Rezolucija Informbiroa - 70 godina posle

Dе Sisti

Stara legenda
Poruka
79.298
Juna 1948. godine objavljena je čuvena rezolucija Informbiroa, koju je pratilo Titovo "istorijsko NE" Staljinu.
Sudbonosni događaj, koji je ključno uticao na dalji razvoj socijalističke Jugoslavije.
Događaj nakon koje Jugoslavija nije ušla u svet realsocijalizma, već krenula putem blaže verzije socijalizma, a koji joj je omogućio da živi boljim životom u odnosu na zemlje Varšavskog pakta.
Ali i događaj koji je drastično poremetio sistem vrednosti samih komunista i prouzrokovao najveću negativnu selekciju, promovisao poltronstvo, ogoljeno političko koristoljublje i druge odvratne osobine.
KO zna kakav bi bio razvojni put socijalističke Jugoslavije da su Tito i tadašnje rukovodstvo pali i bili zamenjeni Staljinu poslušnim kadrovima
 
Poslednja izmena:
21.880 boraca NOB i oficira, 2.600 policajaca i oko 4.500 partijskih rukovodilaca je prošlo kroz Golootočki kazamat i druge logore za Informbirovce

- - - - - - - - - -

Na Golom otoku, kao osuđenici, boravili su sin vojvode Živojina Mišića, kao i sin i ćerka Dragoljuba Draže Mihailovića
 
Goli otok jeste veliki zločin alli daleko manji od masovnog posleratnog pokolja političkih protivnika koji je izvršio isti režim,režim JB.Na Golom otoku je ubijeno oko 500 ljudi,mučeno ali preživelo mnogo više dok se broj ubiijenh 1944 i 1945 meri neuporedivo većim brojem čak i bez ratnih zarobljenika koji su takođe likvidirani bez izuzetka.Zato je isticanje Golog otoka kao simbola terora i zločina Tita i njegovog režima u osnovi pogrešno jer se na taj način prikriva mnogo veći zločin.Pored toga,treba primetiti i da su najveći broj žrtava na Golom Otoku pripadali istom političkom odnosno psihološkom tipu ličnosti kao i njihovi dželati.Niiko noramalan kao simbol Hitlerovog zločinačkog režima ne ističe likvidaciju stranačkog krila nacističke partije koje je predvodio Rem iako je i tu u osnovi reč o zločinu ali to ni kao obračun Broza s njegovim partijskim kolegama opredeljenim za IB sigurno nije zločin u istom nivou kao drugi Hitlerovi zločini.
 
Milovan Đilas: Goli otok je najmračnija i najsramnija pojava u jugoslovenskom komunizmu. Goli otok je i nešto više, nešto gore i užasnije: neslućeno posrrtanje i neslućeno ponižavanje
to je unutarkomunisticki obracun monarhiste to ne treba zanimati

- - - - - - - - - -

Goli otok jeste veliki zločin alli daleko manji od masovnog posleratnog pokolja političkih protivnika koji je izvršio isti režim,režim JB.Na Golom otoku je ubijeno oko 500 ljudi,mučeno ali preživelo mnogo više dok se broj ubiijenh 1944 i 1945 meri neuporedivo većim brojem čak i bez ratnih zarobljenika koji su takođe likvidirani bez izuzetka.Zato je isticanje Golog otoka kao simbola terora i zločina Tita i njegovog režima u osnovi pogrešno jer se na taj način prikriva mnogo veći zločin.Pored toga,treba primetiti i da su najveći broj žrtava na Golom Otoku pripadali istom političkom odnosno psihološkom tipu ličnosti kao i njihovi dželati.Niiko noramalan kao simbol Hitlerovog zločinačkog režima ne ističe likvidaciju stranačkog krila nacističke partije koje je predvodio Rem iako je i tu u osnovi reč o zločinu ali to ni kao obračun Broza s njegovim partijskim kolegama opredeljenim za IB sigurno nije zločin u istom nivou kao drugi Hitlerovi zločini.

najvise Srba i crnogoraca daleko manje hrvata i slovenaca sto jasno govori da su srbi bili za staljina
 
