Da li je država (Srbija) uredjena da štiti interes pojedinca ?

Nataša Rostova

Buduća legenda
Poruka
43.076
Mi smo ovde sa različitim ideološkim ubedjenjima, sa različitim vidjenjima uredjenja države, sa različitim pogledima na patriotizam, neki su liberali, neki socijalisti, neki bi kapitalizam, neki socijalizam, neki su pro-ruski, neki su pro-američki , pa se nadmudrujemo sa Hrvatima, rovimo po istoriji....i tako svašta nešto - a u svoj toj priči svako od nas živi u državi ovakva kakva jeste

Zanima me da li je iko ikada i u kojoj situaciji imao utisak da je država bila na njegovoj strani? Da li država treba da štiti pojedinca i?

Otrcane floskule pravda ne postoji i tako mora me ne zanimaju... jer svako uspešno društvo teži pravdi. Zamislite USA državnog službenika da kaže gradjaninu - pravda ne postoji.
 
Drzava treba da stiti svakog pojedinca, ukoliko je pojedinac regularan gradjanin drzave - sto bi Ameri rekli, low-abiding-citizen.

Nazalost, to nije tako. Svakodnevno si zrtva korupcije i raznih njenih posledica, jer drzava nece da se bori protiv korupcije.
Svakodnevno si zrtva monopola, jer drzava nece da se bori protiv monopola.
Svakodnevno si zrtva svakoga ko vrsi utaju poreza - jer utaja poreza je kriminal protiv cele drzave a samim tim i protiv celog naroda, koji od tog novca ubranog od poreza, treba da ostvari odredjene interese (zdravstvena zastita, javni red i mir, odbrana, itd.).
Zatim, kada subvencionise idiotske firme poput AirSrbije, a nema kesh-a za vrtice i za neke druge elementarne stvari.
Pojedinac je svakondevno zrtva drzave za kompletan drzavni nemar i odsustvo odgovornosti za resavanje bezbroj bitnih stvari. Mogu do ujutru da ih nabrajam.

Poenta je da drzava Srbija nije na strani pojedinca, osim ako taj pojedinac ima jake politicke veze, ili ako je pojedinac jako uporan, ima dosta novca i vremena da pravdu do kraja istera na sudu - a ni tada mu nije garancija, jer svi odlicno znamo bezbroj sramnih presuda nasih sudova.

I sve to skupa je razlog zasto toliko ljudi danas odlazi iz Srbije.
 
Države nastaju iz raznih razloga-neke nastaju kao Javno Dobro, Commonwealth, zajednica gradjana čiji je cilj da svim građanima obezbede bezbednost i pošteno tržište za prodaju svojih roba i usluga bez ometanja stranog ili domaćeg siledžije.

Srbija nije nastala kao takva država. Ona je zasnovana kao piramida u kojoj je na vrhu bio Despot Obrenović kao i njegovi sikofanti, a na dnu su bili obični domaćini i seljaci, koju su na ovu pogodbu pristali jer je Miloš bio manje zlo od Turaka. Raison d'être ove prve srpske države bio je oslobođenje Balkana od Turaka- ovaj cilj je ispunjen k od tada država funkcioniše na autopilotu.

Problem je što je princip zastareo i što znamo da ima bolje pa se bunimo.

Ipak, svako kome nije lepo može da ode, jer većini odgovara trenutno stanje. Stanje koje je uvek bilo.

A kad većina poželi nešto drugačije- gurne se u rat ili nacionalističku histeriju.
 
Ne baš. Do 1991 bio sam ubeđen da živim u državi u kojoj postoji neki red i briga za stanovništvo, no to se bukvalno srušilo preko noći, i morao sam da izgrađujem jednu drukčiju sliku odnosa države i pojedinca. Čovek je u suštini prepušten sebi, da se sam bori za svoju budućnost, dok je država tu pre svega da nahrani one u državnoj administraciji i pri vlasti.
 
Ne baš. Do 1991 bio sam ubeđen da živim u državi u kojoj postoji neki red i briga za stanovništvo, no to se bukvalno srušilo preko noći, i morao sam da izgrađujem jednu drukčiju sliku odnosa države i pojedinca. Čovek je u suštini prepušten sebi, da se sam bori za svoju budućnost, dok je država tu pre svega da nahrani one u državnoj administraciji i pri vlasti.

To su još uvek bili odjeci države stvorene 1918. koja je bila nadnacionalna i kosmopolitska.

Povratkom na feude vratili smo se i na Modus Operandi tih feuda od pre 1918.
 
