Vojna obuka

Pisao sam na onoj ranije temi gde se govorilo o eventualnom povratku vojnog roka, gde se kao Srbi masovno izjasnjavaju za to. Moj stav je da vojni rok kakav sam ja prosao (2004/05 godina ministar odbrane Boris Tadic), nikome ne treba. Neefikasan i skup nacin da se stvori nesto sto se samo na papiru tretira kao vojska. Ako je cilj bio da nas nauce kako se okopava meki pojas, cisti krug, cisti sneg, uredjuje kasarna, dakle ako je cilj da naucimo bastovanske radove, onda je takav vojni rok ispunio cilj. Ako je cilj bio da nas driluju, da nas nesto nauce, nesto sto bi nam koristilo u potencijalnom ratu, onda je uspeh veoma skroman.

U tom svetlu, ovaj predlog vojnog roka o tri meseca je zanimljivo resenje, ako se u ta tri meseca posvecuje paznja samo obuci i disciplini (u smislu ucenja postovanja lanca komandovanja). Ako se ponovo najveca paznja obraca na gluposti, onda narodne vojske bolje i da nema.

Mislim da su americki vojnici koji su regrutovani za Vijetnam prolazili nesto tipa 12-nedeljnu intezivnu obuku pre nego sto su ih slali. To je neki period kada se bavis samo tim stvarima koje bi ti u sukobu koristile, dovoljan da od tebe napravi nesto funkcionalno. Kratak ali jebitacan vojni rok mogao bi da bude resenje. Godinu dana guljenja i one JNA retardiranosti nikome nije potrebno, a previse je skupo i neefikasno.
 
Ja bih uveo dve godine za oba pola i to obuka za granicare, izvidjace, sve od licnog naoruzanja do artiljerije, informaciono ratovanje, bar pola roka na terenu, placeno prosecnom srpskom platom, sertifikate za svaku naucenu vestinu ukljucujuci voznju automobila i kamiona, rukovanja oruzja, sanitet itd. Kad izadju iz vojske imaju besplatno skolovanje 5 godina na fakultetu na kojem prodju prijemni.

Bez okopavanja mekog pojasa, jer to je cisto izrabljivanje.
 
ЈНА ретардираности је свакако било, али она се огледала ван обуке, сама обука је била солидна, а трећепозивци углавном нису заборавили савладано градиво и ова данашња војска још увек озбиљно рачуна на њих, професионалног старешинског кадра нема довољно, а резервни састав би био окосница у случају неке пиздарије, до које неће доћи уколико белосветске газде нешто не организују.
 
Ratovala je Srbija vec jednom protiv tih istih....

Pa je dosao NATO i izbombardovao Srbiju.

Pa se sve smirilo. NIJE POMOGLA VOJSKA.


Lekcija je vec zaboravljena?

Danas ne postoje LOKALNI RATOVI.

Da, ovo je istina, ne postoje lokalni ratovi. Svaki sukob u nekom trenutku privuce paznju najvecih lesinara. Ali postoje one situacije kao sto je imala makedonija, kada je uletelo 70 siptara u Kumanovo, a ovima trebalo dva dana da ih poraze. Naravno, takve situacije ne resava narodna vojska, vec dobri i kvalitetni profesionalci. Zato i ne treba mastati o povratku narodne vojske i vojnog roka po svaku cenu. Opet istorija ovih prostora nas uci da su sukobi moguci cak i kada ih niko na ovim prostorima ne zeli. Lako je ovde raspaliti vatru, pa prepustiti jos jednu klanicu tipa Sirije, gde se nece NATO mesati toliko direktno, vec ce naoruzavati jedne, udariti embargo drugima. To su oni dugorocni nacini da se neko podrucje drzi nestabilnim. Malima je u takvim uslovima ostalo da imaju neku vojsku koja ce braniti narod, sacuvati sta se sacuvati moze, bilo da su ljudi ili teritorija.

I te 1995. godine je bilo svacega RSK je pala, ali je Republika Srpska ostala i opstala. Da ne pricamo o zemlji poput Izraela, koja je samo zahvaljujuci jakoj, motivisanoj, vrhunski obucenoj i opremljenoj vojsci postala strah i trepet na Bliskom istoku. Prosli su Izraelci mnoge muke do ovoga danas. Imali su oni i pobede i poraze i zrtve i sve, da bi danas bili ti koji su, uslovno receno, nasilnici. I za razliku od mnogih, Izrael je imao politicku podrsku SAD, pa cak i materijalnu, ali je sve ratove vodio sam.

Ja jesam neko ko se divi Izraelu kao drzavi, ali i Palestincima kao hrabrom narodu, tako da ne misli neko da sam za jedne ili druge. Svu tu snagu izraelcima je omogucila snazna vojska. Tu vojsku je omogucio narod i snazna ekonomija. Ima dosta tu paralela koje mogu da se podvuku, sta smo mi sve propustili, a sta su izraelci ucinili.
 
Da, sacuvali smo Krajunu, Bosnu, Kosovo...

Sve vojska sacuvala...:klap:

Upravo tako, njihova snaga se pojacala, a mi stagniramo. Sto je i ocekivano kad pogledas ko vodi odbranu.

