Inkluzivno obrazovanje

turbo_virsla

Zainteresovan član
Poruka
243
Jasno mi je da ova tema nije otkrivanje tople vode, ali me interesuju različita mišljenja, a takođe bih htela da postavim određena pitanja vezana za ovu nezgodnu temu.

Ko uopšte donosi odluku da li je dete sa hendikepom u stanju da isprati program osnovne škole tj. da se upiše u regularnu osnovnu školu? Koliki udeo u toj odluci ima volja i odluka roditelja, u odnosu na stručnu procenu detetovih sposobnosti?

Kakav je uopšte stav većine prema ovoj vrsti obrazovnog sistema, da tako kažem?

Ne bih želela da budem shvaćena pogrešno, ali stičem utisak da su ljudi koji nisu dorasli niti su obučeni da se bave ovom problematikom na silu odabrani da se uhvate u koštac sa tim; dok oni koji zaista jesu školovani za to, iz nekog razloga, bivaju na određen način isključeni. Bolje rečeno, rekla bih da postoje stručna lica koja bi se ovim problemom bavila i uspešno ga rešavala, a umesto toga, isti se nameće kadru koji je nespreman za ovako nešto.
Šteta postoji na obe strane i mislim da se hendikep na ovaj način još više podvodi pod tabu temu.
 
Ja bih radije da ovo bude summer school varijanta...
Tj mesec dana u normalnoj skoli , pa 2 meseca u svojoj spec skoli....Tada dete vidi sta mu vise godi a sta vise koristi....
Istovremeno se ne iskljucuje automatski , nego to ide preko adaptivnosti...
Sa druge strane, i motivacija dece koja su u redovnim skolama je povecana na taj nacin...
Jer poznato je da i njihovi roditelji koji su inace i zlobni i zluradi su itekako dobri domacini prva tri dana iliti dok znaju sigurno da ce gost da ode...
 
Postoji komisija sastavljena od strucnih ljudi koji odlucuju o tome - nije to nikakva fama.

Zapad je daleko otisao po tom pitanju, u Srbiji za 15 godina rada i tri firme promenjene - ni u jednoj firmi nisam video zaposlenu osobu sa hendikepom.
Ovde, sa druge strane, vidjam stalno - ljudi su bas zahvaljujuci inkluziji u sistem obrazovanja, uspeli da se i lepo pozaposljavaju i postanu mnogo samostalniji i manje zavisni od drugih.

Pitanje inkluzije nije samo pitanje za obrazovni sistem vec pitanje za kompletno drustvo.
 
Jasno mi je da ova tema nije otkrivanje tople vode, ali me interesuju različita mišljenja, a takođe bih htela da postavim određena pitanja vezana za ovu nezgodnu temu.

Ko uopšte donosi odluku da li je dete sa hendikepom u stanju da isprati program osnovne škole tj. da se upiše u regularnu osnovnu školu? Koliki udeo u toj odluci ima volja i odluka roditelja, u odnosu na stručnu procenu detetovih sposobnosti?

Kakav je uopšte stav većine prema ovoj vrsti obrazovnog sistema, da tako kažem?

Ne bih želela da budem shvaćena pogrešno, ali stičem utisak da su ljudi koji nisu dorasli niti su obučeni da se bave ovom problematikom na silu odabrani da se uhvate u koštac sa tim; dok oni koji zaista jesu školovani za to, iz nekog razloga, bivaju na određen način isključeni. Bolje rečeno, rekla bih da postoje stručna lica koja bi se ovim problemom bavila i uspešno ga rešavala, a umesto toga, isti se nameće kadru koji je nespreman za ovako nešto.
Šteta postoji na obe strane i mislim da se hendikep na ovaj način još više podvodi pod tabu temu.
Tu roditelj ne treba da se pita i u pravnoj državi ne učestvuje u odlučivanju o tom!
Razlog je jednostavan-roditelj nije stručan,a pristrasan je!
Primer su USA gde azilante (iz Južne i Srednje Amerike) odmah odvajaju od dece jer je sistem u USA daleko ispred sistema odakle azilanti dolaze,standardi su
za roditelje nezamislivi! Dok bi roditelji decu slali i da rade i privređuju-to je u USA zabranjeno-deca ima da se školuju-osnovno obrazovanje+ osposobljavanje
za rad-srednjoškolsko osposobljavanje...
Slićno je u većini zapadnoevropskih država...Danska,Švedska,Finska...
 
Možda negde i postoji komisija. Ovde svakako ne.

Inkluzija je dodatno unazadila, već skoro uništeno školstvo. Učitelj - nastavnik mora da posveti mnogo pažnje jednom detetu koje i pored svega neće postići vrhunske rezultate. Istovremeno neće imati vremena za naprednu decu koja imaju kapacitet - njih će ostaviti da se sami snalaze.
 
Možda negde i postoji komisija. Ovde svakako ne.

