Udomljeno štene u kući prvi put - kako brinuti o njemu i sprijateljiti ga sa mačkama?

Alinor

Primećen član
Poruka
544
Imam malo štene od oko dva meseca (liči uglavnom na labradora, ali nisam sigurna, ne razumem se u rase). Može li mi neko reći čime da ga hranim, koliko često, kako da ga vaspitam da bude uredno,...?
Do sada nisam brinula o malom štenetu, uglavnom su to brinule kuje, ali sada imam udomljeno štene kao jedinog psa u kući. Međutim, imam mačke (u uzrastu 3 godine - mama, 1 godina, 6 meseci, 1 mesec - petoro dece od mame mačke). Sama mačka, koja je prilično ljubomorna i ne trpi nikog, ravnodušno je prihvatila štene, čak nije ni pravila frku kad sam štenetu približila mače od 1 meseca da se omirišu. Ostale mačke frkću i beže po drveću, iako su inače one društvenije od mama-mačke. Štene kad ih vidi juri na njih, laje, one beže, on ih juri... haos, vanredno stanje u dvorištu :) Kako da ih sprijateljim i da li je to moguće?
Ne želim da mi mačke pate, ali neću ni da se odreknem kučeta. Za sada spavaju u odvojenim dvorištima, on kod sebe ima posebnu prostoriju, a mačke spavaju kod mene u kući ili u drugom dvorištu. Imam ogroman prostor, dovoljno za sve njih i više ako treba, ali ne znam kako da ih sprijateljim. Nemam pojma ni o kome trebam tačno brinuti, tj. ko je tu opasniji, kuco ili mace.
Nemam pojma ni kada trebam da ga nosim na vakcinaciju, šta da radim ako se pojave buve (s obzirom da ga kupam svaki dan sad dok je toplo, a on kupanje obožava, buva još nema), kako da ga čistim od parazita (voli svašta da proba, sve njuši, pojeo je juče neku pticu što su mačke ulovile), ... i sve ostalo što mi ni nije palo na pamet.

Molim one koji imaju iskustva u ovakvim situacijama, da me posavetuju. Takođe molim one koji se razumeju u brigu o štencima, da me posavetuju.
Čekam vaše posove sa velikim nestrpljenjem.
 
Štene ne sme da bude u kontaktu sa mačkama sve dok ne bude primilo 3 vakcinu. I uopše drugim životinjama. 3m+ sedam do 10 dana nakon treće vakicine...
Tvoje štene, ako je uopšte vakcinisano, tek je primilo 1 ili eventualno 2. a treću prima sa navršenih 3 meseca, sad sam zaboravio za prve dve, ali postoji tačan raspored i nadam se da si štene vodila kod veterinara. I posle treće vakcine postoji prediod karantina kada je štene najosetljivije i imunitet mu je kao da se rodio.....
Vrlo obazrivo sa mačkama jer štene može da dobije mačju kugu.
Što se tiče kontakata sa ostalim psima, isto ne... Štene ne sme da se kupa tako malo....Nisi napisala gde si ga našla, ako je ulični pas, nadam se da je već stekao neki imunitet, mali, da pregura, al obavezno na vakcinaciju kod veterinara......hitno. To što je pojeo pticu je katastrofa...paraziti, bakterije, zoo..pa bolesti koje ptice prenose....al ajde, dodžovi rastu i bez neke velike brige, osim kad vam prođe služba za vakcijanciju...pa moraju da se vakcinišu... Kod veta!
On će ti reći i kako da ga hraniš i kada...a za "urednost" češ da pričekaš...zavisi od psa...
 
Poslednja izmena:
Štene sam našla na pijaci kako luta (on pritrči svakom, a svi ga teraju). Nije čipovan, nema ogrlicu, međutim, kad mu kažem "sedi", "lezi", "donesi", ... on me posluša. Kod veterinara idemo danas, ali vererinara baš briga šta je potrebno, on prosto pita šta želim da uradi, koju vakcinu hoću da mu on da, ... a naplaćuje kao veterinari u Bg x 2, a i više od x2, može mu se :( A ako mu kažem da uradi ono što misli da treba, on radi sve što može da mu padne na pamet, a to košta kao pola moje mesečne plate.

