DOKAZI O BOGU

Nije trebalo da te uvredi, samo da ilustruje da YouTube nije dovoljno dobar izvor naučnih informacija, kao ni FaceBook, a ni Forum Krstarice. Niko nije "nastao od majmuna" (osim mladunčeta majmuna), a tu rečenicu izgovaraju samo oni koji nemaju blage veze o TE, kao ni o abiogenezi, mutacijama, genetici, ćelijskoj deobi, i sličnim stvarima. Oni nemaju pojma o nauci generalno, i često su u školi bili prilično loši đaci. Čast izuzecima.

Oni će čak poverovati i u nebulozu da je "u Španiji uvedeno oporezivanje kiseonika", koliko god to besmisleno i netačno bilo. Poverovaće i da je Zemlja ravna. Poverovaće i u vest koju su videli na njuz.net-u. Zapravo, nema poznate granice koju oni neće preći u želji da poveruju u bilo šta što vide na internetu, a i to je razumljivo, pošto nemaju aparat kojim bi razložili činjenice i odvojili tačne od netačnih, a to je veština koja se i dan danas ipak stiče van interneta.

Nažalost, biće sve gore, ne vidim da ovo sve sluti na dobro.
 
Nije trebalo da te uvredi, samo da ilustruje da YouTube nije dovoljno dobar izvor naučnih informacija, kao ni FaceBook, a ni Forum Krstarice. Niko nije "nastao od majmuna" (osim mladunčeta majmuna), a tu rečenicu izgovaraju samo oni koji nemaju blage veze o TE, kao ni o abiogenezi, mutacijama, genetici, ćelijskoj deobi, i sličnim stvarima. Oni nemaju pojma o nauci generalno, i često su u školi bili prilično loši đaci. Čast izuzecima.

Oni će čak poverovati i u nebulozu da je "u Španiji uvedeno oporezivanje kiseonika", koliko god to besmisleno i netačno bilo. Poverovaće i da je Zemlja ravna. Poverovaće i u vest koju su videli na njuz.net-u. Zapravo, nema poznate granice koju oni neće preći u želji da poveruju u bilo šta što vide na internetu, a i to je razumljivo, pošto nemaju aparat kojim bi razložili činjenice i odvojili tačne od netačnih, a to je veština koja se i dan danas ipak stiče van interneta.

Nažalost, biće sve gore, ne vidim da ovo sve sluti na dobro.

Polako.
Kao prvo ja nisam citirala tvoju poruku, vec poruku drugog clana
Kao drugo, ne znas zasto je sadrzaj moje poruke bas takav kakav jeste
Kao trece moju predposlednju poruku, ne da nisi razumeo, nego nisi ni blizu da shvatis sta je pisac hteo da kaze. No to je mozda i dobro.
Ne moras bas sve ni da znas...Ihhh gde bi ti bio kraj??... tako pametan, sirokouman i nadasve istinoljubiv covek.:lol:
 
Polako.
Kao prvo ja nisam citirala tvoju poruku, vec poruku drugog clana
Kao drugo, ne znas zasto je sadrzaj moje poruke bas takav kakav jeste
Kao trece moju predposlednju poruku, ne da nisi razumeo, nego nisi ni blizu da shvatis sta je pisac hteo da kaze. No to je mozda i dobro.
Ne moras bas sve ni da znas...Ihhh gde bi ti bio kraj??... tako pametan, sirokouman i nadasve istinoljubiv covek.:lol:
Nemoj nikada pisati "predposlednji", primeni jednačenje suglasnika po zvučnosti. Kod složenica ovog tipa zvučno "d" prelazi u "t" zbog obezvučavanja. Piši "pretposlednji". Znam da nije naročito bitno, ali je evidentno da ljudi koji uče sa YouTube-a često kaskaju i u poznavanju elementarne, osnovnoškolske gramatike, jer YouTube ne obrađuje srpsku gramatiku temeljno.
Nemoj nikada reći da teorija evolucije tvrdi da je "čovek nastao od majmuna", jer to nije tačno. Prvo nauči šta teorija evolucije tvrdi da bi mogla da je kritikuješ. Ne moraš učiti iz nekih opskurnih, mudrijaških knjiga, dovoljno je da uzmeš knjigu "Najveća predstava na Zemlji". Vrlo čitljivo i zabavno štivo puno ilustracija.

A o tom "oporezivanju kiseonika" možeš nastaviti, baš me interesuje šta je pozadina priče.
 
Nemoj nikada pisati "predposlednji", primeni jednačenje suglasnika po zvučnosti. Kod složenica ovog tipa zvučno "d" prelazi u "t" zbog obezvučavanja. Piši "pretposlednji". Znam da nije naročito bitno, ali je evidentno da ljudi koji uče sa YouTube-a često kaskaju i u poznavanju elementarne, osnovnoškolske gramatike, jer YouTube ne obrađuje srpsku gramatiku temeljno.
Nemoj nikada reći da teorija evolucije tvrdi da je "čovek nastao od majmuna", jer to nije tačno. Prvo nauči šta teorija evolucije tvrdi da bi mogla da je kritikuješ. Ne moraš učiti iz nekih opskurnih, mudrijaških knjiga, dovoljno je da uzmeš knjigu "Najveća predstava na Zemlji". Vrlo čitljivo i zabavno štivo puno ilustracija.

A o tom "oporezivanju kiseonika" možeš nastaviti, baš me interesuje šta je pozadina priče.

Pa samo sam cekala da me ispravis, da vidim koliko ti treba da napunis ego. Jel sad lakse?
Posto si ti mene naucio jednacenje suglasnika po zvucnosti, evo i ja tebe da naucim nesto posto vec nisi, a po difoltu bi trebalo da budes.
Nikada ne znas ko je sa druge strane ekrana; ne znas da je taj neko kome si (posredno ili neposredno) uputio da je neobrazovan (isticuci edukaciju sa jutjuba) mozda duplo skolovaniji od tebe, mozda troduplo obrazovaniji i mozda pet puta inteligentniji i kome je dovoljan tvoj jedan post da shvati sa kime ima posla.
By the way, kako mnogi vole da kazu, cudi me da si tako obrazovan, informisan i uvek upravu, prevideo vise teorija evolucije i okomio se na moj odgovor pod pokricem moje nepismenosti i neobrazovanja.
 
