Pravo na nadjeno u arheoloskom iskopavanju

Uriah Heepp

Početnik
Poruka
4
Prvo, izvinjavam se ako sam postavio temu na pogrešnom mestu, jer stvarno nisam znao gde da je postavim.
Da ne dužm puno, moguća su arheološka iskopavanja na mom zemljištu. Iskopavanja bi vršio Arheološki Institut Beograd. Glavni baja kaže da je siguran da tu leži ceo grad, ali trenutno je to nebitno. Prvo traže da se uradi presek zemljišta na tačno određenom mestu, 4x6 metara.
Mene zanima, šta ako se nešto nađe, stvar ili ceo grad? Šta dalje sa tim? Dobio sam informaciju da je to automatski državno, što ne mogu da poverujem.
Čitam zakon od kulturnim dobrima i prilično mi je nejasno to sve. Pa između ostalog me zanima i kako čovek sebe da zaštiti u ovom slučaju.
Ako se neko razume u ovo, bio bih zahvalan za bilo kakve informacije:)
 
Ima pravnika ovde pa ce da ti odgovore ali..koliko ja znam mi smo samo korisnici zemljista a ne i vlasnici..vlasnik je drzava

Ili je još na snazi stari komunistički zakon koji kaže ovako,''do dubine 30 cm je tvoje a dublje od toga je državno vlasništvo.''.Zbog ovog zakona je moj sugrađanin robijao nekoliko godina jer je kopao šljunak na svojoj njivi ne znajući za taj član zakona...arheološko nalazište znači da tvoje više nije ništa niti ćeš da dobiješ nešto...
 
e ovako

od početka Piramida proklinje sredstva plaćanja
tako da se kod robova često dešavaju nesreće bilo lične bilo članovima porodice
što bi se reklo - izadju u dnevnu hroniku i čitulje

ne dirajte ništa što ste našli

- - - - - - - - - -

Ima pravnika ovde pa ce da ti odgovore ali..koliko ja znam mi smo samo korisnici zemljista a ne i vlasnici..vlasnik je drzava

država to je Aleksandar Vučić


Aca & Bracala su naši vlasnici, oni nas lebom rane :super:
Oni zapošljavaju i dele otkaze

- - - - - - - - - -

a jel, ako nismo mi vlasnici a što koj kuratz plaćamo porez za tudje?
ko da ti naplaćuju disanje vazduha pa ti ko retard platiš

- - - - - - - - - -

nek država dokaže da je ona napravila zemljište i okoliš :rtfm:
 
nisam pravnik, ali treba da se pomiris sa cinjenicom da nemas pravo ni na sta sto se nalazi pod zemljom....samo onoliko koliko mozes da uzores i posijes...e sad, da li imas pravo na naknadu sto ce raskopati tvoju zemlju na kojoj mozes da privredjujes, to je vec finesa za nekog strucnog...bilo bi logicno da imas pravo na tu vrstu odstete....
 
e ovako

od početka Piramida proklinje sredstva plaćanja
tako da se kod robova često dešavaju nesreće bilo lične bilo članovima porodice
što bi se reklo - izadju u dnevnu hroniku i čitulje

ne dirajte ništa što ste našli

- - - - - - - - - -



država to je Aleksandar Vučić



Aca & Bracala su naši vlasnici, oni nas lebom rane :super:
Oni zapošljavaju i dele otkaze

- - - - - - - - - -

a jel, ako nismo mi vlasnici a što koj kuratz plaćamo porez za tudje?
ko da ti naplaćuju disanje vazduha pa ti ko retard platiš

- - - - - - - - - -

nek država dokaže da je ona napravila zemljište i okoliš :rtfm:

Država, to je država. Sve što se nalazi u zemlji ispod zone dubokog oranja, vlasništvo je države, tako je od kad je sveta.

- - - - - - - - - -

Možeš da sadiš, možeš da seješ i to je tvoje. Čovek koji sa svoje njive, recimo, prodaje zemlju za cveće, dužan je da to prijavi i da plaća rudnu rentu.
 
