Gradjevinsko zemljište

Član 8 Najmanja površina građevinske parcele za izgradnju u naselju je 400,00 m2, a najmanja širina te parcele u naseljima za sve vrste izgradnje iznosi 12,00 m.
Na građevinskoj parceli čija je površina manja od najmanje površine utvrđene u stavu 1. ovog člana, odnosno ne manja od 150,00 m2, može se utvrditi izgradnja stambenog objekta spratnosti P+1, sa dva stana, indeksa izgrađenosti do 0,8.
3. Opšta pravila za parcelaciju u zoni retkih naselja i porodične gradnje
Član 9
Najmanja površina građevinske parcele za izgradnju slobodnostojećeg objekta je 300,00 m2, dvojnog objekta je 400,00 m2 (dve po 200,00 m2), objekata u neprekinutom nizu, atrijumskih i poluatrijumskih objekata 200,00 m2, kao i objekata u prekinutom nizu - 200,00 m2.
Najmanja širina građevinske parcele za izgradnju slobodnostojećeg objekta je 10,00 m, dvojnih objekata 16,00 (dva po 8,00 m) i objekata u neprekinutom nizu 5,00 m.
4. Opšta pravila za parcelaciju u opštoj stambenoj zoni, u mešovitoj zoni, gradskoj stambenoj zoni i centralnoj gradskoj zoni u naseljima srednjih i većih gustina

https://www.paragraf.rs/propisi/pra...ma_za_parcelaciju_regulaciju_i_izgradnju.html
 
Trebalo bi da vidiš koji detaljni regulacioni plan važi na navedenoj lokaciji, možda i neki drugi vid urbanističke planske regulacije.... Oni definišu tačno uslove za konkretnu lokaciju. Pravilnik koji je sasata citirao je opšteg tipa i predstavlja uputstvo svima koji se bave urbanizmom, ipak urbanistički planovi definišu neka odstupanja na konkretnim lokacijama.

Obično u tim planovima postoje i takvi slučajevi uređenja već izgrađenih objekata na zatečenim parcelama i nekad i oni mogu da se dograde, nadgrade, adaptiraju, a nekad mogu da se adaptiraju samo u okviru postojećih gabarita.

Preporučujem ti da sama dođeš u posed aktuelnog urbanističkog dokumenta, verujem da možeš da ustanoviš iz njega koje su mogućnosti na konkretnoj lokaciji. Možeš i da se obratiš nadležnoj instituciji, npr za Beograd:

http://www.euprava.gov.rs/eusluge/opis_usluge?generatedServiceId=2456&title=Izdavan%D1%98e-informacije-o-lokaciji-(za-fizi%C4%8Dka-lica)&alphabet=lat
 
Инвеститори који купују такве објекте углавном знају и могућности удруживања са околним парцелама па се према томе и равнају.
 
Da, ali im je naravno čistije ako sve mogu da dobiju na jednoj praceli. Sve zavisi od njihovog budžeta i realističnosti svih učesnika koji treba da učestvuju u dogovaranju - čitaj prodaji lokacije za izgradnju.

Međutim ovde je tema kuća a ne zgrada za investiciju, bar tako piše u uvodnom postu....
 
Da, ali im je naravno čistije ako sve mogu da dobiju na jednoj praceli. Sve zavisi od njihovog budžeta i realističnosti svih učesnika koji treba da učestvuju u dogovaranju - čitaj prodaji lokacije za izgradnju.

Međutim ovde je tema kuća a ne zgrada za investiciju, bar tako piše u uvodnom postu....

Ретко кад је могуће добити на једној парцели услове и могућности за већи објекат. Бар кад је у питању Београд.

Мој одговор се односио на четврту поруку у теми пошто је одговор на прву дат већ у трећој поруци наводима из закона и све после тога више није тема.
 
Ретко кад је могуће добити на једној парцели услове и могућности за већи објекат. Бар кад је у питању Београд.

Мој одговор се односио на четврту поруку у теми пошто је одговор на прву дат већ у трећој поруци наводима из закона и све после тога више није тема.

Odgovor iz treće poruke je nekompletan. Zato sam ga i dopunio. To je samo jedan od propisa koji se primenjuje i služi urbanistima i profesionalcima, a ne građanima. Inače svaka parcela ima pravila za sebe, to se utvrđuje detaljnim i drugim regulacionim planovima, pročitaj još jednom dobro šta sam gore napisao. U prevodu, ukoliko to plan dozvoljava, moguće je graditi kuće, pa čak i neke višestambene objekte na parcelama manjim od 400m2.