Ne iznosim dokaze. Ne polemisem. Misljenja sam da nauka nikada ne moze dokazati postojanje Boga. Nauka, ako je valjana, sasvim je validna u okviru svojih granica. Naravno, ona se bavi samo jednim delicem stvarnosti, mada ne sporim da je taj delic izuzetno bitan za nasu efemernu zemaljsku egzistenciju. Pored toga, ona je fascinanatna. Ali, ako se bavi samo delicem stvarnosti, a znamo da se razgranala u sijaset disciplina i grananje se nastavlja, to implicira postojanje citavog jednog nepreglednog i od strane nauke neistrazenog okeana. Sam naucni metod onemogucava je da tu beskonacnost makar pocne istrazivati. Ko se otisne u te vode, ne moze se nadati kraju puta, jer uvek ima jos, buduci da ni svest, uz sve pokusaje limitiranja (koje je i nuzno za postojanje sveta i zivota kakvog znamo), sustinski ne poznaje granice. Od spremnosti, otvorenosti necijeg uma, zavisi do koje dubine/visine moze ici. Naravno, sposobnost razumevanja, tj. uspostavljanja korelacija je druga prica. U nekim iskustvima, razum cak ne igra nikakvu ulogu, potpuno je bespomocan, moze se iskljuciti, mada moze i interpretirati dozivljeno na nacin na koji je u stanju da ga interpretira. Puno toga se ne moze iskazati recima, pa cak ni brojem, tom "osnovom i merom svega". Simboli mogu da pomognu, ali samo donekle...Da bi se shvatila manjkavost reci i brojki, ma koliko oni precizno bili definisani, nije potrebno baviti se stanjima "izmenjene" svesti. Pokusajte da predstavite neku Betovenovu simfoniju recima ili ciframa. Postoji score koji laiku nece znaciti apsolutno nista. Samo vrsni poznavaoci mogu, citajuci ga, cuti muziku. Ali to nikada nece biti iskustvo ekvivalentno slusanju pravog orkestra. A definitivno je sve neizmerno komplikovanije. Da nije tako, muzika, likovna umetnost i druge se verovatno ne bi izrazavale pomocu medija pomocu kojih se izrazavaju. I o religioznim iskustvima mozemo citati, kritikovati ih, ali dok ih ne dozivimo, imamo samo bledu predstavu o intenzitetu dozivljenog. Oni koji su vec imali takva iskustva su u boljoj poziciji, ali sam dozivljaj je nezamenljiv. Mozemo objasnjavati sta je orgazam nekome ko ga nije doziveo, ali nikada ga ne mozemo do kraja pripremiti za taj fenomen. U tom trenutku bice zatecen, preplavljen. Verovatno bi na zahtev: "Opisi mi osecaj", dobili odgovor u vidu "kolutanja ocima". Tom nekome ce verovatno biti tesko da poveruje da moze iskusiti jos jaci. A onda se to jednog dana moze desiti i verovace da je doziveo potpunu, najvecu ekstazu. A uvek postoji jaca, mada je ljudima to tesko da zamisle. Neposredno iskustvo je kljucno. Sto se tice smrti, ona bi mogla biti nesto kao vrhunski orgazam. Potpuno predavanje. Uz potpuni mir koji bi nakon toga nastupio. Ali, taj mir ne bi bio vecan. Iskustva bi se nastavila, na nematerijalnoj ravni, mada bi verovatno nasa licnost bila izbrisana snagom dozivljenog.
Misljenja sam da postoji nesto sto ja zovem "duhovnim slepilom". Vec neko vreme vlada epidemija istog. Svi mi svakoga dana dozivljamo neobjasnjivo i nedokazivo, samo sto to neko ne vidi, neciji se um fiksira za takva iskustva i pokusava da ih interpretira na ovaj ili onaj nacin, a neko jednostavno prihvata cinjenicu da postoji "nesto vise", ali ne oseca potrebu ili se ne oseca sposobnim da te stvari ispita. "Duhovno slepilo" je hendikep, poput fizickog, ali nam ne smeta u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Zbog toga je veliki problem ljudima da shvate da imaju problem. Kao i onima kojima je umetnost zaludjivanje. Sta ce im umetnost u zivotu? Kako ih ubediti da su siromasniji, slepi za citav jedan svet koji je mozda izmastan, ali sve je u "glavi" na kraju krajeva. Oni u stvari vide, ali ne razumeju to u sta gledaju, iako vam mogu do tancina opisati sta je to sto se nalazi na jednoj umetnickoj slici. Ima glupih ljudi (ne zelim da vredjam nikoga ovom analogijom) koji misle da su najpametniji, a svima ostalima je jasno da su glupi. Oni to nece ni za zivu glavu prihvatiti ili bar priznati. Fizicko slepilo je coveku ocigledno i pokusace da ga otkloni ako je moguce. "Duhovno slepilo" i glupost je moguce korigovati, ali za pocetak se mora prihvatiti da covek ima problem. Sigurno se ne mogu i ne trebaju osteceni, bolesni ljudi leciti na silu. Mada se danas sve vise situacija obrce, duhovni ljudi se smatraju bolesnicima i histerija uzima maha. Imamo novu Inkviziciju, u drugom obliku, duhovnost je ponovo na udaru.

Ja necu iznositi licna iskustva kojih je poprilicno (moram priznati da bih mnoga zaboravio usled raznih faktora da ih nisam zapisao), jer ne osecam potrebu za tim, a i ona mogu biti interpretirana na pogresne nacine, mada je kod ovih stvari objektivnost nesto sto maltene ne postoji. Umesto toga, iako sam izneo svoj stav o nemogucnosti nauke da objasni ono sto je izvan njenih granica, a ipak je obuhvata, objavicu po neki citat ljudi od nauke koji su se osmelili da pokusaju prodor u Nepoznato, jer taj, po meni, paradoks moze jos nekome biti zanimljiv. Mozda stavim i poneku rec velikih umetnika. Uglavnom, necu vas vise opterecivati licnim razmisljanjima, niti cu, kao sto sam rekao, polemisati sa vama. To ostavljam mladjima , ekstremnijima, dokonijima, pametnijima... :) Za kraj, reci i savet nekoga ko nas je nedavno napustio: "Reci: ne znam."

