Pitanje u vezi WiFi mreže

JAGGE®™

Zainteresovan član
Poruka
276
Pozdrav.
Pitanje je jednostavno, no za mene kao laika odgovor je veoma nedokučiv.
Živim u mestu gde za razliku od gradova u kojim prosto moze da se bira vrsta interneta, kao operater sa najboljim uslovima, jedino je prisutan wifi i to sa slabim protokom i jos slabijim signalom, odnosno, bolje i tacnije receno, moja kuca se nalazi na mestu gde je signal gotovo neupotrebljiv.
I ztog razloga, internet sam preuzimao od svog oca, cija je kuca na mestu gde je jacina signala jako dobra oko -45dB odnosno oko 55dB.
Sa ocevog rutera koji se nalazi u potkrovlju kuce, putem yagi antene preuzimao sam signal.
No, zbog daljine od nekih 300 metara vazdusne linije, signal mi veoma cesto varira, tako da je pogotovo ukoliko je velika vlaznost vazduha bukvalno neupotrebljiv s obzirom da zna da padne cak i ispod 10dB, dok u najboljim uslovima, ne prelazi 20dB, a znam da sve sto je ispod 20 i par dB veoma lose.
Ovim tekstom sam pokusao da vam sto je moguce vernije oslikam situaciju u kojoj funkcionise internet koji koristim.
Zato vas molim da mi date savet sta je najbolje da se uardi, kako bi se ova uzasna situacija prevazisla.
Pretpostavljam da se resenje u mojoj situaciji jedino moze naci postavljanjem spoljne antene na krovu caletove kuce. E sad, pitanje je da li je bolje postaviti sektorsku antenu koja ima uzi snop prostiranja signala (180 stepeni) ili neku omni antenu koja logično ima 360 stepeni, a samim tim i vise rasturanja signala? naravno, antenu bih povezao sa ruterom, tako sto bi umesto njegove antene dovukao kabal od antene koja je postavljena na krovu kuce. I drugo pitanje kojeg sam sam se upravo setio, da li dzina kabla moze bitno da utiče na gubitak signala, s obzirom da je mesto na kome se nalazi ruter na suprotnom delu od mesta na kome bih postavio antenu? Maksimalna duzina 50-o omskog kabla bi bila do 15 metara.
Unapred vam hvala.
 
Postavi na to mesto.
Tih 15 ne bi trebalo da predstavljaju problem.
Skuplje ali idealno rešenje je optički kabl, koji nema nikakve gubitke pri prenosu signala.
Samo to nećeš moći sam da povežeš.

Takodje dobro rešenje ja da je kupiš TP-Link antenu (oko 15€)
signal će ti se bitno poboljšati.

Takodje, možeš da kupiš Ruter (dobri su ZYXEL)
I za sve wireless uredjaje u kući ćeš imati bolju konekciju.
 
Poslednja izmena:
A opcija Interneta od mobilnog operatera? Posto si rekao da je provajder los.
Kucni internet od VIPa(neogranicen je, samo usporen nakon potrosene pretplate) ili Telenor Home(ogranicen je)? Imaju sad vec dobre pakete. Lelekom jos uvek kasni(losiji paketi).
 
Poslednja izmena:
Pozdrav.
Pitanje je jednostavno, no za mene kao laika odgovor je veoma nedokučiv.
Živim u mestu gde za razliku od gradova u kojim prosto moze da se bira vrsta interneta, kao operater sa najboljim uslovima, jedino je prisutan wifi i to sa slabim protokom i jos slabijim signalom, odnosno, bolje i tacnije receno, moja kuca se nalazi na mestu gde je signal gotovo neupotrebljiv.
I ztog razloga, internet sam preuzimao od svog oca, cija je kuca na mestu gde je jacina signala jako dobra oko -45dB odnosno oko 55dB.
Sa ocevog rutera koji se nalazi u potkrovlju kuce, putem yagi antene preuzimao sam signal.
No, zbog daljine od nekih 300 metara vazdusne linije, signal mi veoma cesto varira, tako da je pogotovo ukoliko je velika vlaznost vazduha bukvalno neupotrebljiv s obzirom da zna da padne cak i ispod 10dB, dok u najboljim uslovima, ne prelazi 20dB, a znam da sve sto je ispod 20 i par dB veoma lose.
Ovim tekstom sam pokusao da vam sto je moguce vernije oslikam situaciju u kojoj funkcionise internet koji koristim.
Zato vas molim da mi date savet sta je najbolje da se uardi, kako bi se ova uzasna situacija prevazisla.
Pretpostavljam da se resenje u mojoj situaciji jedino moze naci postavljanjem spoljne antene na krovu caletove kuce. E sad, pitanje je da li je bolje postaviti sektorsku antenu koja ima uzi snop prostiranja signala (180 stepeni) ili neku omni antenu koja logično ima 360 stepeni, a samim tim i vise rasturanja signala? naravno, antenu bih povezao sa ruterom, tako sto bi umesto njegove antene dovukao kabal od antene koja je postavljena na krovu kuce. I drugo pitanje kojeg sam sam se upravo setio, da li dzina kabla moze bitno da utiče na gubitak signala, s obzirom da je mesto na kome se nalazi ruter na suprotnom delu od mesta na kome bih postavio antenu? Maksimalna duzina 50-o omskog kabla bi bila do 15 metara.
Unapred vam hvala.
ne vidim potrebu za koaksijalcima uopšte dve jeftine ubiquity POE antene od 2,4 ili 5 ghz rešavaju problem koji imaš od poe-a ide mrežni kabel do antene cat 5 kablom
 
