Sta je sa ljubaznoscu

Pa i nije praksa jedan, teorija dva...

To o cemu ti pises su dobri maniri, ljubaznost je nesto drugo. Dobri maniri ne moraju nuzno uslovljavati ispoljavanje ljubaznosti.

Prim 1. Maniri: "Dobar dan!" - "Zdravo!"

Prim 2. Ljubaznost: "Dobar dan!" - "Dobar dan, svratite na kafu/caj/pecivo!"

Mada i za "dobre manire" mozemo cesto da kazemo da se radi vise o kurtoaziji, pogotovo na poslu ili sa komsijama.

Ljubaznost podrazumeva i neku dozu srdacnosti prema drugoj osobi. Rekli bi - kordijalnost (eng. cordiality, cordial regard)

A sto se drugog tice, potencijalna lazna ljubaznost bi se ogledala u tome sto se od kafe/caja/peciva ocekuje i pricanje/tracarenje ili sl tome, mada ne mora da znaci, mozda samo neko zeli da se pohvali svojim kulinarskim vestinama, a moze da bude i nesto sasvim deseto.

Ljubaznost je, zaista, retkost u modernom drustvu, a mozemo vrlo lako reci da je gotovo sinonimna kod ljudi koji su srdacni i vole/u stanju su drugima da pomognu.

a šta fali kurtoaziji, više si za otvoreno krljanje na poslu mislim vređanje ignorisanje i to
a ovo pod 2, pa to se dešava, ali za odabrane, ko to radi svima biće proglašen za budalu
 

koga ti tako zoveš na kafu onda

zovu se ljudi, možda najčešće to ide nekako grupno, ima toga, možda nema za svakog, možda je po komšilucima ređe?? gde ga to nema konkretno a trebalo bi

- - - - - - - - - -

Nista od toga nema veze sa onim sta sam ja pisao.

što bi reko kolega suzuke "ima"???

ko bi da te zove na kafu i da bude ljubazan, i da li bi imao vremena uopšte za to? (od koga bi voleo poziv)
 
Sve su to suvisna, licna i nepotrebna pitanja oko necega sto je hipoteza koja, ponovo, zavisi od prakse i pojedinacnih ljudi. Ti vec ides iz krajnosti u krajnost sa pitanjima "sta bi ti konflikt". Ne mora sve da vodi u konflikt, moze da postoji i neutralno stanje izmedju dve osobe koje se bazira na nekoj osnovnoj ljudskoj potrebi za koegzistencijom... LJudi imaju lose i dobre dane, posvadjaju se i pomire se, ali nista od toga ne menja onu sustinu i srz covekove prirode koja naglasava ljubaznost i povlaci sa sobom kordijalnost, odnosno srdacnost. To su ljudske karakteristike koje docaravaju ljudskost, izmedju ostalog, a nemaju veze sa manipulativnim odnosima u poslovnom okviru kada je rec o losijim iskustvima drustvenosocijalne prirode. Dakle, govorimo o totalno drugacijim stvarima, ja pisem o prirodi coveka, ti govoris o tome da li je Peri neko pojeo krofnu pa je nastala svadja na poslu.

Nema veze sa onim sto sam ja pisao jer se niti odnosi na to, niti se bilo sta od onoga sto sam ja napisao aktivno osporava vec se samo proaktivno vezujes za napisano i trudis da osporis sa nekog drustveno-moralnog aspekta u kolokvijalnom odnosu sto je dalje u direktnom konfliktu sa time sto propagiras (sto je meni komicno, ali ajde) jer od istinski ljubaznih ljudi se plasis, a na poslu mislis da nema nista lose da glumatas dobrotu sa kolegama kako bi se samo izgebao neki potencijalni konflikt, niti je na kraju krajeva bitno jer govorimo o situacijama koje zavise od osobe do osobe, dok se ti trudis da pripises forme koje se vezuju za normu u drustvu "ko je lud da to jos radi", a uz to nemas bas najjasnije razradjen sistem definicija gorepomenutih termina vec sve bacas, sto bi se reklo, u isti kotao, i ljubaznost, i koristoljublje, i kurtoaziju, i eskiviranje ljudi na poslu...I jos na to postavljas pitanje o tome da li je to moralno dobro ili lose, sto tek nema veze sa onim o cemu ja pisem, a onda preko svega toga mi jos postavljas licna pitanja u fazonu "od koga bi ja voleo da primim kafu". Dakle, totalna dibidus diskusija i radije bih da je prekinem nego da nastavljam.

