„Дар духовне слободе“: руковођење и саветовање

R.Žiskar

Elita
Poruka
15.608
Уколико погледамо наслеђе и искуство светих отаца и подвижника побожности као духовника можемо видети да они нису везивали своју духовну децу обавезом да испуњавају савете које су им давали и да нису инсистирали на свом мишљењу у избору ове или оне одлуке, већ су то препуштали духовном чеду на вољу и слободно разматрање.
Може се видети да је управо такав био став светитеља Игњатија (Брјанчанинова) према давању савета, који се заснивао на учењу апостола и светих отаца: „Скроман однос саветника према ономе кога саветује разликује се од односа старца према безусловном послушнику, слуги у Господу. Савет не садржи у себи услов да буде обавезно извршен: он може бити испуњен, а не мора. Онај ко саветује није нимало одговоран за свој савет уколико га је дао са страхом Божијим и смерно, а не по свом нахођењу, већ ако га човек упита и замоли. Исто тако, савет не везује ни онога ко га је добио; на њему је да одлучи и да види хоће ли испунити савет који добије или неће. Очигледно је колико је пут саветовања и придржавања Светог Писма у складу са нашим слабим временом. Приметићемо да оци забрањују да се савет ближњем даје по сопственом нахођењу, ако нас ближњи не пита: самовољно давање савета јесте знак да човек сматра да поседује знање и духовно достојанство у чему се очитују гордост и самообмана.“
ЛИНК

Често се поједници питају око морања извршавања заповести.
У овом тексту је објашњено православно виђење тог питања као и начин на који се може "мисионарити" кад је у питању Православље.

Да ли сматрате да је овај пут довољно добар или не, како се према томе односе друга веровања и да ли је скромност у верском погледу давања савета и упута како и шта радити и понашати се (пре свега) израз слабости или има дубљу конотацију од, рецимо, директних наређења и упутстава?
 
Interesantno kako od običnog zapažanja može da se napravi čitava nauka!
Samo,ako čovek sluša prirodu (Boga!),morao bi da slušai sebe ,jer je i sam prirodno biće!
Po tome,čovek i ne može dapogreši u odnosu na Boga (Prirodu) jer je sve to Božije ili prirodno...

A inače,ima dva stupnjaučenja:ličnim shvatanjemi usvajanjem zgodnog primera!
U tompogledubi dobar misionartrebao da se ponaša prema potencijalni roditelj:da ih voli (kao dete) i da im
bude privržen...Rekao im Sveti Alfred Adler...;):manikir:

- - - - - - - - - -

S tim u vezi;Kačavenda i Pahomije ne treba nikog da ičem uče...Niti da misionare...:sad2:
 
У праву си око слушања себе, али је акценат на давању савета, смерница, откривања обичног запажања за оне који не виде дрво.
И да то не сме да буде командовање, већ усмеравање.
Зар модеран приступ васпитању деце не говори управо то исто?

И како би тумачио део да се не даје савет ако није затражен? Зар то није прилично коректно виђење саветодавања?

Наведене свештенике не бих коментарисао, ни правдао ни осуђивао. Закон је рекао своје, а да ли је секуларни закон погрешио или је нешто друго у питању, нећемо на овој теми.
 
Да ли сматрате да је овај пут довољно добар или не, како се према томе односе друга веровања и да ли је скромност у верском погледу давања савета и упута како и шта радити и понашати се (пре свега) израз слабости или има дубљу конотацију од, рецимо, директних наређења и упутстава?[/COLOR]
Kada je govorio o Kraljevstvu nebeskom, Jovan Krstitelj je davao savete ljudima šta treba raditi i kako se ponašati da bi zaslužili da uđu u Kraljevstvo nebesko.

"...pitahu ga ljudi govoreći: Šta ćemo, dakle, činiti? A on odgovarajući reče im: Ko ima dvije haljine neka dade onome koji nema; i koji ima hrane neka čini isto tako. Dođoše pak i carinici da ih krsti. I rekoše mu: Učitelju, šta ćemo činiti? A on im reče: Ne činite ništa više nego što vam je naređeno. A pitahu ga i vojnici: A šta ćemo mi činiti? I reče im: Nikog da ne zlostavljate niti koga da opadate, i budite zadovoljni svojom platom." (Luka 3:10 - 14)


Sad, nameće se pitanje, kakve veze imaju ovi saveti sa duhovošću, sa Carstvom nebeskim i pokajanjem (metanojom) na koje je Jovan apelovao, pogotovo što ga je Isus definisao kao "višeg" od svih koje je rodila žena, ali je i dodao da je onaj "najmanji" u Carstvu nebeskom "veći" od njega.

