ZLOSTAVLJANJE ŽIVOTINJA

Poruka
51.038
Postoje razni načini zlostavljanja životinja. Sigurno ste nekada bili svedok ako ne eksplicitnog nasilja, onda prikrivenog koje takođe ima posledice.
U zlostavljanja spadaju:

Fizičko zlostavljanje životinja
Zanemarivanje životinja
Psihičko ili emotivno zlostavljanje životinja
Seksualno zlostavljanje životinja
Patološko sakupljanje životinja
Borbe između životinja
Napuštanje životinja




Fizičko zlostavljanje životinja se sastoji u narušavanju fizičke celovitosti životinje oštećenjem njenih tkiva i organa. To je „najočigledniji“ vid zlostavljanja. Kao primeri takvog postupanja navode se: batinanje, šutiranje, bičevanje, seksualno zlostavljanje, prisiljavanje na rad ili obuku koji prevazilaze izdržljivost životinje, neodgovarajući način hvatanja i obuzdavanja životinje, sprovođenje intervencija na životinjama suprotno zakonskim odredbama i svesno reprodukovanje jedinki koje pate od naslednih bolesti (ako se ovo poslednje ne vrši u ogledne svrhe i u skladu sa zakonom).

Zanemarivanje životinja se najčešće javlja kao oblik fizičkog zlostavljanja životinja, ali može sadržati i elemente emotivnog ili psihičkog zlostavljanja. Ovaj oblik zlostavljanja životinja ćini njen vlasnik ili držalac tako što propušta da odgovorno obavlja svoje dužnosti. Zanemarivanje životinja se sastoji u propuštanju vlasnika da životinji obezbedi hranu, vodu, smeštaj, veterinarsku negu i slično, usled čega može doći do pogoršanja zdravstvenog stanja pa čak i smrti životinje.

Psihičko ili emotivno zlostavljanje životinja se vrši takvim narušavanjem njene psihičke celovitosti koje može izazvati ili izaziva poremećaje u ponašanju životinje. Ono podrazumeva onemogućavanje životinji da zadovolji svoje osnovne potrebe u ponašanju, da iskorsti prostor za odmor i zaklon, razjarivanje životinje, nanošenje straha, patnje i prouzrokovanje osećaja dosade i nesigurnosti kod životinje. Psihičkim ili emotivnim zlostavljanjem životinja smatra se i sprečavanje životinje da uspostavi socijalnu vezu sa životinjama iste vrste.

Seksualno zlostavljanje životinja
(poznato i kao bestijalnost) podrazumeva bilo koji seksualni kontakt sa životinjama, koji može, ali i ne mora nužno za posledicu da ima fizičko povređivanje ili smrt životinje. Znači, zlostavljanjem se smatra bilo koji oblik seksualnog kontakta sa životinjom, bez obzira na to da li je ona tom prilikom povređena odnosno ubijena ili ne.

Patološko sakupljanje ili gomilanje životinja (koje se naziva još i kolekcioniranje ili hordašenje) je poseban vid zlostavljanja, a sastoji se u posedovanju velikog broja životinja (po pravilu kućnih ljubimaca i to pasa i mačaka) i njihovom prinudnom držanju u ekstremno prenaseljenom prostoru uz propuštanje da im se obezbedi adekvatna ishrana i veterinarsku nega.

Organizovanje i priređivanje borbi između životinja ili borbi između životinja i ljudi
takođe predstavlja svojevrsan vid zlostavljanja životinja. Sama borba između životinja ili između životinja i ljudi uključuje nanošenje životinjama nepotrebnog bola, patnje, straha i stresa. Pored toga, i pripremanje životinja za borbu gotovo neizostavno ima odlike zlostavljanja.

Napuštanje životinja od strane neodgovornih vlasnika predstavlja poseban oblik zlostavljanja životinja, koji samo na prvi pogled može delovati manje ozbiljno od ostalih, prethodno opisanih vidova zlostavljanja. Reč je o situaciji kada vlasnik ili držalac životinje kao lice koje je odgovorno da se stara o njenom životu, zdravlju i dobrobiti istu napusti, odnosno uskrati joj smeštaj, hranu, negu i zdravstvenu zaštitu koje joj je do tada obezbeđivao.

preuzeto sa http://pravnazastitazivotinja.com/zlostavljanje-zivotinja/

Da li ste nekad bili svedok zlostavljanja, da li ste nekad prijavili zlostavljanje životinja? Vaša razmišljanja na ovu temu ...
Molim za ozbiljne komentare. Eventualno kačenje fotki uznemiravajućeg sadržaja mora u spojler.
 
