potrebna ta duhovna podrska iznutra kroz zivot. Al posto je vecina ljudi duhovno nezrela da sami sebi budu indikator toga, a i nemaju jasna osecanja, postaju zrtve razno raznih religijskih pokreta koji su smisljeni da zloupotrebljavaju covekovu dobrotu a ne da sluze istini, kako se oni predstavljaju.
To da je islam hriscanska sekta sam ja potvrdio iz vise izvora, a i sam sam ubedjen da jeste, tako da to nije samo intuicija vladike, nego najverovatnije istorijska cinjenica koja se i dalje skriva od javnosti. A veliki broj crkvenih poglavara ima informacije o tim stvarima koje obicni smrtnici nemaju, tako da je verovatni i sam bio konkretno upucen u to, kad se javno drzno, uzeci u obzir svoj polozaj i dogovornost da to govori.




Novi zavet nije nastao iz starog zaveta ovo nema veze s vezom. Neko je jednom dobro reko da ako su stari novi zavet delo istog boga da on boluje iz sizofrenije.
Novi zavet je nastao od ucenja isusa hrista, al je jednim delom falsifikovano da bi bilo pripojeno starom zavetu, koji je religijska osnova za vladanje nam podlacenim masama, po mom misljenju vrlo negativna religija na osnovama starog zaveta. Isus se zapravo borio proiv starog zaveta, i bio je uspesan, ali nakon njegove smrti doslo je do problema. Njegovi ucenici nisu uspeli da odbrane isusovo ucenje, ovo sto danas slusamo kao hriscanstvo je lukava mesavina starog zaveta (satanizam ) i isusovog ucenja, a novi zavet je smisljen da isbalansira to dvoje izgleda. :)

U kom kontekstu je ovo , gore boldovano i na osnovu cega ...?

Zar nema u Novom zavetu ono :

"... u Mateju 5:17, poručuje :

“Ne mislite da sam došao da ukinem Zakon ili..." ...?


Da li smo u "opasnosti" da se i na nas odnose ove reci :


“Jer telesno mudrovanje neprijateljstvo je Bogu, jer se ne pokorava Zakonu Božjemu niti može.” (Rimljanima 8,7)"...


“Ne mislite da Sam Ja došao da pokvarim Zakon ili Proroke: Nisam došao da pokvarim, nego da ispunim. Jer vam zaista kažem: Dokle nebo i Zemlja stoje, neće nestati ni najmanjega slovca niti jedne title iz Zakona dok se sve ne izvrši. Ako ko pokvari jednu od ovih najmanjih Zapovesti, najmanji nazvaće se u Carstvu Nebeskom…” (Matej 5,17-19) “Jer koji sav Zakon održi a sagreši u jednome, kriv je za sve.” (Jakov, 2,10)
 
Секта (лат. secta и лат. sequi и под утицајем лат. secare) је издвојена или затворена група људи која чврсто следи своја начела

- - - - - - - - - -

Rec sekta je kod nas zbog neznanja zloupotrebljenja.

- - - - - - - - - -

U početku sekta je bila neutralan pojam za jednu manjinsku grupu koja bi dolazila u konflikt sa većinom. Taj pojam se najčešće koristio u antičkim filozofskim krugovima, opisujući manje filozofske grupe.

- - - - - - - - - -

Reč sekta je u današnje vreme (na balkanu) dobila potpuno novo značenje. Ona je sinonim za nešto što je mračno, zlo i što zaslužuje svaki prezir - nešto veoma "pogano". (od čega i sam đavo beži). Dok kod definisanja toga "ko je sekta" vrše samopozvani govornici javnog mnjenja - razni crkveno-politički izaslanici i zaštitnici naroda i tradicije - "sektu" ovu ili onu prezentuju kao ljutog "neprijatelja naroda". Najčešće, oni to čine kroz svoje slepe (i nepoštene) kriterijume a ne kroz detaljne (i nepristrasne) analize frakcije - pojave. Tako je ova reč "sekta" među nama postala ono što nije.
 
U kom kontekstu je ovo , gore boldovano i na osnovu cega ...?

Zar nema u Novom zavetu ono :

"... u Mateju 5:17, poručuje :

“Ne mislite da sam došao da ukinem Zakon ili..." ...?


