Компарација српске средњовековне архитектуре са западноевропском

Gledston

Aktivan član
Poruka
1.883
Да ли постоји нека литература на ову тему? Чини се да српски манастири и нису толико импресивне грађевине у поређењу са западноевропским здањима колико се то често потенцира (Дечани су знатно скромнији од Нотр-Дама, мада су и изграђени за неупоредиво краће време). Шта је узрок одсуству монументалне градње у средњовековној српској држави?
 
Да ли постоји нека литература на ову тему? Чини се да српски манастири и нису толико импресивне грађевине у поређењу са западноевропским здањима колико се то често потенцира (Дечани су знатно скромнији од Нотр-Дама, мада су и изграђени за неупоредиво краће време). Шта је узрок одсуству монументалне градње у средњовековној српској држави?

Српска средњовековна архитектура је византијска, али на мањој скали.
 
Српска средњовековна архитектура је византијска, али на мањој скали.

Не бих се сложио. Споменици романичке традиције нису баш малобројни на простору средњовековне српске државе. Сетимо се да је чак и Високе Дечане градио човек који је звао фра Вито Которанин.
 
Manje trgovine, više duhovnosti.

Напротив, функција српског града је била пре свега трговачка, а тек секундарно занатска. У градовима Славоније и Словеније, на пример, трговачка функција је била мање заступљена.
 
Да ли постоји нека литература на ову тему? Чини се да српски манастири и нису толико импресивне грађевине у поређењу са западноевропским здањима колико се то често потенцира (Дечани су знатно скромнији од Нотр-Дама, мада су и изграђени за неупоредиво краће време). Шта је узрок одсуству монументалне градње у средњовековној српској држави?

Nisam siguran šta tačno pitaš...da li možeš navesti primere monumentalne građe u srednjovekovnoj bugarskoj državi?
 
Nisam siguran šta tačno pitaš...da li možeš navesti primere monumentalne građe u srednjovekovnoj bugarskoj državi?
Када упоредиш Дечане и Нотр-Дам, видиш да су Дечани више него скромна грађевина. Када упоредиш средњовековне немачке државе и српску државу, видиш да Србија нема ни приближан број замака. О томе причам. Па чак и српски владар живи у рефугијумима, рађе него у правим замковима.

Monumentalna gradnja (srednji vek) u Slavoniji pa i u Sloveniji ?
Ко о томе прича?
 
Када упоредиш Дечане и Нотр-Дам, видиш да су Дечани више него скромна грађевина. Када упоредиш средњовековне немачке државе и српску државу, видиш да Србија нема ни приближан број замака. О томе причам. Па чак и српски владар живи у рефугијумима, рађе него у правим замковима.

Možda je pravo pitanje, zašto uopšte očekivati monumentalnu gradnju u Srbljem?
 
Možda je pravo pitanje, zašto uopšte očekivati monumentalnu gradnju u Srbljem?
Зашто не, нису ваљда били сви богаљи?

Ti. Da bi negirao trgovinu kao glavni uzrok skromne arhitekture u srpskoj srednjevekovnoj državi pomenuo si Slavoniju i Sloveniju kao netrgovačke , onda je logično da oni poseduju bogatiju arhitekturu.
Можда бисмо се могли окренути Угарској уопште уместо специфично Славонији (коју сам навео заједно са Словенијом као две области најближе западноевропским моделима), па погледати да ли је тамо било монументалне архитектуре.
 
Зашто не, нису ваљда били сви богаљи?

Pa nije to stvar personalnih kapaciteta, već državnih.

Srbija nikada u svojoj prošlosti nije bila velika sila. Nikada se nije mogla meriti, ni u momentima najvećeg rudarskog bogatstva despotovine, veličine Dušanove države ili Milutinove sile. Srbija se, jednostavno, nije mogla meriti ni sa Ugarskom.
 
Напротив, функција српског града је била пре свега трговачка, а тек секундарно занатска. У градовима Славоније и Словеније, на пример, трговачка функција је била мање заступљена.

Pogledaj svoj uvodni post. Ne govoriš o gradovima već o sakralnoj arhitekturi.

Да ли постоји нека литература на ову тему? Чини се да српски манастири и нису толико импресивне грађевине у поређењу са западноевропским здањима колико се то често потенцира (Дечани су знатно скромнији од Нотр-Дама, мада су и изграђени за неупоредиво краће време). Шта је узрок одсуству монументалне градње у средњовековној српској држави?

Zato i ja govorim o njoj, a ti izvini ako si se pogrešno izrazio.
 
Pogledaj svoj uvodni post. Ne govoriš o gradovima već o sakralnoj arhitekturi.



Zato i ja govorim o njoj, a ti izvini ako si se pogrešno izrazio.

Невероватно је како неко ко се бави лингвистиком има тако низак ниво разумевања прочитаног. Наслов имплицира да се не ради само о сакралној архитектури. Последња реченица уводног поста имплицира да се не ради само о сакралној архитектури. Сакрална архитектура је узета као један од најочигледнијих примера. Извини што не знаш да читаш.
 
Невероватно је како неко ко се бави лингвистиком има тако низак ниво разумевања прочитаног. Наслов имплицира да се не ради само о сакралној архитектури. Последња реченица уводног поста имплицира да се не ради само о сакралној архитектури. Сакрална архитектура је узета као један од најочигледнијих примера. Извини што не знаш да читаш.


Neverovatno da neko ko se predstavlja kao filozof ne kapira da je upravo on sam u odgovoru na moj post pretpostavio gradove kao opštu kategoriju teme.

Pa iako sam pojasnio da se moj post odnosi na sakralni kontekst, kako i stoji u uvodnom postu, nema odgovora na moj post. Očigledno je da ga ne razumeš nakon što sam ti rekao da se ne odnosi na gradove.

