Hocu da naucim da kuvam

Zavrsio sam pravo prije par godina.Plata tako tako.Jedva da dogura 900 KM ili 450 eura.Ne zivi mi se vise u mom mjestu,htio da bi da izucim neki zanat.E sad za sve treba imati talenta,strpljenja.Nista nije lako to znam.Kuhar u Crnoj Gori u malo boljim hotelima zaradi oko 1200 eura,u Hrvatskoj vjerovatno vise,e sad plata kuhara u Austriji i Njemackoj je veca naravno.Imam talenta da sebi spremim neko jelo i to sam dugo primjetio.Par puta kada same sjedio u restoranima na CG primorju pored mog stola je bila kuhinja koja je poluotvorena.Ma to je luda kuca unutra.Gledam momka koji cini mi se pravi 2-3 jela istovremeno.Napolju +35C a kolko je u kuhinji imam osjecaj da im je +50C ili mozda grijesim.Kuhari cini mi se moraju znati minimum 20 ribljih speccijaliteta plus kontinentalna kuhinja.Kolko ide priloga uz ovo uz ono,te koja salata.Ima tu dosta.Citav dan su na nogama.Mislim da oni moraju znati napamet 100 jela kako spremiti.To nije malo.Zaista svaka im cast.

Pekari,cini mi se da je to malo laksa opcija od kuhara.Rodjak od mog prijatelja pekar je ali on je specijalizovao lisnata tijesta u tu je kaze dobra zarada.Pravi kroasane i burek.Cujem da moze da zaradi oko 650 eura mjesecno,a mozda vise.Prije par godina je zaradjivao 650eura.Sad me zanima kakvi su uslovi rada u pekari,je li prevruce ko u sauni imaju li radnici pauzu.Picmajstor cini mi se da bi mogao za mjesec dva mogao nauciti posao.Tu se vrti nekih 7 - 8 pica.Znam da pekari rade i trecu smjenu,e sad da li je treca smjena jednom u sedmici ili svaki drugi dan,to me zanima.

Slasticar,to mi je od svih kuharskih struka najvise zanimalo.Treba i tu znanja kako se pravi fondan,chees cake pa do ovih novih deserta do choko musa pa nadalje.Standardni kolaci kakvi su se pravili prije 20 godina polako iscezuje (havana,ledene kocke)...cini mi se da ih sve vise potiskuju cheese cake i ostale nove vrste.Kolko zaradjuje slasticar nisam upoznat.Cini mi se da slasticar ima manje posla od kuhara i pekara,ali da budes slasticar cini mi se da moras imati talenta za umjetnost oblikovanje torte stavljanja ukrasa.Naravno upoznat sam da sve ugostiteljske struke trebaju imati sertifikat o higijeni.

Ja sam laik i nisam bas najbolje upoznat u svijetu kulinarstva sta i kako. Eto ako ima neko od forumasa da me najbolje posavjetuje sta je najbolje(sta nije iscrpljujuce da padas od posla :lol:).Nemam vise vremena i godina da provodim na skolovanju od novih 2 - 3 godine.Pregazio sam 30-tu.Mislim da mi je godina obuke sasvim dovoljna.Zelja mi je da nesto usavrsim i da odselim vani..
 
sve su to dobri zanati i koji god da odabereš nećeš pogrešiti

vidi samo koji tebi najviše prija, jer za raditi sa hranom nije dovoljno samo znanje, jer se hrana kuva srcem ;)

Hvala na odgovoru.Sad me zanima od te tri struke sto sam nabrojao ( pekar,kuhar,poslasticar) koji je najtrazeniji.Ja vise naginjem ka slasticaru,al cini mi se da je on trecem mjestu po trazenosti.U slasticarnama mozemo vidjeti nekih 20 vrsta kolaca i torti,a mislim da tu nema pretjeranog napora kao u pekari i kuhinji.Obicno vidim kuhara svi traze.Neko vase misljenje.
 
Hvala na odgovoru.Sad me zanima od te tri struke sto sam nabrojao ( pekar,kuhar,poslasticar) koji je najtrazeniji.Ja vise naginjem ka slasticaru,al cini mi se da je on trecem mjestu po trazenosti.U slasticarnama mozemo vidjeti nekih 20 vrsta kolaca i torti,a mislim da tu nema pretjeranog napora kao u pekari i kuhinji.Obicno vidim kuhara svi traze.Neko vase misljenje.
a jel bi ti puno da radis a malo zaradis
 
a jel bi ti puno da radis a malo zaradis

Osmocasovno radno vreme na koje bi pristao.Cini mi se da je kuhar jako iscrpno i da rade ljudi preko 8h u kuhinji.Naravno plate kuhara u CG i HR su jako dobre.Za ova dva zanimanja(pekar i slasticcar) nemam informacija kakvi su im uslovi na poslu.Znam momka koji je pekar na lisnatim tijestima,i da mu je minimalac bio oko 650eura.Sad mu je veca plata sigurrno,to je bilo prije par godina 650 eura. Par ljudi koje znam iz vidjenja rade po par mjeseci u pekari i ne mogu izdrzati taj tempo rada nesto se zale ili ne podnose trecu smjenu ili temperaturu.
 

Back
Top