Inkluzija je dodatno unazadila, već skoro uništeno školstvo. Učitelj - nastavnik mora da posveti mnogo pažnje jednom detetu koje i pored svega neće postići vrhunske rezultate. Istovremeno neće imati vremena za naprednu decu koja imaju kapacitet - njih će ostaviti da se sami snalaze.

Upravo ovo je i moj utisak.
Mislim da inkluzija ovde neće postići željeni cilj - integraciju lica sa hendikepom.
Stičem utisak da su ta deca samo gurnuta u škole u kojima jedan čovek treba već da izađe na kraj sa 20 - 30 dece koja su među sobom slična, a drugačija od deteta sa hendikepom...Učitelj/nastavnik da bi održao balans u takvom razedu mora raditi na štetu ili jedne ili druge strane.
Ili da se posveti detetu sa posebnim potrebama, a ostale da zapostavi. Ili obrnuto. Na kraju, detetu sa posebnim potrebama je lakše i pokloniti ocenu i pustiti ga samo da prođe kroz osnovno obrazovanje sa što manje problema, a na kraju da bude odrastao čovek sa vrlo malo sposobnosti, ne gledajući one bez kojih je rođen. I kao takav tek neće uspeti da se uklopi igde...

Lično mislim da veliki broj lica sa različitim hendikepima zapravo može biti osposobljen za obavaljanje neke vrste delatnosti, koja bi u nekim razumnim sredinama mogla da bude vrednovana i da za iste budu plaćeni i da vode komforne živote. Ali ne i ovde. Pogotovo ne, jer se od samog starta sputavaju!

Isto tako smatram da inkulizija u neugodnu poziciju dovodi i okolinu koja okružuje lice sa hendikepom.
 
...Učitelj/nastavnik da bi održao balans u takvom razedu mora raditi na štetu ili jedne ili druge strane.
Ili da se posveti detetu sa posebnim potrebama, a ostale da zapostavi. Ili obrnuto.
U praksi mnogo više mora da se posveti detetu sa hendikepom - na štetu svih ostalih.


Lično mislim da veliki broj lica sa različitim hendikepima zapravo može biti osposobljen za obavaljanje neke vrste delatnosti, koja bi u nekim razumnim sredinama mogla da bude vrednovana i da za iste budu plaćeni i da vode komforne živote. Ali ne i ovde. Pogotovo ne, jer se od samog starta sputavaju!
Sasvim sigurno!

Isto tako smatram da inkulizija u neugodnu poziciju dovodi i okolinu koja okružuje lice sa hendikepom.
Svima čini samo štetu - ali je u modi!
 
moj najmladji sin koji je evo sad pri kraju osnovne je imao jednog "inkluzivca" u odeljenju, tehnicki ga i trenutno ima dok ne upise srednju, ova prva dva ne
kolko mi je on pricao o njemu decak je generalno normalan i svestan je svog hendikepa, ali ima problema sa najosnovnijim sposobnostima, ima poteskoce da cita, ne ume da pise, treba mu dugo da izracuna nesto najosnovnije, i onda dok govori preplice se i mesa reci, sto je cudno kaze mi da bas dobro prica engleski ali ne ume da ga pise
takodje kaze da ima problem sa kontrolom besa jer kad ga neko ismeva zbog problema kog ima on se iznervira i napada odmah
razredna je sazivala roditeljske i kaze cak da je pokusao da se ubije jer je sada negde pred kraj osmog umislio da nije vredan kao i drugi i da nikada nece biti uspesan
tuga
 
moj najmladji sin koji je evo sad pri kraju osnovne je imao jednog "inkluzivca" u odeljenju, tehnicki ga i trenutno ima dok ne upise srednju, ova prva dva ne
kolko mi je on pricao o njemu decak je generalno normalan i svestan je svog hendikepa, ali ima problema sa najosnovnijim sposobnostima, ima poteskoce da cita, ne ume da pise, treba mu dugo da izracuna nesto najosnovnije, i onda dok govori preplice se i mesa reci, sto je cudno kaze mi da bas dobro prica engleski ali ne ume da ga pise
takodje kaze da ima problem sa kontrolom besa jer kad ga neko ismeva zbog problema kog ima on se iznervira i napada odmah
razredna je sazivala roditeljske i kaze cak da je pokusao da se ubije jer je sada negde pred kraj osmog umislio da nije vredan kao i drugi i da nikada nece biti uspesan
tuga

eto, na ovo i mislim između ostalog
u sredini koju ne ume da isprati, on ne ume da se uklopi, nesrećan je i misli da je manje vredan; i to navodi kao razlog zbog kog želi sebi da oduzme život - a to je upravo ta sredina: druga deca, njihovi roditelji i nastavnici/učitelji. I kome u takvoj situaciji može biti dobro, o progresu da ne govorim?
 

Back
Top