Nemaju nikakve veze, jer Jovan nije imao nikakvu predstavu šta Carstvo nebesko jeste, a promenom ponašanja se ne postiže i promena uma (metanoia). Jovan Krstitelj je bio preteča Isusa, ali o stvarnom učenju koje je donosio Hrist, nije imao nikakvu predstavu.

Odmah posle toga Isus je reagovao na njegovu propoved svojom Besedom na gori. Umesto "šta treba da činimo", Isus je počeo da govori "šta treba da budemo" kako bi ušli u Carstvo nebesko. Promena je morala doći iznutra, a ne spolja.
 
У праву си око слушања себе, али је акценат на давању савета, смерница, откривања обичног запажања за оне који не виде дрво.
И да то не сме да буде командовање, већ усмеравање.
Зар модеран приступ васпитању деце не говори управо то исто?

И како би тумачио део да се не даје савет ако није затражен? Зар то није прилично коректно виђење саветодавања?

Наведене свештенике не бих коментарисао, ни правдао ни осуђивао. Закон је рекао своје, а да ли је секуларни закон погрешио или је нешто друго у питању, нећемо на овој теми.

Nemaš ti pojma šta sam napisao druže,a o boldovanom ni slučajno na ovoj temi...:hahaha:
 
Interesantno kako od običnog zapažanja može da se napravi čitava nauka!
Samo,ako čovek sluša prirodu (Boga!),morao bi da slušai sebe ,jer je i sam prirodno biće!
Po tome,čovek i ne može dapogreši u odnosu na Boga (Prirodu) jer je sve to Božije ili prirodno...

Da, zvuči tako jednostavno, ali...
Mogu li uopšte da čujem sebe? Stalno neku buku čujem. Kako svoj
glas da prepoznam?

Pod izgovorom ''slušam sebe i sve je to prirodno'' ljudi prave teške
gluposti.
 
У праву си око слушања себе, али је акценат на давању савета, смерница, откривања обичног запажања за оне који не виде дрво.
И да то не сме да буде командовање, већ усмеравање.
Зар модеран приступ васпитању деце не говори управо то исто?

И како би тумачио део да се не даје савет ако није затражен? Зар то није прилично коректно виђење саветодавања?

Наведене свештенике не бих коментарисао, ни правдао ни осуђивао. Закон је рекао своје, а да ли је секуларни закон погрешио или је нешто друго у питању, нећемо на овој теми.

Moderan pristup vaspitanja dece, jednako je pogrešan kao i onaj koji iz
mode izlazi. Zašto pokazivati detetu drvo, ako je sposobno da vidi šumu?
U čemu je razlika, da li ću nekoga prisiliti da odbaci sve ostale mogućnosti
ili ću ga ljubazno usmeriti na to?
Svakako, jednog dana neće svoj glas moći da čuje. Bilo od mojih ljubaznih
naklapanja ili od pretnji i ucena.
 
Moderan pristup vaspitanja dece, jednako je pogrešan kao i onaj koji iz
mode izlazi. Zašto pokazivati detetu drvo, ako je sposobno da vidi šumu?
U čemu je razlika, da li ću nekoga prisiliti da odbaci sve ostale mogućnosti
ili ću ga ljubazno usmeriti na to?
Svakako, jednog dana neće svoj glas moći da čuje. Bilo od mojih ljubaznih
naklapanja ili od pretnji i ucena.
Заборавила си део о тражењу савета. Дакле, кад те дете пита шта је ово велико зелено ти му кажеш дрво и објасниш шта је и одакле је.
Не наклапаш љубазно детету шта је дрво ако га не занима.
 
Заборавила си део о тражењу савета. Дакле, кад те дете пита шта је ово велико зелено ти му кажеш дрво и објасниш шта је и одакле је.
Не наклапаш љубазно детету шта је дрво ако га не занима.

I nakon toga, svaki put kada vidi nešto veliko zeleno, automat će ispaliti ''drvo''
i jednog dana će svoje dete ubeđivati da je to drvo, iako zapravo nikada drvo
u životu video nije.

Ja govorim o ograničavanju i sputavanju, a ti naglašavaš slobodu i nenametanje.
Sve je već odavno nametnuto i automatizovano. Ne znamo ni kakav savet da
zatražimo, jer ne vidimo realno situaciju u kojoj se nalazimo.

Eto, ti reče da razumeš šta znači slušati sebe.
Stvarno? Kako to izgleda?
 
I nakon toga, svaki put kada vidi nešto veliko zeleno, automat će ispaliti ''drvo''
i jednog dana će svoje dete ubeđivati da je to drvo, iako zapravo nikada drvo
u životu video nije.

