Nadrealizam-surealizam

img4653uu9.jpg


@zoki,
kako ova slika moze da bude u spaniji?? :shock:

bio sam 3 puta u njegovom muzeju u saint petersburg-u, i ta slika je tamo.

ps.''toreador'' :D ...... toreador se vidi i na ovoj slici,druga figura sa desna...zeleno je kravata...belo kosulja...i vidi se i lice,vrlo jasno 8)
 
Nista mi nije. Znam da je moja slava tu, zrela kao smokva sa Olimpa. Dovoljno mi je da stegnem zube i da zvacem da bi joj osetio ukus. Nemam nikakvi drugi razlog za brigu. A ipak, taj nemir raste a ja ne znam ni kud ide ni odakle dolazi. Ali on je tako snazan da me plasi. Evo sta mi je: nepostoji nista cega bi se bojao, ali bojim se straha, a taj strah od straha u meni izaziva strah! Nemastina je bila jos jedna od nasih tajni. Gotovo nikada nismo imali novaca i ziveli smo tajno obuzeti brigom zbog toga. Medjutim, znali smo da nasa snaga lezi u tome da to ne polazemo. Sazaljenje, govorila je Gala, ne lezi u tome da izazove sazaljenje, vec postidjenost. Mogli smo da umremo od gladi, niko to nikada ne bi saznao.Genio y figura hasta la sepultura "genijalnost i stav do smrti", to je bila nasa deviza. Licili smo na onoga Spanca koji nema sta da jede, ali koji u podne odlazi kuci i seda za prazan sto na kome nema ni hleba ni vina. Ceka da ostali zavrse rucak. Trg je pust i uspavan pod nemilosrdnim Suncem. Sa svih prozora opazice onoga ko prvi, posle obeda, predje preko trga. U zgodnom trenutku nas covek ustaje, stavlja cackalicu medju zube i prelazi preko trga cackajuci ih. Treba da veruje da je jeo, jer inace nece moci nikada da zagrize".

Salvador Dali


"Svako jutro kada se probudim osjetim izuzetnu radost - radost što sam ja Salvador Dali - i pitam se, "Što će novo i lijepo ovaj Salvador Dali danas postići?" - Salvador Dali.
 
madona_velika.jpg


Prvo proucavanje Bogorodice od Port Lligata

1949. Dali je počeo raditi Bogordicu, koju je dovršio 1950. godine, a to djelo obilježava početak tzv. "religiozne" faze u njegovom stvaralaštvu. Bogorodicu je blagoslovio papa Pio XII., s kojim se 1949 Dali susreo. Umjetnik je do tada već stvorio kult svoje žene Gale, predstavljajući je kao polubožansko biće. Uticaj renesansne umjetnosti na Dalijevo stvaralaštvo na ovoj slici je na samom vrhuncu. Fragmentarizacija vizija na slici odraz je "atomskog misticizma".
 
slonovi_labuda_velika.jpg


Labudovi reflektovani u slonove

Postoje dvije vrste Dalijevih halucinantnih vizija koje su nastale uz pomoć njegove paranoičko- kritičke metode: pojedinačne vizije koje se mijenjaju ovisno o percepciji onoga ko ih posmatra i grupe od dvije ili više vizija koje se kao predmeti međusobno razlikuju, ali imaju uznemiravajuce vizuelne sličnosti. Labudovi i grane drveća reflekovanjem na površini vode na neobjašnjiv način stvaraju odraze, zapravo likove slonova. Isto tako, ukoliko sliku okrenemo naopako, opet ćemo dobiti isti rezultat - labudovi će se reflektovati u slonove. Mekane, klizave površine i vijugavi oblici stvaraju posebno neugodnu atmosferu, koja nije u skladu sa likom blijedog muškarca koji zastajkuje. Naslikano 1937.
 
