Bosanski, crnogorski i hrvatski ne postoje! Svi su oni varijacija srpskog

pa da kazem kumu kad mu sredjujemo vodokotlic da mi doda srafciger (stara srpska rec) ili odvrtku(koju su maznuli hrvati) ?

А чиме ћеш да заврнеш? Како се завртањ заврће одвртком?
Шта фали изразу шрафцигер, алат за одвртање и завртање шрафова.
 
pa da kazem kumu kad mu sredjujemo vodokotlic da mi doda srafciger (stara srpska rec) ili odvrtku(koju su maznuli hrvati) ?

Mnogi odomaćeni stručni termini iz mehaničkih i tehničkih oblasti u našem jeziku su prěuzeti iz němačkog kao što su to šraf (Shraube) i šrafciger (Schraubenzieher). Najviše ih je u vezi sa kolima i s automehaničarskim zanatom putem neposrědnog němačkog uticaja.

Međutim, ljudi koji nisu iz tih strukâ ne znaju da imamo naše stručne rěči zavrtanj, vijak, opruga za kolokvijalne šraf i feder.
Ti stručni nazivi su ujedno u upotrěbi u udžbenicima na Mašinskom i Elektrotehničkom fakultetu.

U vezi sa šrafcigerom radije bih upotrěbio oblik odvrtač nego odvrtka što je više u skladu sa našom jezičkom tradicijom po analogiji sa tehničkim i alatnim priborom kao što su => punjač, měnjač, otvarač. Poněgdě se koristi i odvijač.

Zbog čega bismo usiljeno usvajali tuđe rěči kad već imamo prikladne svoje koje nisu ni malo rogobatne ?
 
Upravo se nalaziš na #3550 komentaru 142. stranice teme na kojoj se sve vrěme o tome raspravlja.
Како си подесио да слово е буде овог типа? Беше ли предложено да буде подесно за читање зависно од тога да је ли је особа екавац или ијекавац? :ok:
 
Како си подесио да слово е буде овог типа? Беше ли предложено да буде подесно за читање зависно од тога да је ли је особа екавац или ијекавац? :ok:

Odgovaram ovdě
Uzeo sam rogato (ě) iz češke tastature i měnjam elegantno sa srpske latinice na češki lěvi ALT + SHIFT. Slovo je na broju iznad (Q). Još mi je lakše na mobu pošto sam instalirao něku Multiling latiničnu srpsku tastaturu koja ima (e) sa svim akcentima.
Da. To je ustvari slověnsko (jat) i čita se po potrěbi "e, (i)je, i". Zamišljeno je da bude opšti srpski standard svih izgovora. Nije inače moja zamisao već kolege Mrkija. Meni se svidělo. :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Evo, koristio i pretraživač- Dakle, opet lažeš?



Na stolicu i zagrij dupe. Pročitaj šta te interesuje. Ili ti pitaš za neki udžbenik...ne znam više šta te u vezi njega interesuje?



Iz dva razloga:
1) Nemam pojma i želim da saznam, kao što sam ti već bio rekao
2) Ti i onaj mujohrnjica se toliko busate u grudi, ističete kako je on vaš nego vam ga kradu navodno Srbi i Hrvati stavljajući ga pod nekakav nacionalni patent; prikazujući suštinsko nerazumevanje i srednjovekovnog doba kao epohe, što je još jednom evidentno iz ovog redneck-typesvojatanja (pokupiti našu istoriju). I to dok on očigledno u etničkoj skupini koja je učstvovala u formiranju bošnjačke nacije nije bio poznat (ne živi ni u običnom narodu, niti za njega zna inteligencija), dok kod hrišćana jeste. To stvara, ironično, jednu apsurdnu situaciju, jer su školovani bosanski muslimani prvi put otkrili Kulina tako što im je neki stranac (možda i neki Nemac, ko će ga znati) rekao za njega. Ne samo da muslimani pojma o njemu nikakvog nisu imali, nego nisu znali ni za ijedno jedinog drugog bosanskog vladaoca ili uopšteno srednjovekovnu Bosnu, čime se apsurd bošnjačkih nacionalista samo povećava, što više razmotrimo to (da ni ne govorimo šta da radimo kada otkrijemo da pevaju o čuvenim srpskim ličnostima iz srednjeg veka...kako bi ti meni rekla, vaši stari su znali za Branković Vuka ali ne za Kulin bana).



Zašto?



Mi ovde pričamo o državotvornosti. Šta je neki Turčin izBosne u Stambolu učinio po pitanju bosanske državnosti?