Mi smo ovde sa različitim ideološkim ubedjenjima, sa različitim vidjenjima uredjenja države, sa različitim pogledima na patriotizam, neki su liberali, neki socijalisti, neki bi kapitalizam, neki socijalizam, neki su pro-ruski, neki su pro-američki , pa se nadmudrujemo sa Hrvatima, rovimo po istoriji....i tako svašta nešto - a u svoj toj priči svako od nas živi u državi ovakva kakva jeste

Zanima me da li je iko ikada i u kojoj situaciji imao utisak da je država bila na njegovoj strani? Da li država treba da štiti pojedinca i?

Otrcane floskule pravda ne postoji i tako mora me ne zanimaju... jer svako uspešno društvo teži pravdi. Zamislite USA državnog službenika da kaže gradjaninu - pravda ne postoji.

Drzava postoji da zastiti zajednicu. U sklopu zajednice, trebalo bi da stiti pojedinca.

Iz prakse vidimo da je drzava potpuno degenerisala u nesto sto delimicno stiti pojedinca i zajednicu - recimo, policija i vojska postoje i generalno stite pojedinca/zajednicu, a delimicno ga ne stiti (a trebalo bi) ili ga cak maltretira, ponizava i definitivno ga iskoriscuje (recimo, ista ta policija koja hvata kriminalce ubila je jednog Slavka Curuviju, novinara i gradjanina). U svakom slucaju daleko od toga da mu SLUZI, sto je jos jedna stvar koju drzava treba da radi.
Ovde prvenstveno mislim na zloupotrebu polozaja od strane politicara i drzavnih sluzbenika u korist raznih privatnih kompanija, drugih drzava ili privatnih lica (mafijasi, tajkuni i slicno). U cilju sticanja materijalne koristi i ekonomsko-politicke moci (sa kojom se prakticno moze sve) gradjani se pljackaju, uvode im se ogromni nameti, krse se propisi te iste drzave po pitanju kontrole raznih oblasti zivota (hrana, poljoprivreda - da li da pominjem GMO uopste, vakcine i lekovi - farmakomafija, banke i finanijske institucije itd, itd) a na stetu gradjana.

Pre ovakvih diskusija trebalo bi da se usaglasi sta se podrazumeva pod drzava, sta pod stiti i slicno da bi se raspravljalo o istim pojmovima, jer bojim se svako od nas u glavi ima neku svoju sliku sta je to drzava i sta je njena uloga.

Generalno, osnovna uloga drzave je nezavisna od drustvenog uredjenja. Svaka drzava treba da stiti svog gradjanina, jer to joj je osnovna uloga. Razne drzave to rade u vecoj ili manjoj meri. Pretpostavljam da ti zelis misljenje o Srbiji.
 
Države nastaju iz raznih razloga-neke nastaju kao Javno Dobro, Commonwealth, zajednica gradjana čiji je cilj da svim građanima obezbede bezbednost i pošteno tržište za prodaju svojih roba i usluga bez ometanja stranog ili domaćeg siledžije.

Srbija nije nastala kao takva država. Ona je zasnovana kao piramida u kojoj je na vrhu bio Despot Obrenović kao i njegovi sikofanti, a na dnu su bili obični domaćini i seljaci, koju su na ovu pogodbu pristali jer je Miloš bio manje zlo od Turaka. Raison d'être ove prve srpske države bio je oslobođenje Balkana od Turaka- ovaj cilj je ispunjen k od tada država funkcioniše na autopilotu.

Problem je što je princip zastareo i što znamo da ima bolje pa se bunimo.

Ipak, svako kome nije lepo može da ode, jer većini odgovara trenutno stanje. Stanje koje je uvek bilo.

A kad većina poželi nešto drugačije- gurne se u rat ili nacionalističku histeriju.

Samo da te korigujem - drzava uopste nije nastala zbog trzista, vec zbog licne i zajednicke sigurnosti. Koliko se secam iz skole, a bilo je davno, plus se ja ne bavim profesionalno tim drustvenim stvarima, drzavu cine (sad sam nasao nesto tipa teritorija, stanovnistvo, vlast), ako se uzme u obzir vlast (teritorija i stanovnistvo su u tom smislu trpni, na njima drzava iliti vlast sprovodi svoju vladavinu), jer o tome pricamo:

- administracija (cini mi se)
- sudovi
- policija
- vojska

Kao sto vidimo, primat drzave je bezbednosni, tj. zastita stanovnistva i teritorije (vojska i policija), odrzavanje reda i prava (sudovi i administracija, uz pomoc policije) a ne radi trzista.
 
Poslednja izmena:
Drzava postoji da zastiti zajednicu. U sklopu zajednice, trebalo bi da stiti pojedinca.