Zelim ti reci - ako mozes da se skoncentrises i razumes ono sto sam pisao te da se na kontu toga nadovezes na pricu, ako vec zelis da me demantujes, onda probaj da se drzis te price. Ako zelis da me pitas neka totalno deseta pitanja koji vode u neke totalno desete teme o moralu, principu kao i jos vecoj hipotezi, onda ne zelim da odgovaram jer me to ne interesuje. :lol:

Pozz!
 
Gde je nestala srpska ljubaznost?Ljudi su sve vise arogantni, drski, bezobrazni,nevaspitani...
Nekada su i sa najzabacenijih krajeva ljudi znali ljubazno da se ophode,da budu uctivi...Danas je to sve manje obicaj. narocito za salterima.
Sta se to dogadja sa nasom kulturom i vaspitanjem?
Kako je to pocelo?Od koga to dolazi?

Ljubaznost može pogrešno da se tumači i to mi se dešavalo često.Ljudi misle da je to zeleno svetlo ili signal za nešto drugo. Bar se meni dešavalo,a nije mi padalo ništa na pamet.

A ljubaznost tj neljubaznost sa šalterskim radnicima,pa to je stvar njihove nekulture ,što rade posao koji ne vole ?

Bila sam vrlo pozitivno iznenadjena sa dva radnika u Opštini Čukarica.Jedna žena je bila predivna,kao i njen kolega. Medjutim,na drugom šalteru jedna isfrustrirana je bila drska do bola,dok u poreskoj upravi jedna ženturača -imam utisak da bi me zalepila nekom sveskom o glavu.

u stvari,mene više nerviraju prodavačice koje odmeravaju od glave do pete i procenjuju da li neko ima para ili ne.
 
Sve su to suvisna, licna i nepotrebna pitanja oko necega sto je hipoteza koja, ponovo, zavisi od prakse i pojedinacnih ljudi. Ti vec ides iz krajnosti u krajnost sa pitanjima "sta bi ti konflikt". Ne mora sve da vodi u konflikt, moze da postoji i neutralno stanje izmedju dve osobe koje se bazira na nekoj osnovnoj ljudskoj potrebi za koegzistencijom... LJudi imaju lose i dobre dane, posvadjaju se i pomire se, ali nista od toga ne menja onu sustinu i srz covekove prirode koja naglasava ljubaznost i povlaci sa sobom kordijalnost, odnosno srdacnost. To su ljudske karakteristike koje docaravaju ljudskost, izmedju ostalog, a nemaju veze sa manipulativnim odnosima u poslovnom okviru kada je rec o losijim iskustvima drustvenosocijalne prirode. Dakle, govorimo o totalno drugacijim stvarima, ja pisem o prirodi coveka, ti govoris o tome da li je Peri neko pojeo krofnu pa je nastala svadja na poslu.