Ja govorim o ograničavanju i sputavanju, a ti naglašavaš slobodu i nenametanje.
Sve je već odavno nametnuto i automatizovano. Ne znamo ni kakav savet da
zatražimo, jer ne vidimo realno situaciju u kojoj se nalazimo.

Eto, ti reče da razumeš šta znači slušati sebe.
Stvarno? Kako to izgleda?
Аутомат? Подразумева се да аутомат зна шта је дрво а шта је зид офарбан зеленом бојом. У томе је поента. Ти тврдиш да аутомат не зна шта је дрво.
Ја кажем да је предуслов да аутомат зна шта је дрво. А шта је зелени торањ.

Ја нигде нисам рекао да разумем шта значи слушати себе. Ја сам се сложио да је исправна реченица коју је Драгољуб написао о томе. Можда то још није све али ја сматрам да је то део веће целине. Тако да, за мене, није неисправно.

Ако ћемо баш да идемо у филозофију, кад кажеш слушати себе, да ли мислиш на уграђене механизме човека као врсте или мислиш на могућност надограђеног начина размишљања, коришћења маште и стварања замисли, оно што одваја нас и остале врсте на планети?
 
Slušati sebe, znači slušati svoja osećanja, slušati svoje srce, svoju savest.

Sve to je vezano za naš viši emocionalni centar preko koga osećamo prave vrednosti.
Vrednovanje dolazi kroz osećanja i zato moramo oslušnuti šta nam osećanja kažu kada nešto vrednujemo.

Da bi to postigli, da bi stupili u kontakt sa višim emocionalnim centrom, neophodno je očistit naš emocionalni centar od negativnih emocija...a to zahteva dosta rada na sebi.
 
Zeleni toranj, zeleni zmaj ili zeleno drvo, u čemu je razlika?
To i dalje nije ni taj toran, ni taj zmaj, niti to drvo koje trenutno posmatraš.
I ne posmatraš ga, nego automatski imenuješ i ideš dalje. I tako radiš za
sve u životu. I tako učiš svoju decu. I tako će deca učiti svoju decu.
I tako slepci vode slepce i mrtvi sahranjuju svoje mrtve.

Složio si se dakle intuitivno. Osećaš da je ispravno, ali ne razumeš
šta to znači. I to je ok.

Mi nismo vrsta. Mislim da je i Patrijarh Pavle negde to objasnio.
Bog je biljke i životinje stvorio po vrstama njihovim, a nas je stvorio
po svom liku.
Da li se lik Božiji razlikuje od životinjskih vrsta samo po mogućnosti
imaginacije i nadograđenog načina razmišljanja?

Jesi li ti automehaničar ili kompjuteraš? Nešto mi ta nadogradnja
zvuči kao buženje kompa ili auta. A to je i dalje mašina sa ograničenim
mogućnostima.
Čovek, kakvim ga je Bog stvorio, nema nikakva ograničenja.

Ne, ni jedno od ta dva ne znači slušati sebe.

- - - - - - - - - -

Pre neki dan, pričam prijateljici o ženi koja je potpuno prosvetljena,
obožena, probuđena, kako god to ko zove.
A ona me pita ''Jel ona završila nešto?''
prvo se zbunim, pa pitam ''Na šta misliš?''
''Pa, neku školu, fakultet?''
I šta ću nego da prasnem u smeh.

Mislim... fakultet...:zcepanje:

eh...
 
Zeleni toranj, zeleni zmaj ili zeleno drvo, u čemu je razlika?
To i dalje nije ni taj toran, ni taj zmaj, niti to drvo koje trenutno posmatraš.
I ne posmatraš ga, nego automatski imenuješ i ideš dalje. I tako radiš za
sve u životu. I tako učiš svoju decu. I tako će deca učiti svoju decu.
I tako slepci vode slepce i mrtvi sahranjuju svoje mrtve.

Složio si se dakle intuitivno. Osećaš da je ispravno, ali ne razumeš
šta to znači. I to je ok.

Mi nismo vrsta. Mislim da je i Patrijarh Pavle negde to objasnio.
Bog je biljke i životinje stvorio po vrstama njihovim, a nas je stvorio
po svom liku.
Da li se lik Božiji razlikuje od životinjskih vrsta samo po mogućnosti
imaginacije i nadograđenog načina razmišljanja?

Jesi li ti automehaničar ili kompjuteraš? Nešto mi ta nadogradnja
zvuči kao buženje kompa ili auta. A to je i dalje mašina sa ograničenim
mogućnostima.
Čovek, kakvim ga je Bog stvorio, nema nikakva ograničenja.

Ne, ni jedno od ta dva ne znači slušati sebe.