Itekako možeš dobiti uslove na jednoj parceli.

Evo ti jedan primer, ulica Visoka, Banovo Brdo, Pravila građenja u zoni 13.C6.3,(izvod iz Generalnog Plana Regulacije) deo koji se odnosi na parcelu da ne citiram sve:

услови за формирање грађевинске парцеле

• грађевинском парцелом се сматра свака постојећа катастарска парцела која испуњава услове дефинисане општим правилима парцелације и препарцелације дефинисаним у поглављу 2.1 Правила за уређење простора
• нова грађевинска парцела, настала спајањем или дељењем целих или делова катастарских парцела мора имати минималну ширину фронта према јавној саобраћајној површини 12.0 m и минималну површину 300m2
• обавезан је непосредан приступ парцеле на јавну саобраћајну површин

изградња нових објеката и положај објекта на парцели

објекте поставити у оквиру зоне грађења, која је дефинисана грађевинским линијама. Није обавезно постављање објеката или делова објеката на грађевинску линију, већ у простору који је дефинисан грађевинским линијама. Зона грађења је дефинисана грађевинском линијом према регулационој линији саобраћајнице и према бочним и задњој граници парцеле.
• објекат je, према положају на парцели двострано и једнострано узидани
• изузетак је к.п. 10235 КО Чукарица, на којој је обавезно постављање двострано узиданог објекта на мин 5.0m у односу на регулациону линију Зрмањске улице.
• грађевинску линију објекта је на мин. 3.0 m, у односу на регулациону линију саобраћајнице, уколико је профил приступне саобраћајнице мањи од 15.0m, односно
• грађевинску линију објекта је на регулационој линији, уколико је профил приступне саобраћајнице једнак или већи од 15.0m.

растојање од бочне границе парцеле

Двострано узидани објекат
• поставља се на граници парцеле, без могућности отвора на бочним фасадама. Дозвољена је изградња светларника у складу са општим правилима овог плана.
Једнострано узидани објекат:
• Минимално растојање објекта са отворима помоћних просторија на бочним фасадама, од бочних граница парцеле је 1.5 m.
• Минимално растојање објекта са отворима стамбених просторија на бочним фасадама, од бочних граница парцеле је 4.0 m.
За угаоне објекте примењују се растојања од бочних граница парцеле.

индекс заузетости парцеле

максимални индекс заузетости на парцели је 60%

висина објекта


максимална висина венца објекта је 18.0 m (максимална висина слемена објекта је 21.5 m), што дефинише оријентациону планирану спратност П+4+Пк/Пс.

Inače ovo važi za parcelu koja je površine 360m2 i apsolutno zavovoljava kriterijum da se izgradi stambeni objekat sa oko 1000 m2 stambenog prostora za prodaju.
 
Odgovor iz treće poruke je nekompletan. Zato sam ga i dopunio. To je samo jedan od propisa koji se primenjuje i služi urbanistima i profesionalcima, a ne građanima. Inače svaka parcela ima pravila za sebe, to se utvrđuje detaljnim i drugim regulacionim planovima, pročitaj još jednom dobro šta sam gore napisao. U prevodu, ukoliko to plan dozvoljava, moguće je graditi kuće, pa čak i neke višestambene objekte na parcelama manjim od 400m2.

Itekako možeš dobiti uslove na jednoj parceli.

Evo ti jedan primer, ulica Visoka, Banovo Brdo, Pravila građenja u zoni 13.C6.3,(izvod iz Generalnog Plana Regulacije) deo koji se odnosi na parcelu da ne citiram sve:

услови за формирање грађевинске парцеле

• грађевинском парцелом се сматра свака постојећа катастарска парцела која испуњава услове дефинисане општим правилима парцелације и препарцелације дефинисаним у поглављу 2.1 Правила за уређење простора
• нова грађевинска парцела, настала спајањем или дељењем целих или делова катастарских парцела мора имати минималну ширину фронта према јавној саобраћајној површини 12.0 m и минималну површину 300m2
• обавезан је непосредан приступ парцеле на јавну саобраћајну површин

изградња нових објеката и положај објекта на парцели

објекте поставити у оквиру зоне грађења, која је дефинисана грађевинским линијама. Није обавезно постављање објеката или делова објеката на грађевинску линију, већ у простору који је дефинисан грађевинским линијама. Зона грађења је дефинисана грађевинском линијом према регулационој линији саобраћајнице и према бочним и задњој граници парцеле.
• објекат je, према положају на парцели двострано и једнострано узидани
• изузетак је к.п. 10235 КО Чукарица, на којој је обавезно постављање двострано узиданог објекта на мин 5.0m у односу на регулациону линију Зрмањске улице.
• грађевинску линију објекта је на мин. 3.0 m, у односу на регулациону линију саобраћајнице, уколико је профил приступне саобраћајнице мањи од 15.0m, односно
• грађевинску линију објекта је на регулационој линији, уколико је профил приступне саобраћајнице једнак или већи од 15.0m.

