Moje i tvoje u braku (ili još jedna tema o finansijama)

Vexy

Buduća legenda
Poruka
34.307
...dakle, kako ste vi regulisali pitanje finansija u vašoj porodici i braku
da li delite novac na "moj" "tvoj" ili sve to ide u zajedničku kasu
da li postoji strogo određeno ko plaća račune, ko hranu?

kod nas npr, podelili smo ko će šta da plaća od računa
pare su moje i tvoje
ali. po mom mišljenju, čak i kad svako drži svoj novac u džepu i troši svoj novac
i dalje je sve to zajedničko.
jer npr ja ne bih mogla sebi da kupim npr skuplje patike, da ne mogu da se oslonim na muža da će platiti struju, jel
i obrnuto
nije ni on mogao da kupi sebi skuplje pantalone da nisam ja pre toga napunila frižider.

kako je kod vas?
 
Vrlo prosto: imamo tri racuna, svako svoj plus jedan zajednicki. Na zajednicki, uplatimo po pola plate, i to nam je za troskove (kirija, racuni, sve sto treba za kucu, i posto uvek pretekne, to je i neka zjednicka mini-stednja, tipa, za more, i tako to...).
Sa tog racuna se ne dize kesh - placa se iskljucivo elektronski.

A svoju polovinu plate, to vec troskarim za udovoljenje svojih sebicnih prohteva...ziv sam covek :mrgreen:
 
Још док смо се забављали, сједињавали смо паре на летовањима и путовањима. Исти износ са обе стране, нормално.

Takve stvari i jesu isle pola-pola, to je normalno... Desavalo se da ja otputujem negde sa drugaricom, to placam ja... Ako on hoce patike od 15000 din, to placa on...
 
Sve zavisi od konkretne situacije i toga kakve navike supružnici nose iz svojih porodica. Kod nas je sve zajedničko i ne kontrolišemo svaki dinar međusobno, ali ne smatram da je to uvek optimalno rešenje.

U mojoj porodici sam ja trošadžija a supruga je štekara, istovremeno ja zarađujem puno a ona ne radi već 6 godina, rađa i čuva decu :) Uspeva da me zauzda da ne trošim previše i da štedimo, kada bi i ona bila trošadžija ne bi nam ostajalo ništa :)

Moji roditelji su uvek funkcionisali kao tim, bilo je perioda kada su zarađivali podjednako ali i kada je jedan roditelj godinama držao budžet. Njeni su primer porodica gde je otac vrlo malo doprinosio a majka je istovremeno donosila novac i odgajala decu.

Imate i one parove gde žena ne radi ili zarađuje malo a zaista ne ume sa parama, svrbe je i troši bez kontrole. Razumem da tu mora da se ograniči njen pristup novcu.

Naši kumovi dobro zarađuju ali finansijski sve dele kao da su cimeri, to mi se uopšte ne sviđa. Imaju dvoje dece kojoj se kupuje po principu "ovo ja plaćam, a ono ti" a kad su kupovali auto potpisali su ugovor ko je koliko dao za učešće i koliki deo rate plaća jedan a koliki drugi. Brak im funkcioniše ali meni to nije normalno. To je on doneo iz svoje porodice, njemu je normalno a ona se u početku nervirala a onda navikla. Eto, šta ako neko od njih sutra ostane bez posla?

Zato se u brak ulazi oprezno ali kada si već u braku nema univerzalnog rešenja.
 
Kada su velike sume novca u pitanju kao kod kupovine automobila ili stana, meni je skroz ok da se potpise ugovor ko je koliko dao. Sutra ako dodje do razvoda imas cistu situaciju.

Komsinicina cerka renovirala komplet muzevljev stan i kada su se razveli nije povratila ni dinara jer nema dokaz da je stan renoviran od njenog novca.

Sa druge strane, znam par koji je kupio stan pola-pola, ali su sve stavili na papir i prilikom razvoda nikakav problem oko povracaja ulozenog.
 

Back
Top