Promena terminologije seljastvo domacinstvo

Umri_muski

Legenda
Poruka
54.743
Danas u BG, znaci pricam iskljucivo za BG, 9 od 10 devojaka ima teznju da uvredi sagovornika, a to cak i ne primecuje.
Dovoljno je da se pomene neka od oblasti, polja, gde joj nije sve po meri, a to su ekonomija, stan, ljubav, radost, opustenost itd.. i da pocne da vredja sagovornika a da to ne primecuje...

Posto sam kao mali cesto visio na selu kao ispomoc, to sam kao mali i primetio razliku koja je najcesca izmedju dece u gradu i dece na selu , a to je upravo ta bila.Kazem bila, sad nema razlike po celoj Srbiji.

Deca iz grada nisu imala tu sklonost da nekog spuste da zluraduju, da se nadmudruju sa nekim, nego tek u igri koriste svoja lukavstva ili zelju da dominiraju...
Dok na selu su deca uvek pokazivala tu sklonost da ako im nesto nije potaman da spuste i ostale...ili povrede ili uvrede..
Npr fasuje batine dete u gradu, on place i ljuti se, ali se blago odnosi prema drugoj deci koja su tu pored..
Dok kad fasuje batine dete sa sela, skoro obavezno ima jako povecanu agresivnost pa se obicno desi i sukob ili cak i tuca sa vrsnjacima..


I zato sam sve te sklonosti ka vredjanju ljudi oko sebe kao filter ili kao sta vec, nazvao seljastvom..
I pogadjate, vec u mojoj mladosti je ispalo da je vrlo malo devojaka bilo selo bilo grad koje nisu seljanke...
Bilo ih je dok ne dodju u 17 , a onda prvi muskarac u njihovoj kombinacionoj shemi i ja ovo a on ono , naravno uvek se bira agresivniji i onaj koji je vec ubo, seksualno agilniji , pa kao rezultat nastaje prelaz u ovo sto zovem seljastvo..

Danas je Srbija totalno potonula u takvo ponasanje, tj seljacko je bukvalno sve...
Sad je to i derivat onog osnovnog, tj sad bukvalno kao da si u selu , gde god da se nalazis...
I nekako svima smeta kad ih nazoves da imaju te seljacke sklonosti u ponasanju....

I onda nastupa klasika reakcija seljastva, tj odbrana bez obzira da li je konstatacija tacna ili ne...
Tada naravno mora doci do demagogije, jer seljastvo dokazuje da nije seljastvo , a to moze samo ako u svojoj glavi tebe predstavi ili necim sto je seljastvo po njima , sta god to bilo, ja stvarno ne znam sta je to sto seljacki mentalitet zove seljastvo, verovatno kopanje nosa, ali nisam siguran...

Pa bas u ovo vreme svetskog prvenstva, kad bukvalno kad setas, ribice , tj nepoznate devojke bukvalno padaju u otvoren razgovor, pa primecujes koliko je prosireno ta sklonost da uvredi sagovornika vidljivo ili nevidljivo, resih da nekako izadjem iz tog zacaranog kruga termina seljastvo iako sam gore opisao da je stvarno autenticno nastao, znaci bukvalno pred seoskom kafanom, prodavnicom i sportskim klubom, gde se igraju karte, domine, gledaju tv prenosi , igra fudbal jer ima skladiste za dresove i kopacke itd..

Dakle resih da sve te sklonosti da nekog uvrede ako im u zivotu nije sve potaman,nazovem srpskim domacinskim mentalitetom...
U gradu ionako nisu preterano vezani za taj naziv srpski domacinski , tako da se ne osecaju pokradenim.
A rekoh danas je tako malo onih koji nemaju potrebe da se revansiraju za neku nedosegnutu zelju ili svoju ambiciju , pa nikog i ne ostecujem time sto nema vise pristup bez konotacije..

Dakle od danas seljastvo srbije mi nije vise seljastvo nego srpski domacinski mentalitet.
Varijanta muskog prdonje pozdrigaca je vec neki drugi stupanj, ali taj stupanj mnogo i ne pominjem, pa ce verovatno to kao odrednicu uneti neko drugi..
Meni je kljucna stvar ovo oko zlurado ponizavajuceg hijararhijsko povezanog kod srpskog domacinskog mentaliteta...
Sada vise nema ni zablude da je srpski domacinski mentalitet ono sto je bilo u doba socijalizma vec je to jalov srpski edukovano nametnut vise svesni i pozerski mentalitet nego sto je nacionalni..

