Nadrealizam-surealizam

mala_nish

Domaćin
Poruka
3.950
Nadrealista, koji je sa sedam godina izjavio da bi kad poraste zeleo da bude Kuvarica, insistirajuci na zenskom rodu, voleo 1 zenu, Galu, koja je na svakoj njegovoj slici od kada se pojavila u njegovom zivotu (a pojavila se kao zena njegovog druga, naime, kada je poceo njegov portret ona je jos bila udata za njega, dok je zavrsio prijateljev portret ona je vec bila njegova),
Podsticao egzibicionizam i egcentricnost, vrhunac je bio kada se na izlozbi nadrealista u Londonu 1936. pojavio u ronilackom odelu...ljudi ga smatraju slikarom, skulptorom, reziserom, piscem i ludakom ili covekom koji je jednostavno zeleo da svi misle da je lud.

Posvetio je zivot dokazivanju da je genije. volela bih kada bi se na ovoj temi kacile neke vase omiljene slike ovog neverovatnog umetnka koji je sokirao pola sveta, kao i neke od neverovatnih misli ovog velikana.
O njegovom zivotu ima toliko zanimljivosti, recimo, svoju zenu je voleo jer se presvlacila 3 puta dnevno, kao dete je bio stalno izbacivan iz skole, imao je strah od polazivanja svojih nogu(stopala), u javnosti skakao bi gore-dole da skrene paznju na sebe...
sigurna sam da ce se njegovim slikama oduseviti i oni koji do sada nisu bili upoznati sa njegovim radom...
 
zoranpetrovic84:
Ja sam bio u muzeju, ogroooooooman je :) Mogu da bacim neke slikice...
NE LAZI da si bio u tom muzeju, u spaniji, za koji ja kazem da hocu da odem pa posle mogu da umrem slobodno?
naravno da ces baciti "slikice", cekam!
e025.gif
 
ova poslednja je gala u atmosferi...
prva, narcis, verujem da znas pricu, tako prva statua predstavlja otprilike narcisa dok se ogledao u vodi, a statua pored, kamen u obliku sake iz koga je izrastao cvet koji je nazvan narcis...
slika sa satovima, The persistance of memory, ili poznata i kao Soft Watches, Droopy Watches, ili Melting Clocks ili Saggy Sacks, u sredini mozes zapaziti ljudsku figuru, najverovatnije samoportret, i dok broj 3 (ovde 3 dzepna sata) oznacava zivot, ovde u neku ruku oznacava rat, teror. gornji desni ugao-njegovo rodno mesto- Katalonija. ovo mu je najpoznatije delo. zato ga volim, sto svaki segment slike mozes posebno da tumacis...interested yet?
 
Volim i ja Dalija, al trpim...
Šala.
Volim i ja Dalija, ali nešto ne mislim da je najkontroverzniji slikar svih vremena... bio je on poprilično dosledan u toj svojoj nameri da se svetu predstavi kao ekscentičan (zapravo ekscentričniji nego što je ustvari bio). Da je genijalan slikar-stoji. I svestrana ličnost. Probaću da nađem negde njegove eksperimente sa stereogramima (3d slikama) pa da okačim.
 
Pa ne znam da li nivo kontroverzije odredjuje velicinu nekog umetnika, ali da je zanimljiv zanimljiv je. Na nekoj konferenciji za stampu ili sta vec, kad se pojavio da odrzi govor ili nesto, rekao je: "Bicu toliko kratak da sam upravo zavrsio!"
A kao klinac je gurnuo drugog klinca sa litice na kamenje da vidi sta ce biti s njim, isto tako se u skoli sAm bacao po stepenistu... loodak jedan
 
MarilynManson:
Dali je najweci genijalac i ekscentrik ikada...skoro najweci ;)
I obozawam ga :D
Da dok sam bio mlađi bio mi je ikona i razumljiv ali danas ga baš ne kužim nešto,valjda je ostao vječno mlad ,ali Dalija je Dalijem napravio trenutak i jedno čudno vrijeme koje je pravilo revoluciju u umjetnosti.meni se danas čini da ja ne shvaćam ništa poslije impresionizma ,a sjećam se kako su mi dali, picasso ,kokoska itd,"bili itekako razumljivi".Svojevremeno sam malo boravio u Parizu,više od svega sam promatrao svijet mladih nadobudnih umjetnika koji su tražili svoje mjesto i put ,vjerujem da je tada bilo vjerovatno i danas ima tako vrsnih slikara koji su po svemu bolji od navedenih ali nemaju trenutak,ugase ih beznađe i bogate nazovi mecene s prljavim strastima i onda to ubije dušu....
 
mala_nish:
NE LAZI da si bio u tom muzeju, u spaniji, za koji ja kazem da hocu da odem pa posle mogu da umrem slobodno?

