Poznata Bosanka: ZAUVIJEK ĆU OSTAT JUGOSLOVENKA!

Rasejani Prorok

Buduća legenda
Poruka
30.233
1115987_semsa-suljakovic_ls.jpg


EKSKLUZIVNO! INTERVJU ZA SVA VREMENA ŠEMSA SULJAKOVIĆ: Zauvek ću biti Jugoslovenka!

Veliki je broj onih koji se kunu da bez Šemse nema ni pevanja, ni duše, ni zabave, ni kafanskog ludila, a da ona nijednom nije zanjihala kukovima i bacila poprsje na karirani stolnjak sa aluminijumskom pepeljarom. Nije Šemsa pevala ništa tuđe, ali je doživela da obrađuju njene pesme.

Niti je Šemsa to znala, niti je mislila o tome dok je pevala „Što me pitaš kako živim i šta radim ja“, za mnoge najveći hit otkad je narodnjačkog glasa i trilera, gde ono „ja“ treperi, uvija se, njiše, baca u trans i hrišćane, i muslimane, i katolike, ujedinjene u Šemsi pre nego što se onolika zemlja raspadne i ode u zaborav. Kao ona domaćica u Altmanovom filmu koja je prepešačila ceo Teksas da bi se u Nešvilu dočepala mikrofona, tako je i ova domaćica iz Misurića - Misurija kod Maglaja izdurala celu Bosnu da se dočepa Šapca, odakle se iz vašarskih šatora lansirala u kosmos, među zvezde. Estrada je pokušala da je ignoriše, ali narod je voleo ženu iz naroda, skromnu i smirenu, oslonjenu samo na svoj glas.



U društvu bez klasa izbegavalo se pominjanje njene publike, ali smatralo se da je slušaju niži slojevi, gastarbajteri i ljudi bez obrazovanja i ukusa. Iako je punila i koncertne dvorane i kafane, pravila ogromne tiraže vinila i kaseta, a lokalne radio-stanice vrtele njene pesme danonoćno, takozvana elita nazivala je njenu muziku trešom.



"Kažu da vas voli prost svet", pitam je.



"Seljaci", ispravlja me. "Pričali su stalno da me vole seljaci. Ne, ne i ne! Imam finu publiku, intelektualce koji me obožavaju, valjda znam. Uvijek ih je bilo, samo to nisu javno govorili, ne znam zašto. Nije mi smetalo, niti mi smeta. E sad, ima klubova gde dolaze samo Bosanci, i tu ima svega. Kad domaćice izađu jednom godišnje, ko da su s lanca puštene."



RAT, BEČ, ŠVEDSKA



Pitam je kako živi i šta radi, uverena da je aluzija na njen stari hit očigledna. Ali život nije pesma, obično je i bolji i gori.



"Bogami, mislim da sam sad najbolje otkad znam za sebe!", kaže mi veselo. "Svega, svega je bilo. Pre tri godine imala sam infarkt i stavili su mi tri stenta, ali osjećam se dobro. Putujem, radim, volim samu sebe. U novembru i decembru idem u Austriju i Švajcarsku. Još uvijek nana ide u diskoteke! Ne gledaju me kao ljepoticu ili trebu, nego kao pjevačicu, profesionalca. Nije da mi se baš ide kao nekada, nema onog starog žara, ali sam zadovoljna. Samo svoje pjesme pjevam, od mene to jedino očekuju. I gdje god odem - lom!"



Ono što me zanima jeste otkud Šemsa u Švedskoj. Pre bih očekivala da živi u Sarajevu, ili Bosni uopšte, možda i u Srbiji, gde je tolike godine života provela.



"Rat me dočekao u Beču", uzdahne. "Tamo sam imala svoj stan kad je zaratilo.



Dole ostali moji. Izvlačila sam jednog po jednog. Sina mi je odmah metak pogodio, preseko mu arteriju u preponama. Operisali su ga u Beču. Mama je čitav rat bila u Sarajevu. Pošto mi brat živi u Švedskoj, mama je htela kod njega i tako smo ‘95. svi, pa i ja, došli u Švedsku. Dva brata, dve sestre, majka, svi su ovdje. Živimo u istoj zgradi mama, Senada, sestrić Ibro i ja. Sin nije hteo da ostane, kaže da je ovo zemlja za debile. Vratio se u Sarajevo. Otišla sam tamo ‘97. da obnovim kuću i moj Almir sad tamo živi."



Dok mi sve to priča, staloženo i jednostavno, često se obraća sestri, koja je, kao i majka, prisutna tamo odakle Šemsa govori. "Je l’, Seno, tako bješe?", pita je za neku godinu ili događaj. Zamišljam njih tri, tri ptice što su "Bosnu preljetile", kako u nekoj sobi u Švedskoj, htele - ne htele, vraćaju iz sećanja događaje koje bi da zaborave.
"Rat je rat", kaže. "Izgubila sam dva brata. Jedan, još regrut u JNA, imao je 20 godina. Sestra Amela je umrla avgusta prošle godine, a za njom i drugi brat. Najposle muž. Za tri godine pet sahrana. Ali, što kažu u Bosni, izdržao je Mujo i gore. Zapostavila sam posao. Ti dani su mi bili najteži. Šta da radimo. Niti si ti počela taj rat, niti ja. Jeb'ga."

CIJELI TEKST OVDIJE:
https://www.kurir.rs/stars/2704633/...-semsa-suljakovic-zauvek-cu-biti-jugoslovenka
 
kad dvoje odlijepe od ljubavi onda slusaju Juzni vetar........
Mada ne moze se reci da tu nema i finih pesmica........
Znao je taj Bas da razveseli narod a aktivan je i danas.....
Ta omladina se vise veselila nego mi u diskacima uz dens sredinom devedesetih.......

- - - - - - - - - -

Inace Bosanci vise vole da slusaju pjevace iz Srbije i obratno........
a i mnogo kvalitetnih folk pjevaca u Srbiji su nasi bosandzeri..........
Zato mi ne znam da igramo kola ali glasa imamo........
 

Back
Top