- - - - - - - - - -

Izvinjavam se zbog odsustva prevoda.


"It is generally believed that traditional or commonsense beliefs that contradict scientific views must recede. I will argue that such an opinion is not always justified. In particular, I claim that the modern scientific notion of the fundamental nature of the world and life may very likely prove to be false, whereas some relevant "unscientific" folk sentiments may prove to be essentially correct.

Science and traditional common sense, which both seek truth, are not adversaries. Science can even be regarded as a sophisticated and highly disciplined form of common sense. Therefore it might seem that we should always prefer scientific claims to traditional folk beliefs."
...
"It is natural that we wish to ground our beliefs about the world on as firm data as possible. It is also very reasonable that we attempt to avoid any logical inconsistencies inside our belief systems. In these regards the collection of folk sentiments is certainly much inferior to the body of knowledge science advocates. Yet the lack of a clear factual basis and the toleration of inconsistencies may give commonsense reasoning definite advantages over scientific ratiocination.

In general, the desire to found our beliefs upon firm and clear empirical facts is commendable. It is always reasonable to establish, if possible, a solid observational basis for a definite belief rather than to hold to it relying upon vague and ambiguous data. It is therefore understandable that science applies certain strict criteria a fact must satisfy in order to be accepted as a basis for reliable conclusions. However, using of such criteria may prove detrimental to our search for truth. Our world may be - and I will argue that it very likely actually is - of such character that the picture of the world formed on the basis of the most trustworthy empirical data we currently possess is incorrect, and that some very basic properties of the world reveal themselves in the specific kinds of facts which common sense recognizes but science, in its quest for utmost certainty and clarity, rejects."
...
"The advantage of common sense over modern science lies in its greater tolerance of diversity: it does not restrict itself by paying attention only to the "best" kind of data. Moreover, as concerns the specific variety of the data in question - phenomenal experiences - it has no significant disadvantages in comparison with science because introspective observations, unlike physical measurements, cannot be much enhanced by using sophisticated technical equipment. For that reason folk psychology can even today successfully compete with science in offering a sound basis for the beliefs concerning the fundamental character of our nature."
...
"Common sense does not require the concepts it recognizes to be intelligible. It trusts intuition. Phenomena that may be grasped directly and intuitively - such as time, experiential qualities and freedom of will - are unquestionably recognized by common sense. Yet common sense tends to acknowledge even phenomena that require subtlety in order to be grasped intuitively. One such phenomenon is our possession of souls."
...
"If the world is natural, then everything can, in principle, be fully understood and explained. In such a world science would be an omnipotent intellectual authority. But if definite terrestrial phenomena are supernatural and thus not entirely transparent to a human mind, they cannot be fully, if at all, scientifically explained. Scientists are then forced to admit that they are powerless in the face of specific phenomena. They must abandon the image of their potentially omnipotent understanding of the world that they presently enjoy. Abhorrence of the supernatural is a symptom of the prestige complex from which modern science suffers.

Ordinary people do not suffer from such a prestige complex and do not abhor the possibility that some terrestrial phenomena may be supernatural. To the contrary, to many of us the partial supernaturalness of the world is its positive property - such a world is undoubtedly a more interesting place to live in than a thoroughly natural world. Ordinary people are much more tolerant towards various possible ontological essences of the world than is modern science.

The best evidence that people quite easily accept even the view that the world is highly supernatural are widespread religious beliefs in the existence of a very powerful supernatural being - God. And it is highly probable that such a being indeed exists."


Undo Uus, Ph.D., astrophysicist and methodologist of science - "SCIENCE AND FOLK SENTIMENTS"
 
Sto se ti srdis zbog stvari i ljudi koji nisu bitni u nasim zivotima

Lik i delo Kristofera Hičensa , ne poznajem ali sam se malo informisala
Bio je novinar, publicista, religijski i društveni kritičar,žestoki polemičar i koliko hvaljen toliko i osporavan intelektualac
Jedno od njegovih najkontroverznijih dela je knjiga eseja o religiji pod naslovom „Bog nije veliki” koja se smatra manifestom ateista
Zalagao se za intervenciju u Bosni, podržao rat u Iraku,... itd
Meni je ovo dovoljno da moje interesovanje za njegov lik i delo ostane na ovih par recenica
i ne mozes znati da li je ostao dosledan i nije u trenucima zelje za zivotom, potrazio nadu u bozijoj pomoci i ozdravljenju


- - - - - - - - - -



Pomenuti citat nije moj primer..
Naravno da nije nemoguc..da je primera radi, zivot necijeg deteta ugrozen, nema coveka koji se nece okrenuti veri

Ima. Ja sam. Dokazano je da su lekari spasili mnogo više života nego religija.

- - - - - - - - - -

Svako ko prihvati serviranu teoriju da je nastao od majmuna onda to zapravo i jeste.
Inace teorija evolucije je opovrgnuta nema tu dalje sta da se prica.
U nju nikad nisam ni verovala jer moj ljudski mozak ne moze da pojmi takvu dozu gluposti. Tom teorijom nas vredjaju, a mi je prihvatamo zato sto je rekao tamo neki Darvin, a da je rekla baba Mileva to bi bilo rekla-kazala. Pa to sto je i on lupio apsolutno se zove "rekla kazala" samo je on bio Carls Darvin, a to sto mi uvek verujemo nekom tudjinu zove se kompleks "tudje bolje". Naseg Nikolu Teslu nazivali ludakom, a taj "ludak" je istima i nezahvalnim potonjim generacijama dao mnostvo pronalazaka koji su promenili zivot. A ako mislis da ne ostanes balkanac u onom najgorem smislu onda se malo za promenu edukuj.

