Minimalistički stil življenja

mekflaj

Poznat
Poruka
8.254
Ima li ovde pobornika ove filozofije? Hajde da razmenjujemo iskustva.
Nisam ekspert, ali primećujem da me stvari guše i opterećuju i rado eliminišem ono što ne koristim.

Minimalizam je mnogo više od odnosa prema materijalnim stvarima, ali od njih treba početi. Neki su čak postavili sebi cilj da ne poseduju više od 100 stvari.

Malo sa neta -
It’s important to understand that the reduction of physical possessions is often a result of Minimalism, not Minimalism itself. Just giving away a bunch of things doesn’t make you a Minimalist, any more than buying a statue of Buddha makes you a Buddhist
What Minimalism is really all about is reassessment of your priorities so that you can strip away the excess stuff — the possessions and ideas and relationships and activities — that don’t bring value to your life.
https://exilelifestyle.com/minimalism-explained/
 
Ima li ovde pobornika ove filozofije? Hajde da razmenjujemo iskustva.
Nisam ekspert, ali primećujem da me stvari guše i opterećuju i rado eliminišem ono što ne koristim.

Minimalizam je mnogo više od odnosa prema materijalnim stvarima, ali od njih treba početi. Neki su čak postavili sebi cilj da ne poseduju više od 100 stvari.

Malo sa neta -
It’s important to understand that the reduction of physical possessions is often a result of Minimalism, not Minimalism itself. Just giving away a bunch of things doesn’t make you a Minimalist, any more than buying a statue of Buddha makes you a Buddhist
What Minimalism is really all about is reassessment of your priorities so that you can strip away the excess stuff — the possessions and ideas and relationships and activities — that don’t bring value to your life.
https://exilelifestyle.com/minimalism-explained/


Да. То су се сетиле капиталистичке свиње и остала врла "елита". Да се сужњи одричу и оно мало беде што имају како би они имали за нове јахте, виле и курварлуке.
 
Да. То су се сетиле капиталистичке свиње и остала врла "елита". Да се сужњи одричу и оно мало беде што имају како би они имали за нове јахте, виле и курварлуке.
ne bih se složio, kapitalisti upravo žele da ljudi budu omamljeni materijalnim, kako bi im svake godine uvaljivali nove proizvode...
minimalizam s druge strane, neki definišu kao slobodu od požude za posedovanjem...

stvari koje imaš a ne koristiš te opterećuju negde u podsvesti, podižu tvoj nivo stresa, one su mač sa dve oštrice. minimalizam pojednostavljuje tvoj život, oslobađa osobu tereta bilo da su to stvari, ljudi, ideje, navike...

neke od prvih znakova buđenja svog minimalističkog stremljenja primetio sam u formi gađenja prema fotografisanju pojava oko sebe.
 
Poslednja izmena:

suprotno od minimalizma je hording (hoarding)

hoarder_final-copy.jpg


- - - - - - - - - -

na slici je ekstremni primer gde osoba čuva apsolutno sve
 
Znam šta je hordašenje. Jok, to nisam.
Vezujem se za predmete koji su generacijama u porodici. Svaki predmet - jedna priča. Ipak, povremeno poludim pa pobacam, isprodajem ili ispoklanjam.

Uzgred, minimalizam je sad u trendu. Životni prostori bez ličnog pečata, sa lajt motivom: puno svetla, malo nameštaja, nimalo dekorativnih elemenata, jer - kič je sve što proglasimo viškom. IKEA u hipsterskoj varijanti. Još malo pa da je minimalizam odlika snobizma. Belo, crno, sivo, metalik ... eventualno "natur". Not my cup of tea. Ko voli, nek izvoli. Ja volim da živim u prostoru koji ne liči na izlog prodavnice ili na bolničku sobu, odnosno u prostoru koji je prepoznat kao moj.

- - - - - - - - - -

Аца Лукас :
"Све више ствари имам и све мање пријатеља ..."
Citati velikih mislilaca?:mrgreen:
 
Аристотелисање је шминка,
ако не знаш шта су рекли Мика, Пера и Лаза.

Već sam upoznata sa tom tvojom tezom/teorijom/jebemligaštaje.
Mika, Pera i Laza, dakle, imaju prednost u odnosu na Aristotela? Oni su, po tvojoj logici, stariji od Aristotela? Relevantniji za obrazovanje?
Reci i ostani živ.:neutral:
 
Парафразираћу :

Не потежи име Аристотелово ако ти може помоћи и дедин савет
или песмица Чика Јове Змаја !

А знаш зашто ?

Зато што на гомили животних раскршћа
"прешколовани" користе високу науку
и самим тим замагљују проблем,
али није то најгоре.

