"STOP"

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
NEKOLIKO "STOP" TEHNIKA

SUTRE:

1. Upravo kada dobiješ nagon da nešto učiniš, zastani.
2. Kada ti dođe neka želja, razmotri to. Potom, odmah odustani.
3. Tumaraj sve dok se ne iscrpiš, a onda padni na zemlju:
u tom padu budi cjelovit.

...

setih se ovog, a ionako sam u poslednje vreme odbacio neke zavisnosti, jer što da ne.
eventualno možda mogu da sačuvam energiju koju sam trošio na zavisnosti i da se probudim možda u snu.
ako i ne, šta ima veze.
zavisnosti su nekako bezveze?

ako hoćete, napišite i vi nešto na ovu temu.
 
šta znam...
živesmo li mi ili su naše zavisnosti živele...

Gurđijev: „ Uzmi malu stvar koju sad nisi u stanju da radiš, načini je svojim ciljem...“
„Neka prekidanje male navike postane tvoj cilj...“

nekoliko dana već ima kako sam prestao sa nekim stvarima...
cigare i još nešto...

"Pokušajte da shvatite pravu vrednost nečega i neće vam biti potrebno da se odričete - jednostavno, samo će vam ispasti iz ruku." De Melo
 
danas sam bio u iskušenju da ponovo počnem da kockam jer sam na jutjubu gledao neki klip i proradio mi je adrenalin, već sam spremio 5000 din da odem da uplatim u mocart i povukao sam ručnu... sad me je malo pustila želja ali stvarno mi je skočio bio adrenalin samo što sam gledao drugog kako se kocka
 
Meni se jeo suši i kupio sam suši za 6000. dinara. Za nekoga je ovo možda nenormalno, ali ja sam uživao. :mrgreen:

Treba sebe čovek u životu počastiti ako već to može da učini. :ok:
 
a šta znam, evo već mislim oko 5 dana kako sam prestao sa cigarama...
možda malo neki "brain fog", ali nije loše.
ma počeo sam mislim bio skoro kao mašina da palim jednu za drugom, neobraćajući mnogo pažnje na to.
isto možda može da se primeti npr. u ponašanju ljudi, npr. automatske reakcije u ponašanju...
kad se obrati pažnja na reaktivni um, deluje mi da se nešto dešava, možda dolazi do nekog smirenja.
 
eventualno možda mogu da sačuvam energiju koju sam trošio na zavisnosti i da se probudim možda u snu.

što se tiče motiva:
nešto sam se zainteresovao za ovo, istraživanje me povelo u tom smeru.
zato bih možda, između ostalog, da se oslobodim nekih zavisnosti i tako sačuvam energiju.
nešto o tome ovde:

https://forum.krstarica.com/showthr...-Kastaneda?p=35873099&viewfull=1#post35873099

https://forum.krstarica.com/showthr...-Kastaneda?p=35879725&viewfull=1#post35879725

ima i ovo:

Untitled.jpg


...

Untitled1.jpg
 
Poslednja izmena:
Pa, sad... Da li je, i koliko, važno to stopiranje željenog i naviknutog (za života), u trenutku umiranja... ili u onom prelaznom stanju između smrti i novog rođenja, o kome govori Tibetanska knjiga mrtvih? Ispada da bi trebalo svaku želju kontrolisati i stopirati je, uvežbavati stalno tu kontrolu i stopiranje, i odreći se svega što ti duša ište, pa to zameniti duhovnom praksom...A sve to u cilju mudrog koriščenja svesnosti koja je neophodna u bardou postajanja, a koja će nam pomoći da izaberemo u kojoj oblasti ćemo se ponovo roditi, ili, u najboljem slučaju - da se uopšte ne rodimo. U tom bardou postajanja je neobuzdana snaga misli, a um je jako povredljiv, pa začas može da zaluta i vrati se navikama kojima smo dozvolili da vladaju našim životima. Onda um mora da se napregne, skoncentriše i dozvoli da u njega uđe pozitivna misao, ili prisećanje veze sa duhovnom praksom, duhovnikom ili budom.