растојање од бочне границе парцеле

Двострано узидани објекат
• поставља се на граници парцеле, без могућности отвора на бочним фасадама. Дозвољена је изградња светларника у складу са општим правилима овог плана.
Једнострано узидани објекат:
• Минимално растојање објекта са отворима помоћних просторија на бочним фасадама, од бочних граница парцеле је 1.5 m.
• Минимално растојање објекта са отворима стамбених просторија на бочним фасадама, од бочних граница парцеле је 4.0 m.
За угаоне објекте примењују се растојања од бочних граница парцеле.

индекс заузетости парцеле

максимални индекс заузетости на парцели је 60%

висина објекта


максимална висина венца објекта је 18.0 m (максимална висина слемена објекта је 21.5 m), што дефинише оријентациону планирану спратност П+4+Пк/Пс.

Inače ovo važi za parcelu koja je površine 360m2 i apsolutno zavovoljava kriterijum da se izgradi stambeni objekat sa oko 1000 m2 stambenog prostora za prodaju.

Ретко кад је могуће добити на једној парцели услове и могућности за већи објекат. Бар кад је у питању Београд.

Мој одговор се односио на четврту поруку у теми пошто је одговор на прву дат већ у трећој поруци наводима из закона и све после тога више није тема.
Нема потребе да се претерује са некаквим доказима ако се промаши поента.
Већи објекат није 1000 м2 на Бановом брду, него 10000 м2 код Вуковог споменика.
 
Hoćeš da kažeš da sam promašio temu :lol:

Dobio si dokaz, da je moguće napraviti objekat od 1000m2 na 360m2 parcele u drugoj građevinskoj zoni Beograda.

Žena je pitala da li je to moguće, evo odgovora da jeste ako imaš odgovarajuću parcelu. Poenta je da svaka parcela ima svoja pravila.


:lol: aj mi daj klasifikaciju šta je to veći objekat i ko je to smislio.....

ustvari zaobiđi me, ako neko misliš da ovo što pišem nema veze ne čitaj
 
Hoćeš da kažeš da sam promašio temu :lol:

Dobio si dokaz, da je moguće napraviti objekat od 1000m2 na 360m2 parcele u drugoj građevinskoj zoni Beograda.

Žena je pitala da li je to moguće, evo odgovora da jeste ako imaš odgovarajuću parcelu. Poenta je da svaka parcela ima svoja pravila.


:lol: aj mi daj klasifikaciju šta je to veći objekat i ko je to smislio.....

ustvari zaobiđi me, ako neko misliš da ovo što pišem nema veze ne čitaj

Hvala ljudi na odgovoru.

A šta se radi sa onim malim kućama ( stara gradnja) koje su uknjižene,prodaju se .a nalaze se na 4 ari placa ? I nemaju širinu placa 10-12 metara ?

Ако ти није мрско, наведи ми део који говори да се ради о парцели у другој грађевинској зони. Хвала унапред.

А заобилажење? Па види, форум је отвореног типа, купи себи део па затварај. Тему можда ниси промашио, али си промашио своје наметање о томе шта је тема као одговор на мој коментар.

Да си хтео лепо да прочиташ, видео би почетак реченице а он гласи "Ретко кад..." јер јесте ретко кад. Ретко кад не значи никад. Ретко кад значи да је неисплативо градити на малим парцелама из много разлога а један од најважнијих су трошкови припреме градилишта. Управо зато инвеститори прибегавају укрупњавању, како би смањили трошкове градње.

Колегница је питала шта се ради са малим кућама, није питала да ли се граде мале куће на малим плацевима. При томе је навела да плацеви немају ширину 12 м а ти и даље тераш своје и дајеш изводе о објектима где је обавезна ширина плаца 12 м.

Читај као што је написано пре него што другима спочиташ шта су мислили.
 
Poenta je da svaka parcela ima svoja pravila.

šta tebi nije jasno?

Pravilnik iz tačke 3 smatraš odgovorom konačnim. To ti je ok odgovor, ali ono što ja pišem nije ti ok. dobro.