Ne zastupam tezu da je covek nastao od Adama i Eve. Ta biblijska prica je sva u siframa i smatram da nista od toga ne treba shvatati u bukvalu
Da Bog postoji, postoji. Ako nesto nismo videli ne znaci da ga nema! Ni struju ne mozemo da vidimo ali je ima. Kako znamo? Manifestacije u vidu svetla, u vidu napajanja uredjanja...to nije struja vec njene manifestacije. Tako je i sa Bogom, nultom tackom, Univerzumom, Visom silom...kako je kome drago.

Čovek nije nastao od majmuna, već od primordijalnih jednoćelijskih organizama.

Evolucija je dokazana, a dokazana je da se dešava u samo zadnjih 500 godina upoređujući izgled i proporcije tela čoveka.

To što nisi verovala, to je tvoje pravo. Možda vređaju tebe, ali ne i mene. Rekla-kazala nije isto što i stotine godina naučnih radova.

Da Bog postoji, kažu oni koji veruju u njega. I niko drugi. Ne može se uzeti kao istina.

Navela si manifastacije struje, ali i dalje čekam da napišeš manifestacije Boga. Ako si krenula sa poređenjem, onda i završi.

- - - - - - - - - -

Pa samo sam cekala da me ispravis, da vidim koliko ti treba da napunis ego. Jel sad lakse?
Posto si ti mene naucio jednacenje suglasnika po zvucnosti, evo i ja tebe da naucim nesto posto vec nisi, a po difoltu bi trebalo da budes.
Nikada ne znas ko je sa druge strane ekrana; ne znas da je taj neko kome si (posredno ili neposredno) uputio da je neobrazovan (isticuci edukaciju sa jutjuba) mozda duplo skolovaniji od tebe, mozda troduplo obrazovaniji i mozda pet puta inteligentniji i kome je dovoljan tvoj jedan post da shvati sa kime ima posla.
By the way, kako mnogi vole da kazu, cudi me da si tako obrazovan, informisan i uvek upravu, prevideo vise teorija evolucije i okomio se na moj odgovor pod pokricem moje nepismenosti i neobrazovanja.

Ne kaže se troduplo, nego trostruko. I nije difolt, nego default.

I na kraju, ne možeš da ubeđuješ nekoga da nije u pravu zato što bi samo ti to htela. Iznesi dokaz koji ima logike i o kome se može raspravljati.
 
A ja ovako neuka kažem da ovo nije pdf književnost ...... tako da, manite se toga ovde ...
Tema je:
@Dokazi o bogu
pa se onda držite te teme

Apsolutno tačno, ali ako se nečiji zaključak da je u pravu zasniva na njegvoj premisi da je razlog tome njegovo veliko znanje i obrazovanost, onda je upravo obaranje te premise i dokaz da ne poseduje znanje koje tvrdi da ima.
 
Ne protivrečim ovome, verovatno bi većina tražila pomoć boga. Ali ta nužda i strah te ne pretvaraju u vernika; niko te strahom ne može naterati da iskreno veruješ, ako si pre toga bio iskreni ateista.
Dakle mislim da dozivanje boga na samrtoj postelji ne znači nužno i konverziju u vernika. To mogu da učine samo dokazi.

Naravno da ne znaci, niti je poenta mojih reci u tome,vec pretpostavka da ce veliki broj ljudi u trenucima straha od smrti, od gubitka zivota svog ili detetovog , u bolesti, u teskoj tragediji ili ocaju , bezizlaznoj situciji i slicno, potraziti spas u bozijoj pomoci, kao poslednju nadu ili slamku spasa, iako ne veruju u Boga.To je jednostavno u covekovoj prirodi i potrebi da zastiti sebe ili svoje bliznje.I ne treba biti iskljuciv jer ljudske reakcije su nepredvidive.Sto se tice vernika dokazi su u Bibliji a sto se tice ateista dokazi su u istrazivanjima raznih kontroverznih novinara i kriticara Religije
 
Бог се не доказује никако другачије до вером.Тако учи Библија.
То је као да би смо некоме доказивали љубав. А овај нам не верује. А Бог је љубав. Како доказати постојање љубави ономе ко не верује у љубав.
Бог је и Истина
Како доказати истину некоме ко у њу не верује
Бог је доброта, пријатељство
 
Bog je transcendentno duhovno biće. Niko ko ima telo ne može spoznati to biće. Namerno ne kažem "njega" ili "ga", jer je u pitanju bespolno duhovno biće, a ne muškarac, kako su izmislili manipulatori i tajni vladari sveta koji su kreirali religije kao program za kontrolu uma širokih narodnih masa. Ko poznaje samo učenje jedne religije i tvrdi da je njegova religija prava, a sve druge pogrešne, i busa se u grudi da je spoznao boga, najveća je varalica i licemer. Namaste.
 
Бог се не доказује никако другачије до вером.Тако учи Библија.
То је као да би смо некоме доказивали љубав. А овај нам не верује. А Бог је љубав. Како доказати постојање љубави ономе ко не верује у љубав.
Бог је и Истина
Како доказати истину некоме ко у њу не верује
Бог је доброта, пријатељство

Tačno. Zato ne treba tražiti nikakve naučne dokaze za njegovo postojanje.
 
Ima. Ja sam. Dokazano je da su lekari spasili mnogo više života nego religija.

- - - - - - - - - -



Čovek nije nastao od majmuna, već od primordijalnih jednoćelijskih organizama.

Evolucija je dokazana, a dokazana je da se dešava u samo zadnjih 500 godina upoređujući izgled i proporcije tela čoveka.

To što nisi verovala, to je tvoje pravo. Možda vređaju tebe, ali ne i mene. Rekla-kazala nije isto što i stotine godina naučnih radova.

Da Bog postoji, kažu oni koji veruju u njega. I niko drugi. Ne može se uzeti kao istina.

Navela si manifastacije struje, ali i dalje čekam da napišeš manifestacije Boga. Ako si krenula sa poređenjem, onda i završi.