Sad i palancani i palanacki mentalitet ima jako bliski bratski odnos sa srpskim domacinskim mentalitetom, dok je nekad bio blizak seljastvu a pogrdan gradjanskom ponasanju i toleranciji.

Onda i oni koji citaju samo do 6 reci i eventualno 4 recenice vise nisu u prilici da se ljute jer srpski domacinski mentalitet em sto im zvuci tacnije em im nikako ne dolazi u mogucnost da bude uvredljiv....dok iako je isto to oznaceno sa seljackim kompletom reakcija i ponasanja, to itekako stvori utisak da je to nesto sto ne razume ali uvredljivo..

Ono sto ipak ne zelim da promenim je da izbrisem razliku izmedju gradjanskog i srpskog domacinskog mentaliteta.
Jer to me svakodnevno zeza u zivotu..
Nepostovanje kucnog reda, gledanje da zavrnes komsije tako sto trosis vise vode od proseka koji placas,
ne gledanje kad je vreme za tisinu a kad nije, sitni detalji suzivota bez obzira ko je uneo promenu, npr dune vetar i nanese silno djubre u dvoriste, i sta sad...cekati da se svi skupe i dogovore kad imaju slobodno vreme da se to iskljucivo metodom kad ti tad i ja pocisti..

Tako da ne zelim da uvedem ni ujednacavanje izmedju srpske domacinke, namerno ne kazem domacice, jer bi me zene onda lincovale, jer znate kako se naroguse kad im kazes domacica, to je uvredljivije nego da sam im rekao seljanka...
Postoje , retko ali postoje zene koje cak neke zive i na selu a nemaju mentalitet srpskog domacinskog u sebi...obicno su religiozne ali na neki tihi , pasivan nacin, a ne na ja vernik, ja faca, ja domacin, ja kita na konju vidjen u pet sela koliko sam faca...

Pa cemo da vidimo, sta ce se dalje desavati..
Posto svi znate tendenciju savremenog sveta i ljudi da ne zele mnogo da razumeju, mislim da ce se to ispoljiti i kod srpskog domacinskog mentaliteta..
Cim im ne bude totalno jasno to oko zluradosti i zelje da ponize sagovornika ili komsiju , oni ce to jednostavno izbrisati iz svog vidjenja..

A onda se mozda ljudi i pocnu kititi tim terminom...srpski domacinski mentalitet, wauuuu, gospodar svog i uticajni faktor za komsijsko dvoriste, najbitnija prirodna sila u selu pa sva prasina na putu ceka cvrsto slepljena po putu dok domacin ne krene a onda se dize prasina pa sve 3 m uvis..
Kakav satelit, vidis ga iz susednog sela golim okom..
 
Poslednja izmena:
Nesvesno vredjanje je npr ono sto sam ja svesno ucinio ovde na forumu kad je covek rekao da mu je iskrenost osnov za iskrenu ljubav...
Naizgled to tako i treba...ono sto sam ja uradio je da sam ga uvredio time sto sam rekao nesto u fazonu a ti si bas iskren....
E to je bas u ovom smislu uvreda samo sto je ovde svesna..

Motiv , ako je bio da ga spustim, onda sam ja srpski domacin, tj tipicno seljacko spustanje..
Ako je bio da mu preko slicnog komunikacionog nacina, tj kad sam u selu seljani me razumeju ako seljacki pricam, a to znaci upotrebu bas ovakvih gradjenih recenica, pokazem nabrze kako to nije bas kako zvuci , onda nije srpsko domacinsko ponasanje, ali se koristi metod srpskog domacinskog komuniciranja pa ne mogu da se ljutim ako me neko protumaci da sam srpski domacin, tj seljacina.
Na kraju tek, ali to se u komunikaciji ne racuna, zakljucak je da iskrenost kao put ka ljubavi i iskrenost u ljubav i iskrena ljubav jesu tri razlicite stvari....i moze se reci da nemaju nikakve veze.

Moja greska je, sto pristajem da nivo komunikacije priblizim okruzenju, jer okruzenje srpskog domacina i srpske domacinke je takav da se trazi sitnica da bi se neko spustio ispod nogu , a posle moze i prijateljstvo...nazovimo to tako..

