"СУТРА ЈЕ ОГЊЕНА МАРИЈА:..."

bakonja

Buduća legenda
Poruka
43.538
" СУТРА ЈЕ ОГЊЕНА МАРИЈА:

Ње се плаше и верници и неверници, а ево шта се не сме радити на овај празник
29.07.2018

Сви православни верници сутра обележавају празник свете великомученице Марине, у народу познат као Огњена Марија, која се поштује као борац за хришћанску веру и заштитница жена. У српском народу постоји извесна доза страхопоштовања према дану када се слави Огњена Марија.

Према народном веровању, света мученица Марина пали и кажњава огњем, зато је у народу позната као Огњена Марија. У народном предању чувају се примери о ватри која је у вреле празничне дане спалила жито, сено и домове људи који су се огрешили радећи на празник Огњене Марије.

Део моштију свете мученице Марине чува се у светогорском манастиру Ватопед, као и у манастиру Св. Марине на планини Ланга, на албанској страни Охридског језера, посвећеном овој светитељки, који посећују православци, али и муслимани.

Свети Владика Николај у свом „Охридском прологу“ о светој мученици Марини записао је 1928. године:

„Родом из Антиохије Писидијске, од родитеља незнабожачких. Тек у 12. својој години чу Марина за Господа Исуса Христа, како се ваплоти од Пречисте Деве, како чудеса многа сотвори, крсну смрт прими и славно васкрсе. Њено младо срце распали се љубављу према Господу, и она се заветоваше никад се не удавати, и још жељаше свом душом пострадати за Христа и крстити се у крви мучеништва. Њен отац омрзну је због вере њене и не сматраше је ћерком. Намесник царски, Олимврије, сазнавши од Марине да је она хришћанка, пожели од ње најпре да му буде жена. А када Марина то одби, он јој нареди да се поклони идолима, на шта св. Марина одговори: Нећу се поклонити ни принети жртве бездиханим и мртвим идолима, који нити сами себе познају, нити пак знају, да ли их ми чествујемо или бешчествујемо; не дам њима оне части која припада само Творцу мојему.

Тада је Олимврије стави на љуте муке, па је сву рањену и крваву баци у тамницу. У тамници Марина се мољаше Богу и после молитве јави јој се најпре ђаво у виду страшне змије која обзину главу њену. Но, кад се она прекрсти, змија се распуче и ишчезе. Тада је облиста светлост небесна и њој се учини да ишчезоше зидови тамнице, заједно са кровом, и крст се јави, блистав и висок, а на врху крста бела голубица, од које дође глас: Радуј се, Марина, разумна голубице Христова, кћери Сиона вишњега, јер приспе дан твога весеља…И Марина би исцељена силом Божјом од свих рана и болова. Безумни судија мучаше је други дан у огњу и у води, али Марина све претрпи као у туђем телу.

Најзад је осуди на посечење мачем. Пред саму смрт јави јој се Господ Исус с анђелима. Посечена беше у време цара Диоклецијана, но душом и силом оста у животу на небесима и на земљи. Једна рука св. Марине налази се у манастиру Ватопеду на Светој Гори. У Албанији пак, на планини Ланга више Охридског језера, налази се манастир св. Марине са једним делом њених чудотворних моштију. Многобројна чудеса догађала су се и догађају у овом манастиру, којих су сведоци не само хришћани него и муслимани. Толико поштовања имају Турци према овој светињи, да никад нису хтели дарнути ни у светињу, нити у имовину овог манастира. Једно време Турчин је био тутор овог манастира".

Страдања ове великомученице обележена су и стиховима које епископ Николај такође наводи:

"Буди близу мене, снаго мученика,
Да поднесем муке без страха и крика..."

http://www.pravda.rs/2018/7/29/sutr...i-a-evo-sta-se-ne-sme-raditi-na-ovaj-praznik/


Kao sto kaze Vladika Nikolaj :

""Буди близу мене, снаго мученика,
Да поднесем муке без страха и крика..."
 
Ne razumem zasto bi se plasili oni koji u to ne veruju? :confused:

Neki su shvatili.

Ja, npr. koji sam vernik.
Jednom davno, na Ognjenu Maruju (nisam gledao kalendar)
Uzeo da popravljam aspirator iznad šporeta.

Da skratim, priču, omašim šrafcigerom i skoro probijem ruku.
Batalim to, normalno.

Preksutra samo uključim aspirator u struju, on radi.

PS.
Nije bitno da li si vernik, ateista ili fašista.
Neke stvari idu svojim tokom...

A neka sila postoji, zovite je kako je kome drago.
 
Poslednja izmena:
Neki su shvatili.

Ja, npr. koji sam vernik.
Jednom davno, na Ognjenu Maruju (nisam gledao kalendar)
Uzeo da popravljam aspirator iznad šporeta.

Da skratim, priču, omašim šrafcigerom i skoro probijem ruku.
Batalim to, normalno.

Preksutra samo uključim aspirator u struju, on radi.

PS.
Nije bitno da li si vernik, ateista ili fašista.
Neke stvari idu svojim tokom...

A neka sila postoji, zovite je kako je kome drago.

sila postoji naravno.zamisli da svi na ovom svetu rade nešto na taj dan,misliš da će se svima desiti nešto na taj dan?neće.
 
U Boga verujem, ali treba razlikovati veru od praznoverja. Mnogi elementi nase vere imaju primese paganstine. A ove neke neformalne predstave tipa, ako radis za Ognjenu Mariju ona ubija ognjem, ili ne valja se kupati na Sv. Iliju i slicnog, to je ravno onome kada gledas u solju kafe za sudbinu. Vera je jedno, praznoverje je drugo. Na zalost, praznoverje cesto ima vise mesta u ponasanju naseg naroda od vere.
 
