AMD ili Intel?

Probkklem je u sledecem-kao Ryzen kupish sad i ne menjas plocu tj. chipset 5 ili npr loopam 10 godina-kad ono pojavi se tek druga generacija Ryzena0i vec ima ploce specijalno za tu drugu genraciju-koje BOLJE rade od onih starih!! Znaci PERFIDNO te teraju da ipak uzmes novu...Jer sa starom mors da flashujesh BIOS, itd, sto zna biti zahebancija...Da se razumemo-ja komp uzimam do kraja godine ako ne i pre-i Ryzen jeste kandidat-samo jednostavno NECU da kupim nizu klasu hardvera i dasam ubedjen da sam kupio TOP! Ili Ryzen 2700 X sa nekom dobrom plocom Gigabyte Aorus npr +16 Gb RAM...+ GTX 1050Ti/1060...i ZNAM da necu imati jebenih potreba da menjam procesor ne za 2,3 nego za narednih 5-10 godina..ALi necu da budem bilde kao ovaj kome je GTX 1030 "ZVER od grafe hahahha"kakav vic jbt...i koji pritom poredi nju, najnoviju generacju sa mojm, 9 godina starom?!?
šta reći za intel onda , svake godine menjaju slotove...
 
Intela zeza i to sto software mnogih proizvodjaca slabo radi kad im cpu ima igp , apu , kako god to zvali..
Zato se intel isplati samo kad nema igp....
Sa druge strane, amd pravi sranja na razne nacine sa svojim cipovima, ali nije mu lako...
I nije bas tako cvecka sa svojim apu....na papiru jeste, ali ako cemu bukvalno kvalitet u radu, to je prilicno neprofesionalna klasa...

Npr mnogi ljudi vole msi, vole neke ploce koje su overklok raj, vole neke sitne pogodnosti, ali msi zna da se ne ponasa isto u podne i popodne...zasto, niko ne zna..
Takve stvari su danas prihvatljive svima, tako su mladji odrasli na tome pa im je to normalno...
Ja nisam, ja sam odrastao na necemu sto uvek radi na isti nacin i uvek se desavaju redosledi onako kako se desavaju, znaci nema treba dva klika ako treba jedan klik...toga nema..

U toku teme je receno da AMD nece menjati svoj slot za ryzene jos 2 godine, ali to cini mi se nije tacno jer vec 1900x ima drugaciji slot...
Dugo su i izdrzali, ranije su menjali cesce cpu slotove nego gace...

Pa ne bas... vidi se da nisi pratio amd.

AM2 (+) - 2006

AM3 (+) - 2009

AM4 - 2016

FM su bili za APU liniju, a danas generalno na Am4 se kace i apu i klasicni cpu-ovi iz ryzen linije kao i ona Bristol Ridge linija pre ryzena sto je pustena 2016 god.

TR4 su za HEDT a ne mainstream liniju tako da nije isto.


A da vidimo Intel ...

LGA:

775 (T 2004–2007)

1366 (B 2008)

1156 (H1 2009)

2011 (R 2011)

1155 (H2 2011)

1150 (H3 2013)

2011-3 (R3 2014)

1151 (H4 2015)

2066 (R4 2017)


bice da si mislio na Intel :)

- - - - - - - - - -

šta reći za intel onda , svake godine menjaju slotove...

dobro ne bas svake , svake druge :)

- - - - - - - - - -

Probkklem je u sledecem-kao Ryzen kupish sad i ne menjas plocu tj. chipset 5 ili npr loopam 10 godina-kad ono pojavi se tek druga generacija Ryzena0i vec ima ploce specijalno za tu drugu genraciju-koje BOLJE rade od onih starih!! Znaci PERFIDNO te teraju da ipak uzmes novu...Jer sa starom mors da flashujesh BIOS, itd, sto zna biti zahebancija...Da se razumemo-ja komp uzimam do kraja godine ako ne i pre-i Ryzen jeste kandidat-samo jednostavno NECU da kupim nizu klasu hardvera i dasam ubedjen da sam kupio TOP! Ili Ryzen 2700 X sa nekom dobrom plocom Gigabyte Aorus npr +16 Gb RAM...+ GTX 1050Ti/1060...i ZNAM da necu imati jebenih potreba da menjam procesor ne za 2,3 nego za narednih 5-10 godina..ALi necu da budem bilde kao ovaj kome je GTX 1030 "ZVER od grafe hahahha"kakav vic jbt...i koji pritom poredi nju, najnoviju generacju sa mojm, 9 godina starom?!?

