Glasanje na temu MESEC ili MESEČINA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Priča br. 1

MESEC U KUĆI

Put do kuce bio je dug,preko dvadeset pet godina.Slika koju je nosio u secanjima nije bila ni blizu onoga sto je zatekao u gluvo doba noci kada je stigao.Urusena ograda.Velika masivna gvozdena kapija nije ni postojala.Staza do kuce jedva se nazirala po mraku i korova koga je bilo posvuda,cak i na stepenicama koje su vodile do vrata sa kojih su kise,sunce i vetrovi proteklih godina skinuli farbu.Nekada lepo okruglo prozorsko okno pored vrata bilo je polupano.Obasjana mesecinom kuca je delovala belo, skoro sablasno. Pritisnuo je kvaku i sa prilicnom snagom gurnuo vrata.Usao je unutra.Grlo mu se steglo,oci napunile suzama a nejasna hladnoca od praznine koju je obuhvatio pogledom prosla mu je telom.Nicega nije bilo unutra osim zidova.Nije bilo ni majcinog biljurnog ogledala u orahovom rezbarenom ramu,ni stilske komode i malog okruglog tepiha, ni saksije sa asparagusom koji je stajalo na drvenom stalku za cvece,ni civiluka.A voleo je to predsoblje.Bilo prostrano i odisalo nekakvom toplinom,svaki put kada bi usao unutra,zagrlivsi majku koja ga je docekivala sa njegovih putovanja.Danas,nje nije bilo, ni blagog mirisa jasmina na koji mu je majka uvek mirisala. Nikoga koga je voleo nije bilo.Ostao je samo on,uspomene i mecec iznad krova njegove rodne kuce.

Priča br. 2

BLUE MOON



Stigla je na izvor, a rekli su joj da ne ide sama, da ce mrak da se nazad ne vidi put,
da moze da padne i da moze da je odnese vampir. Ma ***** to, ako je vampir zgodan neka nosi.
Bilo je mnogo gore od toga i nisu bili u pitanju mrtvi.
Mesec je za sve kriv, onako plav izronio je iz izvora i zapevao „blue moon“ oterala ga je
sa tom glupom pesmom, ali on je bio uporan opet je iskocio sada sa lepom pesmicom „ Mila majko,
salji me na vodu“ ….Neee, uzas jos gora pesma, a i te zvezde oko njega uskocile u izvor i brckaju se.
A pesma, samo taka „ Napile se ulice“ i jesu ko bubuljice, zar nije skoro videla onu malu bubuljicavu nakazu, koja vise nema bubuljice ? Sta ona trazi od meseca, mozda se samo ogleda ili...
Taj mesec i nije nesto, bio je lepsi dok je bio crven i zario i palio, odoh kuci – pomislila je,
A gde je kuca u ovom mraku? - Ostace ovde dok je ne nadju...

Priča br. 3

- - - - - - - - - -

NOĆ PUNOG MESECA

Otkako mu je lekar savetovao da se više kreće, posvetio se - skoro svakog vikenda - hodanju po prirodi. Zadatku je pristupio ozbiljno, imajući u vidu sve ružne stvari koje bi ga mogle snaći ukoliko nastavi sa dotadašnjim životom: infarkt ili šlog, a možda čak i glupa, svakako prerana smrt u četrdeset petoj. Pre ovog veoma važnog zaokreta pušio je dve kutije dnevno, nalivao se alkoholom i tovio hranom, došavši do trenutka kada više nije mogao da se popne na prvi sprat a da ne izgubi dah. Toliko se zapustio, toliko razbaškario u nebrizi, da nije ni primetio da mu život puca po svim šavovima: žena ga je napustila, posao polako propadao, prijatelji mu okrenuli leđa. A sve zbog toga što više nije bio mlad! Zato što je bio otromboljen, pospan, večito umoran! Sve muke zdravog življenja kroz koje je prolazio trebalo je da dokažu kako je on još uvek - ON, samo malo obmotan slojevima godina. Lekar mu je, međutim, nemilosrdno saopštio da su slojevi rezultat prejedanja a ne sredovečnosti ... te je, uvređen i ponižen, rešio da svom telu vrati dostojanstvo.