Nema veze sa onim sto sam ja pisao jer se niti odnosi na to, niti se bilo sta od onoga sto sam ja napisao aktivno osporava vec se samo proaktivno vezujes za napisano i trudis da osporis sa nekog drustveno-moralnog aspekta u kolokvijalnom odnosu sto je dalje u direktnom konfliktu sa time sto propagiras (sto je meni komicno, ali ajde) jer od istinski ljubaznih ljudi se plasis, a na poslu mislis da nema nista lose da glumatas dobrotu sa kolegama kako bi se samo izgebao neki potencijalni konflikt, niti je na kraju krajeva bitno jer govorimo o situacijama koje zavise od osobe do osobe, dok se ti trudis da pripises forme koje se vezuju za normu u drustvu "ko je lud da to jos radi", a uz to nemas bas najjasnije razradjen sistem definicija gorepomenutih termina vec sve bacas, sto bi se reklo, u isti kotao, i ljubaznost, i koristoljublje, i kurtoaziju, i eskiviranje ljudi na poslu...I jos na to postavljas pitanje o tome da li je to moralno dobro ili lose, sto tek nema veze sa onim o cemu ja pisem, a onda preko svega toga mi jos postavljas licna pitanja u fazonu "od koga bi ja voleo da primim kafu". Dakle, totalna dibidus diskusija i radije bih da je prekinem nego da nastavljam.

Zelim ti reci - ako mozes da se skoncentrises i razumes ono sto sam pisao te da se na kontu toga nadovezes na pricu, ako vec zelis da me demantujes, onda probaj da se drzis te price. Ako zelis da me pitas neka totalno deseta pitanja koji vode u neke totalno desete teme o moralu, principu kao i jos vecoj hipotezi, onda ne zelim da odgovaram jer me to ne interesuje. :lol:

Pozz!

komplikovan si mi malo i teško te pratim, neću te baš razumeti šta hoćeš
ne znam kako ti ne vidiš ljubaznost jer je ja vidim, ne dešava se baš uvek meni, ali ona postoji. nisam ni ja baš nešto u tom fazonu da nudim komšije kafom jer je tako nekako nastala neka politika zgrade npr. nekad sam negde tu kao nešto srdačna ali neki mi je ritam takav sad da gledam više sebe ali to je odluka neka sad, a i nekad sam tako pokušavala da se družim i nije ispadalo nešto
kad su ljudi suviše opušteni na poslu u smislu da te otvoreno hejtuju mislim da nije dobro, kad je iza kurtoazije zategnuto... pa ne znam možda je bolje ipak... možda su ti konflikti dobri ako nečemu vode, a ako je neko iznurivanje beskonačno dok jedan ne ode u **** ne znam
nekad su i prema meni ljubazni ali meni često deluje da bi se uplašili kad bi znali celu istinu
ovo je druga tema, al da nema ljubaznosti nije tačno, možda te zaobilazi
a i kad dođe jel je iskuliraš :think:
možda su u nekim periodima ljudi pristupačniji... al to su opet neki ljudi a neki nisu itd

- - - - - - - - - -

Ljubaznost može pogrešno da se tumači i to mi se dešavalo često.Ljudi misle da je to zeleno svetlo ili signal za nešto drugo. Bar se meni dešavalo,a nije mi padalo ništa na pamet.

A ljubaznost tj neljubaznost sa šalterskim radnicima,pa to je stvar njihove nekulture ,što rade posao koji ne vole ?

Bila sam vrlo pozitivno iznenadjena sa dva radnika u Opštini Čukarica.Jedna žena je bila predivna,kao i njen kolega. Medjutim,na drugom šalteru jedna isfrustrirana je bila drska do bola,dok u poreskoj upravi jedna ženturača -imam utisak da bi me zalepila nekom sveskom o glavu.

u stvari,mene više nerviraju prodavačice koje odmeravaju od glave do pete i procenjuju da li neko ima para ili ne.

pa možda je taj posao najbolje što su iskopali i teško im je da traže drugi ili su bahati pa ih mrzi, ali koga ne mrzi??? možda se plaše tehnološke revolucije :evil: kad neće više biti šaltera. mislim to nikad kod nas neće biti, al možda ipak bude za koji mesec :think: al mislim navikavamo se i na veće gluposti

- - - - - - - - - -


pa đoša je tvoj, jel zoveš nekad i mišu koji nije tvoj al je komšijha
 
Poslednja izmena:

Back
Top