Promene u kulutri Zapada i simbolizam u filmovima

Sinoc, kada se odjavila Krstarica, na nekom filmskom programu je bio Besonov "Peti element".
Film iz devedesetsedme, izlizao se od prikazivanja. Holivud koji nije vredan paznje.
Ali sam sinoc, ni sam ne znam zasto, obracao paznju na simbole.
Mesto dogadjaja je rajski predeo PLAVA LAGUNA. Ne, nije prevod, upravo tako pise na pozivnicama, istina latinicom.
Brus Vilis ga izgovara na tecnom Srpskom: plava laguna.
Pesma koju diva peva je obrada Течет река Волга, a peva Albanka iz Djakovice.
A za misteriozni peti element izabrana je ridja i plavooka Mila Jovovic, koja govori starim "nepoznatim" jezikom. Nepoznatim na kome je i "plava laguna" nepoznat izraz.
Bez te plavooke i ridje strankinje opstanak sveta nije moguc. Oni imaju materijalno, vodu, zemlju, vatru, vetar,
ali nemaju ljubav.

Americki predsednik je jumpy nigga, americki generali angazuju izbacenog specijalca, zlikovci su ruzni i smrde, klasican holivudski dzank.
Ali su simboli odabrani sa namerom, kao da je Beson zeleo da saopsti neku istinu al nije do kraja imao muda.

 
Poslednja izmena:
Mi sopstvenom postojanju ne dajemo ni delic znacaja koji mu daju neprijatelji. Holivud je, jasno je, nas neprijatelj.
Oni sto nas mrze pokazuju ozbiljniji stav prema nama od nas samih.
Kuriozitet: Albanka iz Djakovice je pevala na otvaranju svetskog fudbalskog prvenstva u Rusiji.
kuriozitet no2... sve vise srba u 7oj umetnosti su negativci...
 
Recimo, u Perinom slucaju, Pera ne bi trebao da pita Lazu da li hoce da bude edukovan -- Pera uopste ne bi trebao da razmeni bilo kakve reci sa Lazom -- vec bi jednostavno trebao da mu oduzme otrovnu pecurku. Laza bi na to mozda reagovao negativno -- mozda bi, recimo, plakao -- ali to bi trebalo ignorisati.
Има Пера и свој живот, и своје жеље, потребе, и обавезе, не може Пера себи да приушти да сав живот проведе само бдећи дан и ноћ над Лазом да ли ће овај појести печурку. Поред тога, присила није едукативна, и зато је бесмислена, не доноси никакав бољитак ни напредак. Такође, и тај Пера је дозволио некоме да га едукује које печурке су јестиве а које су отровне, није се родио научен.
 
Има Пера и свој живот, и своје жеље, потребе, и обавезе, не може Пера себи да приушти да сав живот проведе само бдећи дан и ноћ над Лазом да ли ће овај појести печурку. Поред тога, присила није едукативна, и зато је бесмислена, не доноси никакав бољитак ни напредак. Такође, и тај Пера је дозволио некоме да га едукује које печурке су јестиве а које су отровне, није се родио научен.

Gde sam ja rekao da Pera treba danonocno da pazi sta Laza radi? Citiraj me. Ja sam samo rekao da je ponekad, ne uvek, u nekim situacijama, ne u svim, odredjenim ljudima potrebno uskratiti deo, ne svu, odredjenu vrstu, ne svaku, slobodu. Najlakse je pretpostaviti da se tvoj sagovornik drzi stavova koje je lako pobiti kao sto su to recimo ekstremni stavovi tipa "Ljude treba u potpunosti kontrolisati." Mnogo teze je potruditi se da tacno razumes stavove svojih sagovornika.

Kazes da prisila ne donosi boljitak? Mislis da to sto bi Laza nastavio da zivi u slucaju da mu Pera oduzme jedan mali deo slobode, kao sto je sloboda da pojede otrovnu pecurku, ne predstavlja nikakav boljitak?

Kazes da prisila ne edukuje? Mislis da prisila ne moze da natera coveka na preispitivanje? Ako narkomanu zabranimo da uzima drogu, mislis da ga to ne bi nateralo da shvati, bez da mu iko objasnjava, vec sam, putem duboke kontemplacije, koliko je droga losa za njega?
 
Poslednja izmena:
Droga je otrov. Remeti normalno funkcionisanje organa. Pogotovu mozga. Čak trajno oštećuje ćelije mozga. Tako nema govora o zdravorazumskom rezonu narkomana. Isto važi za potatora.

Forumi su breeding ground za imbecile. Ne samo ovaj vec uospte bilo koji. Cak i najozbiljniji forum filozofije se ne razlikuje od ovog ni po cemu osim po tome sto su ucesnici civilizovaniji i posveceniji.
 