A koji je bilde rekao da je 1030 zver od grafe? imas citat mozda? to i bebe znaju da je izbor za light gaming i multimediju ...

Kupovina gtx1030 je glupa pored 2200G apu :) to je tacno.
 
Poslednja izmena:
Probkklem je u sledecem-kao Ryzen kupish sad i ne menjas plocu tj. chipset 5 ili npr loopam 10 godina-kad ono pojavi se tek druga generacija Ryzena0i vec ima ploce specijalno za tu drugu genraciju-koje BOLJE rade od onih starih!! Znaci PERFIDNO te teraju da ipak uzmes novu...Jer sa starom mors da flashujesh BIOS, itd, sto zna biti zahebancija...Da se razumemo-ja komp uzimam do kraja godine ako ne i pre-i Ryzen jeste kandidat-samo jednostavno NECU da kupim nizu klasu hardvera i dasam ubedjen da sam kupio TOP! Ili Ryzen 2700 X sa nekom dobrom plocom Gigabyte Aorus npr +16 Gb RAM...+ GTX 1050Ti/1060...i ZNAM da necu imati jebenih potreba da menjam procesor ne za 2,3 nego za narednih 5-10 godina..ALi necu da budem bilde kao ovaj kome je GTX 1030 "ZVER od grafe hahahha"kakav vic jbt...i koji pritom poredi nju, najnoviju generacju sa mojm, 9 godina starom?!?

To je skoro uvek situacija samo sto nije uvek opravdano za promenu...
I kod intela i kod amd
To su upravo sad trenuci...
Vecina ce ostati na 3xx plocama ali eto pojavio se ryzen problem updatea, sto ili nisam razumeo ili je jednostavno resiv za upgrade fanove tako sto dok ne promene cpu upgraduju svoj mb bios.
Ali zna tu amd cesto da napravi i drugacije zaebancije...ne samo flash update..
To resava driver updateom...

Inace na primedbu deky, apsolutno je tacno da i amd i intel menjaju cpu slotove cesce nego njihovi inzenjeri gace..
FM1 FM2 ako cemo za apu, to je bilo nevidjeno zaebavanje korisnika, tad je intel poentirao zestoko...
povukao je na sebe bar 10% korisnika koji bi bili i dalje amd....a plus oni sto cas ovamo cas onamo..
A videcemo za da li ce ryzen mainstream biti dugo na ovom cpu slotu..
Ali to donekle nije tema...
Jeste za ove kupio sam brze bolje i novije, a nije za dz sto je amd ponudio samo 3xx storemi (za koji sumnjam da moze svako da ga napravi ko instalira win7 i win10)
 
Povodom info na amd sajtu, pitanje za one koji imaju ryzen cpu...
Kaze se ryzen cpu ne mogu da rade na win7 op sys nego iskljucivo na win10 operativnim sistemima.

Ne znam kako stoji sa linuxima, ali ovo je oznaceno kao zvanicno tacna izjava...
 
Povodom info na amd sajtu, pitanje za one koji imaju ryzen cpu...
Kaze se ryzen cpu ne mogu da rade na win7 op sys nego iskljucivo na win10 operativnim sistemima.

Ne znam kako stoji sa linuxima, ali ovo je oznaceno kao zvanicno tacna izjava...

Zavisi od ploce koju koristis ... ako ima drajvera za W10 onda radi i to je to ...

Mislim da si to znao odavno ...

http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=880#download

Evo ti primer za plocu koja kosta 5000din ... Biostar ima drajvere za W10.

Ali hajmo i na AMD sajt ...

https://support.amd.com/en-us/download

Capture.GIF


Naravno posto je W7 uveliko sistem koji umire ... nije pametno misliti kako ce AMD ili Intel pruzati podrsku doveka ... W10 je odavno realnost , ma koliko vam se ne svidjao.

Sto se tice linuxa gledaj da furas bar 4.10 kernel , tu su dodali MT podrsku za ryzen , ne sumnjivo radi dobro na Ubuntu 18.04 itd

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ovo sto sam napisao se tice OEM-a naravno da su fer i pruzaju podrsku ali MS tu moze da zakomplikuje na W7, W8 pa tako postoji caka ako bas hoces da koristis W7 na novijem HW...

https://www.pcworld.com/article/318...-and-ryzen-pcs-from-windows-7-81-updates.html

To se lako resi ... uklonis KB koji blokira CPU i miran si... :ok:
 
Poslednja izmena:
Apropo teme-ja vec skoro 99% resio da cu ici na -I7 8700K, Gygabite Aorus Ultra gaming Z 370, 16 GB DDR 300 Mhz , CL15...i BeQuiet Dark Shadow 2 cooler...a graficka-posle...kad se cene malo smire...dotad-njegova integrisana ili ova moja videcemo koja ce bolje odradjivati :)
 
Kakvo sra%e,ne mogu da verujem sad. I sad ako ja,sutra primer predjem na Ryzen,i želim da nastavim da koristim win7,šta treba da uradim,nisam shvatio?