Da li smo u "opasnosti" da se i na nas odnose ove reci :


“Jer telesno mudrovanje neprijateljstvo je Bogu, jer se ne pokorava Zakonu Božjemu niti može.” (Rimljanima 8,7)"...


“Ne mislite da Sam Ja došao da pokvarim Zakon ili Proroke: Nisam došao da pokvarim, nego da ispunim. Jer vam zaista kažem: Dokle nebo i Zemlja stoje, neće nestati ni najmanjega slovca niti jedne title iz Zakona dok se sve ne izvrši. Ako ko pokvari jednu od ovih najmanjih Zapovesti, najmanji nazvaće se u Carstvu Nebeskom…” (Matej 5,17-19) “Jer koji sav Zakon održi a sagreši u jednome, kriv je za sve.” (Jakov, 2,10)


U kontekstu toga da hriscanstvo lazno uci da nam treba spasenje preko Isusa. Umesto toga treba sami da se spasavamo i radimo na sebi i da nam isus bude svetionik prema kome idemo, da dostigenmo njegov nivo svesti. ZNam da ovo drsko zvuci i hiscanstvo uci da je ovakav stav nadmen i da sluzi sotoni, ali stvarno zlo biti bezuman, ne raditi na svojoj svesti, samo se moliti bogu i isusu i sam sebe uveravati kako je taj odnos savrsen. Mi ne mozewmo znati s nase sadasnje tacke gledista dokle stvarno mozemo stici. Svedoci smo mnogih ljudskih velikih poduhvata tokom istorije, ne jednog coveka isusa hrista nego mnogih drugih. Aj da krenemo od nauke, Leonardo da vinci i nikola tesla, ostvareni ljudi daleko uzviseniji od prosecnog coveka. Jeste da su oni bili ispod isusa, al bilo ih je kao i Isus, najasniji primer je Buda. Identican svetac Isusu, iako su im reci razliciti i citav koncept moze delovati drugcije al kad se udje u dubinu radi se o istoj religiji. A to je religija duha. A ne idolopoklonstva sto je nametnuto u hroscanstvu sluzenju liturgija, molljakanjem Boga, i strahom od pakla. Valjda treba biti dovoljno lucidan da se prozre ovo licemerstvo, ne znam... razumem da mnogi ne mogu. Dogmatko uslovljavanje uma povoljnim ishodima - rajem i izbegavanjem bozije kazne, moze da deluje hipnoticki na vernika i da ne vidi stvarnost.
Poenta je da je bilo jos Isusa', naveo sam jednog bilo ih je jos. Oni nisu bili kopija bili su autenticni ali veliki u bozijem duhu, koji ima istu iskru svetosti i prosvetljenja, ljubavi...
Hriscani slepo ignorisu sve ostalo i sluze dogmi, na to se odnosi moja zamerka najvise...
To sto si ti citirao se moze tumaciti i da je on podrzavao druge svece pre njega, a ne da velika crkveni autoritet i uterivanje straha od strane boga iz starog zaveta, ..zato sam reko da je isus udario kontru na stari zavet...
A i drugi faktor je mogucnost falsifikovanja biblije od strane svestenstva, ne treba biti bas previse naivan pa misliti da je to nemopguce, zasto bi bilo nemoguce?

Poduzi post, al mislim da ga vredi procitati )
 