To je pitanje za tebe; iz tvoje je naracije ispalo da svi stalno napadju Turke i onda se Bosanci došli pridružiti Turcima da im pomognu jer su pod udarom od strane 'svih'. :lol:



Kakve to ima veze sa pitanjem?

Turci su, inače, demografski devastirali Bosnu. U potpunosti je transformisali; ogroman broj ljudi je bio proteran; imaš i sela po zabitima Mađarske i šire. Danas Bih nema 3,5 miliona stanovnika, umesto tri'es'.



Koje nahije? Valjda samo najavio da ih vrati, a ne i vratio?

Ti misli[ da je povratak otrgnutih srpskih nahija uzrok izbijanja ustanka 1831. godine? :lol:



Aha...OK, znači 'aj' sad ako Bakir ne valjda da ga zbacite, pripojite se Republici Srpskoj i pređete na pravoslavlje? :lol:

O tome ti kažem, dakle nema nikakvog osećaja za državnost. Cela se država percipira kao nekakva privremena administracija koja se može baciti u kantu za smeće ako neki čovek ne valja. Dakle ni preko 100 godina od kada smo vam otkrili srednjovekovnu Bosnu i od kako se uči u školama, ona i dan-danas nije još uvek zaživela u nacionalnom duhu Bošnjaka; tvoja poruka to dobro oslikava. Koreni bošnjačke nacije ne nalaze se u zemlji bana Kulina i dinastije Kotromanića, već u konzervativnom islamisitčkom pokretu koji se borio protiv reforme i za očuvanje svog položaja; nalayi se u arhaičnoj turskoj aristrokratiji (begovima) koji su te privilegije hteli očuvati i pod ćesarom i Jugoslavijom. I to su i temelji bošnjačke nacije, a ovo sa strane je sve što se naknadno nakalemilo (uključiv i otkriće srednjovekovne Bosne, koje je nastalo kao odgovor na hrvatske i srpske pretenzije, usputno, bez ikakvih suštinskih identitetskih korena u tome).

I to je ujedno i ključan razlog zbog čega su iluzije o inkorporisanju Srba i Hrvata u neku novu bošnjačku naciju, a od kojih mi deluje da patiš i ti, upravo samo to. Nije postojala bošnjačka nacija od koje su hrišćani bili iz susedne Hrvatske i Srbije otrgnuti, već nacija čiji si ti ponosni pripadnik ima drugačiji razvojni put od ove druge dve. Da si makar jednom pročitala citat iz Kamberovićevog zbornika radova koji sam ti bio postavio, sve bi ti bilo jasno kao dan.





A koje su to strane? Koje si istoričare čitala drugačijih strana, primera radi?



Pa to uopšte nije tačno; nisam ni tada. U sukobu sam isključivo:
1) Ako me sagovornik vređa
2) Ako me sagovornik indirektno vređa tako što laže i pravi se kao da ne laže (u suštini, pravi me ludim)

Ne znam ni zašto bi iko iz racionalnih razloga bio u sukobu uopšte u nekom drugom slučaju?

P. S. U tome je ključna razlika između mene i tebe (mimo one izrazite bezobraznosti sa tvoje strane, naravno). Mene interesuje samo šta je najobjektivnije moguće reći da je blzu nekakvoj istini, a tebe zanima samo šta je bošnjačka verzija i kako je pokušavaš progurati suzbijajem srpske verzije (pored, očigledne, sklonosti pukom provociranju).

Bosnjaci.jpg
 
Taj Skender Kulenovic je

Znaci prvo veliki bosnjak musliman, a posle toga komunista. Znaci ujutru ziveo Alah, u podne prvo partija pa bog, a uvece nema boga samo partija ziveo tito.
Mesa Selimovic je ono sto je on sam za sebe tvrdio, ono sto je bila istina. "Ja sam Srbin" Mesa Selimovic The End.

Opet to ne menja cinjenicu da bosnjacki jezik ne postoji, i da govoris cist srpski jezik.
Srpski jezik nije nastao u Bosni, niti nekom malom ogranicenom prostoru, vec na prostoru Jugoslavije je nastao i nastajao, evoluirao hiljadama godina, srpski je jedan od ilirskih staro-evropskih jezika.

Vecina muslimana koji su bili u partizanima nisu bili komunisti. Odlazili su u partizane kako bih mogli koliko toliko zastititi muslimanski zivalj od cetnika.Jes da im to nije puno sta pomagalo,ali bilo je od dva zla biraj ono manje....