I ako oduzmu obeštetiće te

У ...ОВОЈ И ОВАКВОЈ СРБИЈИ - НЕ

Увек када је прича о неком " материјалном или новчаном обештећењу " сетим се једног нишлије који је продавао преко агенције своје зељмиште у Хрватској ...и када је требало да му савим нормално и легално легне на рачун у Рафхајзен банци и да тај новац може да користи - УПТУЖЕН ЈЕ ЗА ПРАЊЕ НОВЦА и ЗАВРШИО У ЗАТВОРУ, а сав новац од продаје земљишта је на НЕСВАКИДАШЊИ НАЧИН ЗАПЛЕЊЕН....:think: :aha2:

Када је због недостатака доказа пуштен на слободу...НИ ДАН ДАНАС МУ ДРЖАВА НИЈЕ ВРАТИЛА - ЛЕГАЛНО СТЕЧЕНИ НОВАЦ...:aha2:

Ово је била тема на пдф Политика ..пре од прилике годину дана.
 
Prvo, izvinjavam se ako sam postavio temu na pogrešnom mestu, jer stvarno nisam znao gde da je postavim.
Da ne dužm puno, moguća su arheološka iskopavanja na mom zemljištu. Iskopavanja bi vršio Arheološki Institut Beograd. Glavni baja kaže da je siguran da tu leži ceo grad, ali trenutno je to nebitno. Prvo traže da se uradi presek zemljišta na tačno određenom mestu, 4x6 metara.
Mene zanima, šta ako se nešto nađe, stvar ili ceo grad? Šta dalje sa tim? Dobio sam informaciju da je to automatski državno, što ne mogu da poverujem.
Čitam zakon od kulturnim dobrima i prilično mi je nejasno to sve. Pa između ostalog me zanima i kako čovek sebe da zaštiti u ovom slučaju.
Ako se neko razume u ovo, bio bih zahvalan za bilo kakve informacije:)

]mani se ti saveta advokata i ovog onog. ako se nadje neko kulturno nasledje,naselje,selo POKLONI i budi srecan sto ce Srbija da bude bogatija :)

MEDJUTIM AKO SE NADJE NESTO STO MOZE DA SE PRENESE,PONESE ILITI UKRADE, ISKORISTI PRILIKU PA GA MECI NA E BAY, DUZMES NEKE NOVCE
 
I ako oduzmu obeštetiće te

Ако нешто "намиришу" да има - СИГУРНО ЋЕ МУ ОДУЗЕТИ И ПЛАТИТИ УОБИЧАЈЕНУ ЦЕНУ ЗА ЗЕМЉИШТЕ А СВЕ ШТО ПРОНАЂУ ЋЕ КАО БАЈАГИ ДА БУДЕ ДРЖАВНО С ТИМ ШТО ЈЕ ПОЗНАТО ДА ЈЕ ТО ВЕЛИКА ГРУПА КРИМИНАЛАЦА КОЈА ШВЕРЦУЈЕ И ПРЕПРОДАЈЕ ПРОНАЂЕНЕ ВРЕДНЕ ИСТОРИЈСКЕ ПРЕДМЕТЕ А ДЕО КАО ДАЈУ МУЗЕЈИМА И ТАКО СЕ ЗАШТИТЕ ПРЕД ЗАКОНОМ
 
Ако нешто "намиришу" да има - СИГУРНО ЋЕ МУ ОДУЗЕТИ И ПЛАТИТИ УОБИЧАЈЕНУ ЦЕНУ ЗА ЗЕМЉИШТЕ А СВЕ ШТО ПРОНАЂУ ЋЕ КАО БАЈАГИ ДА БУДЕ ДРЖАВНО С ТИМ ШТО ЈЕ ПОЗНАТО ДА ЈЕ ТО ВЕЛИКА ГРУПА КРИМИНАЛАЦА КОЈА ШВЕРЦУЈЕ И ПРЕПРОДАЈЕ ПРОНАЂЕНЕ ВРЕДНЕ ИСТОРИЈСКЕ ПРЕДМЕТЕ А ДЕО КАО ДАЈУ МУЗЕЈИМА И ТАКО СЕ ЗАШТИТЕ ПРЕД ЗАКОНОМ

To namerno rade da bi se sakrila sorabska drevna praistorija još od vremena pre Vinče:;)
 
