Astrologija i Psihologija

gorbat

Zainteresovan član
Poruka
411
Da li bi astrologija pomogla psihologiji, i da li bi trebali psiholozi da izucavaju astrologiju?
Po meni, da, jer astrologija moze biti snazan impetus u oporavku od mentalno stresnih situacija.
Koliko mislite da su astrologija i psihologija vezane, kroz istoriju npr. Karl Jung.
Da li je vama astrologija pomogla da saznate vise o sebi i poboljsate svoje psihicko stanje u stresnim zivotnim situacijama ( npr. kod depresije) ?
 
Psihologija pomaze astrologiji. Dobrom psihologu lakse pada tumacenje jer se ne koristi samo znanjem iz te oblasti.

Psiholog ne astrologiju ali astrolog psihologiju svakako, po mom misljenju.

Psihicko stanje nije poboljsano, tacnije jos je opterecenije nego u vreme kada mi je astrologija bila dnevni horoskop sa gugla.

O sebi znam dovoljno i bez planeta i bolje nego sto ce iko pomocu njih pokusati da me upozna.
 
Da li bi astrologija pomogla psihologiji, i da li bi trebali psiholozi da izucavaju astrologiju?
Po meni, da, jer astrologija moze biti snazan impetus u oporavku od mentalno stresnih situacija.
Koliko mislite da su astrologija i psihologija vezane, kroz istoriju npr. Karl Jung.
Da li je vama astrologija pomogla da saznate vise o sebi i poboljsate svoje psihicko stanje u stresnim zivotnim situacijama ( npr. kod depresije) ?

Mislim da postoji 12 tipova licnosi kao i 12 astroloskih znakova i da je astrologija neki arhetip danasnje psihologije.......
Poznavalac sam astrologije skoro 3 decenije i to malo bolji.......
Sto se tice vaseg pitanja draga koleginice mogu ti reci da mi to saznanje nije pomoglo u teskim zivotnim situacijama,naprotiv trebalo je da po horoskopu budem pobjednik ali moje borbe traju..........
 
Da li bi astrologija pomogla psihologiji, i da li bi trebali psiholozi da izucavaju astrologiju?
Po meni, da, jer astrologija moze biti snazan impetus u oporavku od mentalno stresnih situacija.
Koliko mislite da su astrologija i psihologija vezane, kroz istoriju npr. Karl Jung.
Da li je vama astrologija pomogla da saznate vise o sebi i poboljsate svoje psihicko stanje u stresnim zivotnim situacijama ( npr. kod depresije) ?

Povezane su.
 

Jesu, medjutim, postoji stigma o astrologiji, pa zato malo psihologa proucava 'archetypal forces' koje su fundamen astrologije (nek' me psiholozi demantuju).

Drugo polje gde bi astrologija imala uticaja je HR- human resources- kod zaposljavanja. Kakav je boss, manager, Riba , koja je 'operisana' od leadership osobina, i kakav office ce Riba uspeti uspesno da vodi? Eto nove teme :)

- - - - - - - - - -


Jesu, medjutim, postoji stigma o astrologiji, pa zato malo psihologa proucava 'archetypal forces' koje su fundamen astrologije (nek' me psiholozi demantuju).

Drugo polje gde bi astrologija imala uticaja je HR- human resources- kod zaposljavanja. Kakav je boss, manager, Riba , koja je 'operisana' od leadership osobina, i kakav office ce Riba uspeti uspesno da vodi? Eto nove teme :)
 
@gorbat


Pa vjerovatno i sama uočavaš da ,kako dublje ulazis u astrologiju ,sve se bolje razumijes u ljudsku psihu. Astrologija je u tom smislu svojevrsni samospoznajni proces,koji je prvenstveno dublje duhovne prirode,pa svakako daje širu perspektivu na naše cjelokupno duševno stanje.Danas čak postoji tzv. psiholoska astrologija koja u sebe inkorporira savrem. psihologiju i Jungovu predstavu arhetipova.

Sačuvana je dopiska izmedju Frojda i Junga (utemeljivača savr. psihol) upravo na temu astrologije...u kojoj Jung priznaje da astrologija u sebi sjedinjuje sve univerzalne psiholoske poveznice simbolički obradjivane u mitovima drevnih naroda.

Inace simbol psihologije je grčko slovo psi ( Ψ ) koje je prvo slovo rijeci psyche ("dah","duh","dusa") i ujedno i simbol planete neptuna...Nept
korespondira našom najdubljom sferom podsvjesti u kojoj se kriju svi ti najzagonetniji uzročno-posljedični ishodi i njihovi "odgovori" u vezi sa nasim devijantnim umnim i duševnim stanjem i ponasanjem.
 
Poslednja izmena:
Da li bi astrologija pomogla psihologiji, i da li bi trebali psiholozi da izucavaju astrologiju?
Po meni, da, jer astrologija moze biti snazan impetus u oporavku od mentalno stresnih situacija.
Koliko mislite da su astrologija i psihologija vezane, kroz istoriju npr. Karl Jung.
Da li je vama astrologija pomogla da saznate vise o sebi i poboljsate svoje psihicko stanje u stresnim zivotnim situacijama ( npr. kod depresije) ?

Kada su usko povezane jedna drugu gotovo da iskljucuju jer psihologija ne iskljucuje mogucnost lslobodne volje, dok astrologija je usko povezana sa determinizmom i fatalizmom.

U astrologiji ne postoje definicije "ZBOG CEGA" se nesto desava sa osobom, vec samo "DA CE SE DESITI" nesto s osobom. Ili je osoba 'jednostavno takva kakva je i ne moze se promeniti".

U astrologiji su stvari jednostavne takve kakve su, dok u psihologiji ljudi prolaze kroz vrstu transformacije koja moze da pomogne.

Smatram da poznavanje astrologije moze da u SVEMU pomogne, ali ne smatram da je idealnija disciplina od psihologije po pitanju razumevanja coveka.

Psihologija coveka se jednostavno mora znati kada se radi s astrologijom jer na osnovu planeta osobe kojoj gledamo moramo pronaci i nacin kako da nesto saopstimo, a da osoba to razume. To se ne moze uvek postici.

Iz datih razloga smatram da psihologija i astrologija, za sada, nemaju sta da traze jedno pored drugog u ma kakvoj akademskoj formi. U licnoj formi, hobi i sl, naravno, cak je i pozeljno, pogotovo kod Skorpionskih tipova ljudi koje psihologija veoma intrigira.

- - - - - - - - - -

Inace simbol psihologije je grčko slovo psi ( Ψ ) koje je prvo slovo rijeci psyche ("dah","duh","dusa") i ujedno i simbol planete neptuna...Nept
korespondira našom najdubljom sferom podsvjesti u kojoj se kriju svi ti najzagonetniji uzročno-posljedični ishodi i njihovi "odgovori" u vezi sa nasim devijantnim umnim i duševnim stanjem i ponasanjem.

A sada je Neptun :hahaha:

Do pre neki dan "Dusa je MEsec, dusa je MEsec" kme kme. :hahaha:

[color=3]Sa astroloske strane

- Duh = Pluton
- Dusa = Neptun
- Dusevno stanje (psiha) = Mesec
- Psihologija = Skorpija
- Psiholog = Skorpija
- Institucija za mentalno obolele = Ribe/12
- Ludak = Mesec
[/color]
 
Poslednja izmena:

Back
Top