Na ovakvim izletima nerado se družio sa ostatkom družine koja se, brzinom puževa, vukla po šumskim stazama. Po pravilu nije bilo zanimljivih saputnika: starije udovice i raspuštenice kojima je izlet bio prilika za pronalaženje ljubavnika, mladi parovi - sami sebi dovoljni, muškarci puni lovačkih priča i neuspelih šala. Zato bi se on odmah izolovao, kao i svaki osobenjak željan tišine i samoće.

Ali sinoć se desilo nešto što ga je izbacilo iz takta. Odvojio se, kao i prethodnih par večeri, dvadesetak metara od mesta na kom su raširili šatore. Zaklonjen visokim žbunjem, prepustio se dremci. Nije se bojao ničeg, izuzev, možda, noćnog neba, stravičnog u svojoj ogromnosti. Radije je gledao u barokne obrise drveća, osluškujući šuplji, drevni, usamljeni glas vetra koji je brujao kroz grane.
I tek što je zažmurio, spopala ga je neka poveća beštija, obuhvativši mu čeljustima čitavo desno stopalo. Cimajući ga za nogu, mrcina je pokušavala da ga negde odvuče. Mesec je čkiljio, pa nije bilo moguće jasno videti životinju, nego tek njene nejasne konture. U prvi mah pomislio je da ga je napao medved, ali zvuk koji je napadač ispuštao nije sličio brundanju, već više psećem režanju. "Marš, džukelo!", povikao je, zatomivši bol koji mu je životinja nanela, verovatno, očnjacima. Zgrabio je štap kojim se pomagao pri usponima, i mlatio po mraku, nadajući se da će potkačiti napadača. Da nije bilo saputnika koji su dotrčali nakon njegovog urlika i digli galamu, možda bi ga taj - vrlo verovatno podivljali i izgladneli pas, pošteno izmrcvario.

Ujutru je detaljno proučio ranu: bio je to ugriz, toliko dubok da mu se činilo da bi, da je napad potrajao još koju sekundu, njegov zglob bio bušan poput sita.
Svi su bili vrlo ljubazni prema njemu. Jedna gospođa donela je torbu prve pomoći, isprala mu ranu alkoholom, posula je antibiotikom i previla. Izrazila je zabrinutost po pitanju mogućnosti dobijanja besnila jer se - kako reče - svakakva zaražena stvorenja motaju po šumi. Štrecnuo se: bilo je jezivo pomisliti da će, povrh svih nastojanja da povrati vitalnost, umirati u najgorim mukama.
Teško je, s takvom nogom, mogao pratiti tempo ostalih rekreativaca. A i, povrh sve njihove ljubaznosti, nije mu se više slušalo o besnilu. Predveče se, sasvim svestan rizika i, štaviše, čudno se naslađujući avanturom u koju je zapao, išunjao iz grupe i sakrio iza širokog debla, deset minuta šepajućeg hoda od kampa.

Skinuo je ranac i seo ispod drveta. Majica mu je bila natopljena znojem a stopala bolna i otečena. Izuo je patike i izmasirao ukrućene prste. Zatim je pogledao ranu na nožnom članku: uopšte nije dobro izgledala. Koža na tom mestu je pomodrela i otekla, a meso pokuljalo iz rupe poput sadržaja neke gnjile, crvene voćke. Pretpostavio je - da nije bilo čarapa i trenerke, incident je mogao proći sa još gorim posledicama. Možda bi ostao bez potkolenice ili butine, ili bez cele noge.
Izgladneli i umorni, nisu odmah primetili njegovo odsustvo. Skljokali su se pored logorske vatre. Šta se, u stvari, desilo? - pitao se. Nije se više detaljno sećao napada. Povremeno je padao u san, trzajući se kada bi osetio nalet groznice.