Најгоре је то што имају и замагљена решења.
 
pa umesto da jednostavno saberu 1 +1 i dobiju 2

pocnu da izmisljaju pa dobiju 3

- - - - - - - - - -

minimalizam je najbolji i najcistiji, najlaksi za odrzavanje

recimo dnevna soba

dvosed, stoce, tv na drugom stocetu , slika na zidu i biljka u cosku - IDEALNO
 
Uzgred, minimalizam je sad u trendu. Životni prostori bez ličnog pečata, sa lajt motivom: puno svetla, malo nameštaja, nimalo dekorativnih elemenata, jer - kič je sve što proglasimo viškom. IKEA u hipsterskoj varijanti. Još malo pa da je minimalizam odlika snobizma. Belo, crno, sivo, metalik ... eventualno "natur". Not my cup of tea. Ko voli, nek izvoli. Ja volim da živim u prostoru koji ne liči na izlog prodavnice ili na bolničku sobu, odnosno u prostoru koji je prepoznat kao moj.

- - - - - - - - - -

spontano se javio kao protivteža sistemskom bombardovanju dražima potrošačkog društva

ljudi su prenadraženi svim i svačim do tačke pucanja, te traže spas u njemu

takvi enterijeri odišu mirom, jednostavnošću, prazninom...

- - - - - - - - - -

stare porodične stvari u meni bude setu
 
Taj stil življenja nema nikakvog smisla ako taj neko ko ga upražnjava nije asketa i u drugim područjima života. Znači presmešno je naprimer da si minimalista u opremanju stana, a ovamo se prežderavaš, opijaš, kurvaš ili drkaš pet puta dnevno. Al' kao ti si asketa jer eto imaš malo stvari u stanu. Smešno je sve to.

Ja sam lično protiv minimalizma, volim raskoš i luksuz, i da imam para voleo bih da živim u što prostranijem, udobnijem i maksimalno opremljenom stanu. Medjutim pošto sam sirotinja živim u običnim uslovima, skromnim ali se trudim da ubacim po malo luksuza tu i tamo kad dodjem do nekih para. Npr. da imam pare kupio bih moćan kompjuter da mogu da igram sve najnovije igrice, ali to nije slučaj pa se zadovoljavam starim naslovima na skromnom laptopu.

Što se tiče hordinga to je po meni bolest, znači kad bih ušao kod nekoga u kuću i zatekao stanje kao sa ove mekflajove slike, ja bih tog čoveka odmah proglasio za ludaka i bolesnika. Bukvalno taložiš djubre i praviš deponiju od svog mesta ža život. Pa ko to radi? Sigurno niko normalan.
 
ne bih se složio, kapitalisti upravo žele da ljudi budu omamljeni materijalnim, kako bi im svake godine uvaljivali nove proizvode...
minimalizam s druge strane, neki definišu kao slobodu od požude za posedovanjem...

Не желе капиталисти да људи буду омамљени матерјалним, већ да то буде богата елита. Трошење, конзумеризам резервисан је за богате а не за сужње.
Какав конзумеризам може вршити робље по Србији које мота каблове за 200 евра? Јел они треба да ограничавају себе у потрошњи? Каквој потрошњи? Лични дохоци су им одмерени тек да задовоље најосновије потребе одржања роба у животу, док сав вишак средстава иде богатој мањини.

Ови нови покрети типа минимализам и слично наставак су пропаганде која је вршена вековима а која је васпитавала сиротињу да буде задовољна својом сиротињом и да не тражи више. Јер, више је резервисано за богату елиту а не за њих. Њих награда чека на оном свету. Зато ради марво и не буни се. Не липши магарче до зелене траве.

Минимализам. Шта ће теби све оно што имају капиталистичке свиње. То теби није намењено. Зато одбаци сваки луксуз и буди задовољан најосновнијим стварима.
 
Poslednja izmena:
nije isto minimalizam i sirotinja

sirotinja je stari tv i drdavi kauc

minimalizam je led od 55 i kozni dvosed , ili neki materijal drugi , licno ne volim kozu za sedenje


А где је ту у дневној соби компјутер? Где су књиге?

И зашто заправо сви спомињете само дневну собу као демонстрацију минимализма. Шта је са другим просторијама? Јел сте минималисти и у кухињи? Јел вам тамо само једна рингла и једна полица?
 
А где је ту у дневној соби компјутер? Где су књиге?

И зашто заправо сви спомињете само дневну собу као демонстрацију минимализма. Шта је са другим просторијама? Јел сте минималисти и у кухињи? Јел вам тамо само једна рингла и једна полица?

u biblioteci su i komp i knjige , nije im mesto u dnevnoj sobi

tu vec prelazi u asketizam

ako ti je u kuhinji potrebno 3 sporeta , to je minimalno

ako ti ne treba nijedan - nijedan

znaci minimalno STO TEBI TREBA

ne sta drugi misli
 
u biblioteci su i komp i knjige , nije im mesto u dnevnoj sobi

Значи имаш библиотеку, посебну просторију у кући само за књиге?
Претпостављам да онда имаш и бисокоп, то јест посебну просторију за гледање филмова? А какав би ти то минималиста био када у кући не би имао и концертну халу, то јест просторију за слушање музике. И тако даље...

Дакле, бити минималиста јесте сместити у мноштво соба оно што "конзумериста" смести у једну?
 

Back
Top