Kakav bolan srpski jezik kada ga cak ni Vuk Karadzic u beckom dogovoru nije ni spomenuo, jer nije ni postojao, pa su ga se zbog toga srbi jos za zivota odrekli. Jezik kojim se i dan danas sluzimo vecinom je sastavljen od rijece iz Uskufijevog Bosansko-Turskog rijecnika! Uskufijev rijecnik nije bio namjenjenem ni jednom posebnom narodu vec je sastavljan od rijeci koje su se u tom vremenu koristile u Bosni. Vecinu rijeci iz tog rijecnika mi i dan danas izgovaramo i upotrebljavamo u komunikaciji pa se sa punim spravom taj jezik moze slobodno nazivati Bosanski.

- - - - - - - - - -


Srpski jezik ne postoji, postoji samo standardizacija srpskog jezika......:rtfm:
 
Vecina muslimana koji su bili u partizanima nisu bili komunisti. Odlazili su u partizane kako bih mogli koliko toliko zastititi muslimanski zivalj od cetnika.Jes da im to nije puno sta pomagalo,ali bilo je od dva zla biraj ono manje....

Kakav bolan srpski jezik kada ga cak ni Vuk Karadzic u beckom dogovoru nije ni spomenuo, jer nije ni postojao, pa su ga se zbog toga srbi jos za zivota odrekli. Jezik kojim se i dan danas sluzimo vecinom je sastavljen od rijece iz Uskufijevog Bosansko-Turskog rijecnika! Uskufijev rijecnik nije bio namjenjenem ni jednom posebnom narodu vec je sastavljan od rijeci koje su se u tom vremenu koristile u Bosni. Vecinu rijeci iz tog rijecnika mi i dan danas izgovaramo i upotrebljavamo u komunikaciji pa se sa punim spravom taj jezik moze slobodno nazivati Bosanski.

Босна је српска земља уз нешто мало потурица и покатоличењака.
 
Srpski jezik iz doba Nemanjica nije isti kao i ovaj danasnji. I pismo, tzv. cirilica nije Cililova kreacija. Cime se konkretno dokazuje da se srpskim jezikom koriste i navedeni slovenski narod? Crnogorski jesik se definitivno razlikuje od naseg, srspkog tzv. beogradskog izgovora, a i pirocanski od novosadskog. I sta mi imamo od toga ako drugi narodi zapadnog Balkana korise nazovi srpski jezik? Zasto se to pitanje unedogled potencira?

- - - - - - - - - -

Srpski jezik je potpuno prirodan, narodni jezik kojim govore Srbi hiljadama godina, najsrodniji je sanskritu. Pritodnim narodnim jezicima nije potrebna standardizacija. Vuk Karadzic je reformisao jezik star vise hiljada godina.
Tvrtko I Kotromanic je bio Srbin i Kralj Bosne i Srba.
Naaravno, ovo nema veze sa zivotom. . Kome su potdrebne takve bajke. Pre vise od nekoliko hiljada godina nije se ni znalo da postoji srpska plemena, a jos manje drzava, niti je postojao srpski jezik.

- - - - - - - - - -

Ljubi ga deda Ratko....:amen:
Gde si to procitao, ko te je to tako masno indoktrinirao. I od kada je Bosna srpska zemlja?
 
Vecina muslimana koji su bili u partizanima nisu bili komunisti. Odlazili su u partizane kako bih mogli koliko toliko zastititi muslimanski zivalj od cetnika.Jes da im to nije puno sta pomagalo,ali bilo je od dva zla biraj ono manje....

Kakav bolan srpski jezik kada ga cak ni Vuk Karadzic u beckom dogovoru nije ni spomenuo, jer nije ni postojao, pa su ga se zbog toga srbi jos za zivota odrekli. Jezik kojim se i dan danas sluzimo vecinom je sastavljen od rijece iz Uskufijevog Bosansko-Turskog rijecnika! Uskufijev rijecnik nije bio namjenjenem ni jednom posebnom narodu vec je sastavljan od rijeci koje su se u tom vremenu koristile u Bosni. Vecinu rijeci iz tog rijecnika mi i dan danas izgovaramo i upotrebljavamo u komunikaciji pa se sa punim spravom taj jezik moze slobodno nazivati Bosanski.

moze li gluplje od ovoga,verujem da ne. Po partizanskim izvorima Cetnici su odgovorni za ukupno oko 8000 civila u toku citavog rata.Malobrojni muslimani koji su bili medju partizanima jesu bili komunisti,zato sto je najveci broj muslimana bio u ustaskim jedinicama ,dok je sedam do osam hiljada bilo kod Mihajlovica u JVuO.
Srbi su najbrojniji narod na Balkanu, prostirali su se od Vojne krajine do Makedonije, i od C.Gore do Temisvara,zanimljivo je da taj najveci balkanski narod nije pricao srpskim jezikom ,nego su ukrali manjinski "bosanski",znas li za primer slican tome?
 
