Novi prozni konkurs: VAZDUH

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
- Ah,-rece mrav veverici - zapravo bih najradije zeleo da budem vazduh.
Pogledao je vevericu, ali ona nista ne rece.
-Slusas li?- upita mrav.
-Da.- rece veverica.
Kao vazduh si nevidljiv i svuda. Zamisli samo, tada bih bio u pustinji, i iznad mora, i medju vrhovima drveca, i iznad oblaka i kod sunca. Tada bih bio topao, i mogao bih sam sebe da rashladim vetrom ili bih pustio da malo kise padne kroz mene. I bio bih veoma plav...Zapravo sam oduvek zeleo da budem plav.
-Hm, - rece veverica, - ne znam da li bih zelela da budem plava.
-A nocu, - nastavi mrav, - bio bih crn sa svetlucavim tackicama i nadvio bih se nad svim zivotinjama koje spavaju. Zamisli, samo, veverice, tada bih video kako spava nilski konj i pcela i uholaza. Da li si nekada videla uholazu kako spava?
Veverica odmahnu glavom.
-Ni ja nisam - rece mrav. - Ponekad se pitam da li spava na stranu ili u necemu. Tada bih, dakle, i to znao. I mogao bih kao mali mehurici da klizim pod vodom, kroz trsku i alge, i mogao bih da vidim sarana i morskog konjica, i konacno bih mogao da pogledam hobotnici pravo u oci. Po meni, iako zapravo ne znam, hobotnica ima zute oci.
Veverica slegnu ramenima.
-I uz to - dodade mrav, - mozda vise ne bih bio tako radoznao, jer sve bih znao. Jer, gde sve ne bih bio?
-Ne znam - rece veverica.
-Pa navedi nesto - rece mrav.
-Stvarno ne znam - rece veverica.
-pod zemljom? I tamo bih bio. Valjda si cula za pecine i podzemne prolaze?
-Da - rece veverica.
-I vise mi uopste ne bi bila potrebna svetlost. Jer, sta se vazduha ticu svetlost i tama?
-Nista - rece veverica.
Mrav je uzdahnuo.
-Ali sta cu-rece - sad kad sam vec mrav. Sve na meni je mrav. Moja stopala su mrav. Moj nos je mrav. Moja zelja za medom je mrav. Moja radoznalost je mrav. Sve, sve je mrav.
Jos jednom je duboko uzdahnuo i pogledao vevericu. Ona je spavala. Tada i mrav odluci da spava. I malo potom, spavao je tako kako samo on ume da spava, na suncu, u travi, na obali reke, kasno popodne.
Ton Telehen, jedan od omiljenih mi decjih pisaca :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top