Sa druge strane, bez tog spustanja, koje se meni pripisuje i kao penal i kao prikaz sopstvenog seljastva, ja nemam uvid da li je neko nesvesno , okruzenjem oblikovan srpski domacin ili je stvarno srpski domacin ili palancanin u dushi......posle tog priblizavanja komunikacijom ja to mogu da procenim mnogo bolje...

-------------------------------------------------------------------------------------------
Neadekvatnost komunikacije....koja je nadtema ove teme...

Imao sam malopre telefonski poziv, a mene zovu tako ljudi redovno pa ponekad i probistrimo neke izreke ili neke dogadjaje, pa cuju sta mislim o tome..

i kaze izreka ovako...

Put do savrsenstva vodi preko istinoljubivosti....
Ova recenica je takav koncentrat zla da se ja najezim....

Naivno gledano dete bi reklo , put ka boljem ide preko istine, sledi ka savrsenstu preko istine i istine i eto ti istinoljubivosti...

Medjutim mi zivimo u svetu gde sve zatruju animalci i hijararhija...
Tada rec savrsenstvo ima sledece osobine

-apsolut
-gordost
-hijararhijsku top vrednost
-snobizam

Derivati apsoluta koji su odmah prisutni su dogmaticnost.....apsolut ljudi tumace kao nesto sto se ne preispituje mnogo i dogma je tu odmah prisutna..
Sujeta, odmah iz gordosti i hijararhije...

Istinoljubivost je vezana za rec savrsenstvo, tj isti karakter i ista psiha ce to tumaciti..
Kad istinoljubivost tumaci neko gord, to znaci da je potrebno biti kontrol freak, tj drugi moraju biti iskreni, a tvoju istinu ne podnositi drugima jer oni to ne razumeju.
To nije daleko od istine, ali je opet prisutno kao tumacenje i otvara jaku mogucnost ulaska demagogije u sve to, jer postoji zelja ka savrsenstvu...ka apsolutu...

Istinoljubivost koja je uvek ogranicena recju istina, a istina je ogranicena recima percepcija, svest, bolne tacke, strahovi i slicno...odjednom postaje pozeraj i samim tim se javlja sasvim sigurno demagogija..

Ovo je inace izreka iz joge...
Ali ako se drugacije prevede recenica, tj kao put do harmonije je preko istinoljubivosti, to ce opet zasmetati mnogima ali vise nema negative apsoluta, jer harmonija nije apsolut, tako je zapadnjaci ne dozivljavaju...a onda dobija dominantnu poziciju u izjavi pa istinoljubivost postaje nepotrebna jer istina zna da narusi harmoniju jer nekad laz cini gradivno tkivo harmonije i tu nista ne smeta...
Iz ugla joge harmonija je isto sto i savrsenstvo, iz ugla zapadnjaka , harmonija je vrlo lako izgradiva laznim a ne samo istinitim odnosima ili znanjima.

Ocigledno da je centar razlika u tome sto se kod joge kao cilj posmatra nesto u kosmosu, a kod eu zapadnjaka ili nas , centar je JA.
Iz kosmos ide sve okolo , i destruktivno i konstruktivno , a uz JA ide hijararhija i neprijatelji....gde na cudan nacin sinonim za prijatelje postaje hijararhija...


Srpski prosecan gradjanin tj zitelj nema ni kapacitet a ni potrebu da sve ovo shvati..
Zato ce uprostiti na jednostavno i mocno shvatanje a sve sto ne potpada pod to je neprijatelj i onda se desava da su nam svi neprijatelji cak i medju svojima imamo srbe patriote koji su neprijatelji srbima patriotama i na kraju se moraju pobiti srbi patrioti da se ne bi oslabili drugi srbi patrioti..
 
Svaka zeli da zadrzi, ali cud ne menja.....
Onda nemas izbor osobe nego izbor njene predstave koju glumata, a ne moze mnogo da se pruzi dalje od toga sto jeste....dzabe gubljenje vremena, bar je tako do sada pokazala praksa...

Jedino ako prihvatim da budem tiranin i autokrata pa onda uslovim kao sto i ocekuje od srpskog domacinskog uma, da je stegnes da ona svoje ispoljava preko nepokorene subverzije kad moze...tj kad se izmakne i otme na trenutke..
To je tako uspaljujuce za srpsku domacinku da ona prosto sija kad neko pristane i dobro igra tu igru..
 