- - - - - - - - - -



Ne kaže se troduplo, nego trostruko. I nije difolt, nego default.

I na kraju, ne možeš da ubeđuješ nekoga da nije u pravu zato što bi samo ti to htela. Iznesi dokaz koji ima logike i o kome se može raspravljati.

Okej, ako si izlecio svoje komplekse ja bih da nastavim dalje.
No, par uvodnih reci apropo uvreda i moje vajne nepismenosti.
Moj nacin pisanja i izbor terminologije nisu niti ikada mogu biti valdna determinanta mog (ili bilo cijeg) obrazovnog statusa, pismenosti i informisanosti.
Upravo vase obrazovanje treba da govori za vas i po difoltu (ja pisem kako pisem, ne treba mi ispravka) treba da vam omoguci sirinu da na adekvatan nacin percipirate i izvrsite analizu i sintezu onoga sto je neko rekao.

Dakle ja iznosim svoje stanoviste, to ne znaci da tebe ili bilo koga drugog prinudujem na prihvatanje, vredjam ili pak opovrgavam tudja gledista.
Najpre tema se zove "Dokazi o Bogu", ciji je sam naziv kontradiktoran. Zasto? Zato sto je Bog sam po sebi deo odredjene religijske dogme koja podrazumeva veru kao jedini uslov, nedovodjenje u sumnju onoga sto se propoveda kao jedina istina, a kamoli trazenje dokaza.
Nauka i religija su komplementarne, no, njihova zloupotreba jedne protiv druge i protiv sebe samih dovodi ih u poziciju "vecitih sukoba".
Nauka daje materijalne dokaze, religija nematerijalne. Dala sam primer sa strujom. Ponovicu opet. Struja se ne vidi jel tako? To ne znaci da je nema. Njena manifestacija ogleda se u tome sto ti trenutno sedis za racunarom i pises na krstarici. Tako je i sa Bogom, ako ga fizicki ne vidimo i ne mozemo fizicki da ga dokazemo i pojavimo i kazemo "E evo ga Bog", ne znaci da ne postoji. Kada se govori o Bogu, nauka i religija uvek su bile u koliziji jer je svaka od njih svoje dokaze temeljila na obaranju ove druge umesto da se ovo pitanje sagleda kroz integrisanje istih. Ako si atesita, ti ili bilo ko drugi, to ne znaci da svoje misljenje treba da potenciras kao jedino i validno negirajuci ono drugo u kome mozda ima bar malo istine (ako vec nije sama istina). Upravo isti princip si primenio da me maksimalno unizis (na racun "nepismenosti") da bi pokazao svoju velicinu. E vidis, to je tvoja krucijalna greska, jer si mi tim gestom nepogresivo stavio do znanja ko ti zapravo jesi (kao i tvoje kolege koje uzgred nisam citirala; pronacice se se, ne brinem za to)
Ako si okoreli ateista, to je tvoj izbor i ja nemam nameru da to kod nekog menjam jer me ne interesuje. Odgovor na temu dajem nepristrasno, nepodrzavajuci ni nauku ni religiju, vec pokusavam da iz jedne i druge oblasti izvucem i logicno i nelogicno, nelogicno prevedem u logicno (ako je moguce) i dodjem do informacija koje mene interesuju. Intuicija kao neizostavna komponenta svakog bica naucno je potvrdjena ali nije dokazana. A ako nesto nije posto-poto dokazano ne znaci da ga nema. Manifestacije postojanja Boga, Univerzuma, prema nauci (nulte tacke), ogledaju se u samom postojanju coveka (materijalna manifestacija), njegove kompleksne strukture, funkcionisanja. Nauka nije izmislila disanje, nije ni religija, ko je onda? Proces razmene cestica.... zasto bas vazduha koga bas "slucajno" u najvecem procentu ima na Zemlji? Nauka nije izmislila mozak, nije ni religija. Mozak kao covekov vitalni organ isuvise je kompleksan da je takodje naucno dokazano da radi svega 5% od ukupnih 100%. Sta je sa ostalih 95% mozga, ako nije dokazana njihova funkcija da je zato i nema? Ima pregrst primera. Ko zna sta je sve otkriveno, a mi to i ne znamo. Cim je sve postavljeno tako da sve zasto ima i zato znaci da postoji nesto sto uredjuje da bude bas tako kako jeste. Mozda smo mi ljudi neciji genetski inzinjering....opet kazem mi to ne znamo. I nauka i religija postoje da bi se doslo do istog. Ko dokaze Boga, dokazao je sve.

I
 
Poslednja izmena:
Ako imaš primedbe na istraživanje, uvek možeš da se obratiš autorima i izneseš im svoje dokaze. Verovatno će se obradovati.
Kristofer Hičens je umro,
i na svom ličnom primeru dokazao da čovek pred vratima smrti može i dalje da ostane ubeđeni ateista, tačno i da ne gledaš istraživanja koja to potvrđuju.


:)

E , bas si se "lepo" izrazio ...

- - - - - - - - - -

Nije trebalo da te uvredi, samo da ilustruje da YouTube nije dovoljno dobar izvor naučnih informacija, kao ni FaceBook, a ni Forum Krstarice. Niko nije "nastao od majmuna" (osim mladunčeta majmuna), a tu rečenicu izgovaraju samo oni koji nemaju blage veze o TE, kao ni o abiogenezi, mutacijama, genetici, ćelijskoj deobi, i sličnim stvarima. Oni nemaju pojma o nauci generalno, i često su u školi bili prilično loši đaci. Čast izuzecima.

Oni će čak poverovati i u nebulozu da je "u Španiji uvedeno oporezivanje kiseonika", koliko god to besmisleno i netačno bilo. Poverovaće i da je Zemlja ravna. Poverovaće i u vest koju su videli na njuz.net-u. Zapravo, nema poznate granice koju oni neće preći u želji da poveruju u bilo šta što vide na internetu, a i to je razumljivo, pošto nemaju aparat kojim bi razložili činjenice i odvojili tačne od netačnih, a to je veština koja se i dan danas ipak stiče van interneta.

