Zašto niko više ne čita poeziju
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 31

Tema: Zašto niko više ne čita poeziju

Moderator Black Baron (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Podrazumevano Zašto niko više ne čita poeziju

Svedoci smo toga da se najviše čitaju romani, tu i tamo i kratke priče. Medjutim, poeziju više niko ne čita, iako ima dosta onih koji je štampaju. Niko ne izdaje poeziju, nikog to ne zanima. Poznajem lično ljude koji je pišu i svi su samizdati, odštampaju svoje delo u odredjen broj primeraka i razdele to rodbini i prijateljima (mada ni oni ne čitaju poeziju). Šta se to dogodilo i ko su ljudi koji će sutra ući u lektiru sa svojom poezijom? Nekada smo imali Radičevića, Miljkovića, Disa, Pandurovića, Malarmea, Bodlera, Remboa, Verlena... danas toga nema, jedini lik čija se poezija dosta čita je Bukovski. Šta se to desilo?
    "People will die young but it will be fun. We will burn the corpses of the heroes." - Limonov

Veoma poznat Honduras (avatar)
    Učlanjen
    27.10.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    997

Podrazumevano Re: Zašto niko više ne čita poeziju

Ima dosta loše poezije, preselo ljudima. Ozbiljne kritika skoro ne postoji, niko da nam skrene pažnju na dobre savremene pesnike. Nemam ni vremena ni volje da čitam 100 loših da bih (možda) naletela na onog jednog dobrog. Ponekad pročitam nešto, ako verujem izdavaču, ili ako znam prozna dela autora. Samizdate ne čitam, ako neko baš ne preporuči.
    Šteta, idealno za čitanje na mobilnom telefonu .)

Moderator proka (avatar)
    Učlanjen
    19.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1308

skoro mi pala u ruke lepa poezija, vesna ....?
    zivot je previse kratak da bi pio lose vino :)

Iskusan
    Učlanjen
    25.05.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    203
    Reputaciona moć
    0

O POEZIJI:
    Uvek cu se secati dvorišta u osnovnoj školi i mališana koji su na pomen reci ,,pesnik” ili ,,poezija” pocinjali da se smeju i rugaju. A kapiram i zašto – zato što je poezija lažna. Ona je lažna i snobovska vekovima unazad. Previše je pateticna. I precenjena je. To je gomila smeca. Poezija je vec vekovima skoro totalno sranje. Cista prevara, lažnjak.

Ne bih želeo da me pogrešno razumeju, bilo je i nekoliko veoma dobrih pesnika. Kao onaj Kinez Li Po. (Cuveni kineski pesnik 701-762. Otišao je od kuce sa 19 godina i živeo sa taoistickim pustinjacima. Poznat je po raspusnickom životu i pijancenju. – Prim. prev.) On je bio u stanju da unese više osecanja, realizma i strasti u samo cetiri ili pet jednostavnih stihova nego što vecina pesnika može na cetrnaest ili petnaest stranica svog sranja. A i lokao je vino, takode. Obicavao je da plovi u camcu niz reku, zapali svoje pesme i pije vino. Vladari su ga voleli zato što su razumevali ono što je pisao… i naravno, spaljivao je samo loše pesme. (smeh)

Ono što ja pokušavam, izvinite me što sebe stavljam u prvi plan, je da prikažem život najamnih radnika, prostih ljudi… ženu koja vrišti na coveka kad se vrati kuci. Suštinu stvarnosti svakodnevnog življenja… nešto što se retko pominjalo u poeziji u prethodnim vekovima. Reci cu to jednostavno: poezija vekovima unazad je cisto sranje. I to je sramotno.

Bukowski

Iskusan quentin (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    458

Citat Original postavio Honduras Pogledaj poruku
    Ima dosta loše poezije, preselo ljudima. Ozbiljne kritika skoro ne postoji, niko da nam skrene pažnju na dobre savremene pesnike. Nemam ni vremena ni volje da čitam 100 loših da bih (možda) naletela na onog jednog dobrog. Ponekad pročitam nešto, ako verujem izdavaču, ili ako znam prozna dela autora. Samizdate ne čitam, ako neko baš ne preporuči.
    Šteta, idealno za čitanje na mobilnom telefonu .)
    To je to, reklo bi se. Može se dodati da ni pjesnici sami sebi nisu učinili veliku uslugu, jer posljednjih decenija oni s najviše talenta uglavnom pišu neku hermetičnu, teško pristupačnu poeziju, ne baš prijemičivu za širu publiku.