Iz prakse vidimo da je drzava potpuno degenerisala u nesto sto delimicno stiti pojedinca i zajednicu - recimo, policija i vojska postoje i generalno stite pojedinca/zajednicu, a delimicno ga ne stiti (a trebalo bi) ili ga cak maltretira, ponizava i definitivno ga iskoriscuje (recimo, ista ta policija koja hvata kriminalce ubila je jednog Slavka Curuviju, novinara i gradjanina). U svakom slucaju daleko od toga da mu SLUZI, sto je jos jedna stvar koju drzava treba da radi.
Ovde prvenstveno mislim na zloupotrebu polozaja od strane politicara i drzavnih sluzbenika u korist raznih privatnih kompanija, drugih drzava ili privatnih lica (mafijasi, tajkuni i slicno). U cilju sticanja materijalne koristi i ekonomsko-politicke moci (sa kojom se prakticno moze sve) gradjani se pljackaju, uvode im se ogromni nameti, krse se propisi te iste drzave po pitanju kontrole raznih oblasti zivota (hrana, poljoprivreda - da li da pominjem GMO uopste, vakcine i lekovi - farmakomafija, banke i finanijske institucije itd, itd) a na stetu gradjana.

Pre ovakvih diskusija trebalo bi da se usaglasi sta se podrazumeva pod drzava, sta pod stiti i slicno da bi se raspravljalo o istim pojmovima, jer bojim se svako od nas u glavi ima neku svoju sliku sta je to drzava i sta je njena uloga.

Generalno, osnovna uloga drzave je nezavisna od drustvenog uredjenja. Svaka drzava treba da stiti svog gradjanina, jer to joj je osnovna uloga. Razne drzave to rade u vecoj ili manjoj meri. Pretpostavljam da ti zelis misljenje o Srbiji.

Pa recimo fizičko lice udje u spor sa pravnim licem. I ako je evidentno da je fizičko lice u pravu država donese mišljenje da je pravno lice u pravu...
Sližbenici države koji nisu doneli to mišljenje vide da je tu prekršeno pravo... ali se i dalje zaklanjaju iza zakona. Da to jeste tako...ali zakon

I koliko puta se ovde dobije objašnjenje - zakon. Pa zar se zakon pravi samo za jedne a na uštrb drugih?

Da li postoji način da se to promeni?

- - - - - - - - - -

Da li može da opstane država u kojoj državni službenici imaju filozofiju - pravda ne postoji?

U državi gde je himan - Bože Pravde
 
A ko je po tebi država? I kako pojedinac da šiti svoj?

Kad mu država ne daje mehanizme, da li je opravdano "uzeti pravdu u svoje ruke"?

Čemu onda olaćanje poreza ako neko ne štiti moj interes?

Sad sam napisao definiciju koju sam nasao na netu.
Elementi države su:
– vlast
– teritorija
– stanovništvo

Ista osoba na netu tvrdi i sledece:
Sa pravnog aspekta, država je sistem ljudi i funkcija koji stvaraju pravila obaveznog ponašanja, a njihovu primenu obezbedjuju prinudnom snagom kojom raspolažu.

Ovo dalje je moje.
Stanovnistvo cini drzavu u smislu da je ono definise i zivi u njoj, ali nije u potpunosti drzava jer postoji nesto sto se zove VLAST.

Opet koliko se secam iz skole, gradjani drzave se odricu dela svojih prava i predaju ih vlasti, tj. grupi ljudi izabranoj od tih istih gradjana da U NJIHOVO IME uredjuje i upravlja odredjenim oblastima zivota, a u opstem interesu - radi zastite i bezbednosti - tih istih gradjana.

To je otprilike definicija. I tu vidimo sta drzava treba da bude. Posto u zivotu, uprkos tome sto ce me mnogi sada popljuvati, treba uvek teziti IDEALU, tome treba da tezimo i mi gradjani vezano za nasu drzavu.

O raznim deformitetima drzave u odnosu na ovaj ideal pisu kolege ovde pa necu o tome, a mislim da je i vecini nas potpuno jasno gde sve drzava ne radi ono sto treba da radi.

Ja cu samo dodati da je jedan od zadataka drzave takodje da IZUMIRE, odnosno da se svodi na minimum minimuma da bi vrsila pomenute namene. Mislim da je svima jasno da danasnje drzave cine uglavnom potpuno obrnuto - sire i jacaju svoj uticaj, dodatno ogranicuju gradjane i dodatno im namecu obaveze (recimo, finansijske) kojima zapravo rade protiv gradjana, a ponekad - znaci samo PONEKAD - u cilju svog jacanja (mislim na drzavu u smislu vlast).