Napravila sam mu boks, 3,5 x 2,5 m2 i ima ograđen deo gde da vrši nuždu, ali on to radi po čitavom boksu. Nemam pojma kako to da ga naučim, da bude uredan. Kad ga pustim iz boksa, juri svuda i svuda vrši nuždu.

Mačke se drže na distanci, tj. svaka na svom drvetu. Silaze samo kad je on zatvoren, a i tada vrlo oprezno.

Bojim se da mačke ne pokupe neke buve ili krpelje od njega, jer do sada sam ih držala veoma uredno da mogu da ih puštam u kuću, a one nikada nisu izlazile van dvorišta (površina 50x75m2 + deo sa drvećem i zelenilom). Kupam ga svaki dan, juče sam mu skidala krpelje (koliko je to moguće), pa danas idemo kod veterinara da ga vakciniše protiv njih. Predpostavljam da ga treba vakcinisati i protiv besnila, ali to radi gradski veterinar, a ne ovaj privatni, ali nemam pojma kako prijavljujem da imam štene za vakcinaciju protiv besnila. Nemam pojma za šta ide treća vakcina, pa bi bilo lepo da mi to neko napiše.

Nemojte mi samo pisati o veterinaru i njegovoj pomoći, jer se kod njega i "dobar dan" sa ulaskom u ordinaciju plaća 5 eur, nakon toga se može reći nešto i pokazati ljubimac - to košta najmanje kao specijalistički pregled za čoveka u privatnoj klinici, ... njega životinje baš i ne interesuju, više ga interesuje kako da uvali što više infuzija, kojekakvih recepata za tabletice, naplati skener i ultrazvuk, ako je moguće pri svakoj poseti, o vađenju krvi neću ni pisati, ... A slučajno da ga neko zove kad se životinja koti, to košta kao porođaj u privatnom porodilištu, pa pregled nakon koćenja svakog mladunca, ... Jasno mi je da među vama ima puno veterinara koji promovišu svoju profesiju, ali ima raznih ljudi u karaktera u tom vašem poslu, a ovo što ja imam ovde kod mene, nije veterinar nego lešinar za novce.

Da znam kako da ga držim mirnog u kolima, a i da mi se tamo ne pokaki i sve ostalo, odvezla bih ga do NS kod veterinara da ga pregleda i da me posavetuje, ali veoma je nemiran i radoznao, pa bi u kolima nastao haos.

Za vakcinu protiv krpelja sam pročitala da je veoma teška za jetru kučeta, ali nemam izbora, nemam pojma kako da se izborim sa krpeljima, a neću da mi se štene razboli zbog njih. Drugar koji je lovac (pa ima i svoje pse) mi je rekao da ga redovno prskam rastvorom jabukovog sirćeta i vode, a da mu protiv crevnih parazita mogu dati Pratel (kao i mačkama što dajem) u skladu sa njegovom težinom. Hranim ga normalnom hranom + krekeri sa vitaminima i mineralima (kupljeno u PetShop-u na merenje).
 
Poslednja izmena:
Ponovo mi treba vaš savet :)
S obzirom da je kuco u svom dvorištu, pored toga napravila sam mu kućicu (ušuškanu i izolovanu), a ima i staru garažu koju niko ne koristi (gradnja kao i kuća, sve toplo i ušuškano), da li je to dovoljno za njegov boravak? Pitam ovo jer nemam puno mogućnosti da ga vodim u šetnju (radim oko 14-16 h dnevno, po 6 dana u nedelji, jedva dočekam da uhvatim malo vremena da odmorim, nemam energije da ga vodim često u šetnju - tj. on tera mene da trčim, kad se vratimo on je samo gladan od trčanja a ja polu živa :) Vodim ga u šetnju otprilike jednom u dve nedelje, nekad češće. Međutim, on ima veliko dvorište (deo trava i drveće, a deo beton) gde može da trči koliko hoće. Ima i igračke koje juri i baca, međutim malo vremena provodi u mom društvu. Ne usuđujem se pustiti ga u dvorište gde su mačke, jer on odmah kopa njihovu kaku i jede to, a nemam načina da ga odviknem od toga. Nema ni svrhe da ga ostavljam sa mačkama, jer on ih juri da se igra, a one pobegnu na drveće.
Koliko često vi šetate kucu koje ne boravi u boksu nego u velikom dvorištu gde može da trči?
 
