Potreban mentor za sticanje osnova programiranja

Zimovrel

Početnik
Poruka
7
Pozdrav! Potreban mi je mentor za sticanje osnova programiranja (html, css, js, sql) od svega pomalo a posle možda i za javu. Vremenski period časova bi bio dva puta sedmično po sat vremena, za davanje smernica, zadataka i problema, tokom minimum godinu dana.

Znam da postoje ovi sajtovi w3schools, coursera i udemy, kao i YT tutorijali ali ipak mislim da je lakše kada te neko neprestano usmerava i "vodi" kroz materijal pogotovu ako je u pitanju apsolutni početnik.

Da li je možda neko sa podforuma zainteresovan?
Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Draga moja za dva puta sedmično nema ništa od toga.:ne: To mora svaki dan po više sati da provedeš učeći "ko konj" :aha:i ne treba ti mentor ako si potpun početnik. Mentor je potrebniji ako već materiju držiš u malom prstu pa onda znaš šta i da ga pitaš mentora za osnovne stvari je uzaludna rabota. E sad ako li ne znaš engleski baš ništa ondak je to problem jer ima više potrebne literature za učenje a IDE na kojima ćeš izvršavati kod su na američkom Aptana, NetBeans, Eclipse, Dreamweaver moj omiljeni Web Expression fin i free, Artisteer,Brackets,Sublime Text 3.1.1,CoffeeCup HTML Editor,HTMLPad.2018 ,Ili online editor kao što je https://codepen.io/ na kome možeš da vežbaš. 'Vako moraš da konsultuješ knjige na serbskom imaš na mikroknjigi ili kombib.rs. Nađi šta želiš od knjiga i počni odatle. I ja sam počeo tek ali uglavnom konsultujem američku literaturu i videe ništa serbski ima veća ponuda. Počneš sa HTML-om i CSS pa dodaš javascript pa kada to savladaš ide JQuery pa SQL ili MySql pa PHP ili ASP.NET moj omiljen:zaljubljena: pa kada to sve znaš šta i kako e ondak može mentor dva puta nedeljno po par sahata. Srećno učenje.:kiss:
 
Tako sam i mislila tim redom HTML, CSS, javascript... A da mentor usmerava. Ja znam engleski, imam doktorat iz engleske književnosti i radim na fakultetu. Oglas nije za mene već za druga koji hoće da se prekvalifikuje, a ima problema sa koncentracijom, tipa možda jedan dan uči pa deset ne uči i slično, treba mu neko da ga vodi kroz materiju od samog početka ko se u to razume i da ga proverava zadacima, je li prešao to i to, je li prošao kroz ovo i ono jer on sam nema nikakvu konzistenciju. Naravno da uči pet sati dnevno a da mu mentor zadaje probleme da rešava i da ga proverava neprestano. Hteo je da ide u IT akademiju ali tamo je program razvodnjen i skuplji nego što može sam sa mentorom postići. On super zna engleski tako da je to okej mada ima samo srednju i spreman je da uči godinu ili dve ako treba uz saradnju profesora.
Mada koliko vidim iz ovoga što ti kažeš on verovatno nema dovoljno volje da kroz sve to prolazi sam, kroz tu prvu fazu, pitanje je da li će i uspeti da se prekvalifikuje. Ako neko ima vremena da ga podučava, može i preko Skajpa/Vajbera i da mu govori šta da prođe i posle da ga proveri bilo bi dobro, drug koji radi u Komtrejdu nam predložio prvo ovde da pitamo pa onda možda na”časovi programiranja stranici.”
 
Ako bi se neko prihvatio tog posla, ne verujem da bi zapravo bilo jeftinije od IT akademije.

Kao sto Mord kaze, nema potrebe za mentorom ako je pocetnik. Kad se izvesti sa programiranjem, mentor bi mu dobro dosao kako bi mu pokazao ozbiljnije stvari, bez kojih ne bi mogao da se zaposli. Dakle, principi razvoja softvera, metodologije...

Toliko je materijala, sto na Webu, a sto u knjizarama, za pocetnike sasvim dovoljno. Ne samo da je dovoljno za pocetnike, vec i profesionalci tako uce.
Na Webu ima mnogo clanaka koji usmeravaju kojim redom sta uciti, a takodje ima i mnogo vezbanja gde se moze oprobati. Mislim da bi bilo zahvalnije resenje da nam je zatrazio da mu preporucimo literaturu.