Voleo bih baš da čujem čime se bavi ovaj User Unfriendly, u čemu je on to uspeo, po čemu je poznat? Lik drugima drži lekcije i gleda sve sa visine. Pa ako je tako daj da čujemo gde si ti trijumfovao, gde si primenio svoju filozofiju i uspeo... mnogo priče, a bez ikakvih osnova. Pokaži pa traži.

Forum filozofije je mesto gde se ljudi okupljaju da bi razgovarali o idejama a ne o svojim privatnim zivotima.

Skroz je nebitno ko sam ja i sta sam. Mogu da budem bilo sta. Mogu da budem niko i nista. Mogu da budem najobicniji forumski bot -- sofisticirana vestacka inteligencija koju je vlasnik ovog foruma instalirao da bi maksimizirao posecenost. Ono sto je bitno to su ideje koje iznosim i one su tacne ili netacne nezavisno od toga ko sam ja i sta sam.

Pitanje je zasto zelis da se bavis mojim privatnim zivotim i sta zelis time da postignes? Da mi pronadjes fleke? Kao, ako je moja proslost uflekana, onda su moji stavovi neispravni? Meni to zvuci kao ad hominem.

Ti kao znas da su moju stavovi neispravni, i nije ti potrebno da to dokazes, vec bi odmah da krenes da se bavis mojom psihologijom tj. pitanjem zasto se drzim neispravnih stavova, pa bi hteo malo da kopas po mojoj proslosti da vidis da li mozes da nadjes nesto na osnovu cega bi mogao da sastavis nekakvu pricicu koja bi delovala uverljivo.
 
Sve je to tu zbog novca. Vrti se novac, a sada se amerika suocava sa hordama ultra-liberalaca, ultra-socijalaca i ostalog sljama sto samo zna da vice i da se glasno dere na soc medijima, sto je postala glavna fora za unistavanje tog kapitalistickog sistema koji vlada u Americi. I sada kompanije, da ne bi izgubile cak ni trunku svojih potrosaca, koriste sve metode da udovolje nekolicini ultra-libe i ultra-soci pro-komunista.

Dok neke druge kompanije namerno izazivaju probleme koji proizvode visoku prodaju produkta samo zato sto kada neko pocne da bojkotuje, taj drugi hoce da im tera inat jer moze, a cene rastu i prodaja raste. Kao recimo nedavno NIKE kompanija sto je uradila.

Ali Holivud je prenatrpan PC kulturom odavno i cela ta politicka korektnost je jedan veliki prdez koji nikako da se izluftira. Svi su ne samo preosetljivi, vec su doveli do toga da se vise nista ni ne moze ni reci, niti je pozeljno da se bilo sta kaze jer osim sto postoji grupa delikvenata koji samo pozivaju na bojkot i dure se cim nesto ne moze po njihovom (kao deca u supermarketu koja ne dobiju bombone pa vriste i placu), tako isto se desava i to da je to postao unosan biznis, a pocinju onog trenutka kada se bilo ko javno izvini. Onda krecu da se skupljaju kao lesinari, a pogotovo SJW izrodi i k'o bajagi feministkinje koje ne znaju ni osnove stvari sto na planu nauke, to i na planu generalnog znanja.

Sve to u kombinaciji sa vec zatucanim narodom amerike i dobija se stivo za suicid. Sami sebe ce da pojedu, sto kapitalisti, sto liberali, sto socijalisti u americi.

E, sad, jbg, to je problem za nas jer smo navikli da gledamo americke filmove. Taj "kvalitet" je prestao 2006. godine. I zato ljudi pocnite da gledate filmove iz Azije. Kineske, korejske, japanske i sl.
 
Gde sam ja rekao da Pera treba danonocno da pazi sta Laza radi? Citiraj me. Ja sam samo rekao da je ponekad, ne uvek, u nekim situacijama, ne u svim, odredjenim ljudima potrebno uskratiti deo, ne svu, odredjenu vrstu, ne svaku, slobodu. Najlakse je pretpostaviti da se tvoj sagovornik drzi stavova koje je lako pobiti kao sto su to recimo ekstremni stavovi tipa "Ljude treba u potpunosti kontrolisati." Mnogo teze je potruditi se da tacno razumes stavove svojih sagovornika.

Kazes da prisila ne donosi boljitak? Mislis da to sto bi Laza nastavio da zivi u slucaju da mu Pera oduzme jedan mali deo slobode, kao sto je sloboda da pojede otrovnu pecurku, ne predstavlja nikakav boljitak?

Kazes da prisila ne edukuje? Mislis da prisila ne moze da natera coveka na preispitivanje? Ako narkomanu zabranimo da uzima drogu, mislis da ga to ne bi nateralo da shvati, bez da mu iko objasnjava, vec sam, putem duboke kontemplacije, koliko je droga losa za njega?
Човече, Лаза НЕ ЗНА да је печурка отровна, и НЕ ЗНА зашто га је Пера ударио. Чим Пера заспи, ето Лазе опет код печурке, у инат Пери зато што га је ударио без разлога.

Едукује едукација, а присила је само насиље.
 

Back
Top