A greska je jednostavna, postoji jednostavan obrazac srpskog domacinskog ponasanja...kad si mlad jasi sta mozes, posle se kao smiri i jasi sta mozes a da se ne vidi i tako ceo zivot pricaj jedno radi drugo, cuvaj svog bracnog druga, progledaj kroz prste kad prevari i ono klasika drp drzi se za gace i uzivaj...Zivot brzo prolazi ...

Sa srpskim materijalom je nemoguce ostvariti neki drugaciji odnos jer postojeci modeli drustvenog ponsanja sprecavaju da se javno ispolji drugaciji oblik muskog a narocito zenskog bica...

Tako da lakse je uspostaviti neki drugaciji odnos zasnovan na manje licemerja kod nekih drugih nacija...a neke nacije imaju i vece licemerje, npr spanci...


-----------------------------------------------------------------
Mozda treba naglasiti da je srpska domacinka dominantan 99,9% oblik zenskog bica u Srbiji, trenutno sigurno , a adaptibilnost ka takvom obliku samo kazuje da i inace nije daleko ta brojka...
 
Poslednja izmena:
Ne slazem se, nego mislim da mnogo razmisljas i meris,
svaka zena je dobra, ako voli, ali mora da se oseca voljenom,
a ne eksperimentom. Hocu reci, pocni neku da volis i da ne meris njene
pozitivne i negativne strane, mozda iskrsnu novi putevi.

Hocu i ja tebi reci, nisu svi kao ti, pa ni zivot ne prolazi svim kopijama tebe bas kao sto je tebi prosao...tako da....to kad tako prilazis kao ti situaciji, ja cu iskreno pa golo dupe u trnje u trnje, a ako bude u travu, onda u travu....tako su i moji uvece izlazili bez lampe i svece nego naslepo ides pa im nista nije falilo..
I to jeste tako...probas, ako uspe uspelo je ako ne uspe nije uspelo, nema tu mnogo teorije nego kako te strefi...
Taj pristup nije nista novo....Vecina ga ima...
Ukida potrebu za bilo kakvim saznanjem i naukom...probas pa vidis i kraj...

- - - - - - - - - -

Inace prednost mediokriteta je upravo to sto ti pokazujes ovde...
Zasticen si ustaljenim modelima ponasanja....sto nekad donosi i nezeljeno i zeljeno....sta dobije malo po nosu kad nesto zucne...niko ne cuje niko ne zna...
Tu je najcesca prica bas licemerje pri uspehu..
Ej znas li kako je uspeo ovaj ili onaj..pa onda ide prica koja sa pravim stanjem u odnosima nema nikakve veze....
Ovaj krao , ali je ispao najposteniji u prici...

Cek da te podsetim...najveci oslobodilac srba je Kraljevic Marko , inace turski vazal..
A najveca izdajica je Vuk brankovic, inace poginuo kao borac protiv Turaka...

To je ta zvaka.....pravi naziv je zvaka...
 
Hocu i ja tebi reci, nisu svi kao ti, pa ni zivot ne prolazi svim kopijama tebe bas kao sto je tebi prosao...tako da....to kad tako prilazis kao ti situaciji, ja cu iskreno pa golo dupe u trnje u trnje, a ako bude u travu, onda u travu....tako su i moji uvece izlazili bez lampe i svece nego naslepo ides pa im nista nije falilo..
I to jeste tako...probas, ako uspe uspelo je ako ne uspe nije uspelo, nema tu mnogo teorije nego kako te strefi...
Taj pristup nije nista novo....Vecina ga ima...
Ukida potrebu za bilo kakvim saznanjem i naukom...probas pa vidis i kraj...

Prosto....ali se pokazalo efikasnije od svih nauka i analiza.
Ako svesno nadjes ono sto ti lezi, dozvoli sebi da se osetis dobro
i pusti nju da te vodi. Mozes da izgubis par mesece, ali i da nadjes biser.
Kocka se isplati.
 
Ne to nije tacno, zato sto u Srbiji ljudi i ne probaju nauku , pa onda naravno da se pokazalo uspesnije jer nikad i nije probano da se cuje nesto sto je nauka i analiza...
Sve je iz prsta i sve se laze pa onda onaj ko otvoreno izadje sa necim sto je analiza ili nauka bude napljuvan ali i pokraden..
Nauka nije za srpskog domacina, za njega je da neko proba u selu pa ce on da to uradi na mnogo vecoj povrsini i onda ce ispasti pametan i bogat...
A taj koji proba prvi ce ispasti ***** ako mu ne pokaze sve kako i zasto i sve tajne....zlo zlo...
 