Manje trgovine, više duhovnosti.

Dodatno pojašnjenje: (zapadnjačka) monumentalnost sakralne arhitekture posledica je materijalizma.
 
Не бих се сложио. Споменици романичке традиције нису баш малобројни на простору средњовековне српске државе. Сетимо се да је чак и Високе Дечане градио човек који је звао фра Вито Которанин.

Како српска средњовековна црквена архитектура није византијска него романичка? Погледај Високе Дечане и типичну византијску цркву:

Mbb98CR.jpg


https://study.com/academy/lesson/byzantine-romanesque-design.html
 
Како српска средњовековна црквена архитектура није византијска него романичка? Погледај Високе Дечане и типичну византијску цркву:

Mbb98CR.jpg


https://study.com/academy/lesson/byzantine-romanesque-design.html

Niti je isključivo vizantijska niti je je isključivo romanička.

Rl5k9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvT1RVN01EQV8vMzFiZDkwODY5ZDkzY2EyZTIwNjVlZDFlYzUwODM4ODIuanBlZ5GTAs0CQgCBoTAB


Đurđevi stupovi, romanički stil

manastir-sopocani-kod-novog-pazara.jpg

Sopoćani, romanički stil


manastir-studenica.jpg

Studenica - pola vizantijski, pola romanički stil.
 
Pa nije to stvar personalnih kapaciteta, već državnih.

Srbija nikada u svojoj prošlosti nije bila velika sila. Nikada se nije mogla meriti, ni u momentima najvećeg rudarskog bogatstva despotovine, veličine Dušanove države ili Milutinove sile. Srbija se, jednostavno, nije mogla meriti ni sa Ugarskom.

Али ствар која ми боде очи јесте да је краљ Стефан Урош III много брже сазидао Дечане, него што су француски краљеви сазидали Нотр-Дам. Исто тако имамо случај Смедерева, које је изграђено за око 10 година, а било је величине Дубровника. Дакле, Срби су морали имати знање како да граде, морали су имати и новца како сведоче извори (не заборавимо на то колико српски историчари потенцирају Ново Брдо и Сребреницу), а опет су се ограничили у градњи.
 
Али ствар која ми боде очи јесте да је краљ Стефан Урош III много брже сазидао Дечане, него што су француски краљеви сазидали Нотр-Дам. Исто тако имамо случај Смедерева, које је изграђено за око 10 година, а било је величине Дубровника. Дакле, Срби су морали имати знање како да граде, морали су имати и новца како сведоче извори (не заборавимо на то колико српски историчари потенцирају Ново Брдо и Сребреницу), а опет су се ограничили у градњи.

Notr-Dam je gradjen skoro 200 godina, nismo imali slicnih egzibicija. Ostaje pomalo pitanje kolike su bile nase gradske crkve npr. u Skoplju.

- - - - - - - - - -

Како српска средњовековна црквена архитектура није византијска него романичка? Погледај Високе Дечане и типичну византијску цркву:

Mbb98CR.jpg


https://study.com/academy/lesson/byzantine-romanesque-design.html

Da li si ti slep kod ociju? Vizantija je imala uticaj na sve, a Decani su maltene cista romanika, bar spolja.
 
Али ствар која ми боде очи јесте да је краљ Стефан Урош III много брже сазидао Дечане, него што су француски краљеви сазидали Нотр-Дам. Исто тако имамо случај Смедерева, које је изграђено за око 10 година, а било је величине Дубровника. Дакле, Срби су морали имати знање како да граде, морали су имати и новца како сведоче извори (не заборавимо на то колико српски историчари потенцирају Ново Брдо и Сребреницу), а опет су се ограничили у градњи.

Ни у Угарској није било већих утврђења/замкова до после монголске инвазије у 13. веку када је племству дозвољено да се утврђује. Са једне стране последица је била бољи одбрамбени систем државе, са друге, тежа контрола суверена над својим вазалима.

С обзиром на константна унутрашња трвења у Србији није тешко замислити да је владар ограничавао градњу већих градова, будући да свако јаче утврђење донекле ограничава и његов суверенитет.
Сетимо се ситуације са војводом Јеремијом, који није хтео да преда Голубац Жигмунду Луксембуршком, па га је на крају из ината предао Турцима.


Немој сметнути са ума ни деструктивну моћ векова над остацима српског средњевековног градитељства. Бројни градови су страдали у време турских освајања, много запостављени после успостављања турске власти, а огроман број их је растављан део по део и коришћен као бесплатан грађевински материјал.
 
Jednostavno Gotichki stil gradnje crkava,nigde tada nije bio zastupljen u Vizantijskom komonveltu,chiji je i Srbija tada duhovno bila chlan,ekonomska snaga drzhave je bila drugachije rasporedjena i usmerena,chak i onolika i onako mochna Vizantija u ekonomskom i drugom smislu je gubitkom svojih teritorija u VII Veku imala mozhda tek dva prava grada koji se mogu meriti sa svojim kasnijim zapadno-evropskim pandanima Carigrad koji je dugo bio velegrad tadashnjeg sveta i mozhda delimicno Solun...
 
Što se tiče crkava,čini mi se da je katolička crkva uvek imala veći budžet nego pravoslavna,a više je bilo naroda po Italiji i Francuskoj te se više para moglo skupiti za neke projekte. Mene je uvek zanimalo zašto mi nemamo sačuvane srednjovekovne gradove. Da li su ih Turci sve uništili ili su ih u mahale pretvorili. Jedini sačuvani srednjovekovni gradovi na Balkanu su Dubrovnik i Kotor. Dubrovnik nije dohvatila turska ruka jer su plaćali taksu sultanu,a Kotor Turci gotovo da i nisu držali.
 

Back
Top