Juna 1948. godine objavljena je čuvena rezolucija Informbiroa, koju je pratilo Titovo "istorijsko NE" Staljinu.
Sudbonosni događaj, koji je ključno uticao na dalji razvoj socijalističke Jugoslavije.
Događaj nakon koje Jugoslavija nije ušla u svet realsocijalizma, već krenula putem blaže verzije socijalizma, a koji joj je omogućio da živi boljim životom u odnosu na zemlje Varšavskog pakta.
Ali i događaj koji je drastično poremetio sistem vrednosti samih komunista i prouzrokovao najveću negativnu selekciju, promovisao poltronstvo, ogoljeno političko koristoljublje i druge odvratne osobine.
KO zna kakav bi bio razvojni put socijalističke Jugoslavije da su Tito i tadašnje rukovodstvo pali i bili zamenjeni Staljinu poslušnim kadrovima

ja, kada god se setim tih lekcija iz istorije, uvek se setim i kako su prvoborci komunizma taj oblik socijalizma i samoupravljanje nazivali "narodna demokratija"

u komunizmu, pa ni vesto preimenovanom i maskiranom u samoupravljajuci socijalizam, naravno nije bilo niceg ni narodnog a ni demokratskog

krediti, obilati krediti sa zapada kao i nesto aviona i vojne opreme usmerenih protiv SSSR, su upravo ono sto je pokrenulo jugoslaviiju pedesetih i postavilo jugo ekonomiju na neke zdrave noge

do tada, narod je bio demokratski receno gladan i zedan
 
KO zna kakav bi bio razvojni put socijalističke Jugoslavije da su Tito i tadašnje rukovodstvo pali i bili zamenjeni Staljinu poslušnim kadrovima

Срби и Црногорци би уместо Хрвата и Словенаца водили Југославију.

Економија би била катастрофална, најгора на континенту.

Стеге службе би биле теже.

Држава би била унитарна или би границе Република биле наклоњеније Србима.

Хрватско пролеће, да се догодило, би било насилно угушено.

Постојало би много више гулага од голог отока, на десетине или стотине.

СФРЈ би била прикључена Бугарска, а онда би вероватно извршили инвазију на Албанију да је Хоџа почео да врда.

Комунизам би пао крваво, као у Румунији, могуће је да би социјализам био омраженији међу Србима. На његово место би дошао тврдокорни капитализам вероватно одједном, и он би дозволио отцепљење република које су хтеле да иду, али би "АВНОЈ" границе, тј њихова накнадна варијанта изгледале примамљивиеј за Србе.

Данас бисмо били члан НАТО. Русофилија би била слабо изражена, били бисмо у ЕУ, економски на сличном нивоу, корупцијски такође.

Нешто као Бугарска.
 
Срби и Црногорци би уместо Хрвата и Словенаца водили Југославију.

Економија би била катастрофална, најгора на континенту.

Стеге службе би биле теже.

Држава би била унитарна или би границе Република биле наклоњеније Србима.

Хрватско пролеће, да се догодило, би било насилно угушено.

Постојало би много више гулага од голог отока, на десетине или стотине.

СФРЈ би била прикључена Бугарска, а онда би вероватно извршили инвазију на Албанију да је Хоџа почео да врда.

Комунизам би пао крваво, као у Румунији, могуће је да би социјализам био омраженији међу Србима. На његово место би дошао тврдокорни капитализам вероватно одједном, и он би дозволио отцепљење република које су хтеле да иду, али би "АВНОЈ" границе, тј њихова накнадна варијанта изгледале примамљивиеј за Србе.

Данас бисмо били члан НАТО. Русофилија би била слабо изражена, били бисмо у ЕУ, економски на сличном нивоу, корупцијски такође.

Нешто као Бугарска.

pa to i ja govorim mogli bi u komonvelt bez viza
 
Срби и Црногорци би уместо Хрвата и Словенаца водили Југославију.

Економија би била катастрофална, најгора на континенту.

Стеге службе би биле теже.

Држава би била унитарна или би границе Република биле наклоњеније Србима.

Хрватско пролеће, да се догодило, би било насилно угушено.

Постојало би много више гулага од голог отока, на десетине или стотине.

СФРЈ би била прикључена Бугарска, а онда би вероватно извршили инвазију на Албанију да је Хоџа почео да врда.

Комунизам би пао крваво, као у Румунији, могуће је да би социјализам био омраженији међу Србима. На његово место би дошао тврдокорни капитализам вероватно одједном, и он би дозволио отцепљење република које су хтеле да иду, али би "АВНОЈ" границе, тј њихова накнадна варијанта изгледале примамљивиеј за Србе.

Данас бисмо били члан НАТО. Русофилија би била слабо изражена, били бисмо у ЕУ, економски на сличном нивоу, корупцијски такође.

Нешто као Бугарска.

Hvala što si mi uštedeo vreme.
To je i moje viđenje.
jedino što ja imam rezervu da bi Slovenci, Hrvati i Muslimani u takvoj Jugoslaviji možda dobili podršku van, kao nekakvi antikomunisti.

Goli otok i progon informbirovaca je utoliko strašan što je potpuno nedosledan, što je razbio mogućnost stvarnoj posvećenosti nekoj ideologiji, pa makar i pogrešnoj.
Goli Otok i taj progon su na velika vrata postavili jajarluk i niske vrednosti kao opšteprihvaćene
 
Hvala što si mi uštedeo vreme.
To je i moje viđenje.
Goli otok i progon informbirovaca je utoliko strašan što je potpuno nedosledan, što je razbio mogućnost stvarnoj posvećenosti nekoj ideologiji, pa makar i pogrešnoj.
Goli Otok i taj progon su na velika vrata postavili jajarluk i niske vrednosti kao opšteprihvaćene

Апсолутно се слажем.