Prozivaš me za crveno boldirano. Jel treba opet da priložim neki dokaz za koji ćeš mi reći da je nepotreban?

Daj se mani ovih igrarija.

етко кад значи да је неисплативо градити на малим парцелама из много разлога а један од најважнијих су трошкови припреме градилишта. Управо зато инвеститори прибегавају укрупњавању, како би смањили трошкове градње.

Ovo je netačna tvrdnja. Da si u pravu nijedna parcela cca 4 ara ne bi bila izgrađena a jeste. Bolje je raditi 10000 nego 1000 m2. to stoji, ali ako si Invesitor koji ima 2 mil evra, 10000 m2 ti je mislena imenica, ali to ne znači da nećeš zaraditi na 1000.

Ne znaš uopšte sa kim pričaš i čime se ja bavim i šta mi je specijalnost, Misliš da znaš ovo, možda nekog možeš da izblefiraš, ali duboko u srcu znaš da nije tako. Svako dobro ti želim.
 
Poslednja izmena:
Poenta je da svaka parcela ima svoja pravila.

šta tebi nije jasno?

Pravilnik iz tačke 3 smatraš odgovorom konačnim. To ti je ok odgovor, ali ono što ja pišem nije ti ok. dobro.

Prozivaš me za crveno boldirano. Jel treba opet da priložim neki dokaz za koji ćeš mi reći da je nepotreban?

Daj se mani ovih igrarija.

етко кад значи да је неисплативо градити на малим парцелама из много разлога а један од најважнијих су трошкови припреме градилишта. Управо зато инвеститори прибегавају укрупњавању, како би смањили трошкове градње.

Ovo je netačna tvrdnja. Da si u pravu nijedna parcela cca 4 ara ne bi bila izgrađena a jeste. Bolje je raditi 10000 nego 1000 m2. to stoji, ali ako si Invesitor koji ima 2 mil evra, 10000 m2 ti je mislena imenica, ali to ne znači da nećeš zaraditi na 1000.

Ne znaš uopšte sa kim pričaš i čime se ja bavim i šta mi je specijalnost, Misliš da znaš ovo, možda nekog možeš da izblefiraš, ali duboko u srcu znaš da nije tako. Svako dobro ti želim.

То шта није јасно и око играрија питај неког из свог окружења, изгледа да је то манир таквих као ти.

И ти не знаш с ким причаш и шта саговорник зна, тако да смо на истом. А може бити да би се изненадио.

И даље ниси одговорио зашто дајеш пример парцеле која мора да има 12м ширине а колегница је питала шта се дешава са парцелама које немају 12 м ширине. Колико видим, просто знање читања не подразумева смислено читање.
 
Nije pitanje na koliko ari placa je dozvoljeno graditi, nego koliki je maksimalni stepen zauzetosti parcele, odnosno koji procenat objekat u svojoj osnovi može da zauzme.
Odgovor se nalazi u planskom aktu lokalne samouprave na čijoj teritoriji se plac nalazi. Obično je stepen zauzetosti 50% kod gradnje individualnih stambenih objekata, kod objekata za kolektivno stanovanje 70%.

Sam plac može da bude i manji od 5 ari.

- - - - - - - - - -

Potražiš Plan detaljne regulacije za tvoj deo grada (PDR) i imaš sve podatke ili podneseš nadležnoj upravi zahtev za informaciju o lokaciji, taksa je minimalna.
 
Nije pitanje na koliko ari placa je dozvoljeno graditi, nego koliki je maksimalni stepen zauzetosti parcele, odnosno koji procenat objekat u svojoj osnovi može da zauzme.
Odgovor se nalazi u planskom aktu lokalne samouprave na čijoj teritoriji se plac nalazi. Obično je stepen zauzetosti 50% kod gradnje individualnih stambenih objekata, kod objekata za kolektivno stanovanje 70%.

Sam plac može da bude i manji od 5 ari.

- - - - - - - - - -

Potražiš Plan detaljne regulacije za tvoj deo grada (PDR) i imaš sve podatke ili podneseš nadležnoj upravi zahtev za informaciju o lokaciji, taksa je minimalna.

Naravno, to sam i napisao, hvala Epitaf

- - - - - - - - - -

То шта није јасно и око играрија питај неког из свог окружења, изгледа да је то манир таквих као ти.

И ти не знаш с ким причаш и шта саговорник зна, тако да смо на истом. А може бити да би се изненадио.