A onda je mesec pocepao nebo i noć zamirisala: prvo na četinare, potom na reku - udaljenu najmanje kilometar, pa na zemlju, a zatim i na ono ispod zemlje, tamo gde se živi nevidljivi život, gde sve vri u haosu korenčića, crva i buba. I odjednom postade svestan da se čitava priroda svodi na čula, na kretanje, zvukove, boje, teksture, toplotu, mirise i ukuse, i da mu je zadatak da se prema njoj otvori i zaroni u bezdan čulnih podsticaja. I da - osetio je miris menstruale kapi koja je upravo procurila na gaćice devojke iz grupe, kao i miris mokraće instruktora, miris straha gospođe Prva pomoć, kao i sopstveni, izmenjeni vonj na zver. Pred očima mu se rana na nozi skupljala a onda i zatvorila, ne ostavljajući nikakav trag na koži.
Nečija džinovska, nevidljiva ruka rastegla ga je kao oprugu. Čuo je pucketanje kičme; prsti na rukama su se produžili, nokti munjevito izrasli u kandže. Na mestu gde je ranije bio stomak nabrekli su jaki, pločasti mišići. Dlake ... svuda je bilo mnogo dlaka, krzna koje mu je prekrilo svaki milimetar tela i lica. Bol metamorfoze bio je intenzivan ali kratak.

Najlepše od svega bilo je osećanje da je napokon slobodan da bude besan.

Kada je ponovo podigao glavu ka nebu, njušeći vazduh, video je Mesec koji je visio o svodu poput ogromnog, sjajnog lampiona, ali je video i nešto što do tada nije: njegovu magičnu auru. Aura je pulsirala, pozdravljajući ga i dajući mu znak da pođe. Pokušavajući da otpozdravi Mesecu, mogao je samo da ispusti zvuk nalik na zavijanje, jer mu ni dugački očnjaci, ni njuška, nisu omogućavali artikulisan govor. Ali pozdrav je bio prepoznat po skrivenim šumskim mestima, odakle se, kao eho, vratio u talasima otpozdrava.

Potom je poslušao Mesec i krenuo, trčeći brzinom najbržeg vuka, jak kao alfa, željan da udovolji svim svojim čulnim potrebama. Prvo ka onim bićima okupljenim oko vatre, onemoćalim od ljudskosti, a kasnije ... ka slastima okolnih sela.
 
Priča br. 4

KAKO PRONAĆI PRAVO SUNCE

Teško sam podnosio da ih gledam kako se samozadovoljno šepure opasanom utvrdom koja bi trebalo da ih od nečega štiti, ali nažalost samo ih je ograničavala. Vrli podanici Sunca, male kopije što bitišu uzdignutih glava očekujući da se po ugledu na njega sve ostalo vrti samo oko njih. I kad bi opisali svog idola pred čijim lažnim kipom su sahranili čak i sam smisao u plitkom shvatanju postojećeg kao onoga što može biti pokazano, dodirnuto ili dokazano, opisali bi sopstvenu sliku u najidealnijem izdanju. Bilo je za njih preuzvišeno, neshvatljivo, nemoguće da se kontroliše onako moćno tamo gore na nebu pa su ga oskrnavili i srozali na svoju meru, dok su ideju o sebi uzdigli i raskrečili je preko svih mogućih oprečnosti ne bi li dokazali da su ga dostojni. Uzalud. Nikada ga nisu ni videli očima zaslepljenim spoljnim sjajem kojima svetlo nije skinulo koprenu privida, već spržilo čak i samu mogućnost za vid.

Dugo sam već trpeo gorke plodove ovakvih uvida, a nisam otišao. Nada je odbijala da umre i nehotično me je zavaravala poslednjim trzajima vere da će se nešto promeniti, da će se ljudi uželeti mraka, ohladiti pregrejane glave u vrtlozima nejasnoća, dubinama višeznačnosti. Mučila me je pogrešno primenjenim inače izvrsnim osobinama žilave izdržljivosti. I onda, jednog jutra, probudio sam se neobično nag u izvesnoj okrutnosti sveta bez nje. I sposoban da napokon zakoračim ka svom spasu van zidina proklete tamnice lažne opšte ispravnosti i dobrote. Ipak, čekao sam mrak. Neka mi prvi koraci budu skriveni skutima naličja ove maskarade.