Ja čitam poeziju, ali uglavnom se vraćam pjesnicima koje čitam već dugo. Jednom godišnje pobožno pročitam Eliotovu Pustu zemlju.
    The literary culture is the last bastion of the individualist.

Veoma poznat moonja.. (avatar)
    Učlanjen
    09.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    458

Pa više pišu poeziju od proze..i postoji zajednica pesnika...al rekoše "poeziju tje svi pisati".
    2+1 bez vađenja (: + in vivo aproximativno

Iskusan quentin (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    458

Citat Original postavio moonja.. Pogledaj poruku
    Pa više pišu poeziju od proze..i postoji zajednica pesnika...al rekoše "poeziju tje svi pisati".
    Čitao sam prije par godina članak u nekom stranom časopisu u kome lik kaže da poezija prestaje biti "art" i postaje "craft", vještina za koju su zainteresovani samo oni koji se njome i bave. Mislim da bar 90% čitalaca moderne poezije i sami pišu pjesme.
    The literary culture is the last bastion of the individualist.

Buduća legenda Mačka_Zagrebačka (avatar)
    Učlanjen
    01.03.2015.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    2655

Citat Original postavio proka Pogledaj poruku
    skoro mi pala u ruke lepa poezija, vesna ....?
    Vesna koja je napisala "Bez ljubavi tijelo je tamnica u kojoj duša ispašta svoje prisustvo"
    Postoje ljudi koji žive život i oni koji žive snove! Na nama je izbor

Buduća legenda Transcendental (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    614

Potrebno je da gledaš širu sliku - umetnost više nije hermetični high-profile prostor izražavanja, već je demokratizovana i najbitnije, u kapitalizmu umetnički proizvod postaje roba (komodifikacija kao modus operandi umetnosti), dakle umesto da tražiš velike pesnike (koji su mogli postojati samo dok postoji velika umetnost), pesnici prelaze u sferu naroda (tipa hip hop muzika), samim tim se menjaju i formalna obeležja stiha.

Ne znači da narodna umetnost ranije nije postojala, samo da je ranije postojao paralelni tok visoke umetnosti koja se izučava danas u školi kao jedina umetnost, a danas je ta visoka umetnost nestala ili je potpuno marginalna zato što umetnost danas mora da se proda masi, jer više nema aristokratije koja će da sponzoriše pisce, pesnike i slikare, dakle umetnički proizvod mora biti dostupan i lako svarljiv

Ovo je nešto što su marksisti predvideli da će se desiti, Adorno izuzetno negativno piše o ovoj pojavi i njenim implikacijama, dok Benjamin piše pozitivno, i vidi u tome revolucionarni potencijal (ispalo da je Adorno u pravu).
    Burdije ako se sećam dobro u Pravilima umetnosti detaljno analizira književnost kao praksu i šta se sa njom dešava kada dolazi do promene dominantnog diskursa (on to radi na primeru Flobera), izuzetno dobra knjiga za razumevanje načina na koji se formalna dinamika umetnosti upravlja prema ideološkoj i materijalnoj društvenoj dinamici.

Iskusan
    Učlanjen
    25.05.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    203
    Reputaciona moć
    0

Imam utisak da poeziju uglavnom čitaju oni koji poeziju i pišu.
    Ima i danas neloših pesnika kod nas, otvarao sam temu o tome:

https://forum.krstarica.com/showthread.php/763245-Savremeni-domaći-pesnici

Moderator Black Baron (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Citat Original postavio Transcendental Pogledaj poruku
    Potrebno je da gledaš širu sliku - umetnost više nije hermetični high-profile prostor izražavanja, već je demokratizovana i najbitnije, u kapitalizmu umetnički proizvod postaje roba (komodifikacija kao modus operandi umetnosti), dakle umesto da tražiš velike pesnike (koji su mogli postojati samo dok postoji velika umetnost), pesnici prelaze u sferu naroda (tipa hip hop muzika), samim tim se menjaju i formalna obeležja stiha.