Pred patnjom nevinih stvorenja sramota me je sto sam covek. Secam se samo jedne scene, nisam ni bila bas toliko mala, kako je neka baba malo stene asovom udarala po glavi jer joj je odnosilo papuce, i odnela ga negde na brezuljak van svog dvorista. Nas par dece je to samo gledalo nemo, nismo reagovali, ali je trauma nekako ostla zauvek sa mnom.
 
meni je hrčak bio uginuo od nebrige :confused:
možda u eu nije dozvoljeno da se drže životinje samo zbog krzna nisam sigurna... mada postoje krznašice

e a kako se vi branite od čopora pasa ljubitelji, smao cool prođete pored

- - - - - - - - - -


hrčak je bio davno ali mogu da kažem da nije lako gajiti životinju, psihički nije
 
Poslednja izmena od moderatora:
meni je hrčak bio uginuo od nebrige :confused:
možda u eu nije dozvoljeno da se drže životinje samo zbog krzna nisam sigurna... mada postoje krznašice

e a kako se vi branite od čopora pasa ljubitelji, smao cool prođete pored


hrčak je bio davno ali mogu da kažem da nije lako gajiti životinju, psihički nije

pa borci za prava zivotinja bi trebalo da zive na zrnevlju....ima grafit u gradu sa slikom jajeta drug, a ne omlet :zcepanje:
 
Poslednja izmena od moderatora:
zlostavljanje je sirok pojam i cesto se interpretira kako zastitnicima za zivotinjska prava odgovara. cirkusi nisu zlostavljanje, misevi koje se koriste za eksperimente u bezbrojnim istrazivackim centrima i ne samo misevi takodje nisu, klanje cincila nekad jeste nije, kaznjavanje pasa sa dranjem vlasnika ako ne odgovara na njegovu komandu i ne otrci kao sluga da mu donese ovo ili ono sto vidimo po parkovima, naravno nije.

holivud je mozda najbolji primer jer se te grupacije angazuju najvise tamo gde se obrcu velike svote novca i ucenjuju producente tuzbama da bi se nagodili. svaki film gde su angazovane zivotinje ima obavezu da na spici naglasi da nijedna zivotinja na snimanju nije povredjena ili zlostavljana. to ponekad ide do paradoksa jer bezglava jurnjava za ucenama ide dotle da ne dozvoljavaju cak ni snimanje kompjuterskim animacijama gde se vidi da je neka zivotinja u filmu "stradala" sto je nonsens. najbolji primer su filmovi epopeje, vezani tematski za velike bitke gde su angazovani konji. mel gibson je te ucenjivace 'ladno odyebao i na sudu ih saranio kada je radio cuveni braveheart...

ako je tema o psihickim bolesnicima jer se zna se sta je zlostavljanje i da to rade psihicki bolesni ljudi, nevezano da li imaju ili nemaju zivotinje, onda joj nije mesto ovde. takvih slucaja je bilo mizerno malo u srbiji jer vlasnike zlostavljanih zivotinja niko nije krivicno gonio posto su svi prelazili preko toga. sa pravljenjem srbije kao dzamahirije gde gomile opasnih pasa u coporima ili sami napadaju ljude u gradovima i varosicama dok drzava nista ne preduzima, dosta ljudi je na zivotinjsko nasilje odgovaralo istom ako ne i gorom merom. to je bio signal za aktiviranje pomenutih nvo organizacija od kojih su vecina finansirane spolja iako tvrde suprotno i koje svaki slucaj pravog zlostavljanja, bas kao i odbrane od nasilja zivotinja tretiraju apsolutno isto. zato je danas tolika polarizacija u drustvu oko goruceg problema lutalica, jer njegovim sredjivanjem bice zasticeni ljudi bas kao i te zivotinje jer ih niko nece "zlostavljati" u samoodbrani.