https://www.kupindo.com/Antene/25786213_NanoStation-LOCO-M5-airMAX-5GHz
nađeš dva ovakva i rešio si svoje probleme zauvek , ovo prepiša tih pidžavih 300 metara samo pazi da ti ne prodaju bez POE injectora i ispravljača , to se povezuje sa rj 45 utičnicama i cat5e ili cat6 kablom sa straight vezom ide regularnih 4 ZICE iz kabla za prenos podataka i dva dodatnih za napajanje preko istoga kabla , nešto malo podešavanja i to je to
ili reši problem kantenama
 
ma stavi kod njega jednu jagi

ili mrezastu , grid antenu

da gadja tvoju jagi

sa sto manje kabla , ima gubitaka

kad je moglo bez grid , sa grid ce biti puno bolje

- - - - - - - - - -

evo recimo https://www.kupujemprodajem.com/Kom...Grid-antena-16DB-kabel-15m-32534836-oglas.htm

ima i kabal
ovako ta antena sama ne može ništa mora i wifi kartica ili ruter da pretvori u ap , drugo gubici u koaksijalcu posle 7-9 metara postaju veliki , velika prednost nanostation-a je da je sam uređaj u anteni i da kroz cat5 kabel nema gubitaka ozbiljnih sve do 90 metara dužine a pod kablom koji je pod naponom nema uopšte gubitaka do POE injektora
 
Pozdrav.
Pitanje je jednostavno, no za mene kao laika odgovor je veoma nedokučiv.
Živim u mestu gde za razliku od gradova u kojim prosto moze da se bira vrsta interneta, kao operater sa najboljim uslovima, jedino je prisutan wifi i to sa slabim protokom i jos slabijim signalom, odnosno, bolje i tacnije receno, moja kuca se nalazi na mestu gde je signal gotovo neupotrebljiv.
I ztog razloga, internet sam preuzimao od svog oca, cija je kuca na mestu gde je jacina signala jako dobra oko -45dB odnosno oko 55dB.
Sa ocevog rutera koji se nalazi u potkrovlju kuce, putem yagi antene preuzimao sam signal.
No, zbog daljine od nekih 300 metara vazdusne linije, signal mi veoma cesto varira, tako da je pogotovo ukoliko je velika vlaznost vazduha bukvalno neupotrebljiv s obzirom da zna da padne cak i ispod 10dB, dok u najboljim uslovima, ne prelazi 20dB, a znam da sve sto je ispod 20 i par dB veoma lose.
Ovim tekstom sam pokusao da vam sto je moguce vernije oslikam situaciju u kojoj funkcionise internet koji koristim.
Zato vas molim da mi date savet sta je najbolje da se uardi, kako bi se ova uzasna situacija prevazisla.
Pretpostavljam da se resenje u mojoj situaciji jedino moze naci postavljanjem spoljne antene na krovu caletove kuce. E sad, pitanje je da li je bolje postaviti sektorsku antenu koja ima uzi snop prostiranja signala (180 stepeni) ili neku omni antenu koja logično ima 360 stepeni, a samim tim i vise rasturanja signala? naravno, antenu bih povezao sa ruterom, tako sto bi umesto njegove antene dovukao kabal od antene koja je postavljena na krovu kuce. I drugo pitanje kojeg sam sam se upravo setio, da li dzina kabla moze bitno da utiče na gubitak signala, s obzirom da je mesto na kome se nalazi ruter na suprotnom delu od mesta na kome bih postavio antenu? Maksimalna duzina 50-o omskog kabla bi bila do 15 metara.
Unapred vam hvala.
pa ti si 1 od retko srecnih i spasenih ljudi bez neta
 

Back
Top