Takodje cu jos jednom istaci, jer mislim da je jako bitno, da isti problem imaju SVE DRZAVE U SVETU. Tacnije, svi gradjani svih drzava u celom svetu su zrtve svojih drzava. To nije specificno samo za Srbiju.
Potpuno ista tvrdnja vazi i za zloupotrebe koje se vrse, tipa zaduzivanja drzave (citaj: budzeta, citaj: novca svih gradjana jedne drzave) raznoraznim kreditima za racun privatnih lica. Primera ima beskonacno, da ne gusim.
 
Pa recimo fizičko lice udje u spor sa pravnim licem. I ako je evidentno da je fizičko lice u pravu država donese mišljenje da je pravno lice u pravu...
Sližbenici države koji nisu doneli to mišljenje vide da je tu prekršeno pravo... ali se i dalje zaklanjaju iza zakona. Da to jeste tako...ali zakon

I koliko puta se ovde dobije objašnjenje - zakon. Pa zar se zakon pravi samo za jedne a na uštrb drugih?

Da li postoji način da se to promeni?

- - - - - - - - - -

Da li može da opstane država u kojoj državni službenici imaju filozofiju - pravda ne postoji?

U državi gde je himan - Bože Pravde

Otisla si u "sitno crevo", tj. konkretne primere. A ja sam pokusao da od njih bezim jer je to rasprava bez kraja.

To sto ti pominjes je cuveno nepostovanje zakona. Znaci drzava ima zakone, sto kazu neki i najgori zakon je dobar ako se sprovodi, ali mora DA SE sprovodi i da se odnosi na sve jednako.

Naravno, kod nas to nije slucaj.

Ja licno vidim problem u tome sto odsustvuje kazna. Recimo, kada je pala vlast SPS/JUL 2000. godine, govorilo se o cuvenoj lustraciji. Ja sad ne mogu tacno da kazem sta znaci lustracija, a mrzi me da trazim, ali moja licna interpretacija, cak i da nije pravno tacna, je da je trebalo POCISTITI i drzavnu upravu i sudove i policiju.
Ono sto je jako bitno u celom drzavnom sistemu su INSPEKCIJE. Tako postoji i upravna inspekcija, koja kontrolise rad upravnih organa.

Rad drzavne administracije je, ovo mozda nekoga iznenadi, jako uredjen. Oni imaju procedure, rokove za te procedure i pomenutu inspekciju koja treba da kontrolise rad tih istih ograna i njihovo postovanje zakona.

Kako sam pomenuo, veliki problem je sto razne inspekcije ne rade svoj posao.

Zato bih, uz pomenute, ja u lustraciji posebnu paznju posvetio KAZNJAVANJU INSPEKTORA. Jer njihov zadatak je upravo to - posto ti i ja NEMAMO moc i uvid u rad ovoga i onoga, zadatak inspektora je da radi to u nase ime. Zato postoji i zato je placen.

Ali to je blokirano politizacijom vlasti. Ne znam da li takodje znate da je zabranjeno da drzavni sluzbenici stalno zaposleni u drzavnim organima, recimo u Ministarstvima, budu clanovi stranaka. Inspektori su deo tih struktura, te i za njih vazi isto. Ovo je uradjeno u zakonima s ciljem da se ti ljudi drze iznad stranackih interesa i da rade svoj posao u interesu svih gradjana. Ali to nije tako.

Mozemo sad da raspravljamo zasto je to tako kada zakoni prilicno lepo kazu kako treba - I NE TREBA TAKO. Tu dolazimo, po meni, do psihologije POJEDINCA, onog isto kog drzava treba da stiti po definiciji.
Pojedinac je kukavica i sitni kalkulant, poveci broj ih je i prilicno tupav, i nece da se konfrontira jacem od sebe (citaj sefovi i slicno). Ne zanima ga previse gorepomenuti IDEAL - da se radi maksimalno priblizno idealnom, vec samo da dobije svoju porciju pomija i da zbrise kuci sto pre.
Takva svest i ponasanje omogucuju filozofiju pravda ne postoji. Pravda ne postoji zato sto masa nas, pocev od tih drzavnih sluzbenika, nije spremna da se suprotstavi zloupotrebi i da, zapravo, stiti svoje interese.

Slicno vidimo i kod glasanja za vlast - narod se vodi strahom i nekim sitnim interesom, a ne ide na resavanje sistemskih problema koji bi mu, u konacnom, doneli 100 puta bolji zivot.