sta ce onda raditi te organizacije i sta ce izmisliti kao novi problem, to je veliko pitanje. zato se tako srcano bore za status quo da pse niko ne sklanja sa ulica jer im ono omogucuje potencijalni izvor sigurnih prihoda, solidne plate i honorare a neki ce i penziju zaraditi na toj prici.

o manijacima i bolesnicima necu pricati, jer kao sto napomenuh to je tema za psihijatriju ili pdf psihologiju, a ako je tema otvorena da anulira desetine hiljada ataka pasa na ljude sirom srbije, onda joj je slaba vajda. kao sto rece postavljacica koja mi je zatvorila mnogo konkretniju temu o hordasenju, posto se zna da veci deo aktivista pomenutih nvo upravo radi ono o cemu je ta tema a u cilju vec unapred opisanom.

kao i u svemu u svetu danas, svuda je samo i iskljucivo novac u pitanju, a prava o kojima se prica su maska za one priglupe koji ne razumeju sustinu.
 
Poslednja izmena:
e a kako se vi branite od čopora pasa ljubitelji, smao cool prođete pored

da to je problem, sinoc oko 20 casova ustanicka kod opstine vozdovac, veliki crni pas koji je dosad ujeo ne znam vec koliko ljudi medju njima i mene, kidise na coveka koji seta malu crnu pudlu, ovaj je brze bolje zgrabi u narucje i pretrcava ulicu gde jure automobili. posle ce se neko cuditi kada toj besnoj dzukeli koju svi znaju u kraju i koju ne sklanjaju sa ulice, neko polomi svaku koscicu pa ce poceti cvilenje o zlostavljacima. takvih primera je bezbroj. generalno, najgora zlostavljanje psi trpe bas od svojih vlasnika a ne od anonimusa koji traze neko kuce da bi ga zlostavljali.
 
Nisam nasao sta se posle desilo s ovim:

Aktivisti organizacija za prava životinja u Srbiji najavili su da će podneti tužbe za kontinuirano zlostavljanje životinja i klevetu protiv vlasnice cirkusa "Korona" Marije Sremčević.

Oni su, kako je navedeno u saopštenju, tužbu najavili i zbog nastojanja Sremčevićke da "zlobnim i izmišljenim komentarima" umanji ozbiljnost protesta protiv zloupotrebe životinja održanog 15. juna ispred cirkusa na Zemunskom keju.

Vlasnica cirkusa je, nedavno u prilogu TV Avala, izjavila da cirkusi sa životinjama nigde nisu zabranjeni, da "Korona" ne drži divlje životinje i da poseduje sve potrebne dozvole, potvrde i račune, kao i i da ne krši ni jedan zakon, odredbu ili rešenje o mučenju i zlostavljanju životinja.

Ona je optužila organizacije za prava životinja da takvim protestima pravdaju sredstva koja dobijaju iz inostranstva.

Aktivisti zahtevaju da nadležne komunalne službe objasne zašto su izdate dozvole za rad cirkusu u kome leopard, tigrovi i lavovi tokom čitavog dana borave u skoro potpuno zatvorenoj prikolici, pored generatora za struju, što se može tretirati kao maltretriranje životinja.

Oni ukazuju i da su životinje "po ceo dan izložene nepodnošljivoj buci, zatvorene, verovatno, bez adekvatne veterinarske nege i kontrole, vazduha i svetlosti".

Aktivisti podsećaju da su tigrovi, leopard i lavovi zaštićene vrste i da je trgovina njima zabranjena i cirkusima po Konvenciji o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja (CITES) ako nemaju adekvatne uslove.

"Apelujemo na gradske vlasti i predsednike svih opština u Srbiji da na svojoj teritoriji zabrane rad takvim cirkusima, t.j da im ne izdaju dozvole ukoliko sa sobom vode i životnje", navodi se u saopštenju.

Odgovarajući na klevete vlasnice cirkusa "Korona" aktivisti Udruženja za zaštitu i prava životinja "Sloboda za životinje", organizacije "Nezavisni aktivisti" i Neformalne grupe artista i žonglera su naveli da su cirkusi sa životinjama zabranjeni u SAD, Velikoj Britaniji, Izraelu, Finskoj, Švedskoj, Danskoj i u više od 29 gradova u svetu.