Poslednja izmena:
Lingvisticki Makedonski i Slovenacki nisu razliciti jezici od srpskog. Sto se tice lingvistike i svega ostalog napisanog promasio si ceo fudbal. Naziv Srb je star hiljadama godina, i srpski narod je stari narod.

KORENI SRPSKOGA JEZIKA 1 prof Radmilo K Stojanovic

Ti ne bi mogao pročitati i razumjeti knjige na "srpskom" s početka 19.st, a kamoli tekst iz srednjovjekovne Srbije.
Slovenca ne razumiješ kad ti govori, a buncas o Sanskritu.
Prouči materiju o kojoj bi pisao, pa dođi ponovo.
 
Srpski jezik je potpuno prirodan, narodni jezik kojim govore Srbi hiljadama godina, najsrodniji je sanskritu. Pritodnim narodnim jezicima nije potrebna standardizacija. Vuk Karadzic je reformisao jezik star vise hiljada godina.
Tvrtko I Kotromanic je bio Srbin i Kralj Bosne i Srba.

U Beckom dogovoru pise sasvim drugacije.U Becu Vuk Karadzic nije ni spomenuo srpski jezik. Sa Ivanom Mazuranicem se dogovorio( Bosance kao po obicaju nisu ni pitali) da se za buduci zajednicki jezik uzme narodni govor Bosne i Hercegovine i Dubrovnika, karakteristican po stokavskom narecju i ijekavskim izgovorom. Zbog tog dogovora Srbi su se svog Vuka bili odrekli, i tek kada se on odrekao tog dogovora, i prihvatio da srpski jezik kreira i standarzuje po ekavskom narecju, ponovo su ga prihvatili! I sta sad srpski jezik ima sa Bosanskim u kojem nema niti malo ekavice.

Slagali se vi sa ovim ili ne, cinjenise su neumoljive.....:rtfm:
 
moze li gluplje od ovoga,verujem da ne. Po partizanskim izvorima Cetnici su odgovorni za ukupno oko 8000 civila u toku citavog rata.Malobrojni muslimani koji su bili medju partizanima jesu bili komunisti,zato sto je najveci broj muslimana bio u ustaskim jedinicama ,dok je sedam do osam hiljada bilo kod Mihajlovica u JVuO.
Srbi su najbrojniji narod na Balkanu, prostirali su se od Vojne krajine do Makedonije, i od C.Gore do Temisvara,zanimljivo je da taj najveci balkanski narod nije pricao srpskim jezikom ,nego su ukrali manjinski "bosanski",znas li za primer slican tome?

Ja ti govorim o Bosanskom jeziku kojim su se sluzili narodi u B i H i Dubrovniku, koji je karakterisican po stokavskom narecju ijekavskog izgovora. Postavljam pitanje sta Srpski jezik, "ekavski" ima sa njim, i na osnovu cega svojatanje istog......:deda2:
 
U Beckom dogovoru pise sasvim drugacije.U Becu Vuk Karadzic nije ni spomenuo srpski jezik. Sa Ivanom Mazuranicem se dogovorio( Bosance kao po obicaju nisu ni pitali) da se za buduci zajednicki jezik uzme narodni govor Bosne i Hercegovine i Dubrovnika, karakteristican po stokavskom narecju i ijekavskim izgovorom. Zbog tog dogovora Srbi su se svog Vuka bili odrekli, i tek kada se on odrekao tog dogovora, i prihvatio da srpski jezik kreira i standarzuje po ekavskom narecju, ponovo su ga prihvatili! I sta sad srpski jezik ima sa Bosanskim u kojem nema niti malo ekavice.

Slagali se vi sa ovim ili ne, cinjenise su neumoljive.....:rtfm:

Ja ti govorim o Bosanskom jeziku kojim su se sluzili narodi u B i H i Dubrovniku, koji je karakterisican po stokavskom narecju ijekavskog izgovora. Postavljam pitanje sta Srpski jezik, "ekavski" ima sa njim, i na osnovu cega svojatanje istog......:deda2:


ivo-andric-sp.jpg




pesnik-aleksa-santic-sp.jpg



U Bosni se za srpski jezik otimaju Hrvati i muslimani. Hrvati mu daju svoje hrvatsko ime, muslimani muslimansko, i sada još novije bosansko ili bošnjačko ime, po najnovijoj bošnjačkoj naciji.
U Bosni jedan isti jezik ima tri imena. Tri čovjeka u Bosni govore tri jezika, a svi se savršeno dobro razumiju.
Hrvati u Bosni ugledaju se u svemu na jezičku politiku u Hrvatskoj.
Muslimani ili sadašnji Bošnjaci grade svoju posebnu jezičku politiku: hoće svoju muslimansku državu, bošnjačku naciju i bošnjački jezik.
Od srpskog jezika i ćirilice Kulina Bana, od srpskog jezika i ćiriličnog pisma stećaka, od srpskog jezika i ćirilice kralja Stefana Tvrtka, sada se pravi bosančica i bošnjački jezik.
Ako bi bošnjački jezik stvarno postojao, on ni tada ne bi mogao pripadati samo muslimanima. Ali bošnjački jezik nikad nije postojao niti može postojati.
Muslimani su svojom ili tuđom voljom promijenili vjeru, ali nisu i ne mogu promijeniti jezik kojim su ranije govorili i kojim i sada govore. Isto tako su promijenili ko zna koliko država, ali jezik nisu izmijenili, jer jezik nije vjera ni država.
Bosanski jezik ustanovio je u Bosni Benjamin Kalaj u vrijeme aneksije i okupacije Bosne od Austrougarske. To je bio nasilni čin austrougarske imperijalne politike na Balkanu.
To isto desilo se i u Prvom svjetskom ratu, poslije austrijske okupacije Srbije, kada je i u Beogradu zabranjena ćirilica.
U Drugom svjetskom ratu 1941. godine opet je zabranjen srpski jezik u Bosni. Učinili su to Nijemci, ustaše i muslimani koji su ih podržavali.
To isto desilo se i u najnovije vrijeme građanskog i vjerskog rata u Bosni 1991-1995,
Zbog svega toga srpski pisci i srpska nauka o jeziku ne mogu priznati i prihvatiti postojanje bošnjačkog jezika.
U Bosni postoji samo srpski Vukov jezik i samo ga tako treba zvati i nikako drukčije.
Bosna i Hercegovina je veliki rasadnik najboljeg srpskog jezika, iz kojeg su iznikli veliki pisci i pjesnici svih naroda i vjera. Iz te cvjetne bašte srpskog jezika potiču:
Petar Kočić i Branko Ćopić.
Ivo Andrić, Meša Selimović i Skender Kulenović.
Rajko Nogo i Mak Dizdar.
Silvije Strahimir Kranjčević.
Jovan Dučić i Aleksa Šantić.
Antun Branko Šimić .
Husein Tahmidžić i Izet Sarajlić
Momo Kapor i Zuko Džumhur.
Radoslav Bratić i Miroslav Toholj.
Sabahudin Hadžialić i Mile Stojić.

Oni su ljudi iz raznih vjera, nacija i država, ali su svi pisci i veliki majstori srpskog jezika.
Koliko god nas dijele vjere, nacije i države, jedan jezik nas spaja u veliku književnost srpskog jezika.
 
А јел неко међународно тело позвано да се изјасни о томе да ли ти језици постоје или не постоје?

Пошто сумњам да је мишљење честитих Србенди иоле релевантно за постојање хрватске википедије.

Vikipediju piše ko kako stigne tako da ona po mnogim pitanja i ne može biti naučno měrodavna pošto obiluje netačnostima ili polutačnim informacijama.
 
Srpski jezik iz doba Nemanjica nije isti kao i ovaj danasnji. I pismo, tzv. cirilica nije Cililova kreacija. Cime se konkretno dokazuje da se srpskim jezikom koriste i navedeni slovenski narod? Crnogorski jesik se definitivno razlikuje od naseg, srspkog tzv. beogradskog izgovora, a i pirocanski od novosadskog. I sta mi imamo od toga ako drugi narodi zapadnog Balkana korise nazovi srpski jezik? Zasto se to pitanje unedogled potencira?

- - - - - - - - - -

Naaravno, ovo nema veze sa zivotom. . Kome su potdrebne takve bajke. Pre vise od nekoliko hiljada godina nije se ni znalo da postoji srpska plemena, a jos manje drzava, niti je postojao srpski jezik.

- - - - - - - - - -

Gde si to procitao, ko te je to tako masno indoktrinirao. I od kada je Bosna srpska zemlja?

1. Zato što niko po istom principu ne osporava cělovitost engleskog, francuskog i němačkog jezika. Ne vidim zašto bi Srbi imali takav luksuz da se njihovo kulturno naslěđe nemilice děli šakom i kapom kome kako ustrěba.

2. Nejasno je šta je pisac htěo reći. Ni englesko pleme nije postojalo prě više hiljada godina, pa engleski jezik postoji.

3. Od 7. věka. Sigurno.
 

Back
Top