Danas u BG, znaci pricam iskljucivo za BG, 9 od 10 devojaka ima teznju da uvredi sagovornika, a to cak i ne primecuje.
Dovoljno je da se pomene neka od oblasti, polja, gde joj nije sve po meri, a to su ekonomija, stan, ljubav, radost, opustenost itd.. i da pocne da vredja sagovornika a da to ne primecuje...

Posto sam kao mali cesto visio na selu kao ispomoc, to sam kao mali i primetio razliku koja je najcesca izmedju dece u gradu i dece na selu , a to je upravo ta bila.Kazem bila, sad nema razlike po celoj Srbiji.

Deca iz grada nisu imala tu sklonost da nekog spuste da zluraduju, da se nadmudruju sa nekim, nego tek u igri koriste svoja lukavstva ili zelju da dominiraju...
Dok na selu su deca uvek pokazivala tu sklonost da ako im nesto nije potaman da spuste i ostale...ili povrede ili uvrede..
Npr fasuje batine dete u gradu, on place i ljuti se, ali se blago odnosi prema drugoj deci koja su tu pored..
Dok kad fasuje batine dete sa sela, skoro obavezno ima jako povecanu agresivnost pa se obicno desi i sukob ili cak i tuca sa vrsnjacima..


I zato sam sve te sklonosti ka vredjanju ljudi oko sebe kao filter ili kao sta vec, nazvao seljastvom..
I pogadjate, vec u mojoj mladosti je ispalo da je vrlo malo devojaka bilo selo bilo grad koje nisu seljanke...
Bilo ih je dok ne dodju u 17 , a onda prvi muskarac u njihovoj kombinacionoj shemi i ja ovo a on ono , naravno uvek se bira agresivniji i onaj koji je vec ubo, seksualno agilniji , pa kao rezultat nastaje prelaz u ovo sto zovem seljastvo..

Danas je Srbija totalno potonula u takvo ponasanje, tj seljacko je bukvalno sve...
Sad je to i derivat onog osnovnog, tj sad bukvalno kao da si u selu , gde god da se nalazis...
I nekako svima smeta kad ih nazoves da imaju te seljacke sklonosti u ponasanju....

I onda nastupa klasika reakcija seljastva, tj odbrana bez obzira da li je konstatacija tacna ili ne...
Tada naravno mora doci do demagogije, jer seljastvo dokazuje da nije seljastvo , a to moze samo ako u svojoj glavi tebe predstavi ili necim sto je seljastvo po njima , sta god to bilo, ja stvarno ne znam sta je to sto seljacki mentalitet zove seljastvo, verovatno kopanje nosa, ali nisam siguran...

Pa bas u ovo vreme svetskog prvenstva, kad bukvalno kad setas, ribice , tj nepoznate devojke bukvalno padaju u otvoren razgovor, pa primecujes koliko je prosireno ta sklonost da uvredi sagovornika vidljivo ili nevidljivo, resih da nekako izadjem iz tog zacaranog kruga termina seljastvo iako sam gore opisao da je stvarno autenticno nastao, znaci bukvalno pred seoskom kafanom, prodavnicom i sportskim klubom, gde se igraju karte, domine, gledaju tv prenosi , igra fudbal jer ima skladiste za dresove i kopacke itd..

Dakle resih da sve te sklonosti da nekog uvrede ako im u zivotu nije sve potaman,nazovem srpskim domacinskim mentalitetom...
U gradu ionako nisu preterano vezani za taj naziv srpski domacinski , tako da se ne osecaju pokradenim.
A rekoh danas je tako malo onih koji nemaju potrebe da se revansiraju za neku nedosegnutu zelju ili svoju ambiciju , pa nikog i ne ostecujem time sto nema vise pristup bez konotacije..

Dakle od danas seljastvo srbije mi nije vise seljastvo nego srpski domacinski mentalitet.
Varijanta muskog prdonje pozdrigaca je vec neki drugi stupanj, ali taj stupanj mnogo i ne pominjem, pa ce verovatno to kao odrednicu uneti neko drugi..
Meni je kljucna stvar ovo oko zlurado ponizavajuceg hijararhijsko povezanog kod srpskog domacinskog mentaliteta...
Sada vise nema ni zablude da je srpski domacinski mentalitet ono sto je bilo u doba socijalizma vec je to jalov srpski edukovano nametnut vise svesni i pozerski mentalitet nego sto je nacionalni..