Ne znači da narodna umetnost ranije nije postojala, samo da je ranije postojao paralelni tok visoke umetnosti koja se izučava danas u školi kao jedina umetnost, a danas je ta visoka umetnost nestala ili je potpuno marginalna zato što umetnost danas mora da se proda masi, jer više nema aristokratije koja će da sponzoriše pisce, pesnike i slikare, dakle umetnički proizvod mora biti dostupan i lako svarljiv

Ovo je nešto što su marksisti predvideli da će se desiti, Adorno izuzetno negativno piše o ovoj pojavi i njenim implikacijama, dok Benjamin piše pozitivno, i vidi u tome revolucionarni potencijal (ispalo da je Adorno u pravu).
    Burdije ako se sećam dobro u Pravilima umetnosti detaljno analizira književnost kao praksu i šta se sa njom dešava kada dolazi do promene dominantnog diskursa (on to radi na primeru Flobera), izuzetno dobra knjiga za razumevanje načina na koji se formalna dinamika umetnosti upravlja prema ideološkoj i materijalnoj društvenoj dinamici.
    Sjajna analiza. Ne razumem se puno u autore koje si nabrojao (Adorno, Benjamin, Burdije), mada sam čuo za njih. Ono što me buni je činjenica da su u 20.veku, kad je već postojao kapitalizam i demokratizacija postojali sjajni i umetnički veoma kvalitetni pisci koji su pritom bili i slavni i opšteprihvaćeni.

Možeš li da mi kažeš koje pisce smatraš najboljim i zašto?
    "People will die young but it will be fun. We will burn the corpses of the heroes." - Limonov

Buduća legenda Transcendental (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    614

Citat Original postavio Black Baron Pogledaj poruku
    Sjajna analiza. Ne razumem se puno u autore koje si nabrojao (Adorno, Benjamin, Burdije), mada sam čuo za njih. Ono što me buni je činjenica da su u 20.veku, kad je već postojao kapitalizam i demokratizacija postojali sjajni i umetnički veoma kvalitetni pisci koji su pritom bili i slavni i opšteprihvaćeni.

Možeš li da mi kažeš koje pisce smatraš najboljim i zašto?
    Prvo treba praviti razliku između proznog pisca i pesnika, to nije u istoj ravni i moderni prozni pisac koristi uglavnom formu romana koja je mnogo slobodnija, demokratičnija i prilagodljivija od poezije.

Drugo, poslednjih 100-150 godina je period naglih i jakih tehnoloških skokova, i to je uticalo i na umetnost i mogućnosti njene distribucije (pogledaj kad se razvio internet), tako da nije isto početak XX veka i sredina XX veka, ili sad vs pre 50 godina, stvari su se razvijale izuzetno brzo i mi danas ne možemo ni da zamislimo umetničku situaciju kao onu u kojoj su bili Džojs, Eliot i Paund, iako je to bilo u izuzetno bliskoj istoriji. Adorno i Benjamin pišu sredinom XX veka o totalnom podređenju umetnosti konzumerizmu i mas-distribuciji, dakle definitivno je umetnički prostor zadržao određenu autonomiju u toku XX veka koju danas nema (što možemo pripisati i jakoj socijalnoj državi zapada koja se održala do pada istočnog bloka kada kreće neoliberalizam i komodifikacija svega što postoji).

Nemam listu najboljih pisaca, gotivim Džojsa, Brehta i Zolu ovako, ali ne mogu da pravim te liste najboljih itd. smara me to.

Zainteresovan član Salvatore__ (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    15

Lepo objašnjeno.

https://youtu.be/dz_lrOgMorU

Obećava
    Učlanjen
    19.08.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    8

A da ne pricamo gde su nestale tragedije, poeme itd...
    Ja licno mislim da je problem s poezijom sto je citav svet knjizevnosti upao u fazu kada se poeziji daje malo znacaja zbog aktuelnog knjizevnog pravca
    Uvek se mogu uzeti u obzir nekadasnji pisci koji nisu stvarali u skladu sa tadasnjim knjizevnim tendencijama
    Ako smo jos u tom post-modernizmu, mozda tako i treba, mada stvarno nisam upucen u njegove odlike, najnovije nesto sto sam citao je Cekajuci Godoa, a to je upravo prelaz ka post-modernizmu

Moderator proka (avatar)
    Učlanjen
    19.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1308

reko mi jednom gojko b., pesnik i urednik, sledeće:

"u svetu uvek postoji samo 500 ljudi koji čitaju poeziju"
    zivot je previse kratak da bi pio lose vino :)

Domaćin Наутилус (avatar)
    Učlanjen
    20.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    144

Али је зато 500 милиона пишу.
    Кад пољубиш жену која пуши исто је као кад пољубиш пепељару. (Чехов)
    „Имају тако много деце. Бог им дао још више!“

Aktivan član Kišofil (avatar)
    Učlanjen
    25.07.2018.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    139

Zato što današnji homo sapiens ne živi u okolnostima kao nekadašnji. Izmrcvaren je na poslu, u kući, psihički i fizički, materijalno da ne govorimo. Nije mu do poezije. Nema "koncentraciju" za to. Uvek je bilo sirotinje, da, voleli su poeziju, da, ali danasnji covek je napet, previse, nece to poezija... Prozu mozes i na preskakce, al pesmu, lagano srkućeš. Nema danas strpljenja niko za to. Sve je instant, pa i živci.