Mozda je ovde deo odgovora na neka pitanja :


Сви православни верници сутра обележавају празник свете великомученице Марине, у народу познат као Огњена Марија, која се поштује као борац за хришћанску веру и заштитница жена. У српском народу постоји извесна доза страхопоштовања према дану када се слави Огњена Марија.

Према народном веровању, света мученица Марина пали и кажњава огњем, зато је у народу позната као Огњена Марија. У народном предању чувају се примери о ватри која је у вреле празничне дане спалила жито, сено и домове људи који су се огрешили радећи на празник Огњене Марије.
 
Mozda je ovde deo odgovora na neka pitanja :

Pa upravo ta narodna verovanja su problem, jer nemaju nikakve veze sa Hriscanstvom. U crkvenom kalendaru na Ognjenu Mariju cak nije ni crveno slovo, moze sve normalno da se radi. I poanta praznicnih dana nije da se lencari i izlezava tih dana, nego da se posvete Bogu, molitvi, da se ode u hram na Liturgiju. A ovo o kaznjavanju ognjem ili sl. su gluposti. Nedelja je najvazniji dan kada se ne sme raditi, pa opet ako neko taj dan radi ili ne ode u hram, Bog ga nece spaliti ognjem ili tako nesto, nego ce strpljivo cekati njegovo pokajanje i popravljanje, jer Bog je Ljubav, a onda i svetitelji i svetiteljke moraju biti ljubav, a ne osvetnici.
 
Poslednja izmena:
Strahopoštovanje? Imaju li vernici samopoštovanja to me živo interesuje jer poštovati i voleti nekoga ili nešto(boga recimo) isključivo iz straha da ti ne spali žito/seno ili dom je jedan vid sadomazohizma.

Rec je i o strahu i o postovanju , jer kako bi se nazvali oni koji , recimo , "krenu naglavacke u susret brzom vozu" ...?

- - - - - - - - - -

Pa upravo ta narodna verovanja su problem, jer nemaju nikakve veze sa Hriscanstvom. U crkvenom kalendaru na Ognjenu Mariju cak nije ni crveno slovo, moze sve normalno da se radi. I poanta praznicnih dana nije da se lencari i izlezava tih dana, nego da se posvete Bogu, molitvi, da se ode u hram na Liturgiju. A ovo o kaznjavanju ognjem ili sl. su gluposti. Nedelja je najvazniji dan kada se ne sme raditi, pa opet ako neko taj dan radi ili ne ode u hram, Bog ga nece spaliti ognjem ili tako nesto, nego ce strpljivo cekati njegovo pokajanje i popravljanje, jer Bog je Ljubav, a onda i svetitelji i svetiteljke moraju biti ljubav, a ne osvetnici.

:)

...Према народном веровању, света мученица Марина пали и кажњава огњем, зато је у народу позната као Огњена Марија. У народном предању чувају се примери о ватри која је у вреле празничне дане спалила жито, сено и домове људи који су се огрешили радећи на празник Огњене Марије...
...

Koliko mi se cini , rec je " ...U narodnom predanju cuvanju se primeri o vatri koja je ..." , a ne u tolikoj meri o "narodnim verovanjima" , a posebno ne u onom pezorativnom smislu , na koje se po neki olako odluce u izrazavanju i opisivanju tih dogadjanja i narodnih secanja i osecanja ...


:)

Iz "nekih samo njima znanih razloga" ...
 
A mucio me je danas neki los predosecaj. Mada bude to i na neke druge dane. Ne mogu da kazem da mi se nesto lose desilo, mada ni bog zna sta dobro. Sasvim prosecan dan, Jedino sam tamo na Igrama imao vise posla nego obicno, ali sta da se radi, tako su se sklopile kockice. Nista vise necu raditi, tako da prodjoh i tu Ognjenu nekako.
 
Da, ali nije jedina alternativa neradu na praznik (tj. postovanju praznika, crvenog slova, ali i ovakvih praznika sa crnim slovom, ponekih) jedino u izlezavanju, i ne znam zasto se to odmah stavlja nasuprot neradu na praznik, kad to niko i ne radi, ili bar ja ne znam za takve.

Rade se neki uobicajeni kucni poslovi (rucak, licna higijena i sl), samo ne oni bas " na ruke" i najveci i ovo vise vazi za ruralno stanovnistvo.
 
Nije vazno, svima ce Jedan odozgo da sudi i dilerima i onima " finima" koji prodjose pored siromaha a ne dadose mu nista iako su imali, i iako se taj njihov greh na prvi pogled ne vidi.

a jel taj sudi za krivicno ili gradjansko procesno , jel u pitanju dug ili krivicno delo ili prekrsaj ili samo ne postovanja obicaja ili je siromah napravio prekrsaj mozda jer prosi na ulici ? hmmm

- - - - - - - - - -

puno pitanja a odgovori uvek budu na niskom nivou
 
stara dobra floskulica

Ti nisi ni dopustio da ti odgovorim, a vec si pozurio da sudis o odgovoru.

Ne, "gore" se ne sudi po ljudskim zakonima i pravu, vec po Bozanskim, a kako, to ne znam, ima dosta teorija, ali sto bi rekli stari niiko s eodande nije ziv vratio pa da nam isprica. Ima ucenje i mitarstvima potrazi ako zelis, ali ono jos uvek izazive oprecne stavove u okviru Crkve, te je na meni jos manje da sudim osim kao o nekoj slikovitoj predstavi, metafori.
 

Back
Top