Ако хоћете да задржите то штене, боље рећи бебу, не можете ветеринара да посматате као непријатеља.
Штене мора да прво да се очисти од цревних паразита за тако мале ђтенце постоји паста а не пилуле) и да добије прву вакцину против заразних болести па ревакцинације . Пошто не знате да ли је и када примило вакцину морати читав процес да прођете.
Следећа вакцинација је је када је штене између 6 и 8месеци старо и тојекцинација против беснила која је законом обавезна. Ове вакцинације се понављају једном годишње и морате да водите евиденцију о датумима. Зато је најбоље да одаберете једну ветеринарску амбуланту у коју имате поверења и од њих ће ваше штене да добије једну књижицу која се зове Потврда за псе и мачке - пасош. Ту се бележе све вакцинације и друге медицинске релевантне интервенције

Што се тиче храњења можете да храните три до четири пута днево, најбоље гранулама за штенце, не истим као за мачке!Пошто је то сува храна најбоље је прелити јогуртом, не млеком, са млеком је завршило кда је престало да сиса.
Што се тиче дружења са мачкама сада је већ касно да их одвајате, мада је до истека треће ревакцине требало да буде изоловано.
Што се тиче васпитавања прво морате да задобијете његово апсолутно поверење , па онда да постављате правила, која зависе само од вас.
Што се тиче осноса са мачкама било би добро да га прво спријатељи са мајком мачком, па ће каније и други да прихвате, али то ће бити њихов индивудалан однос.
Пуно среће ивесеља !.
 
Ако хоћете да задржите то штене, боље рећи бебу, не можете ветеринара да посматате као непријатеља.
Штене мора да прво да се очисти од цревних паразита за тако мале ђтенце постоји паста а не пилуле) и да добије прву вакцину против заразних болести па ревакцинације . Пошто не знате да ли је и када примило вакцину морати читав процес да прођете.
Следећа вакцинација је је када је штене између 6 и 8месеци старо и тојекцинација против беснила која је законом обавезна. Ове вакцинације се понављају једном годишње и морате да водите евиденцију о датумима. Зато је најбоље да одаберете једну ветеринарску амбуланту у коју имате поверења и од њих ће ваше штене да добије једну књижицу која се зове Потврда за псе и мачке - пасош. Ту се бележе све вакцинације и друге медицинске релевантне интервенције

Што се тиче храњења можете да храните три до четири пута днево, најбоље гранулама за штенце, не истим као за мачке!Пошто је то сува храна најбоље је прелити јогуртом, не млеком, са млеком је завршило кда је престало да сиса.
Што се тиче дружења са мачкама сада је већ касно да их одвајате, мада је до истека треће ревакцине требало да буде изоловано.
Што се тиче васпитавања прво морате да задобијете његово апсолутно поверење , па онда да постављате правила, која зависе само од вас.
Што се тиче осноса са мачкама било би добро да га прво спријатељи са мајком мачком, па ће каније и други да прихвате, али то ће бити њихов индивудалан однос.
Пуно среће ивесеља !.

Ja bih samo nesto dodala o vakcinama. Ovo sa ponavljanjem vakcina svake godine je prevazidjeno, cak i sa vakcinom protiv besnila.
Mi smo svake godine isli na vakcinaciju, ali nam je jos prosle godine nas nemacki vet rekao da recimo za tu vakcinu protiv besnila
nema potrebe jednom godisnje , ali ni za ostale vakcine tako da smo ove godine prosli bez vakcina. Jednostavno je pogledao u karton, video psa
i rekao nam je da dodjemo za dve godine.
 
То је Рајела тачно и многи ветеринари сматрају да нема потреба понављати вакцинацију против заразних болести сваке године код одраслих и здравих паса, али то остаје у крајњем случају на власнику. Што се тиче против беснила то код нас јесте законска обавеза, према томе треба да се поштује. Али има и једна велика разлика између Нас и Немачке у ом ппогледу. Код вас беснила практично нема већ јако дуго, а код нас сваке године у различитим крајевима имамо чак епидејми локалног типа.
 

Back
Top