Škola Intelektualnih veština - kurs "brzog čitanja"

Акај

Elita
Poruka
15.631
Prenosim iskustvo:

Molim sve ljude a posebno đake i studente da se manu izvesne "Škole intelektualnih veština".
Kurs je bio u Bulevaru despota Stefana a vodio je neki Igor sa saradnicima. Moguće da ste čuli jer se dosta reklamiraju.

U toku "kursa" je uvijena navodna istorija odnosno pseudoistorija pošto su tobož stari narodi (Feničani) imali pisare i arhivatore koji bi pamtili hiljade podataka i čitali neverovatno brzo. Tako nam oni sada, na njihovom tragu, prenose nedovoljno poznato, skoro izgubljeno, antičko znanje. :rtfm:

Tu i tamo predavač ubaci pošalice o Hudinijevom digestivnom traktu i razne trivije, da bi na kraju pojednostavljen i ogoljen program mogao biti sveden na sledeće: testiraju koliko brzo sada čitate (reči u minuti), daju vam štapić poput onog za ražnjiće i kažu da pratite sa njim tekst i jako brzo čitate ne razmišljajuć o sadržaju, posle čitate sa razumevanjem sa istim štapićem i na kraju, posle vežbanja, sledi "veliki test" gde vam "dokažu" znatan napredak.

Sve u svemu, kažu vam da naterate sebe da čitate brže i voala - čitate brže. Valjda u tome i štapić pomaže. :dash:


Kao dodatak predstavlja ideju o "brzom učenju" po posebnom sistemu... Što je samo uvertira i navlakuša za drugi kurs koji je 100+ E.
U suštini je dotični pročitao već poznatu Pomodoru tehniku i to ispredavao ljudima kojima nije poznata.

Na kraju imate super ponudu, da za samo 25 evra mesečno imate onlajn pristup igricama i testovima sa ciljem da održite svoj nivo supersonično brzog čitanja. :super:

__________


Sklonite se od ovakvih vašarskih priča; to je moguće (sa razumevanjem teksta ili kakvog teškog štiva) samo u serijama američke produkcije!

Vidim da su sada uzeli i Tesilno ime za razne "Teslići" klubove visokih intelektualnih veština, što je samo nastavak zloupotreba dela i reputacije pokojnog čoveka.
Nisam bio član pomenutih ali ako je imalo slično... Dovoljno rečeno.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Tek sad sam skontao sta je tema ovde...
Igor Rakic...
E sad.....
Gledao sam ga u nekom TV programu, ima solidne prihode, valjda 4 oro dece , i iskreno meni nije jasno kako zaradjuje te pare...
Ali ono sto znam je da to radi odavno i da nikad nije bezao niti se skrivao, tj da poducava to brzo citanje buzanove mape i stvarno veruje u to.
Mene to ne interesuje, ne znam zasto , nisam ni probao , samo sam poceo da citam i odustao od te knjige...

Covek je koliko ja znam zavrsio pravni fakultet i to ne sa sitnim prosekom , jer je koristio te vestine buzenovih mapa da lako pamti za ispite..

Tako da ovde moze biti nesto kao kad bih ja naleteo , a ne interesuje me, ili tako neka varijanta...
Kazem, da meni nije jasno kako se moze tako zaraditi, ali ljudi , mnogo ljudi danas tako zaradjuje u Srbiji i life coacheri koji prodaju neke sertifikovane stvari , a ustvari prave klonove nekih svojih zamisljenih varijanti..

E sad da li je ovo prevara?
Ne znam, rekoh covek veruje u to i bavi se time dugo...i nikad to nije skrivao i cak je bio na TV koliiko god puta bi mogao...
To je mozda vise za instant ljubitelje znanja, ono ja bih da legnem i sutra se probudim a knjiga procitana...
Ali to nije prevara, jedino sto moze da predje neke granice u danasnjoj Srbiji cisto ako ga neko lose savetuje pa se zanese.
Nema psihologiju prevaranta....ali kad radis sa instant ljudima cesto mozes da dobijes imidz manipulanta...
Svaki kosarkaski trener dece u BG je takav. Manipulant u sustini , jer mora biti slizan sa roditeljima, jer od treninga se ne zivi, nego od turneja po zlatiboru, kampova letnjih i zimskih, turneja po moru i slicno..
Troskovi za pripreme, za dresove, za treninge, za putovanja, sve se tek onda isplati...
Ali to je valjda kapitalizam u paketu...
 
Kod vecine ljudi brzim citanjem se smanjuje razumevanje teksta.
Verujem da ima ljudi koji mogu brzo da citaju i da zapamte procitano i kasnije razumeju ili odmah razumeju, ali oni su malobrojni.

