Vukova reforma srpskog jezika napredak ili ne?

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Više puta sam čuo da je Vuk Karadžić svojom reformom učinio lošu uslugu srpskom jeziku. Naišao sam i na Forumu na tu tvrdnju.

Nije mi poznato u čemu se sastoji taj Vukov greh i kako bi srpski jezik izgledao da Vukova reforma nije prihvaćena.

Može li neko da objasni o kakvom se Vukovom grehu radi, i kako bi srpski trebalo da izgleda?
 
Srpski jezik je najbolji na svetu.
Jedino se u srpskom reči izgovaraju onako kako se pišu.

Gramatika malo nezgodna doduše ali smo se razumeli

- - - - - - - - - -

Ni ja ne vidim bilo kakvu Vukovu grešku. Zato sam i postavio pitanje ovde. Da li su protiv oni kojima je to osnovno zanimanje ili postoji neki stvarni razlog?

pohvaljujem uvodjenje slova J

zamislite čega sve ne bi bilo da nema ovog slova?
 
Veoma mi je žao što se ne sećam gde sam na Forumu naišao na optužbu protiv Vuka. Sada bih tog korisnika pozvao da ovde objasni svoj stav.

Ova slova (font) koja su u danasnjoj upotrebi nisu Vukova , vec je neko izmenio-upropastio posle njega.
Pogledajte njegove rukopise pa ce te videti.
Slova su u našem slučaju najmanje važna. Važni su principi koje je Vuk uneo u reformisani jezik.
 
Veoma mi je žao što se ne sećam gde sam na Forumu naišao na optužbu protiv Vuka. Sada bih tog korisnika pozvao da ovde objasni svoj stav.
.
Ja se secam da sam video na Politici, a taj kojeg sam zapamtio po tome nije vise na forumu. Doduse ima i drugih. Nije ih tesko naci, uglavnom insistiraju na onom ''srbski''
 
Poslednja izmena:
Naravno da znači. Znači i u drugim jezicima, ali je samo u našem, zahvaljujući Vuku, doslovce sproveden princip jedan glas - jedno slovo i obrnuto.

Bez obzira na sve, naš se jezik prilično lako uči jer kada neko nauči slova može da čita sve!
Tu se slazemo, samo sto jos nekoliko glasova izgovaramo a ne pisemo slova.
Da kazem "font" je van svih Vukovih ondasnjih normi, ali otvoricu kasnije temu o tome .
 
Tu se slazemo, samo sto jos nekoliko glasova izgovaramo a ne pisemo slova.
.
Пре више година на СФтиму смо расправљали о томе колико гласова има наш језик и неки су управо ово тврдили, чак са примерима. Нисам стручан па сам гуглао и схватио да је у питању неспоразум због тога што се на српском реч „глас“ користи и за фонеме и за фонове. Првих има 30 а других више али у нашем језику то су алофони појединих фонема. Изузетак може бити полуглас шва /ǝ/ који се спаја са суседним па га не региструјемо као засебни.
Дакле, ми користимо тачно 30 гласова (фонема) и Вук је ту био у праву.
Ово додајем само да не би тема остала уз нејасну тврдњу да српски има више од 30 гласова.
поззз
 
vuk karadžić je bio nacista i pokušao je da preko uništavanja i skrnavljenja srpskog jezika uništi i srpsku naciju,to je opštepoznato
Хехе, добар фазон.:hahaha:
Када би ово неко озбиљно мислио Вук би био чак и видовит - нациста цео век пре но што је нацизам настао. :dash:
Хе, још нешто - Вук је успешно „уништио и оскрнавио“ српски језик јер је 1847. прихваћена његова реформа а ево, век и по касније ми смо због њега баш „уништени“ и српске нације више нема. ЛОЛ
(ко није приметио сарказам у овој поруци сам је крив):whistling:
 
Poslednja izmena:
Više puta sam čuo da je Vuk Karadžić svojom reformom učinio lošu uslugu srpskom jeziku. Naišao sam i na Forumu na tu tvrdnju.

Nije mi poznato u čemu se sastoji taj Vukov greh i kako bi srpski jezik izgledao da Vukova reforma nije prihvaćena.

Može li neko da objasni o kakvom se Vukovom grehu radi, i kako bi srpski trebalo da izgleda?

Treba da pročitaš ovo.

https://srbin.info/2018/04/21/reforma-srpskog-jezika-vuka-s-karadzica-i-politicke-posledice/
 

Back
Top