"...Pretpostavljam da se moji citaoci uopste ne secaju, ili se veoma maglovito secaju, onog tako znacajnog perioda svoje egzistencije koji prethodi dolasku na svet, a protice u majcinoj utrobi. Medjutim, ja se secam, i to kao da je bilo danas. Zato hocu i da pocnem ovu knjigu od pravog pocetka: dragocjenim i jasnim sjecanjem na moj zivot u majcinoj utrobi. To ce bez sumnje biti prva secanja ove vrste od pocetka istorije knjizevnosti sveta..."( "Ja sam genije")
 
jao, ljudi, jako mi je drago sto je u mom odsustvu vas nekoliko podelilo moje impresije o ovom velikom umetniku..ovi odlomci su mi pravo blago jer nisam procitala "ja sam genije" jos uvek, ali planiram vrlo ubrzo
hvala na svakoj sitnici koja ga opisuje, bas sam srecna sad :)
 
da li moze neko da mi posalje nesto detaljnje o njemu.Na primer kratku biogafiju,zanimljive cinjenice ili nesto o skandalima kojima je sokirao javnost.Treba mi jer pisem neki rad u skoli na temu licnost koja me je odusevila.hvala unapred
 
pa treba mi nesto sto pokupis u toku vremena.Znam da je hteo da bude pekar jer ljudi zive od toga.Znam i da se plasio da otkrije stopala u javnosti i da je placao da gleda druge ljude kako vode ljubav.Tako nesto mi posaljite,jer se ne nalaze takvi detalji na googlu.Ovo glavno(kad je rodjen,gde je ziveo,sa kim je bio i tako to) iz istorije znam.
 
Trazhila sam. Imam jedan deo literature, ali mi treba literatura i celom njegovom zhivotu i periodima kroz koje je prolazio.Ne mogu da nadjem autore literature.
Dodushe, prochitala sam njegovu "Ja sam genije" ali mi treba neshto malo objektivnije.
 
to je maturski rad. ne znam sto se forsiras toliko :D sasvim je dovoljno da uzmes iz IPS one knjige o slikarima, prepises sustinu ubacis par slika i kraj price, ne spremas doktorat nego maturski koji iovako ionako profesori samo gledaju da ima dovoljan broj strana (u moe vreme bilo 15) kao nesto kazes i cao. 5.
 
Postoji ta knjiga koju si pomenula, Ja sam genije. Iz nje mozes dosta da izvuces.
Postoji i Zivot Salvadora Dalija, Dnevnik genija... Na netu takodje imas dosta o njemu.
Postoje i filmovi o njemu; nekoliko njih. I iz njih se moze dosta saznati.
O njemu, njegovom zivotu, nadrealizmu imas i u Jansonovoj enciklopediji, a i u ostalim enciklopedijama Istorije umetnosti...
Mislim da bi ti biblioteka pomogla...
 
Kada sam imao sedam godina, otac je odlucio da me upise u skolu. Morao je to da ucini silom i da me odvuce za ruku. Vikao sam i napravio takav skandal da su svi trgovci izisli iz radnji da bi nas videli. Roditelji su uspeli da me nauce dve stvari: slova azbuke i kako da napisem svoje ime. Posle godinu dana skolovanja otkrili su da sam potpuno zaboravio ove minimalne rudimente skolovanja. To nije bila moja greska. Citave skolske godine moj profesor je dolazio u razred samo da bi se tamo ispavao. Taj profesor zvao se M.Trejter, sto na katalonskom znaci "omlet". To je zaista bila fantasticna licnost, s belom bradom podeljenom na dva dugacka siljka koji su, kada bi seo, dopirali sve do kolena.
 
Moj otac je izabrao za mene ovu skoli sa tako cudnim profesorom kakav je bio M.Trejter zato sto je pripadao katalonskim slobodnim misliocima, sinovima sentimentalne Barselone, clanovima horova Hosea Anselmo Kalvea, fanatika iz procesa Ferer; a i zato sto je za njega bilo pitanje principa da mi ne dozvoli da se skolujem kod Brace kod kojih bi, s obzirom na nas rang, bilo normalno da idem. Odlucio je, dakle da me upise u opstinsku skolu, sto je bilo ocenjeno kao prava ekscentricnost. Niko nije znao kakvi su pedagoski kvaliteti M.Trejtera, jer mu niko, osim siromaha, nije poveravao svoju decu. Ja sam, znaci, svoju prvu godinu skolovanja provodio sa najbednijom decom Figuerasa, sto je bilo vrlo znacajno za razvoj mojih prirodnih sklonosti prema maniji velicine.
Od sedme do osme godine ziveo sam u vlasti snova i mita. Kasnije mi je bilo nemogucno da odvojim stvarnost od maste. moje pamcenje pretopilo je istinu i laz u jedan blok, i samo objektivna kritika nekih i suvise apsurdnih dogadjaja omogucavala je da se jedno razluci od drugog.
 

Back
Top