Nažalost, biće sve gore, ne vidim da ovo sve sluti na dobro.


:)

Ex "kolega" je , po svoj prilici , citao "Otkrovenje po Jovanu" ...?

- - - - - - - - - -

Ima. Ja sam. Dokazano je da su lekari spasili mnogo više života nego religija.

- - - - - - - - - -



Čovek nije nastao od majmuna, već od primordijalnih jednoćelijskih organizama.

Evolucija je dokazana, a dokazana je da se dešava u samo zadnjih 500 godina upoređujući izgled i proporcije tela čoveka.

To što nisi verovala, to je tvoje pravo. Možda vređaju tebe, ali ne i mene. Rekla-kazala nije isto što i stotine godina naučnih radova.

Da Bog postoji, kažu oni koji veruju u njega. I niko drugi. Ne može se uzeti kao istina.

Navela si manifastacije struje, ali i dalje čekam da napišeš manifestacije Boga. Ako si krenula sa poređenjem, onda i završi.

- - - - - - - - - -



Ne kaže se troduplo, nego trostruko. I nije difolt, nego default.

I na kraju, ne možeš da ubeđuješ nekoga da nije u pravu zato što bi samo ti to htela. Iznesi dokaz koji ima logike i o kome se može raspravljati.


:think:

Dokazano je da su lekari spasili mnogo više života nego religija.

Moze li neki link ili naslov neke knjige , a moze i nesto iz zvanicne Statistike...?
 
"My aim is to reinvent the sacred. I present a new view of a fully natural God and of the sacred, based on a new, emerging scientific worldview. This new worldview reaches further than science itself and invites a new view of God, the sacred, and ourselves—ultimately including our science, art, ethics, politics, and spirituality. My field of research, complexity theory, is leading toward the reintegration of science with the ancient Greek ideal of the good life, well lived. It is not some tortured interpretation of fundamentally lifeless facts that prompts me to say this; the science itself compels it."


"REINVENTING THE SACRED" - Stuart Kauffman, professor of biochemistry, physics and astronomy, medical doctor, theoretical biologist and complex systems researcher, the leader of the Institute for Biocomplexity and Informatics


 
Ima. Ja sam. Dokazano je da su lekari spasili mnogo više života nego religija.

- - - - - - - - - -



Čovek nije nastao od majmuna, već od primordijalnih jednoćelijskih organizama.

Evolucija je dokazana, a dokazana je da se dešava u samo zadnjih 500 godina upoređujući izgled i proporcije tela čoveka.

To što nisi verovala, to je tvoje pravo. Možda vređaju tebe, ali ne i mene. Rekla-kazala nije isto što i stotine godina naučnih radova.

Da Bog postoji, kažu oni koji veruju u njega. I niko drugi. Ne može se uzeti kao istina.

Navela si manifastacije struje, ali i dalje čekam da napišeš manifestacije Boga. Ako si krenula sa poređenjem, onda i završi.

- - - - - - - - - -



Ne kaže se troduplo, nego trostruko. I nije difolt, nego default.

I na kraju, ne možeš da ubeđuješ nekoga da nije u pravu zato što bi samo ti to htela. Iznesi dokaz koji ima logike i o kome se može raspravljati.

Hebrejska rec BARA, NE znaci stvaranje u bibl. tekstu, vec znaci : intervenisati , odrezati, oblikovati, odvojiti. HEBR. rec TZELA,znaci: Bocni deo,a ne rebro, te je tako covecica- Eva- Have OBLIKOVANA od BOCNOG DELA,a ne od rebra.; Elohim su bogovi, a YHWH- Elohim jedan od njih. Vatikan I Hebrejski naucnici su potvrdili da se radi o genetskim operacijama u Postanju. Rec RAQUIA, znaci brana. U Postanju 1,11 je treci Dan,Elohim naredjuje da zelenilo proklija, a tekst ce 4-tog dana postavlja na nebo Sunce i Mesec, kako bi odvojio Dan od Noci, a zar se nije dogodilo vec prvog Dana :?: Kakve su kontraverze u pitanju :?:
 
Intuicija kao neizostavna komponenta svakog bica naucno je potvrdjena ali nije dokazana.
Daj nam neki link, neko ozbiljno naučno istraživanje koje "potvrđuje intuiciju", ali je "ne dokazuje" (šta god to značilo).
Linkovi na YouTube sadržaje i FaceBook se ne računaju.

Mozak kao covekov vitalni organ isuvise je kompleksan da je takodje naucno dokazano da radi svega 5% od ukupnih 100%. Sta je sa ostalih 95% mozga, ako nije dokazana njihova funkcija da je zato i nema? Ima pregrst primera.
Od pregršti primera, ti se baš uhvati za ovu urbanu legendu o 95% mozga koji se ne koristi (u nekim izvorima i 90%, pa 80%, i koliko god hoćeš posto) za koju danas i vrapci na grani znaju da je totalno netačna. To je ono čega se treba plašiti - učenje ponavljanjem laži i neproverenih činjenica, kao što je ova. Ako te interesuje šta neurolozi imaju da kažu na tu temu "nekorišćenja 70-80-90 mozga", pročitaj ovo.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ten_percent_of_the_brain_myth

(dole u referencama imaš pregršt stručnih i naučnih tekstova na tu temu, ali računam da je ovo dovoljno.)

Nema na čemu. :whistling:
 
Okej, ako si izlecio svoje komplekse ja bih da nastavim dalje.
No, par uvodnih reci apropo uvreda i moje vajne nepismenosti.
Moj nacin pisanja i izbor terminologije nisu niti ikada mogu biti valdna determinanta mog (ili bilo cijeg) obrazovnog statusa, pismenosti i informisanosti.
Upravo vase obrazovanje treba da govori za vas i po difoltu (ja pisem kako pisem, ne treba mi ispravka) treba da vam omoguci sirinu da na adekvatan nacin percipirate i izvrsite analizu i sintezu onoga sto je neko rekao.