Након Резолуције је једина идеологија била Титољубље и улизивање Црвеном Вампиру.

Улизивање, слугањство и корупција су постављени на нови пиједестал.
 
Ja sam vrlo zadovoljan odlukom da se odhebe SSSR i narocito da se primeni ono sto se primenjivalo u SFRJ.
Jeste da tu ima nekih GB modela ili su pozajmljeni ili ubaceni , ali sam zadovoljan sa tim cinom...
Sad , meni licno nije jasno za neke otvorene umove zasto bi to smatrali porazom komunizma, ali za dogmate mi jasno , bukvalno kao da su izgubili kompas...a to je bolno ako ti je identitet vezan za kompas...

Goli otok za takve nije bio kazna, nego mesto gde ce se ponovo roditi njihov identitet, gde skontati ono sto jesu , a to je vrlo potrebno ljudima..

Pogledajte danasnje botove SNS ili botove krstarice...
Jad i beda....jesu oni ponosni drk drugih u mozak, ali im identitet nestaje sa 5 dana od zadnjeg zaebavanja...
 
nismo Džugašvili opcija, nego samo kažemo da su jajare batinale i iživljavale se nad prekaljenim borcima i komunistima. Ne volim ni jedne ni druge, ali malo više ne volim jajare

Opet neko totalno paranoicno izjednacavanje...
Lepo sam gore opisao da je moglo bez Golog otoka ali je itekako dobro dosao samim ljudima koji su bili iznenadjeni dizanjem glave i odbijanjem da Srbija i SFRJ budu SSSR kolonija...
A upravo to se uradilo odbijanjem rezolucije informbiroa..

Izmedju kolonijalnog statusa i sopstvenog puta, ja uvek biram sopstveni put...
Cak i kad ljudi ne znaju sta je dobro za njih, a to je skoro uvek kod ljudi...
Da ne mislite da su to samo krupne odluke....cak i najjednostavnija odluka pokazuje totalno odsustvo shvatanja sta ljudima treba od njih samih..
Jedno vreme sam nudio formatiranje word teksta po zeljama musterije za 1 din po strani....
Recicete glupost, pa svako zna da formatira word tekst.....Ali to uopste nije tako...Svako zna da ga formatira prema onome sto zna da uradi, ali ne i onako kako zeli da odradi...
Logika je meni treba 15 min za tih 40 strana, onako kako musterija kaze, njemu treba 2h minimalno i to ako zna...
Usteda je 1h 45 min za 40 dinara..Plus sta god zamisli ili ne zna pa mu se sugerise kako bi trebalo, sto je npr cesto kod CV i dan danas...
 
ja, kada god se setim tih lekcija iz istorije, uvek se setim i kako su prvoborci komunizma taj oblik socijalizma i samoupravljanje nazivali "narodna demokratija"

u komunizmu, pa ni vesto preimenovanom i maskiranom u samoupravljajuci socijalizam, naravno nije bilo niceg ni narodnog a ni demokratskog

krediti, obilati krediti sa zapada kao i nesto aviona i vojne opreme usmerenih protiv SSSR, su upravo ono sto je pokrenulo jugoslaviiju pedesetih i postavilo jugo ekonomiju na neke zdrave noge

do tada, narod je bio demokratski receno gladan i zedan

Narodno i demokratsko ne ide uz socijalizam, ne zato sto se negiranjem demokratije i narodnog kao dobija diktatura.Ne, Ne dobija se diktatura...ali uz demokratiju i narodno nikako ne ide slobodan duh razmisljanja...
Demokratija i narodno uvek pravi mediokritetne dogme, uvek i tako ce biti i za 100 vekova, ako bude zivih ljudi....jer nema mogucnosti da bude drugacije...prosecna inteligencija prosecna vrednoca daju samo mediokritetni pristup svemu a dogme daju sigurnost da ne zavrsite kao moralno posrnuce...dok vas alavost vodi napred...
Tako da ne moze se ocekivati za sistem koji zeli slobodno umno razvijanje da ce dozvoljavati demokratiju, koja ima sinonim demonkratija, za znate i zasto...i narodno , koje je sinonim sa seljackim ili kako sam ja sad po novom nazvao srpsko domacinskim mentalitetom ponasanja i sagledavanja..


Koliko puta bi ste culi , daj nemoj da me davis....ako bi trazili da prosecan narod donosi odluke adekvatno , preko upoznavanja sa detaljima vezanim za ono oko cega se odluka donosi...
 
Poslednja izmena:

Back
Top