Poslednja izmena od moderatora:
U kontekstu toga da hriscanstvo lazno uci da nam treba spasenje preko Isusa. Umesto toga treba sami da se spasavamo i radimo na sebi i da nam isus bude svetionik prema kome idemo, da dostigenmo njegov nivo svesti. ZNam da ovo drsko zvuci i hiscanstvo uci da je ovakav stav nadmen i da sluzi sotoni, ali stvarno zlo biti bezuman, ne raditi na svojoj svesti, samo se moliti bogu i isusu i sam sebe uveravati kako je taj odnos savrsen. Mi ne mozewmo znati s nase sadasnje tacke gledista dokle stvarno mozemo stici. Svedoci smo mnogih ljudskih velikih poduhvata tokom istorije, ne jednog coveka isusa hrista nego mnogih drugih. Aj da krenemo od nauke, Leonardo da vinci i nikola tesla, ostvareni ljudi daleko uzviseniji od prosecnog coveka. Jeste da su oni bili ispod isusa, al bilo ih je kao i Isus, najasniji primer je Buda. Identican svetac Isusu, iako su im reci razliciti i citav koncept moze delovati drugcije al kad se udje u dubinu radi se o istoj religiji. A to je religija duha. A ne idolopoklonstva sto je nametnuto u hroscanstvu sluzenju liturgija, molljakanjem Boga, i strahom od pakla. Valjda treba biti dovoljno lucidan da se prozre ovo licemerstvo, ne znam... razumem da mnogi ne mogu. Dogmatko uslovljavanje uma povoljnim ishodima - rajem i izbegavanjem bozije kazne, moze da deluje hipnoticki na vernika i da ne vidi stvarnost.
Poenta je da je bilo jos Isusa', naveo sam jednog bilo ih je jos. Oni nisu bili kopija bili su autenticni ali veliki u bozijem duhu, koji ima istu iskru svetosti i prosvetljenja, ljubavi...
Hriscani slepo ignorisu sve ostalo i sluze dogmi, na to se odnosi moja zamerka najvise...
To sto si ti citirao se moze tumaciti i da je on podrzavao druge svece pre njega, a ne da velika crkveni autoritet i uterivanje straha od strane boga iz starog zaveta, koji ako se pazljivo analizira ima itekako demonske osobine...zato sam reko da je isus udario kontru na stari zavet...
A i drugi faktor je mogucnost falsifikovanja biblije od strane svestenstva, ne treba biti bas previse naivan pa misliti da je to nemopguce, zasto bi bilo nemoguce?

Poduzi post, al mislim da ga vredi procitati )


da hriscanstvo lazno uci da nam treba spasenje preko Isusa


Nije li to jedno od mnogobrojnih "ucenja" koja su u opticaju i sa kojim se , gotovo sigurno , nece sloziti ne mali broj Hriscana ...?


A onda sledi ovo :


Umesto toga treba sami da se spasavamo i radimo na sebi i da nam isus bude svetionik prema kome idemo, da dostigenmo njegov nivo svesti.

Da li zvuci "drsko" ili kontradiktorno , to je vec na volji da se odluci svako ko cita Poruke ...

Svedoci smo mnogih ljudskih velikih poduhvata tokom istorije, ne jednog coveka isusa hrista nego mnogih drugih. Aj da krenemo od nauke, Leonardo da vinci i nikola tesla, ostvareni ljudi daleko uzviseniji od prosecnog coveka.

Kao sto smo se ne mali broj puta osvedocili u tacnost onog :

"Put za pakao je poplocan dobrim namerama" , tipa barut , dinamit , cepanje atoma ...!

Otprilike kao da je u , relativno , dovoljnoj meri receno u sledecem tekstu :


"Jer telesno mudrovanje neprijateljstvo je Bogu, jer se ne pokorava Zakonu Božjemu niti može.” (Rimljanima 8,7)"...


Ne u cilju pukog "pokoravanja" , vec pre u cilju usaglasavanja sopstevnih zelja , mogucnosti , ecc. sa onima kojima nas poucava Isus Hristos "koji je siti i juce i danas i sutra" , za verujuce ; a za one druge , njima je na volju i po slobodnom izboru kojem ce se carstvu privoleti ...
 
Na koju sektu konkretno misliš u ovom boldovanom?

Npr. ovo je jedna ispovest kako je kda si clan nekog kulta, tj. sekte:

"Како се било ко може придружити култу?

Морин Грифо



(писано после самоубиства култа "Рајска Врата" у Санта Феу, Калифорнија 1997.)



Са трагедијом култа "Рајска Врата", још увек веома свежом у нашим умовима, одређена питања изгледа да се јављају: Каква врста особе се придружује култу? Зашто остају и трпе злостављање? Како било ко може бити ТОЛИКО одан, да би могли да се убију? Зар не могу да виде да је оно што раде безумно? ДА ЛИ су они луди?