- - - - - - - - - -

Jednom kada sam doneo čvrstu odluku, oslobođen njom skoro do osećanja lebdenja, mirno sam mogao da sedim nepomičan kao pečurka na kiši, sasvim odgovarajuće u kafeu sa pogledom na zapadnu kapiju grada. Odabacivši sigurnost, odrekao sam se i planova, unapred zamišljenih ideja kuda bih išao i šta je moglo tamo da me snađe. Želeo sam da budem vođen, nošen, da se prepustim moćnoj struji i vidim mari li za mene. Da li će to biti uobraženje, fantazija ili istinski doživljaj neopisivih sila? Ma nek bude bilo šta, glupost ili prevorje ludila! Savršeno mi bilo je svejedno. Pristao sam na sve sem na ovu večnu oseku u nepromenljivoj pustinji konačnog i predvidivog.

Već sam sedeo duboko zaronjen u noć, a ništa se neobično nije dogodilo. Pomalo razočaran ustadoh da protegnem noge nehotično se uputivši kroz kapiju prema obližnjem šumarku. Pomislih za sebe da se ponašam kao očajnik koji izaziva bilo kakvu avet da ga preplaši tek da ne bi samom sebi izgledao kao budala. Utom neko slabo i mlečno loptasto svetlašce promiče pored mene blago se talasajući po nevidljivoj putanji u visini mojih grudi. Napokon, to sam čekao! Pojurih za njim očaran i prestravljen nalik na dečačića koji je prvi put virio kroz ključaonicu na vratima ženske svlačionice. Mala kugla je odmicala mirno i prilično brzo te sam hitao pazeći da mi ne umakne. Skočio sam u nepoznato pravo na glavu bez koluta za spasavanje ili putokaza kako da se vratim kad se budem izgubio.

Prvi put sam shvatio da ne znam gde se nalazim kada je gust mrak odzvanjao šuplje, ne više protkan kroz drveće već se lagodno meškoljio preko široke pustare, maglovit i vlažno težak. Da li sam bio u bunilu kad se nisam sećao kako ovde stigoh? Svetlosna kugla je odmicala svojim putem ravnomernom brzinom i dadoh se u trk da je sustignem trudeći se da ne razmišljam o tome šta ću raditi ako ona nikada ne stane. Oči mi se privikoše na tamu počevši da primećuju razne prilike sakrivene u njenim odajama, ogromne i male, nepomične kao hridi na morskom dnu ili nemirne koje su se ljuljale, klatile, migoljile... One najmanje kružile su oko mene ubadajući me sitnim zubima i sladeći se mojom krvlju. Užas me je uhvatio i još bodrije sam potrčao za loptom očekujući od nje spas kao davljenik koji pruža ruke ka bilo čemu za šta bi se mogao uhvatiti.

U jednom trenutku bledo svetlo usporilo je kliznom putanjom uronivši u duboku maglu u kojoj je delovalo da mu se sjaj pojačao presijavajući se kao osvetljen oblak pun svitaca, a one čudnovate prilike se sve istovremeno ustremiše na mene. Nisam ništa mogao zaista videti obmotan blještavim, avetinjskim, vatastim isparenjima, ali sam osećao dodire po celom telu, a zatim mi se uliše i u um snažnim vizijama. Uznosili su me u telesnim užicima i prizorima potresne lepote koji su me navodili da ridam od sreće i opčinjenosti, da bi me odmah zatim zastrašivali jezivim prizorima kakve do tada nisam mogao ni zamisliti od kojih sam vrištao kao devojčica. Posetio sam domove bogova, šumskih duhova, vila i sirena, hodao sa kamenim divovima, slušao pesmu drveća i minerala, video sve od tragikomično blesavih entiteta koji su me terali na smeh dok se ne bih zagrcnuo, do gnusnih demonskih čudovišta što su uništavala sve pred sobom i proždirala čak i svoje potomstvo u scenama groznijim od najmaštovitijih opisa paklenih muka.