Sad i palancani i palanacki mentalitet ima jako bliski bratski odnos sa srpskim domacinskim mentalitetom, dok je nekad bio blizak seljastvu a pogrdan gradjanskom ponasanju i toleranciji.

Onda i oni koji citaju samo do 6 reci i eventualno 4 recenice vise nisu u prilici da se ljute jer srpski domacinski mentalitet em sto im zvuci tacnije em im nikako ne dolazi u mogucnost da bude uvredljiv....dok iako je isto to oznaceno sa seljackim kompletom reakcija i ponasanja, to itekako stvori utisak da je to nesto sto ne razume ali uvredljivo..

Ono sto ipak ne zelim da promenim je da izbrisem razliku izmedju gradjanskog i srpskog domacinskog mentaliteta.
Jer to me svakodnevno zeza u zivotu..
Nepostovanje kucnog reda, gledanje da zavrnes komsije tako sto trosis vise vode od proseka koji placas,
ne gledanje kad je vreme za tisinu a kad nije, sitni detalji suzivota bez obzira ko je uneo promenu, npr dune vetar i nanese silno djubre u dvoriste, i sta sad...cekati da se svi skupe i dogovore kad imaju slobodno vreme da se to iskljucivo metodom kad ti tad i ja pocisti..

Tako da ne zelim da uvedem ni ujednacavanje izmedju srpske domacinke, namerno ne kazem domacice, jer bi me zene onda lincovale, jer znate kako se naroguse kad im kazes domacica, to je uvredljivije nego da sam im rekao seljanka...
Postoje , retko ali postoje zene koje cak neke zive i na selu a nemaju mentalitet srpskog domacinskog u sebi...obicno su religiozne ali na neki tihi , pasivan nacin, a ne na ja vernik, ja faca, ja domacin, ja kita na konju vidjen u pet sela koliko sam faca...

Pa cemo da vidimo, sta ce se dalje desavati..
Posto svi znate tendenciju savremenog sveta i ljudi da ne zele mnogo da razumeju, mislim da ce se to ispoljiti i kod srpskog domacinskog mentaliteta..
Cim im ne bude totalno jasno to oko zluradosti i zelje da ponize sagovornika ili komsiju , oni ce to jednostavno izbrisati iz svog vidjenja..

A onda se mozda ljudi i pocnu kititi tim terminom...srpski domacinski mentalitet, wauuuu, gospodar svog i uticajni faktor za komsijsko dvoriste, najbitnija prirodna sila u selu pa sva prasina na putu ceka cvrsto slepljena po putu dok domacin ne krene a onda se dize prasina pa sve 3 m uvis..
Kakav satelit, vidis ga iz susednog sela golim okom..

Ja sam kao dete koje je zivelo u gradu,a preko leta provodilo u selu.Nisam imao takvih problema.lako sam se uklapao i na jednu i drugu stranu.Doduse i imao sam dobre drugare i tamo i ovamo.Mnogo to vise zavisi od deteta koje zivi u gradu,kako se ponasa i da ne podcenjuje nikog.Posle svega sam napustio grad otisao u selo i ozenio se.I dan danas zivim na selu,a kontaktiram drugare iz grada.
 
Ja sam kao dete koje je zivelo u gradu,a preko leta provodilo u selu.Nisam imao takvih problema.lako sam se uklapao i na jednu i drugu stranu.Doduse i imao sam dobre drugare i tamo i ovamo.Mnogo to vise zavisi od deteta koje zivi u gradu,kako se ponasa i da ne podcenjuje nikog.Posle svega sam napustio grad otisao u selo i ozenio se.I dan danas zivim na selu,a kontaktiram drugare iz grada.