Dakle ja iznosim svoje stanoviste, to ne znaci da tebe ili bilo koga drugog prinudujem na prihvatanje, vredjam ili pak opovrgavam tudja gledista.
Najpre tema se zove "Dokazi o Bogu", ciji je sam naziv kontradiktoran. Zasto? Zato sto je Bog sam po sebi deo odredjene religijske dogme koja podrazumeva veru kao jedini uslov, nedovodjenje u sumnju onoga sto se propoveda kao jedina istina, a kamoli trazenje dokaza.
Nauka i religija su komplementarne, no, njihova zloupotreba jedne protiv druge i protiv sebe samih dovodi ih u poziciju "vecitih sukoba".
Nauka daje materijalne dokaze, religija nematerijalne. Dala sam primer sa strujom. Ponovicu opet. Struja se ne vidi jel tako? To ne znaci da je nema. Njena manifestacija ogleda se u tome sto ti trenutno sedis za racunarom i pises na krstarici. Tako je i sa Bogom, ako ga fizicki ne vidimo i ne mozemo fizicki da ga dokazemo i pojavimo i kazemo "E evo ga Bog", ne znaci da ne postoji. Kada se govori o Bogu, nauka i religija uvek su bile u koliziji jer je svaka od njih svoje dokaze temeljila na obaranju ove druge umesto da se ovo pitanje sagleda kroz integrisanje istih. Ako si atesita, ti ili bilo ko drugi, to ne znaci da svoje misljenje treba da potenciras kao jedino i validno negirajuci ono drugo u kome mozda ima bar malo istine (ako vec nije sama istina). Upravo isti princip si primenio da me maksimalno unizis (na racun "nepismenosti") da bi pokazao svoju velicinu. E vidis, to je tvoja krucijalna greska, jer si mi tim gestom nepogresivo stavio do znanja ko ti zapravo jesi (kao i tvoje kolege koje uzgred nisam citirala; pronacice se se, ne brinem za to)
Ako si okoreli ateista, to je tvoj izbor i ja nemam nameru da to kod nekog menjam jer me ne interesuje. Odgovor na temu dajem nepristrasno, nepodrzavajuci ni nauku ni religiju, vec pokusavam da iz jedne i druge oblasti izvucem i logicno i nelogicno, nelogicno prevedem u logicno (ako je moguce) i dodjem do informacija koje mene interesuju. Intuicija kao neizostavna komponenta svakog bica naucno je potvrdjena ali nije dokazana. A ako nesto nije posto-poto dokazano ne znaci da ga nema. Manifestacije postojanja Boga, Univerzuma, prema nauci (nulte tacke), ogledaju se u samom postojanju coveka (materijalna manifestacija), njegove kompleksne strukture, funkcionisanja. Nauka nije izmislila disanje, nije ni religija, ko je onda? Proces razmene cestica.... zasto bas vazduha koga bas "slucajno" u najvecem procentu ima na Zemlji? Nauka nije izmislila mozak, nije ni religija. Mozak kao covekov vitalni organ isuvise je kompleksan da je takodje naucno dokazano da radi svega 5% od ukupnih 100%. Sta je sa ostalih 95% mozga, ako nije dokazana njihova funkcija da je zato i nema? Ima pregrst primera. Ko zna sta je sve otkriveno, a mi to i ne znamo. Cim je sve postavljeno tako da sve zasto ima i zato znaci da postoji nesto sto uredjuje da bude bas tako kako jeste. Mozda smo mi ljudi neciji genetski inzinjering....opet kazem mi to ne znamo. I nauka i religija postoje da bi se doslo do istog. Ko dokaze Boga, dokazao je sve.

I

Onog trenutka kad si pomenula lečenje kompleksa, prestao sam da čitam.

- - - - - - - - - -

:)

E , bas si se "lepo" izrazio ...

- - - - - - - - - -




:)

Ex "kolega" je , po svoj prilici , citao "Otkrovenje po Jovanu" ...?

- - - - - - - - - -




:think:



Moze li neki link ili naslov neke knjige , a moze i nesto iz zvanicne Statistike...?

Ne može.

- - - - - - - - - -

Hebrejska rec BARA, NE znaci stvaranje u bibl. tekstu, vec znaci : intervenisati , odrezati, oblikovati, odvojiti. HEBR. rec TZELA,znaci: Bocni deo,a ne rebro, te je tako covecica- Eva- Have OBLIKOVANA od BOCNOG DELA,a ne od rebra.; Elohim su bogovi, a YHWH- Elohim jedan od njih. Vatikan I Hebrejski naucnici su potvrdili da se radi o genetskim operacijama u Postanju. Rec RAQUIA, znaci brana. U Postanju 1,11 je treci Dan,Elohim naredjuje da zelenilo proklija, a tekst ce 4-tog dana postavlja na nebo Sunce i Mesec, kako bi odvojio Dan od Noci, a zar se nije dogodilo vec prvog Dana :?: Kakve su kontraverze u pitanju :?:

Ja sam apsolutno siguran da će religija da nađe zajednički jezik sa naukom da bi opstala. A svi dobro znamo ko će morati da se prilagođava.
 