Осећам да сам у јединственом положају да одговорим на ова питања, пошто сам провео 10 година у комуналном култу. Ипак, будући ван већ 11 година, такође могу гледати на страхоте онога што се десило у Санта Феу и питати, заједно са остатком запањене нације, "Зашто су умрли тако?"

Осам и по година од десет са мојом групом, сваки радни дан бих потписивао да мој чек оде у групу. Примао бих оскудну надокнаду заузврат и морао бих да преклињем за животне основе, као што су одећа и медицинска брига. Често сам живео у становима са условим испод миниммума, са пацовима, нечистотом и претрпаним условима у комшилуку са изузетно високим степеном криминала. Након пуног радног дана на послу, често бих морао да потрошим још неколико сати на улично проповедање и прозелитизам.

Након повратка, морао бих да седим на састанцима који су трајали до раних јутарњих сати. Ови састанци су били жестоки. Јавно понижавање је било уобичајена ствар и понекад би седели у тишини сатима и веровали да смо преизопачени да би смо чак и проговорили. Након недовољног ноћног сна, очекивало би се да одрадим посао и све активности групе на исти начин. Другим речима, није било сумње да сам у култу.

Ипак, ако сте прошли поред мене на улици, током тих десет година, које сам провео у групи, могу вам рећи да се не бих много разликовао од осталих у гомили. Моја кожа није позеленела и нису ми израсле антене. Имао сам очи, уши и нос, баш као и свако други. Гледао сам на обе стране улице пре прелажења. Ако би некако ступили у лежеран разговор, који не би укључивао моје покушаје да вас регрутујем, можда би били и шокирани да знате да сам имао мане и квалитете као и свака друга особа. И даље сам волео пицу (иако јој нисам имао много приступа) и даље мрзео свињске кобасице. Плава је и даље била моја омиљена боја, а и даље сам волео заласке.

Људи који су у култовима су само то " ЉУДИ " иако нажалост култови потписну пуно од онога што чини појединца јединственим. "Рајска Врата" су, верујем, присилили све нас да будемо обузети схватањем, да су они били људи који нам нису слични и да је то заиста нешто тешко за суочење.

Било да је неко у култу или не, дубоко схватање у нашим срцима да смо вероватно могли поделити исту судбину, тера нас да окрећемо главу и да верујемо да су они морали бити другачије грађе од нас. Овде сам да бих вам рекао да нису.

Зашто изгледа да су људи из "Рајских Врата" вољно отишли у смрт?Зашто сам остао у јасно злостављајућем положају десет година? Активности у које сам упао док сам био у групи, дају неке уопштене трагове како се то може десити. А, када можемо доћи до схватања како једна особа може задобити контролу над другом, можемо завирити у свет просечног члана култа.

Заиста, контрола над једним људским бићем од стране другог, није нешто ново у цивилизацији. Само треба да погледамо на Библијску причу о Каину и Авељу да видимо крајности, до којих особа може отићи да буде "на врху" чак и по цену убиства. Није тајна да лишавање сна омета јасно размишљање и способности за доношење одлука. Кроз установљење слабе исхране и напорних свакодневних радова, група може сломити људе још више, чинећи их још пријемчивијим и рањивијим за идеологију групе.

Док се одређене технике могу разликовати, скоро свака група поседује пут индуковане хипнозе. У мојој бившој групи, ово је било установљено кроз оквир наших састанака који су у стварности били кључна тачка онога што је постало снажан систем надзора без премца. Седење по четири сата у тишини би утицало на мене. Памтим да сам напуптао многе састанке на којим не би говорили по четири сата, са тежином у срцу и осећањем као да мио је глава стављена између два звона.

Принуђеност да стојим испред мојих надзорника да бих био критикован од њихове стране, испуњавало би ме паником. Морали би да себе представљамо један по један испред групе од неколико стотина наших надзорника, наводећи шта смо радили и где смо били у својим срцима. Група би гласала о нама и коначна оцена би постала наш водич... није било битно шта смо осећали о стварима у нашим срцима. Често сам био оцењен као недовољан и морао бих да издржим поруге од мојих надзорника између састанака. Све то је било веома намерно, промишљено што је долазило од самог вође и било изношено кроз хијерархију групе. Није било одласка кући да се избегне све ово. Био сам кући и није било ни једног тренутка приватности. Често нисам могао да јасно размишљам и ако бих могао да прегурам дан са мишљу о мојој нормалности, то би био велики успех.