Bojim se da bi se i ti, kao ja, razocarala...Sama zgrada je zaista divna, ali najveci deo njegovih slika je u Americi (drugarica je bila i kaze da je to LUDILO)! U Spaniji su uglavnom njegovi rani radovi, koji ni malo ne lice na ono sto danas znamo kao njegovu umetnost.

Evo jedne zanimljivosti, za one koji ne znaju..

Naime, Dali je insistirao da sam izabere zgradu koja ce biti njegov muzej i dobio je. Sam je osmislio sve u zgradi, a jedna od vecih bolestina je da je WC spojio sa svojim grobom, tako da sada svako ko dodje u muzej i vrsi nuzdu- to radi "po Daliju"! :)
 
Bila sam i ja u muzeju. 95% slika su originali. Unutra je fantastično. Najljepša mu je spavaća soba, a ni dnevna nije loša. Oduševila sam se. Imam i mnogo slika. Svidja mi se i sama zgrada. Jedino je okolo mnogo prljavo.
 
Bas mi je drago sto vidim da postoji jos ljudi koji postuju i vole Salvadora Dalija. Mada, ozda ga i ne bi trebalo postovati jer je ipak cinio svakakve gluposti dragim ljudima, mada ne i Gali. Mala_nish, bas mi je drago da sam skuzila da ima neko u potpunosti kao ja, sto se tice postovanja Dalija. Ne znam da li si vidjela njegove slike "erotica", iznenadices se, jer su mnogo drugacije nego ostale. Malo su bljak :). inace ako koga zanima muzej u Floridi, posjetite site www.salvadordalimuseum.org .
I procitajte knjigu "Ja sam genije" koju je on sam napisao, a to je u stvari samo jedan odlomak knjige "Tajni zivot Salvadora Dalija" koju nigdje ne mogu da nadjem. I ako jos niste znali uskoro planira da se snima film po knizi Stana Laurensa " Dali i ja: nadrealisticka prica" u kojoj glavnu ulogu tumaci Al Pacino. Sem sto malo lici na Dalija, Al Pacino je najpodobniji za ovu ulogu.
Toliko od mene za sada, a kada jos neko napise bilo sta javicu se i ja.
 
Evo, i ja da se pridružim klubu ljubitelja... Imam poster na vratima jednog njegovog dela, mada mora da priznam da ne znam kako se slika zove... u postu ZoranaPetrovića ona je četvrta po redu, ponavljam njegov link koji je stavio. Konkretno na toj slici mi se sviđa što ima mali milion detalja koje je teško odmah uočiti. Mnoge stvari na slici imaju dvostruku funkciju - npr haljine u koje su ove statue "obučene" mogu biti zajedno zastava Italije, ali sve to liči i na belu košulju sa zelenom kravatom... zatim, same statue, ako se pogledaju bolje, skrivaju obrise lica... onda, dole levo imate nešto što liči na glavu bika, ali takođe rogovi mogu biti i ruke čoveka... ma mnogo je dobro...
Dali mi se kao umetnik sviđa jer stvarno ima neverovatan stil, i posebno me oduševljava neverovatna moć apstrakcije koja se vidi na njegovim delima - znači svi ti čudni oblici, postavke, odnosi između objekata... totalno ludo...
 
ma nije bio *****, kakav *****...moze bit da mu se lorca ponudio(tako on kaze) al sumnjam da je tu išta bilo, to je samo JOŠ jedan od "skandala" kojima je zasipao publiku.i nebi rekao da je bio kontoverzan,kontroverzniji su bili mnogi slikari prije njega koji se odmakli od akademskog slikarstva...istina je da njegovi motivi su svakakvi, ali zar možete uspoređivati onaj drek na gaćama kao kontroverzan sa npr nekim ekspresionistom ili kubistom koji su zapravo izokrenuli čitav pojam umjetnosi naopačke.e za to je trebalo hrabrosti. sve u svemu ne poričem njegov crtačko-slikarski dar al da je bio najkontroverzniji, po meni i ne baš,al opet,ja sam mlad-šta ja znam o tome:).pozdrav( ipak, danas sam napunio 19 pa moram malo pametovat:))
 

Back
Top