Kako sad stoje stvari , nema boota na bilo cemu osim na win10, a ako budu uveli F6 ili neki update win7, onda mozda bude i win7...
Ja ne pisem sve na sta sam naleteo da ne bi tema postala depresivna i prikaz koliko lazi ima oko ovoga sto je tema..

Trenutno razmisljam da uporedim no gpu procesore 8xxx ix serije ali one koji su posle prolecnog otopljenja, jer imaju 2x vise streamova , a videcemo da li ce to biti pravilo..
Ono sto mogu reci je da sam bukvalno video da su svi clanci na srpskom ili hrvatskom bukvalni prevod nekih reviewa na engleskom sa nekih sajtova...
Dakle bukvalno ceo BUG ili pc press mogu ja da iskucam za 7 dana i posle da mi neko iskusniji slozi , jer ja sam malo sporiji sa quarkom....
Scena youtuber testera je takodje prilicno uzasna iako se ovde navode...

Recimo nijedan od njih ne pravi review za obicnog korisnika vec uglavnom za gamere a i to rade ofrlje...
Rade detaljno ponasanje u igrama, ali ofrlje je na drugoj strani.
Npr , slucajno sam primetio da jedan od njih kad je pokazivao konfiguraciju pokazuje i memoriju a ona je dualsided, a ryzen ima osobinu da kod dualsided RAMa radi max na 2666 i kad moze 2966 kod jednostranih.
Znaci sam tester tera plocu da ima manji brzinski protok ryzen ram nego sto je moguce..
A posle fituje i hvali na nekim drugim krivinama..

Uzas od scene...ukratko receno...
prava gejmerska scena, klinacka...
 
8. generacija Intel procesora takodje ne podržava win7,baš kao ryzen.
Pročitao sam negde malo pre,ako imaš već instaliran win7 na hard disku,Ryzen će raditi.i da je problem samo kod nove instalacije.
 
LOL


Bez panike ,,, ima boot na W7 sa ryzenom ...

- - - - - - - - - -

8. generacija Intel procesora takodje ne podržava win7,baš kao ryzen.
Pročitao sam negde malo pre,ako imaš već instaliran win7 na hard disku,Ryzen će raditi.i da je problem samo kod nove instalacije.

Napisao sam vec , izabacis taj KB ili ne koristis WU na W7 zbog KB-a koji blokira ryzen - selektivno instaliras KBove koje zelis ,,, imas milion nacina ili da skines w7 iso i uzivas i dalje sa starim sistemom na novom HW...

Skines ISO fajl koji nema tu blokadu za te novije procesore i nastavis da koristis W7 normalno ... samo pazis da ne instaliras KB koji MS forsira kako bi blokirao upotrebu novih procesora na tom sistemu ... da li treba da crtam? :lol:

Ne znam cemu panika ... :think:


Dakle nije AMD kriv niti Intel ... AMD pruza podrsku za W7 ... a na MSu je da odluci da li hoce da nastavi ili ne ...

Vi ste navikli da koristite zastarele sisteme zato sto mislite da je bolje ... pa se snalazite... jednostavno je tako.

Inace vezano za W7

Support status
Mainstream support ended on January 13, 2015.
Extended support ends on January 14, 2020.
Installing Service Pack 1 is required for users to receive updates and support after April 9, 2013.
 
Poslednja izmena:
Amd bukvalno pise ovo



- - - - - - - - - -

Zar nije ryzen 1800x 1st gen cpu.

Pa logicno je da pise to kada MS kaze da ti procesori mogu da rade na W10 :lol:

Ali zar to AMD sprecava da i dalje omogucava korisnicima da koriste Ryzen na W7 ... :D

Dakle eto opet gledaj ako si lenj pa ne zelis da vidis na AMD sajtu za koje sisteme postoje drajveri ...

Capture.GIF


Evo gledaj i ovde ... Gigabyte pruza podsku za W7 (X399 DESIGNARE EX) MS ih nije sprecio u tome niti moze ...

https://www.gigabyte.com/Motherboard/X399-DESIGNARE-EX-rev-10#support-dl-driver-audio

- - - - - - - - - -

Ovo su pomalo nebulozna pitanja ...

Osnovno je kada kupujes HW da vidis podrsku za isti ...