Plus, danas imas "migrante" koji su u stvari islamisticki spavaci ubaceni da cekaju i aktiviraju se u pravom trenutku. Pre neki dan je izaslo u javnost da islamisti tajno prave oruzje i municiju u Bosni. Koliko je ovakvih operacija u okolini Srbije?

Lepo je ono sto vidimo na paradama i pokaznim vezbama ali to je mali broj dobro obucenih, placenih i opremljenih vojnika. Svi ovi ostali u uniformama u kojima izgledaju kao klovnovi, sa prevelikim kapama i jaknama, samo nas brukaju i unistavaju moral.

Ovo se odnosi i na one deduskare sa pustenim stomacinama u generalstabu.
 
Da, ovo je istina, ne postoje lokalni ratovi. Svaki sukob u nekom trenutku privuce paznju najvecih lesinara. Ali postoje one situacije kao sto je imala makedonija, kada je uletelo 70 siptara u Kumanovo, a ovima trebalo dva dana da ih poraze. Naravno, takve situacije ne resava narodna vojska, vec dobri i kvalitetni profesionalci. Zato i ne treba mastati o povratku narodne vojske i vojnog roka po svaku cenu. Opet istorija ovih prostora nas uci da su sukobi moguci cak i kada ih niko na ovim prostorima ne zeli. Lako je ovde raspaliti vatru, pa prepustiti jos jednu klanicu tipa Sirije, gde se nece NATO mesati toliko direktno, vec ce naoruzavati jedne, udariti embargo drugima. To su oni dugorocni nacini da se neko podrucje drzi nestabilnim. Malima je u takvim uslovima ostalo da imaju neku vojsku koja ce braniti narod, sacuvati sta se sacuvati moze, bilo da su ljudi ili teritorija.

I te 1995. godine je bilo svacega RSK je pala, ali je Republika Srpska ostala i opstala. Da ne pricamo o zemlji poput Izraela, koja je samo zahvaljujuci jakoj, motivisanoj, vrhunski obucenoj i opremljenoj vojsci postala strah i trepet na Bliskom istoku. Prosli su Izraelci mnoge muke do ovoga danas. Imali su oni i pobede i poraze i zrtve i sve, da bi danas bili ti koji su, uslovno receno, nasilnici. I za razliku od mnogih, Izrael je imao politicku podrsku SAD, pa cak i materijalnu, ali je sve ratove vodio sam.

Ja jesam neko ko se divi Izraelu kao drzavi, ali i Palestincima kao hrabrom narodu, tako da ne misli neko da sam za jedne ili druge. Svu tu snagu izraelcima je omogucila snazna vojska. Tu vojsku je omogucio narod i snazna ekonomija. Ima dosta tu paralela koje mogu da se podvuku, sta smo mi sve propustili, a sta su izraelci ucinili.

Izrael nije dobar primer.

Iza Izrela svoji SVA VOJNA MOC Amerike...

Sve sto Netanjahu zatrazi - Amerika salje!

Ako zatrazi A bombu - i nju ce dobiti!
 
Neki od ovih internet junaka su napustili Kosovo
10 dana posle pobedonosnoj povlačenja JNA.
Kada su šiptarske bande, uz prećutno odobrenje
"mirovnih" snaga krenule da ubijaju sve nešiptare u Prištini.

Ali i Ti si ratovao, zar ne?
Mislim, ne samo virtuelno.

Ne, ja sam samo za mir, mene ti ratovi i te gluposti ne zanimaju.
 
Ja ne bih smeo u istu jedinicu sa ljudima iz Srbije jos im das oruzje i municiju....
Pola ludo, pola nadr....kano....pola zlobno ili i vise, a svi kukavice...

Ako cemo iskreno - Srbijanci nikada nisu bili bas veliki ratnici.....

Jos sa A. Carnojevicem svi ratnici Srbi su otisli u Vojvodinu.

Srbi iz Bosne su se mnogo bolje pokazali ...
 
Nije to sto ti pricas.....drugo je ovo....
20 godina napajanja zla sa tv i iz politicarskog ugla, to je uzas za fobicno okruzenje kakav je ratni raspored...
Doduse obukom se to malo ublazi....
Ali da su ljudi danas ludi i nekontrolisani to jeste...
 
Ja sam više za jedan tv mega filmski maraton. Sve je to lepo prikazano u filmovima, i svi zainteresovani mogu da se obučajvaju iz udobosti vlastitog doma...
Trebalo bi preskočiti sve zaista dobre filmove tipa Lovac na jelene, Full Metal Jacket, ili nedajbože Southern Comfort, jer naravno demorališu, a skoncentrisati se na ložačke filmove tipa Oficir i džentlmen, poneki kaubojac, poneki kung-fu, naravno partizankse filmove... Eto kako su partizani pobedili, a nisu imali nikakvu obuku, to je baš motivacija...
 
:)


"Lako je bilo partizanima" kada su imali najnovije video igrice , pa jos sa najjacim PC konfiguracijama , plius dzaba struja iz solarnih panela i vetropira punih graha i kupusa ...
 

Back
Top