Aktivan član Kišofil (avatar)
    Učlanjen
    25.07.2018.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    139

Nije do poezije. Do nas je.
    Spominjete nekvalitet danasnje poezije. Hmmm. Tema nije bila sto savremene pesnike niko ne cita. A istina da je ko god je hteo objavio je zbirku pesama. Pitanje je zasto niko poeziju vise ne cita. Znaci celokupnu, otkako je nastala pa naovamo, ne savremenike. Ne cita, ne moze. Retko ko ima mir u sebi da je čita.
    Etc etc

Iskusan
    Učlanjen
    13.11.2016.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    189

Ne mogu da se složim da niko ne čita poeziju, pretenciozno je govoriti niko... Evo ja je čitam, dvojezično.

Na srpskom i engleskom, a trenutno učim i drugi strani jezik.

Pisanje i prevođenje pesama je odličan način da se uči jezik. Dakle, ima nas još koji cenimo poeziju. Samo ne salećemo ljude sa time.

Ako vam ne valjaju novi pesnici, čitajte stare. Zbirke su po bagatelnim cenama.
    Poslednji put ažurirao/la Драгор : 30.09.2018. u 20:29

Ističe se
    Učlanjen
    10.12.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Poezija je umrla, sto bi rekao Raša iz Hadersfilda

Iskusan
    Učlanjen
    13.11.2016.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    189

Citat Original postavio momcilo95 Pogledaj poruku
    Poezija je umrla, sto bi rekao Raša iz Hadersfilda
    Kako za koga.

Moderator Baudrillard (avatar)
    Učlanjen
    25.07.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2506

Mislim da poezija nije umrla, svakako nije nešto što čita veliki broj ljudi, ali se čita.
    Naš je život putovanje kroz Noć i kroz studen zima, mi tražimo prolaz k Nebu gde jedino mraka ima.
    Iz uvoda u knjigu Putovanje nakraj noći.

Obećava
    Učlanjen
    19.08.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    8

“Od Homera pa na ovamo sve je usavršeno osim poezije”
    Nije lirski pesnik u pitanju, ali rečenica je tačna

Domaćin
    Učlanjen
    03.11.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    106

Nema ni potrebe,poklonim po koju pesmu nekima a odstampacu ih I ostaviti potomstvu kao neki trag u vremenu

Početnik
    Učlanjen
    12.10.2018.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Čitaoci poezije imaju "asocijativniji mozak", odnosno izraženiju sposobnost aptraktnog mišljenja.
    Meriti vrednost poezije brojem ljudi koji pokušavaju da je pišu je besmisleno, jer ni sa prozom ništa nije bolje.
    Da biste pročitali jedan dobar roman morate takođe pročitati previše "smeća"!
    U čemu je razlika?
    Sposobnost asocijativog razmišljanja.
    Znam ljude koji mnogo čitaju, ali za svaku preporuku pitaju da li je potrebno da se "mnogo razmišlja".

Garantujem da će ovde 90% ljudi reći da voli Borhesa.

Postoji anegdota da su Borhesu uskratili Nobelovu nagradu zato što su smatrali da su njegove knjige "referati".
    On je na to odgovarao da nema potrebu i da smatra glupošću da piše hiljade stranica zbog nečega što može da se kaže na stotinak.
    A od ovih pomenutih 90%, koji po logici mase kažu da vole Borhesa, bar 50% ili ga nije čitalo ili ga ne razume.
    Borhes je samo jedan primer (tu su i Kami, Sartr, Kiš...).
    Poslednji put ažurirao/la Surogat22 : 12.10.2018. u 16:37

Slične teme

1. Knjiga koja se najduže čita?
    Autor Fat Bastard u forumu Književnost i jezik
    Odgovora: 59
    Poslednja poruka: 23.05.2009., 12:52
  2. Prognoza SCG-ITA
    Autor jmilos u forumu Fudbal
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 08.06.2004., 14:43
  3. Forum na kojem ima šta da se pročita
    Autor Lajka u forumu Internet