Oni napominju da cirkus "Korona" ima dozvolu za nastup i držanje samo za pse i konje, a da se ostale životinje u dozvoli opštine Zemun ne pominju.

Aktivisti za zaštitu prava životinja tvrde da, ni udruženja ni pojedinačni aktivisti, "nemaju nikakve donacije iz inostranstva i da sve organizuju na dobrovoljnoj bazi i od svog sopstvenog novca".
http://mondo.rs/a102448/Info/Drustvo/Tuzbe-protiv-vlasnice-cirkusa-Korona.html

Proslo je 10 godina, vlasnica kaze kako nemaju divlje zivotinje, a sta su onda tigrovi, leopardi i ostalo? Nisam ni znao da je to vec zabranjeno u dosta zemalja ili gradova.
 
Poslednja izmena:
Злостављање животиња само један од видова злостављања које таквим изопаченим људима служи као замена за друга злостављања која би спроводили да се не боје казне.
 
ja sam po vasim merilima psihopata.

kao mali sam mucio zivotinje jel mi je bilo zanimljivo i uzbudljivo

sad mi ne predstavlja neko zadovoljstvo ali ja navika ostala :kafa:


msm ja sam od onih koji ima 4 zenki macaka o kojima brinem da bi mi redovno okotile macice koji sluze za zabavu :malav:

proizvodja macica za licnu upotrebu :hahaha1:


(i sada naravno kao neistomisljeniku ide ban, pa ti vidi)
 
Poslednja izmena:
Држање поларних паса у топлим крајевима као што је наш.

Пас који спава на снегу и вуче санке шета са будалетином на плус 40.

Главно је имати а пса ко шиша. Хајде почните и пингвине да увозите.
 
Poslednja izmena:
Држање поларних паса у топлим крајевима као што је наш.

Пас који спава на снегу и вуче санке шета са будалетином на плус 40.

Главно је имати а пса ко шиша. Хајде почните и пингвине да увозите.

Опет причамо о људима , незнању и не марењу и ту се слажемо Фабрико.
Ја чувам поларне псе, Сибирце преко двадесет година, они вуку и санке зими и бицикл када нема снега, а још их никада нисам шетао по сунцу.
Поларни пси спадају у оно што кинологија именује као Примитивне расе. Њихов први рођак није нека друга раса паса, него вук, а вук живи од северног до јужног пола у свим климатским условима. Са поларним псима сваки рад престаје акотемпература прелази 16 степени Целзијусових, али они имају несрећу да су због свог атрактивног изгледа постали предмет интересовања и оних људи који о њима немају појма и тако и несвесно врше насиље над својим љубимцима и ту се апсолутно слажем са тобом да је то пример злостављања. Али као што рекох , то је опет питање људи и њихове снобовштине, жеље за престижом и сл.То нису љубитељи животиња и њихови мотиви су другачији и спадају у људску таштину.
 
Poslednja izmena:
Те примитивне расе једино нечему вреде, остало је све гола наказа. И баш зато ми их је и жао.

Последица популарности тих раса без икаквог макар елементарног познавања је и кварење раса, што је евидетно већ годинама.
 
ja sam po vasim merilima psihopata.

kao mali sam mucio zivotinje jel mi je bilo zanimljivo i uzbudljivo

sad mi ne predstavlja neko zadovoljstvo ali ja navika ostala :kafa:


msm ja sam od onih koji ima 4 zenki macaka o kojima brinem da bi mi redovno okotile macice koji sluze za zabavu :malav:

proizvodja macica za licnu upotrebu :hahaha1:


(i sada naravno kao neistomisljeniku ide ban, pa ti vidi)

pa, nije baš simpatičan hobi... ili jeste?
ili je pametno jer većina ljudi ne muči mačke i pse ali jede meso pa ih onda kao možeš zezati
?

- - - - - - - - - -

pa borci za prava zivotinja bi trebalo da zive na zrnevlju....ima grafit u gradu sa slikom jajeta drug, a ne omlet :zcepanje:

heh pa to je i slatko mada jedem omlet

EU ima kao standarde za humano držanje životinja koje će da se jedu, za humano ubijanje tih životinja itd... nisma baš neki vatreni EU ali eto oni kao brinu o tome :think:
 

Back
Top