И даље ниси одговорио зашто дајеш пример парцеле која мора да има 12м ширине а колегница је питала шта се дешава са парцелама које немају 12 м ширине. Колико видим, просто знање читања не подразумева смислено читање.

Sigurno nismo na istom

Uzgred, da li neko zna ili ne zna vidim kroz diskusiju. Nisi pokazao znanje. to je problem, samo jedan stav, što jesi pokazao. Ali stav bez znanja..... To ti je tvoja vizitkarta koju si mi pokazao.....
 
Poslednja izmena:
Naravno, to sam i napisao, hvala Epitaf

- - - - - - - - - -



Sigurno nismo na istom

Uzgred, da li neko zna ili ne zna vidim kroz diskusiju. Nisi pokazao znanje. to je problem, samo jedan stav, što jesi pokazao. Ali stav bez znanja..... To ti je tvoja vizitkarta koju si mi pokazao.....

Nisam čitao iznad pa sam verovatno ponovio neke stvari bez volje da se upuštam više u detalje. Naravno u planskom aktu piše i maksimalna spratnost.
 
Sigurno nismo na istom

Uzgred, da li neko zna ili ne zna vidim kroz diskusiju. Nisi pokazao znanje. to je problem, samo jedan stav, što jesi pokazao. Ali stav bez znanja..... To ti je tvoja vizitkarta koju si mi pokazao.....
Не дај Боже да смо на истом осим по питању незнања ко је шта у стварном животу (да преведем, пошто изгледа да покушаваш да идеш са ад хоминем варијантом приче).

Него, господине са визит картом, шта се ради са парцелама које су испод 12 м ширине фронтално?
 
Не дај Боже да смо на истом осим по питању незнања ко је шта у стварном животу (да преведем, пошто изгледа да покушаваш да идеш са ад хоминем варијантом приче).

Него, господине са визит картом, шта се ради са парцелама које су испод 12 м ширине фронтално?

Iznenadio bi se, ali i na njima može da se gradi, po uslovima koji su u skladu sa planskim aktom. To sam i napisao još nekoliko postova ranije. Moguće je zamisli, ali ti to ne znaš, gospodine "stručnjak za sve i svašta"

Narano uvek je pitanje šta može da se gradi, ali ti ne priznaješ gradnju ispod 10000m2 zar ne?
 
Poslednja izmena:
Не дај Боже да смо на истом осим по питању незнања ко је шта у стварном животу (да преведем, пошто изгледа да покушаваш да идеш са ад хоминем варијантом приче).

Него, господине са визит картом, шта се ради са парцелама које су испод 12 м ширине фронтално?

U kom smislu šta se radi?
 
U kom smislu šta se radi?

Naravno Gdin Žiskar manipuliše podacima, kako bi kasnije mogao da kaže, ne to nije gradnja, jer gradnja kuće nije gradnja.... :lol:

Uzgred Epitaf, pitanje je naravno na mestu... inače ovo je potpuno besmislena rasprava, jer ako pročitaš od početka ni pitanje nije konkretno, za razuman i konačan odgovor
 
Poslednja izmena:
Svađa je bespotrebna, ne znam koliko ste praktično u materiji i koliko korespondirate sa nadležnim javnim službama prilikom dobijanja građevinskih dozvola ali to je živa materija i nema pravila, reč je uglavnom o lokalnim propisima.
 
Iznenadio bi se, ali i na njima može da se gradi, po uslovima koji su u skladu sa planskim aktom. To sam i napisao još nekoliko postova ranije. Moguće je zamisli, ali ti to ne znaš, gospodine "stručnjak za sve i svašta"

Не видим зашто бих се изненадио кад ја нигде нисам ни тврдио да не може. Опет неко слободно тумачење, господине "стручњаче ни за шта"?

Ако ниси добро разумео, могу на слогове...ни_је ис_пла_ти_во гра_ди_ти на ма_лој пар_це_ли.
 
U kom smislu šta se radi?

Hvala ljudi na odgovoru.

A šta se radi sa onim malim kućama ( stara gradnja) koje su uknjižene,prodaju se .a nalaze se na 4 ari placa ? I nemaju širinu placa 10-12 metara ?

Ево у ком смислу.
Дакле, плац нема ширину 12 м, логичан одговор је да причаш о плацевима којима је услов да имају најмање 12 м ширине.
И да, у недостатку аргумената истичеш своје, рецимо, звање (?) или знање (?) и да наводиш како је саговорник мислио ово или оно.

П.С. Не брини, дижемо пдф из мртвих па мора мало ватре...
 

Back
Top