Posto narod drzave cini skup pojedinaca, i posto su vecina pojedinaca, narodski receno, JAJARE, imamo ovo sto imamo.
Jedna pametna i sposobna, ali i beskrupulozna, grupa ljudi je to provalila odavno, iskoristila to, malo po malo, koristeci to isto jajarenje, obezbedila sebi moc i novac, i danas imamo svet kakav imamo - nas, ovce, koje muzu neki likovi preko debila iz vlasti KOJE SAMI SEBI BIRAMO.

Nacin da se sve to promeni je samo jedan - da se narod MASOVNO otrezni, opameti, zainteresuje za sopstvenu sudbinu i prestane da se ponasa kako se trenutno ponasa. Naglasak je na onom MASOVNO, jer sve individualno se ili ubije (bukvalno fizicki, da ne talasa), ili prebije, ili se razocara inertnoscu i gluposcu mase i ili okrene samo sebi ili se samoubije.
 
Ok u pravu si za sitna crevca

Ali ako je čovekova težnja za pravdom univerzalna - da li država u kojoj u startu se kaže - da pravda ne postoji imam ikakve šanse za opstanak?

Da li ključ svih naših problema, neuspeha kao države i naroda u stavu - pravda ne postoji i mirenja sa tim

Pa će onda mnogi podići sidro i otići tamo gde pravda malo postoji ili se nudi opcija da je ipak ima.
 
Mi smo ovde sa različitim ideološkim ubedjenjima, sa različitim vidjenjima uredjenja države, sa različitim pogledima na patriotizam, neki su liberali, neki socijalisti, neki bi kapitalizam, neki socijalizam, neki su pro-ruski, neki su pro-američki , pa se nadmudrujemo sa Hrvatima, rovimo po istoriji....i tako svašta nešto - a u svoj toj priči svako od nas živi u državi ovakva kakva jeste

Zanima me da li je iko ikada i u kojoj situaciji imao utisak da je država bila na njegovoj strani? Da li država treba da štiti pojedinca i?

Otrcane floskule pravda ne postoji i tako mora me ne zanimaju... jer svako uspešno društvo teži pravdi. Zamislite USA državnog službenika da kaže gradjaninu - pravda ne postoji.

Нажалост овде не постоји ПДФ ЦРНИ ХУМОР - ту би требало да буде постављена ова тема.......

https://forum.krstarica.com/showthr...ара-Вучића?p=36009162&viewfull=1#post36009162
 
Mi smo ovde sa različitim ideološkim ubedjenjima, sa različitim vidjenjima uredjenja države, sa različitim pogledima na patriotizam, neki su liberali, neki socijalisti, neki bi kapitalizam, neki socijalizam, neki su pro-ruski, neki su pro-američki , pa se nadmudrujemo sa Hrvatima, rovimo po istoriji....i tako svašta nešto - a u svoj toj priči svako od nas živi u državi ovakva kakva jeste

Zanima me da li je iko ikada i u kojoj situaciji imao utisak da je država bila na njegovoj strani? Da li država treba da štiti pojedinca i?

Otrcane floskule pravda ne postoji i tako mora me ne zanimaju... jer svako uspešno društvo teži pravdi. Zamislite USA državnog službenika da kaže gradjaninu - pravda ne postoji.

Jeste bila na mojoj strani u par navrata. U drugih nekoliko slučajeva, nije.
Mogu da se složim da svaka vlast 100% od kada smo se oslobodili turaka ali ne i turskih manira gura svoje ljude na pozicije bliže vatri ali, zar ne rade to sve vlasti svuda? U manjoj ili većoj meri, naravno.
 
Jeste bila na mojoj strani u par navrata. U drugih nekoliko slučajeva, nije.
Mogu da se složim da svaka vlast 100% od kada smo se oslobodili turaka ali ne i turskih manira gura svoje ljude na pozicije bliže vatri ali, zar ne rade to sve vlasti svuda? U manjoj ili većoj meri, naravno.

Ima se utiska da je većina zakona napravljena za interesne grupe i da se tako primenjuje a ne za gradjanina

I često interesna grupa ne želi da "popusti" i zloupotrebljava zakon samo da dokaže da može , a država joj tu pomaže.

Da li zbog korupcije ili zbog stava da treba jačeg podržati?
 
Мислим да српска држава никада није била тако уређена. Била је можда на том путу али је комунизам спречио да се она развије. Мада је питање где би стигла и без комуниста.

Мени је важно питање шта сматрате под државом која штити појединца? Ја то тумачим као грађанску државу па сам у складу са тим закључком и написао ову поруку.
 

Back
Top