- - - - - - - - - -

Pre neki dan, pričam prijateljici o ženi koja je potpuno prosvetljena,
obožena, probuđena, kako god to ko zove.
A ona me pita ''Jel ona završila nešto?''
prvo se zbunim, pa pitam ''Na šta misliš?''
''Pa, neku školu, fakultet?''
I šta ću nego da prasnem u smeh.

Mislim... fakultet...:zcepanje:

A sta je to drvo ako nije drvo..kakvu tajnu krije to drvo..bogami nema nikakve mistike romantike u drvetu i u svetu uopste..sve je prosto i jednostavno..da bi objasnio prirodu uopste nije neophodna hipoteza bozijeg postojanja..nema duhovnog ama ic u drvetu...sve fura po sinama uzrocnosti..
 
Zeleni toranj, zeleni zmaj ili zeleno drvo, u čemu je razlika?
To i dalje nije ni taj toran, ni taj zmaj, niti to drvo koje trenutno posmatraš.
I ne posmatraš ga, nego automatski imenuješ i ideš dalje. I tako radiš za
sve u životu. I tako učiš svoju decu. I tako će deca učiti svoju decu.
I tako slepci vode slepce i mrtvi sahranjuju svoje mrtve.
Ох, мислим да капирам...ништа није ништа и ништа је све а све је ништа и све је све...?

Složio si se dakle intuitivno. Osećaš da je ispravno, ali ne razumeš
šta to znači. I to je ok.
Рецимо да је тако. Договор кућу гради.

Mi nismo vrsta. Mislim da je i Patrijarh Pavle negde to objasnio.
Bog je biljke i životinje stvorio po vrstama njihovim, a nas je stvorio
po svom liku.
Da li se lik Božiji razlikuje od životinjskih vrsta samo po mogućnosti
imaginacije i nadograđenog načina razmišljanja?
Вероватно очекујеш одговор о души али ја лично сматрам да и животиње имају душу, па то мени није место раздвајања.

Jesi li ti automehaničar ili kompjuteraš? Nešto mi ta nadogradnja
zvuči kao buženje kompa ili auta. A to je i dalje mašina sa ograničenim
mogućnostima.
Ти си пребацила причу на аутомате, само пратим.

Čovek, kakvim ga je Bog stvorio, nema nikakva ograničenja.
Тада ђаво поведе Исуса Христа у Јерусалим, Њега постави на кров храма и рече: "ако си Ти Син Божији, баци се одавде доле (опасности за Тебе нема), јер је у Писму речено: ангелима Својим заповедиће за Тебе, да сачувају Тебе, и узеће Те на руке, да не запнеш за камен ногом Својом" (Псалм 90, 11-12).

Али Исус Христос му је рекао: "у Писму је речено такође, не искушавај Господа Бога Твојега", односно где није нужно, не тражи и не очекуј чуда. (Поновљени Закони 6, 16).

Ne, ni jedno od ta dva ne znači slušati sebe.
Ово имплицира да можда знаш шта значи слушати себе. Ако може подела, ако не, ником ништа.

- - - - - - - - - -

Pre neki dan, pričam prijateljici o ženi koja je potpuno prosvetljena,
obožena, probuđena, kako god to ko zove.
A ona me pita ''Jel ona završila nešto?''
prvo se zbunim, pa pitam ''Na šta misliš?''
''Pa, neku školu, fakultet?''
I šta ću nego da prasnem u smeh.

Mislim... fakultet...:zcepanje:

eh...
А чему потреба да се прича о просветљеној жени, пријатељици коју то очигледно не занима? Хммм...
 
Moderan pristup vaspitanja dece, jednako je pogrešan kao i onaj koji iz
mode izlazi. Zašto pokazivati detetu drvo, ako je sposobno da vidi šumu?
U čemu je razlika, da li ću nekoga prisiliti da odbaci sve ostale mogućnosti
ili ću ga ljubazno usmeriti na to?
Svakako, jednog dana neće svoj glas moći da čuje. Bilo od mojih ljubaznih
naklapanja ili od pretnji i ucena.

Zasto dete usmeravati da umuje o sumi ili o bilo cemu...bolje mu raspaliti srce da ume dete da se raduje..formiranje intelekta pa bio i genije u zivotu nista mu ne vredi ako mu je cuka slepa i mrtva..
 
A sta je to drvo ako nije drvo..kakvu tajnu krije to drvo..bogami nema nikakve mistike romantike u drvetu i u svetu uopste..sve je prosto i jednostavno..da bi objasnio prirodu uopste nije neophodna hipoteza bozijeg postojanja..nema duhovnog ama ic u drvetu...sve fura po sinama uzrocnosti..

Zaista?
Hajde napravi ti jedno drvo ni iz čega. Samo ga osmsli i materijalizuj.
 

Back
Top