Rekli su o umetnosti

Da bi netko bio dobar slikar,treba da ima: meko srce, fino oko, laku ruku i uvek sveže ispranu cetkicu.

Anselm Feuerbach


Bio je vodeci klasicni slikar nemacke skole iz 19.veka

anselm_feuerbach-mother-with-children.jpg
 
"Slikarstvo je za mene samo sredstvo da zaboravim život. Krik u noći. Suzdržani jecaj. Prigušeni smeh."


Žorž Ruo

Bio je francuski predstavnik fovizma i ekspresionizma.

2576.jpeg




 
Pablo Picasso

Cilj umjetnosti nije da predstavi vanjsku pojavnost stvari, nego njihov unutarnji značaj.

Aristotel

Nijedan veliki umjetnik ne vidi stvari onakvim kakve one stvarno jesu. Ukoliko bi bilo tako on bi prestao da bude umjetnik.
 
"Svako je dete umetnik. Problem je ostati umetnik nakon odrastanja.”

Pablo Picasso


Spanski slikar, najuticajniji umetnik 20. veka bio je harizmatičan isto koliko i talentovan. Izuzetna energija koju je ulagao u svoj rad, poklapa se sa energijom sa kojom je zavodio zene.
Zene su igrale složenu ulogu u stvaralaštvu oca kubizma.Njegova osecanja prema zenama bila su izmedju ekstremne neznosti i nasilne mrznje.
Njegova cuvena recenica:


„Za mene postoje samo dve vrste žena – boginje i otirači.“

cubism-Hand-Painted-Canvas-Oil-painting-woman-look-into-the-mirror-Pablo-Picasso-1936.jpg




 
Slika u prvom redu treba da bude svečanost za oči.
Delakroa
eugene-delacroix.jpg!Portrait.jpg

Ežen Ferdinand Viktor Delakroa bio je francuski slikar, glavni predstavnik romantizma. Radio je portrete, istorijske kompozicije, predele i mrtve prirode

the-liberty-leading-the-people-1830.jpg!Large.jpg





 
Crtanje je najiskrenija umjetnost. U njoj nema mogućnosti varanja – ili je dobro ili je loše.

Salvador Dali

Bez slobode nema umjetnosti. Umjetnost živi samo u ograničenjima koje sama sebi nametne, a umire u svim ostalim.

Albert Camus
 
Video sam anđela u mramoru, i klesao dok ga nisam oslobodio.
Michelangelo

Mikelanđelo Buonaroti je bio italijanski slikar, vajar, arhitekta i pesnk, koji je još u svoje vreme bio jedan od najvećih umetnika svih vremena. Za života su ga zvali „Božanski“, a danas predstavlja univerzalnog genija. Njegova predanost radu i umetnosti izrodila je najvećeg genija renesansne umetnosti.


Njegovo najpoznatije delo je detalj freske „Stvaranje“ iz Sikstinske kapele u Vatikanu.
stvaranje-adama%2C-wikipedia-org.jpg

 

Back
Top