Probudio sam se sa prvim jutarnjim svetlom ošamućen, dezorientisan i malaksao kao ispljunut iz utrobe kakve ogromne zveri, isprva oduševljen svojim doživljajima da bih potom shvatio da sam zalutao među visoke kule termita koje su bile oživele u bića mojih snoviđenja. Bilo je tu i osušenih stabala drveća zaodenutih puzavicama, visokih trava i ja postepeno sa stidom prepoznah sve stvorove sa kojima sam proveo noć. Ujede po koži sitnih zlotvora što mi sisaše krv sad prepoznah kao ubode trnja i buba. Ovo buđenje me je teško pogodilo i bacilo u apatiju. Došao sam do zaključka da sam pogrešno sudio sugrađanima i da ono što sam verovao da tražim je bila samo želja za povratkom u detinjstvo.

Ustao sam i pošao ne znam ni sam kuda prateći nešto što je ličilo na hodom utabanu stazu, dublje utisnutu zmijoliku liniju među zemljanom kolonadom termitskih zamaka. Odjednom se sa velikom tugom setih koliko mi je te noći značilo predskazanje mesta gde je trebalo da stignem – velike, prostrane pećine pored brze i čiste rečice ispred čijeg ulaza su rasla tri vitka čempresa, a bočno uz obod stene rasla je šumica divljih jabuka, šljiva, dunja, višanja i još sijaset raznog grmlja sa jestivim bobicama. Mali raj u divljini, utočište za koje bejah poverovao da mi je ponuđen kao nagrada za napuštanje svega što sam do tada poznavao. Kunuo sam sebe što sam toliko lakoveran i zaplakah nad svojom sudbinom. Pa opet, kad sam se smirio, nisam mogao da ne razmišljam o tome da takvo mesto nikada nisam video na slici, niti sam čitao o njemu u nekoj knjizi, a video sam ga živo kao da zaista postoji.

Oduvek sam bio zanesenjak koji kad zaroni u misli gubi svaku predstavu o prostoru, tako da nije čudo da nisam ni primetio kad sam ponovo zašao u svežu senku nadnetih krošnji. Začudih se kad sam video zrele jabuke kako vise sa povijenih grana. Nasmejah se takvoj koincidenciji, a zatim malo kasnije kad me je putanja ponovo navela na čistinu zastadoh bez daha pred oživelim prizorom svoje noćašnje prikaze. Da li je ovo bila java ili sam se opet negde spotakao i stropoštao pravo u san? Šta mi se događalo? Da li sam poludeo? Kako je sad bilo moguće da sam zaista bio nekuda vođen kada sam već sasvim pouzdano zaključio da je sve što sam video bila samo fatamorgana bunilom zavedenog uma? Ili nije?

Prošlo je otada nekoliko godina. To više nije bila neka pećina već moj dom, proširenje mog bića udubljeno u telo stene, prostor u kome je čak i vazduh disao kao deo mog tkiva koliko sam i ja bio samo jedna od žila u korenu velikog drveta. U međuvremenu sam saznao da se krila tačno između grada i mesta na kome sam prvi put upoznao Mesec. Sada me je redovno posećivala u svojim valovitim lutanjima, nekad velika, bela, napunjena mlekom koje je srećno nudila svima dok se širila preko celog neba, a drugi put sumorna i bleda, istopljena među šakama noći prozirna i užasna poput senke što prethodi smrti. Toliko sam je zavoleo, stvarnu i iluzornu, sasvim nepojmljivu, široku i duboku kao pozornicu na kojoj se odigravala svaka predstava, sve laži i istine pomešane u bajkama, a svi događaji su bili stvarni, svi čulni oseti i osećanja doživljeni, vetrovi njeni uznosili su beznačajan, običan život do mističnih tančina!

Viđao sam se još i sa ljudima iz grada i preneo sam ovde mnogo toga iz svog bivšeg života. Sušeno voće i lekovite trave koje sam vođen vizijama naučio da sakupljam razmenjivao sam za razne proizvode i rukotvorine. S vremena na vreme, prijatelji bi dolazili kod mene, a ponekad i ja kod njih. Živeo sam tako na pola puta. Znao sam da će jednog dana Mesec za mene otvoriti vrata ka pravom Suncu.

- - - - - - - - - -

dcf64096271425201643ca1b3ae860e2.jpg


Glasanje može da počne!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top