Podrsku od MS-a ---

Podrsku od OEM.a (ploca, cpu, memorija ...)

I onda ides u nabavku ... a ne obrnuto , kupis pa se cudis ...

Konkretno za ryzene W7 moze uz malo truda ali radi , preporuka i od OEM-a i MSa je logicno W10. Dokle god OEm ploce izbacuje chipset drajvere za W7 a AMD ili Intel drajvere za svoje procesore tu nema brige ... moze da radi.
 
Poslednja izmena:
Imam pitanje, posto sam skinuo nekad pre nekog vremena vmware za linux sa sve khm khm...
Koristi li linux dobro vmware i ove amdV virtualne novine kod ryzena?
Ukljucujuci i vdi i sto sta jos....
Ako to iole dobro radi, onda cemo naopako, pa linux kao osnova a virtuelizovani ms op sys kao prozorija...
Nazalost trenutno vmware uzima mnogo veliki danak svojoj zelji ne da emulira nego da pravi workshop sa virtuelnim sistemom...
Jeste to lepo, ali nije mi se svidelo kad je poceo to da radi, ne svidja mi se ni danas, verovatno iz ugla hardware srafciger majstora.
Ali jasno je da se ne isplati da oba radi, a i trziste je vise za workshop varijantu...
 
Imam pitanje, posto sam skinuo nekad pre nekog vremena vmware za linux sa sve khm khm...
Koristi li linux dobro vmware i ove amdV virtualne novine kod ryzena?
Ukljucujuci i vdi i sto sta jos....
Ako to iole dobro radi, onda cemo naopako, pa linux kao osnova a virtuelizovani ms op sys kao prozorija...
Nazalost trenutno vmware uzima mnogo veliki danak svojoj zelji ne da emulira nego da pravi workshop sa virtuelnim sistemom...
Jeste to lepo, ali nije mi se svidelo kad je poceo to da radi, ne svidja mi se ni danas, verovatno iz ugla hardware srafciger majstora.
Ali jasno je da se ne isplati da oba radi, a i trziste je vise za workshop varijantu...


Iskreno time se ne bavim, koristim WSL na W10 ... imam instaliran Ubuntu 18.04 i xfce desk .. to je toliko light da mi podizanje tog sistema oduzme svega 200MB rama :D

Jos nesto ako se odlucis za ryzen i W7 ovo ce ti definitivno trebati ..


Disables the "Unsupported Hardware" message in Windows Update, and allows you to continue installing updates on Windows 7 and 8.1 systems with Intel Kaby Lake, AMD Ryzen, or other unsupported processors.

https://github.com/zeffy/wufuc


Background

The release notes for Windows updates KB4012218 and KB4012219 included the following:

Enabled detection of processor generation and hardware support when PC tries to scan or download updates through Windows Update.

These updates marked the implementation of a policy change they announced some time ago, where Microsoft stated that they would not be supporting Windows 7 or 8.1 on next-gen Intel, AMD and Qualcomm processors.

This is essentially a big middle finger to anyone who decides to not "upgrade" to Windows 10, and it is especially unfortunate considering the extended support periods for Windows 7 and 8.1 won't be ending until January 4, 2020 and January 10, 2023 respectively.
 
@deky
No, samo audio, ali chipset driveri za x399 jasno naglasavaju da samo win10, a i onaj amd panel koji pokazujes, klikni pa ces videti isto...

LOl pa x64 bit installer radi i na w7 i w10 ... zasto bi pakovali dva razlicita fajla ? a ista su ? :hahaha:

Imam utisak da me zajebavas? :D

Edit : sad sam proverio X399 je W10 only.

Ali svi ostali rade i na W7 (X470, X350 , B350 , A320)

Iskreno ne znam zasto ti ne odgovara X470 ?! ako si vec pro user `? Ryzen 7 2700X :ok:
 
Poslednja izmena:
Samo sam precizan, ali tebi je nelogicno ono sto pisem, pa ne insistiram da isteram do kraja.
Amd kaze da ni na jednoj x3xx ploci nece raditi ryzen apu 2nd gen niti nudi drajvere koji rade za njih.
 
Poslednja izmena:
Za AsRock ploce postoji pech koji prepravi instalaciju win 7 da ima i drajvere za usb i onda instaliras win 7. Meni je win 7 radio bez problema na ryzenu, mogli su svi drajveri da se instaliraju ali si morao rucno da ih juris i instaliras.
Na kraju sam ipak presao na win 10 jer mi je nekako bolji. Wmware radi bez problema na win 10 i ryzenom. Nisam probao linux.
 

Back
Top