Poslednja izmena:
Prvo, izvinjavam se ako sam postavio temu na pogrešnom mestu, jer stvarno nisam znao gde da je postavim.
Da ne dužm puno, moguća su arheološka iskopavanja na mom zemljištu. Iskopavanja bi vršio Arheološki Institut Beograd. Glavni baja kaže da je siguran da tu leži ceo grad, ali trenutno je to nebitno. Prvo traže da se uradi presek zemljišta na tačno određenom mestu, 4x6 metara.
Mene zanima, šta ako se nešto nađe, stvar ili ceo grad? Šta dalje sa tim? Dobio sam informaciju da je to automatski državno, što ne mogu da poverujem.
Čitam zakon od kulturnim dobrima i prilično mi je nejasno to sve. Pa između ostalog me zanima i kako čovek sebe da zaštiti u ovom slučaju.
Ako se neko razume u ovo, bio bih zahvalan za bilo kakve informacije:)

Mislim da to funkcioniše kao eksproprijacija. Ako Ministarstvo kulture da dozvolu za iskopavanje, ne možeš da ih sprečiš. Svakako ćeš dobiti novčanu nadoknadu.
 
Nigdje na svetu nisi vlasnik zemlje već korisnik.. Tako da sve što se nadje ako nije na samoj površini je vlasništvo države..

Овде није тако. Уз изузетак пар стратешких сировина, држава није а приори власник било чега под земљом. Правна доктрина је да је власник земље 'власник свега до неба изнад и пакла испод'.

Са друге стране, право на експлоатацију руда може да се прода одвојено од права на коришћење земље. У месту где живим је тренутно расправа око намере да се продају права на експлоатацију шкриљаца.
 
Ако нешто "намиришу" да има - СИГУРНО ЋЕ МУ ОДУЗЕТИ И ПЛАТИТИ УОБИЧАЈЕНУ ЦЕНУ ЗА ЗЕМЉИШТЕ А СВЕ ШТО ПРОНАЂУ ЋЕ КАО БАЈАГИ ДА БУДЕ ДРЖАВНО С ТИМ ШТО ЈЕ ПОЗНАТО ДА ЈЕ ТО ВЕЛИКА ГРУПА КРИМИНАЛАЦА КОЈА ШВЕРЦУЈЕ И ПРЕПРОДАЈЕ ПРОНАЂЕНЕ ВРЕДНЕ ИСТОРИЈСКЕ ПРЕДМЕТЕ А ДЕО КАО ДАЈУ МУЗЕЈИМА И ТАКО СЕ ЗАШТИТЕ ПРЕД ЗАКОНОМ

velika grupa kriminalaca predvodjena vrlo konkretnim likovima...bolje je vise ne pominjati, to su vrlo opasna posla...
 
Стварно, ништа ниси јасно написао у уводном посту.

Је л' имаш нека документа? Нпр. решење институције која хоће да врши ископавања?

Напиши шта пише у њима (или покажи, а замрчи адресу, имена и сл.).

Шта тебе занима? Која су твоја права и интереси?


Хајде да кренемо од основних докумената. Препиши шта пише у њима.
 
Знам само једно.....а мислим да не грешим......сад да нађеш рудник дијаманата и злата на дубини већој од четри метра он би прешао у власништво државе. То је што се тиче рудних богатстава. Што се тиче овог другог......некако ми логика говори да ти не можеш бити власник ничег. Вероватно би добио неки износ новца. Нпр. знам да је један човек робијао јер је покушао да изнесе из земље јатаган који је ископао негде у источној Србији. Био је позлаћен. То су третирали као крађа културног блага Републике Србије.
 
Стварно, ништа ниси јасно написао у уводном посту.

Је л' имаш нека документа? Нпр. решење институције која хоће да врши ископавања?

Напиши шта пише у њима (или покажи, а замрчи адресу, имена и сл.).

Шта тебе занима? Која су твоја права и интереси?


Хајде да кренемо од основних докумената. Препиши шта пише у њима.

Ja mislim da sam sve jasno napisao. Nismo pristali da se iskopavanje vrši na našem imanju i danas je usledio šok, što bi neki današnji novinar napisao. Tužba još nije stigla kod mene već su je poslali u drugi grad jer mesto gde je imanje pripada drugom gradu.
E sad, čim stigne pismo videćemo šta piše, samo znam da su obavestili mog oca o tužbi. Institut za arheološka istraživanja Beograd je podnosilac tužbe.
 
Poslednja izmena:

Back
Top