Ako nema dovoljno volje da kroz to prolazi sam, onda mu treba neko da ga tera da uci, i da ga motivise, a to bas i nije ista stvar sto i mentorstvo.
Naravno, to je njegov izbor, samo kazem da bi mogao bez razloga da baci pare, a ne mora
 
Ako bi se neko prihvatio tog posla, ne verujem da bi zapravo bilo jeftinije od IT akademije.

Kao sto Mord kaze, nema potrebe za mentorom ako je pocetnik. Kad se izvesti sa programiranjem, mentor bi mu dobro dosao kako bi mu pokazao ozbiljnije stvari, bez kojih ne bi mogao da se zaposli. Dakle, principi razvoja softvera, metodologije...

Toliko je materijala, sto na Webu, a sto u knjizarama, za pocetnike sasvim dovoljno. Ne samo da je dovoljno za pocetnike, vec i profesionalci tako uce.
Na Webu ima mnogo clanaka koji usmeravaju kojim redom sta uciti, a takodje ima i mnogo vezbanja gde se moze oprobati. Mislim da bi bilo zahvalnije resenje da nam je zatrazio da mu preporucimo literaturu.

Ako nema dovoljno volje da kroz to prolazi sam, onda mu treba neko da ga tera da uci, i da ga motivise, a to bas i nije ista stvar sto i mentorstvo.
Naravno, to je njegov izbor, samo kazem da bi mogao bez razloga da baci pare, a ne mora

Uspeli smo naći profesora koji će raditi sa njim od nule, i Miki, u pravu si, cena je ista kao kod IT akademije na godišnjem nivou ali makar će prelaziti više stvari i na intenzivniji način. Možda nakon godinu dana časova počne da koristi sav materijal i članke sa Web-a, ali sad pošto mu je sve novo kao da se "opire" da uđe u svu tu priču, moguće je da će mu ovaj mentor dobro doći.

Hvala vam puno svima u svakom slučaju!
 
Tako sam i mislila tim redom HTML, CSS, javascript... A da mentor usmerava. Ja znam engleski, imam doktorat iz engleske književnosti i radim na fakultetu. Oglas nije za mene već za druga koji hoće da se prekvalifikuje, a ima problema sa koncentracijom, tipa možda jedan dan uči pa deset ne uči i slično, treba mu neko da ga vodi kroz materiju od samog početka ko se u to razume i da ga proverava zadacima, je li prešao to i to, je li prošao kroz ovo i ono jer on sam nema nikakvu konzistenciju. Naravno da uči pet sati dnevno a da mu mentor zadaje probleme da rešava i da ga proverava neprestano. Hteo je da ide u IT akademiju ali tamo je program razvodnjen i skuplji nego što može sam sa mentorom postići. On super zna engleski tako da je to okej mada ima samo srednju i spreman je da uči godinu ili dve ako treba uz saradnju profesora.
Mada koliko vidim iz ovoga što ti kažeš on verovatno nema dovoljno volje da kroz sve to prolazi sam, kroz tu prvu fazu, pitanje je da li će i uspeti da se prekvalifikuje. Ako neko ima vremena da ga podučava, može i preko Skajpa/Vajbera i da mu govori šta da prođe i posle da ga proveri bilo bi dobro, drug koji radi u Komtrejdu nam predložio prvo ovde da pitamo pa onda možda na”časovi programiranja stranici.”

Ako ga to ne zanima, trud je uzalud: i novac i izgubljeno vreme. Firme uzimaju i stipendiraju studente ili zaposljavaju iskusne programere. Jeste da je potraznja velika ali ne zato sto nema ponude nego sto ne mogu da nadju ono sto im treba.
 
Upravo... ako se gleda samo plata koju bi imao kad bi se potencijalno zaposlio, nema od toga nista...
Programiranje zahteva mnogo truda, i da bi bio spreman da izdvojis dosta vremena za tako nesto, moras zaista da budes zainteresovan.

Moj drug je isao na prekvalifikaciju, par meseci su im predavali programiranje kroz Javu... Pitam ga pre neki dan kako ide, jel nastavio posle kursa sa ucenjem, kaze da od toga nema nista, nema vremena. Ljudi moraju shvatiti da velike plate u IT sektoru nisu tu samo tako, da je sve med i mleko, moras da zrtvujes i vreme i zivce. A to mozes samo ako te bas interesuje to.
 
Poslednja izmena:

Back
Top