Privuko me je citat iz knjige i nadam se da ces mi oprostiti sto sam upala u diskusiju bez da sam pitala da li smem jer nisam iscitala svih 898 postova na 36 strana..:lol:
Nema tu šta da se oprosti. Ovo je javni Forum, a ti kao supermoderator znaš da to pravilnikom nije zabranjeno. A umesto da pročitaš svih 898 postova, trebala si samo da pogledaš zašto sam naglasio ono "Dete u Klodiji...." i sve bi ti bilo jasno.
Usput,hvala sto si mi objasnio da je Klodija izmisljen lik iz knjige, :lol:ja sam bila ubedjena da je stvarni lik i sada sam u bedaku .:rotf:
Pročitaj tvoj tekst, i obrati pažnju na boldovano pa mi onda reci kako je to Bog pomogao izmišljenom liku, pa malkice shvati da bi ipak trebala biti u malom, ali vrlo malom bedaku.:D
Evo tvog teksta:
"Dok je bila zatvorena u zemunici Klodija je uporno prizivala i sebi govorila da neka sila mora da joj pritekne u pomoć. Bog. Duh pravde. Neka dobroćudna inteligencija u kosmosu. .Kako je Klodija prezivela moze se reci da su njeni vapaji usliseni i da joj je Bog i ta dobrocudna inteligencija pomogli..
a onda za svaki slucaj pisac ateista Sol Blek dalje kaze da je Klodijino zazivanje naišlo je samo na tišinu i prazninu i da zbog toga, Bog ne postoji. kao da Bog mora da govori na megafon ili da se prikaze da bi potvrdio svoj postojanje "
Citat je bio primer da bi i ateisti u trenucima kada im je zivot ugrozen, prizivali neku silu , samo da im neko pomogne makar to bio i Bog,samo da spasu svoj zivot...i deca nisu naivna vec nevina
A što se tiče razumevanja samog teksta Klodijinog vapaja, može i ovako: ateista u Klodiji ne bi prizivao Boga i druge više sile, jer zna da ih nema. To prizivanje je moglo samo dete u Klodiji.
Deca su nevino-naivna. Možeš da ih "okrećeš" kako hoćeš i da poveruju u svašta npr. u Deda Mraza, Boga, inteligentan kosmos, živi kosmos.....
A negde nađoh i ovo:
» naivnost • ženski rod Prirodnost, bezazlenost, prostodušnost, iskrenost, neiskusnost, detinjastost; često i u značenju: priglupost, ograničenost.
Ja sam i ovo boldovao.
 
Poslednja izmena:
:think:

Da li cemo na precac i iz "cuga" da postanemo najbolji europejci od svih europejaca , ako bezpogovorno prihvatimo sve sto nam stize iz sveta nauke i iz eurupice ili da mi , ipak (i za svaki slucaj , jer eto se i oni bregzitisu i ko zna sta ce jos da bude kod njih ?!) , zadrzimo i po nesto naseg "balkanskog" ...?
Tog, što stiže iz sveta nauke puna ti je kuća, i puna je kuća svim Balkancima, i kao što vidiš to nema nikakve veze ni sa kakvim "europejcima" a ni "bregzitima", a ni mnogobrojnim glupostima koje, svakako, stižu sa Zapada. A ja se pitam, da li mnogi Balkanci baš moraju da se eksponiraju glupostima, samo zato, što im dokazi nekih naučnih dostignuća , svakako, došlih sa Zapada, nisu tako dostupni. Sve će ti biti jasnije kada pogledaš onaj spot ispod tvog linka i nastup bivšeg imama Zurkovića , a onda obrati pažnju kakav aplauz je dobio prisutni dr. biologije koji je iznao samo jedan dokaz evolucionih promena.
Nije problem ni da mnogi Balkanci uključe svoj LED, TFT, ili LCD, dakle da iskoriste visoku nauku, pa umesto na "Zadrugu" da odu na "Nat. geog.", "Nature", "Animal planet" i da vidi da sve "vrvi" od termina evolucija i evolucione promene, a Boga "ni od korova".
Bakonja, iskreno se nadam da ti nije svejedno kada nam se ti zapadnjaci,ili tvoji "europejci" nasmeju kada neka javna ličnost, kao ona nesrećna ministarka, prisutna u pomenutom spotu, javno hoće da "ubije Darvina", kako je pisalo po "europejskoj" štampi. A da znaš pisali su "Srbi ubili Darvina", a ne glupa ministarka.
 
Astronomers now find they have painted themselves into a corner because they have proven, by their own methods, that the world began abruptly in an act of creation to which you can trace the seeds of every star, every planet, every living thing in this cosmos and on the earth. And they have found that all this happened as a product of forces they cannot hope to discover. That there are what I or anyone would call supernatural forces at work is now, I think, a scientifically proven fact.

Professor Robert Jastrow (1925-2008), Ph.D., astronomer and planetary physicist; Chief of the Theoretical Division of the National Aeronautics and Space Administration (1958-61) and Founder/Director of NASA 's Goddard Institute; Professor of Geophysics at Columbia University; Professor of Space Studies-Earth Sciences at Dartmouth College
 
To ćemo prepustiti stncu, on je povukao ovo pitanje...valjda mu je jasno šta je na ovoj temi želeo dokazati s tim pitanjem.

"Loptu" prepuštam Žiskaru jer je on naveo stih, a ti inače napisa i ovo:
" Pa dete je naivno jer se još nije susrelo sa prevarom, a nije se susrelo jer umno ne živi u svetu u kojem se treba boriti sa tim da bi zadovoljilo nečija isčekivanja. "
i u pravu si.
 
Bog je transcendentno duhovno biće. Niko ko ima telo ne može spoznati to biće. Namerno ne kažem "njega" ili "ga", jer je u pitanju bespolno duhovno biće, a ne muškarac, kako su izmislili manipulatori i tajni vladari sveta koji su kreirali religije kao program za kontrolu uma širokih narodnih masa. Ko poznaje samo učenje jedne religije i tvrdi da je njegova religija prava, a sve druge pogrešne, i busa se u grudi da je spoznao boga, najveća je varalica i licemer. Namaste.

То што ти ниси спознао Бога не значи да га није могуће спознати. То значи да си у погрешној религији.Погрешна учења доводе човека у заблуду да Бога није могуће спознати.
 
То што ти ниси спознао Бога не значи да га није могуће спознати. То значи да си у погрешној религији.Погрешна учења доводе човека у заблуду да Бога није могуће спознати.

Ja koji ne jedem meso, mleko i jaja, i poznajem sve religije, nisam spoznao boga, a ti jesi? Kako pravo govorio tako imao pameti i zdravlja. Ko si bre ti da govoriš bilo šta u moje ime? Nisam ni u jednoj religiji niti ću ikada biti. Bolji sam od tebe. Ako ja nisam spoznao boga - nisi ni ti. Prvi si započeo sa lčičnim obraćanjem. Ende.
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top