I nema tu cile, mile. Tibetanska knjiga mrtvih te odmah upozorava:
"Sada je vreme koje predstavlja granicu između uspona i pada; sada je vreme kada ćete, ako makar i za tren zapadnete u lenjost, trpeti neprestanu patnju; sada je vreme kada ćete zbog jednog trena koncentracije uživati u trajnoj sreći. Usredsredite um i žudite da se produže rezultati dobre karme."

Pa se ti zezaj za života i nemoj da meditiraš i da se odričeš svojih želja. Stop svemu! Samo duhovna praksa, ništa drugo. :D
I bez improvizacije, u vreme bardoa postajanja. Jedna pogrešna misao i možeš se roditi u oblasti izgladnelog duha, ili u paklu.


Ne znam, ali meni ovo STOP svemu i svačemu dođe kao nekakva velika obaveza u životu.
Mnogo štednje energije, a opet ne znam da li bih se u tom bardou postajanja setila baš svega što treba da uradim.
 
Poslednja izmena:
Da, zanimljivo mi je tvoje zapažanje.
Šta znam, trenutno na to ne gledam kao na obavezu, zabavno mi da pokušam.
Jer jbg ponekad mi možda npr. mnogo toga što radim deluje nekako apsurdno, pa razmišljam što ne bih probao nešto drugačije.
 
Meni sve više stvari koje radim deluje apsurdno.
Ali prelazak iz jednog apsurdnog stanja u neko drugo apsurdno stanje me plaši.:confused:

Toliko je malo stvari koje nas iskreno vesele, pa daj i njih da se odreknemo... To je tek apsurdno.

Ali, nemoj ti mene da slušaš.:)
 
Za sanjanje Gurđijev je razvio lepu metodu. To je jedna od tibetanskih metoda, a tibetanski tragaoci su vrlo duboko istraživali svet snova. Metoda je: za vreme padanja u san pokušavate da zapamtite jednu stvar, bilo koju stvar, samo cvet ruže. Samo vizualizujte ružin cvet. Nastavite da razmišljate da ćete videti to u snu. Vizualizujte to i nastavite da mislite o tome u snu, šta god da sanjate, ružin cvet mora biti prisutan. Vizualizujte njene boje, njen miris - sve. Osećajte je tako da postane živa u vama. I sa tom ružom, padnite u san, zaspite.
Za nekoliko dana uspećete da unesete cvet u svoj san. Ovo je veliki uspeh jer sada ste stvorili barem deo sna. Sada ste majstor. Barem je došao jedan deo sna, cvet. Onog momenta kada vidite cvet, vi ćete se odmah setiti da je to san.
Ništa drugo nije potrebno. Cvet i "ovo je san" postali su spojeni jer ste stvorili cvet u snu. I mislili ste neprekidno da se taj cvet pojavi u snu, i cvet se pojavio. Odmah ćete prepoznati da je to san, i čitav kvalitet sanjanja će se promeniti, sanjani cvet i sve oko sanjanja. Postali ste budni.
Onda možete uživati u snu na nov način, baš kao u filmu, ako želite da zaustavite sanjanje jednostavno ga možete zaustaviti, odložiti. Ali za to će trebati više vremena i više prakse. Onda možete kreirati svoje vlastite snove. Nije potrebno da budete žrtva snova.Možete stvoriti svoje vlastite snove; možete živeti svoje vlastite snove. Možete imati temu upravo pre nego što se uspavate; možete režirati svoje snove kao filmski režiser. I možete kreirati temu iz njih.
Tibetanci su koristili kreirane snove, jer kroz kreiranje sna možete potpuno promeniti vaš um, njegovu strukturu. A kada uspete u snovima, onda možete uspeti u dubokom snu bez snova. Ali za dubok san ne postoji tehnika, jer tamo nema sadržaja. Tehnika može delovati samo sa sadržajem. Zato ako nema sadržaja, nijedna tehnika ne može pomoći. Ali kroz sanjanje vićete naučiti sa budete svesni, a ta svesnost se može preneti u dubok san bez snova.

Osho
 

Back
Top