Tehnike pamcenja nisu lose pomocno sredstvo, ali imaju ogranicenu primenu, korisne su kada treba zapamtiti veliki broj podataka koji nisu povezani, nazivi, liste, formule i slicno. Ali za razumevanje materije ipak treba odvojiti vreme i razmisljati o gradivu.

Mozda su najprakticnije kada treba zapamtiti podatke koje ljudi obicno tesko pamte, kao sto su karte, nizovi reci ili brojeva i slicno.
 
ja sam ih zezanja radi pre par godina zvao i pitao- cemu moze da mi posluzi ta tehnika? oni kao pa za brzo citanje. ok, rekoh- ja sam student (baronisem) i da li mi to citanje moze pomoci da za dva dana (kad dodje vreme) polozim internu medicinu (lagao sam da sam student medicine). ladno su mi rekli da garantuju 100 posto.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Meni je bilo zanimljivo kad sam čuo za tu školu i te tehnike su interesantne, sam Igor je drzao neka promo predavanja u SKC-u na tu temu , izmedju ostalog se hvalio kako je zavrsio pravni faks sa prosekom 10 uz pomoc tih tehnika.Medjutim pretragom na sajtu pravnog u delu gde su diplomirani studenti njegovo ime ne postoji a video sam skoro i na njihovoj fejsbuk stranici da ima nezadovoljnih ljudi koji su bili na kursevima,jer je bila priča ako vam se ne ubrza citanje vraćaju se pare što oni nisu uradili.
 
Како би требало да се измери да ли сте савладали технику брзог читања?
Дакле, ја савладам технику брзог читања и у исто време желим паре назад. Како се доказује моја способност брзог читања? Дакле, одлично је постављено као реклама да враћају паре онима који не успеју да брзо читају. Јер нема доказа.

Са друге стране, свака понуда која садржи у себи некакве пречице до успеха, пара, моћи...је ван сваке сумње - сумњива. Али је намењена управо врсти људи који желе да уложе мало труда и да имају велику добит. Јасна циљна група.
 
ja sam ih zezanja radi pre par godina zvao i pitao- cemu moze da mi posluzi ta tehnika? oni kao pa za brzo citanje. ok, rekoh- ja sam student (baronisem) i da li mi to citanje moze pomoci da za dva dana (kad dodje vreme) polozim internu medicinu (lagao sam da sam student medicine). ladno su mi rekli da garantuju 100 posto.

Za Anatomiju ti to ne bi rekliz:lol:
Koje gluposti ( mislim, nema veze sad sa medicinim ili nekim krivicnim pravom)!!!
Savladas tako to brze citanje, ali koja je poenta ako te mrzi da citas?
Ko cita taj nadje neku svoju tehniku ako vec zeli da brzo cita. Ja uzivam u recima, mislima, brzo citanje tu samo kvari utisak
ili ne ostavlja nikakav.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Za Anatomiju ti to ne bi rekliz:lol:
Koje gluposti ( mislim, nema veze sad sa medicinim ili nekim krivicnim pravom)!!!
Savladas tako to brze citanje, ali koja je poenta ako te mrzi da citas?
Ko cita taj nadje neku svoju tehniku ako vec zeli da brzo cita. Ja uzivam u recima, mislima, brzo citanje tu samo kvari utisak
ili ne ostavlja nikakav.

Још кажу да се не може помоћу њихове "методе" читати тежа литература.
Наравно уколико одеш на још неколико курсева и вежбаш - моћи ћеш и Достојевског.

Ако не можеш, онда си глуп.

Тако им иде наратив.
 
Za Anatomiju ti to ne bi rekliz:lol:
Koje gluposti ( mislim, nema veze sad sa medicinim ili nekim krivicnim pravom)!!!
Savladas tako to brze citanje, ali koja je poenta ako te mrzi da citas?
Ko cita taj nadje neku svoju tehniku ako vec zeli da brzo cita. Ja uzivam u recima, mislima, brzo citanje tu samo kvari utisak
ili ne ostavlja nikakav.

rekli bi oni za sve... ima jos jaca fora... neka tzv ''mape uma'' e to je tek ono da svi mozemo psle tri meseca da ako smo zavrsili srednju poljoprivrednu, mozemo da radimo kao revizori u revizorskoj kuci '' Pedersen i Kroft" :)
 
rekli bi oni za sve... ima jos jaca fora... neka tzv ''mape uma'' e to je tek ono da svi mozemo psle tri meseca da ako smo zavrsili srednju poljoprivrednu, mozemo da radimo kao revizori u revizorskoj kuci '' Pedersen i Kroft" :)

Око себе праве малу групицу бистре деце коју пробирају на основу разних тестирања и онда их користе као предаваче, промотере итд.
Подмукао маркетинг...
 

Back
Top