Мој ум је био превише под оковима да чак и мисли о паковању својих ствари и одласку. Ово је било са циљем, јер култови знају да нико не би начинио разумну одлуку да оде тако и тако стварају окружење у коме личност нема времена или слободе да мисли.

Чуо сам поређење живота у култу са живљењем стално на ватри. Највећи део нас може се сетити слика људи које смо виђали на вестима, који су живели тако. Када се људи налазе у сред ватре, просто немају приступа одређеним деловима свог мишљења, које би нормално имали.

Међутим, када се ватра угаси, видимо их како се руше и говоре ствари типа "О мој Боже, не могу веровати шта се десило. Било је застрашујуће." У стању су да се повежу емоционално са својим искуствима и вероватно ће бити у стању да схвате шта им се десило, док буду пролазили кроз трауму. Култови ти не дозвољавају да се повежеш. Био сам толико заузет и ван равнотеже, да ватри никада није било дозвољено да се угаси.

Тако, људи споља могу да гледају на начин како смо живели моји другови и ја у култу као на чисти ужас; ипак, док сам живео усред тога, једноставно нисам могао да то схватим. Сада схватам јер сам напољу, а као човек који након ватре опет почне да мисли, сада имам повраћену способност критичког мишљења. Заједно са сваким ко чује о ономе што ми се догодило, ужаснут сам што сам десет година свог живота провео тако.

Шта се могло урадити да се "допре" до мене у току тих десет година, које сам провео у култу? Шта можемо учинити да допремо до других, који могу кренути сличним путевима као "Рајска Врата" или друге групе у скоријим временима које су починиле масовна самоубиства?

Највећу грешку људи могу направити у допирању до особа у култу је заборављање да су и они људи и да постоје неки логични разлози, иза оног што на површини изгледа као настрано понашање. Ако запамтимо да би ван утицаја групе, ми имали посао са потпуно другачијом особом, он или она постају мање уплашени и ближи нама. Динамика култова се не разликује много од оне када злостављана жена остаје са мужем који је злоставља, или са оним што се десило у нацистичкој Немачкој или у Културној револуцији у Кини.

Споља, сви они изгледају ван схватања, али ако погледамо испод покрета који су испод, није тешко схватити њихове тактике. У нашем друштву данас, сви смо бомбардовани великом количином информација и људи се отимају за сваки долар. Учење о техникама утицаја и контроле може само помоћи свима нама, док покушавамо да усмеримо наш пут кроз све сложенији свет. Када је у питању схватање неког ко је у култу или другог владања ситуацијом, може буквално бити спасавајуће.

Људи који су имали највећи утицај на мене, нису били они који су ми вриштали у лице "Ти си у куту!" (верујте ми, имао сам их много таквих). Људи који су ме навели да мислим, су пре били они, који су били вољни да за мене брину као за личност, било да остајем или излазим. Упркос њиховим почетним дражима, култови не нуде безусловну љубав.

Када сам видео да се људи споља понашају другачије према мени од мојих наводно свељубећих надзорника, то је утицало на мене. Ја нисам можда изашао одмах, нисам могао да схватим да је постојао неко, ко би био вољан да ми буде пријатељ и да брине о мени без неких намера у позадини.

Слично сваком другом суоченом са одлуком, неко "одлучује" да се придружи култу на основу информације која је доступна њему или њој. Нажалост, култови си злогласни због недопуштања да могући кандидат не сазна о "пуном паковању." Чему сам мислио да се придружујем и чему сам се заправо придружио су далеко једно од другог.

Другим речима, да је група била отворена о начину животу, којим ћу морати да живим и шта ће ми се дешавати, никада се не бих придружио. Помоћ особи у доношењу одлуке да напусти култ је у стварности њихово образовање, попуњавањем празнина, које група промишљено није желела.

Са више информација, већа је шанса да ће особа начинити избор да изађе. Информација коју таква особа потребује укључује и схватање техника манипулације и контроле - посебно како се то може спорвести у његовој/њеној посебној групи."
 

Back
Top