E sad analiziraj sta si napisao...
Ti si se slagao sa svima, ja sam se slagao sa svima...
Ja za sebe mogu da kazem da sam na selu bio gost, a u gradu domacin.
Prema meni se nisu ponasali podrugljivo, ali medju sobom jesu, ispred seoske kafane, a nekima to cak nije ni prijalo iako su stariji sa sela...
U gradu sam imao kontakta i sa srpskim domacinskim, i sa gradskim...samo sam izbegavao ove prve jer su isto ono sto sam video na selu , samo sto su svesni da su sa negativnim prizvukom, tj da ih neki izbegavaju pa se javlja nadobudnost i reakcija koja je agresivnost (nesto u smislu , znamo mi da neki od vas nas izbegavaju)...
Mozda su to tumacili i kao snobizam, ali su u svakom slucaju imali prilike da budu kao i ostali...
Ne, oni su birali ono sto im je vise godilo, uz pojacanu agresivnost sto nisu prihvaceni...
To se moze itekako videti kod svih koji imaju sindrom srpskog domacinskog mentaliteta....osetljivost i zahtev za prihvatanje kao da su idealni...
Sa druge strane su oni koje ja smatram idealnijim za igru i za suzivot...Deca koja traze partnere za igru...deca koja promene pravila igre da bi neki hendikep trenutno prisutne dece postao manji , da bi imali motiva da se aktivno igraju...
Npr fudbal ili npr izmedju dve vatre....gradska deca nemaju mnogo kondicije pa bi igranje igre na otvorenom odnelo puno snage i bila bi odigrana jedna ili max dve igre..
Medjutim u ulazu , prolazu za vozila koji je jednak sirini zgrade, a dimenzija sprat i po ili nekad i 2, zbog odbijanja lopte trosi se manje snage pa vise dece hoce da igra...
Slicno kod klikera, ako jedan mnogo dobro igra onda se malo izmeni igra da i ostali imaju neke sanse...

Da vidimo da li su sva ta deca koja ja smatram idealnija za igru, tj gradjanskog opredeljenja snobovi ili sta ja znam , gorda ili nekako subjektivna...
Nisu...Primaju svakog u drustvo , druzeljubiva, retko ali stvarno retko sukob ili svadja...i nije potreban pedigre roditelja, kao sto mi se cini danas da treba.
Tj medju ucesnicima su bili oni koji su jasno seljackog porekla, ali su pristali da ne prikazuju ako i imaju taj srpski domacinski mentalitet...
To ne znaci da ga nemaju, praziluk jednom praziluk uvek...

Moj teca je seljacko dete, njegova deca su Beogradska deca, ali su iako sa diplomama faxa i racunaju sebe kao beogradjane, po ponasanju srpski domacinski mentalitet.
E ti ces da me prevaris, ako im neko odaje drugacije ponasanje od onog ustaljenog...
Fore i fazone koje izmisljaju ili treniraju da bi oni bili elita ili prestizni...neko bi rekao klasicna beogradska mangupska deca...

Da , itekako beogradjani imaju dodira i cak i elitne pisce koji to uzdignu, a deo je srpskog domacinskog ponasanja...To pocinje kao uzeo sam bokser sa silom i probio skolsku klupu sa njim...a nastavlja se u ovo doba, kao ala smo jaka navijacka grupa...

Uzmimo za kraj recenicu da ne podcenjuje nikoga...
Ona sugerise da je izvor ponasanja skoro svakog srpskog domacinskog mentaliteta to sto se oseti podcenjivanim.
Ja stvarno ne znam sta su ostali seljani radili tim mojim poznanicima sa kojima sam se druzio kad sam bio na selu , ali u mom prisustvu ih niko nije potcenjivao, pa su opet imali tu potrebu da se sale i zaebavaju na taj podje.backo seljacki nacin, pametovanje uz ruganje i vredjanje, koji oni ne vide kao vredjanje nego zaebancija..

U gradu takve mentalitete znaju da zaobilaze, ali to je onda njihov problem, nastao slobodnim izborom ovih drugih...
Ono sto sam ja video je da tu nema snobizma, nego je neki od kriterijuma presudan, ili agresivnost ili zelja da dominiraju, a to zbog ponude nije prolazilo..
Danas deca u gradu nemaju ponudu bez dominacije i bez agresivnosti , inace bi verovatno neka i birala...
Zato prihvataju kao normalno ponudu dominacije pa je vrsnjacko nasilje itekako prihvatljivo , dvorisno nasilje takodje...sve to gledamo svaki dan...a ja mislim da je to pobeda srpskog domacinskog mentaliteta u odnosu na gradski....
Izvora su dva, dosljaci sa sela i starosedeoci iz grada koji osvajaju uz pomoc metoda svojih oceva ono sto im je potrebno prestiz i dominaciju i neki kvazi elitizam...
 

Back
Top